PočetnaSoftverMust HaveVeliki vodič za operativne sustave u 2022. godini – drugi dio

Veliki vodič za operativne sustave u 2022. godini – drugi dio


U drugom dijelu članka nastavljamo s predstavljanjem operativnih sustava. Ako niste pročitali prvi dio članka to možete napraviti ovdje.

macOS MONTEREY

macOS MONTEREY

Appleov operativni sustav je usklađen, snažan i pouzdan te nas ne treba čuditi kako Appleovi korisnici u svakom trenutku nalaze samo pozitivne riječi o njegovom radu, a ovdje se većinom radi o grupaciji korisnika koji su kreativni stvaratelji umjetnosti, videa i fotografije.

Dodatna prednost macOS Montereya je sjajna povezanost s iPhoneom i ostalim Appleovim uređajima, što daje dodatnu dimenziju korisničkom iskustvu i fluidnost s kojom se čak ni popularni Windowsi ne mogu usporediti.

mac mini

Korisnici koji se odluče za macOS Monterey mogu birati svoj uređaj unutar dostupnih Appleovih modela kao što su Mac mini, MacBook i snažni Mac Pro, no odmah u početku treba biti jasno kako se radi o uređajima čija cijena nije za svačiji budžet.

Trenutno su Mac modeli u tranzicijskom periodu kada se prebacuju s Intelovih procesora na na svoje pod nazivom Apple Silicon. Novi procesori s oznakama M1 i M2 trebali bi konkurirati Intelovim i AMD-ovim modelima po izvedbi i ostalim performansama, a kompatibilnost s mobilnim uređajima trebala bi biti još čvršća i pouzdanija jer se njihovi čipovi temelje na istoj ARM arhitekturi.

MacBook Pro

Sučelje macOS-a je poznato po svojoj konzistentnosti i pouzdanosti, a Finder (alat koji ima istu funkciju kao File Explorer na Windowsima) nudi tabove i praktične preglede kojih u nekim situacijama nedostaje na Windowsima.

Radna površina macOS-a je više temeljena na dokumentima za razliku od dominantnog fokusa na programima kad su Windowsi u pitanju. To znači da na macOS-u Montereyu svaka aplikacija ima isti izbornik kojeg pri vrhu prozora omogućuje operativni sustav. Ovo je jedan od ključnih elemenata razlike kada se Windows korisnik prebacuje na macOS.

Druga važna razlika je vezana uz traku zadataka na Windowsima i macOS-ov Dock. Traka zadataka na Windowsima je mnogo informativnija i fleksibilnija i za neke koji prvi put rade na macOS-u bit će teška prilagodba na Dockovu jednostavniju funkcionalnost.

Kod macOS Montereya može se reći da postoji visok stupanj opremljenosti sa softverom i raznim alatima – od korisnikovog Preview alata s kojim se može pogledati sadržaj svakog dokumenta do ostalih uredskih aplikacija te aplikacija za medije.

S macOS-om Monterey dobiva se niz aplikacija kao što su Apple Maps, Podcasts, Mail, Calendar, Notes, Reminders te izvrsni Safari kao web preglednik s kvalitetnom zaštitom privatnosti te kompatibilnosti s pametnim telefonima.

Možda i najbolja kompatibilnost operativnog sustava s pametnim telefonom na tržištu nije razočarala ni kod nešto većih iPad uređaja. Iako se čini da iPad svojom veličinom pomalo zadire u područje prijenosnih računala, to nije tako i iPad zapravo može na sjajan način poslužiti kao drugi zaslon pomoću Sidecar značajke na iPadOS-u. Ista značajka nudi i mogućnosti isprobavanja funkcionalnosti dodirnih zaslona, no odnosi se samo na Touch Bar kod jednog dijela uređaja. Funkcionalnost dodirnog zaslona se po sveobuhvatnosti nikako ne može usporediti s kompletnom, full-screen, podrškom koju imaju Windowsi 10.

Područje gdje se macOS ipak ističe su vrlo praktične gestikulacije i svajpovi, a Universal Control značajka unaprjeđuje povezano korištenje iPada i Maca.

Gejming je definitivno najslabija točka macOS Montereya. Iako postoji verzija Steama za njega, ona ne uključuje top naslove videoigara za PC i nema podršku za VR. Dolazak Apple Arcade game pretplate možda predstavlja određeni napredak u tom segmentu, ali to i dalje nije dovoljno kako bi privuklo gejming zajednicu i ponudilo razinu kvalitete koju pružaju neke druge platforme.

Može se još reći kako macOS Monterey uključuje dobru roditeljsku zaštitu sa Screen Time aplikacijom, a kao nova inačica Appleovog operativnog sustava otišao je još korak dalje u čuvanju privatnosti korisnika – na macOS Montereyu operativni sustav i korisnički podaci nalaze se na odvojenim particijama.

Za kraj svakako treba spomenuti i problem kompatibilnosti. Iako postoje mnoge korisne aplikacije koje olakšavaju prijenos podataka među različitim operativnim sustavima, ostaje činjenica kako ćete se tijekom korištenja macOS Montereya u mnogim slučajevima prilagođavati korisnicima Windowsa, što pogotovo može biti nešto teži postupak kad su u pitanju poslovni korisnici.

UBUNTU 20.04 (FOCAL FOSSA)

UBUNTU 20.04 (FOCAL FOSSA)

Početna prednost Linuxa nad ostalim operativnim sustavima s ovog popisa je činjenica kako je potpuno besplatan i ima open-source status. Dakle, Linux nije proizvod velike tehnološke kompanije koji je vođen isključivo financijskim motivima.

Ubuntu Linux može se instalirati na svakom hardveru koji može pokrenuti Windowse ili macOS. Čak je moguće Ubuntu Linux pokrenuti s USB-a bez potrebe da se operativni sustav instalira u memoriji računala.

Pošto je jasno da velike tvrtke ne stoje iza Linuxa, pojavljuje se problem uređaja koji dolaze s njim. Radi se o jako malom broju uređaja koji imaju prethodno instaliran Linux, a tek se mogu spomenuti Purism Librem Mini i neki Dellovi laptopi namijenjeni za developere.

Purism Librem Mini
Purism Librem Mini

Iako je Ubuntu kao jedna od distribucija Linuxa potpuno besplatan operativni sustav, nudi dobro sučelje i praktičan izbor uključenih aplikacija. Dolazi s programima sličnima Microsoftovom Officeu, web preglednikom, aplikacijama za elektroničku poštu i medije, no također postoji mogućnost njihovog nadopunjavanja preko raznih online repozitorija. Korisničko sučelje Ubuntua više podsjeća na macOS od Windowsa te podržava funkcionalnost dodirnog zaslona.

Linux je poznat kao operativni sustav koji se lako prilagođava potrebama pa postoje razne inačice koje su prethodno konfigurirane za različite namjene – Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie itd.

Svakako su prednosti Linuxa sigurnost i stabilnost pošto je na njemu pokretanje „.exe“ datoteka mnogo teže i za korisnike je „root“ (korijenski) račun u samom početku onemogućen. Nema komplicirane postupke ažuriranja kao Windowsi, a zadnja Focal Fossa verzija donosi Dark Theme, redizajnirane aplikacije i vizualne elemente, novi game mod i poboljšane performanse pokretanja sustava.

Nedostaci Linuxa su što ipak nije u tolikoj mjeri praktičan za prosječne korisnike, njegova podrška za hardversku periferiju zaostaje za konkurencijom, nema podršku za mnoge komercijalne aplikacije te ima vrlo skromne mogućnosti u području gejminga.

GOOGLE CHROME OS

Ovaj operativni sustav u prošloj je godini proslavio deseti rođendan i iza njega je na početku stajala ideja o aplikaciji baziranoj na oblaku kamo bi korisnici mogli spremati svoje podatke.

Početnu ideju Google je već odavno nadišao i u ovom trenutku Chrome OS dopušta korisniku pokretanje Android aplikacija iz Google Play Storea i nudi prave desktop značajke poput mapa za lokalne datoteke, Google asistenta, noćnog moda, izrade screenshotova te čvršće integracije s Android pametnim telefonima.

Chrome OS temelji se na Chromiumu. Ima manje hardverske zahtjeve i korisnici koji ga koriste najviše vremena provode u Chrome web pregledniku jer je Chrome OS usmjeren na rad s uslugama u oblaku.

Chrome OS je jednostavan za korištenje, ali osnovna razlika je, u odnosu na druge operativne sustave, što se aplikacije i dokumenti ne mogu „zakačiti“ za radnu površinu. S druge strane, postavke i pokretanje programa i aplikacija izvrsno funkcioniraju.

Windows 11 vs Chrome OS
Windows 11 lijevo i Chrome OS desno.

Potrebno je navesti dvije mane Chrome OS-a.

Prva se tiče postojanja dviju različitih app trgovina: Chrome Web Storea i Google Play Storea. Prilikom njihovog korištenja nije jasna njihova distinkcija i mnoge aplikacije u ponudi se preklapaju.

Druga mana je što Android aplikacije ponekad nemaju potrebnu stabilnost u radu jer su programirane za zaslone pametnih telefona te nemaju istu funkcionalnost na zaslonu računala.

Potrebno je dodati kako kod Chrome OS-a nisu dostupne za rad neke od često korištenih aplikacija poput Adobe Photoshopa, Microsoft Officea te mnogih softvera za uređivanje fotografija i videa. Chrome OS u polju gejminga ne nudi ekskluzivne i najnovije naslove i ne može pokretati napredni hardver poput VR naočala ili 3D pisača.

Velika prednost Chrome OS-a je što se direktno vezuje uz Google proizvode, aplikacije i servise pa će korisnik sigurno naći što mu odgovara za rad. Google redovito dodaje nove pogodnosti na Chrome OS pa je tako dostupno vezivanje uz Android telefon (u slučaju udaljenosti od Wi-Fi signala), tzv. „picture-in-picture“ video, bolja offline funkcionalnost, napredni screenshotovi i gestikulacije za dodirni zaslon, mnogostruke virtualne radne površine i Tote značajka koja odmah čini dostupnima nedavno izrađene dokumente i fotografije.

Chrome OS pokreće Chromebook laptope, Chromeboxove (desktop verzije), Chromebit (stick) te skuplje Googleove uređaje kao što su Pixelbook i Pixelbook Go. Novost je i dolazak HP Chromebase uređaja koji nude sve u jednom.

Chrome OS može biti sjajna opcija ako ste limitirani s financijskim budžetom, a pogotovo se pokazao praktičnim za korištenje u području obrazovanja.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular