PočetnaSoftverKorisniNajbolje web stranice za online učenje

Najbolje web stranice za online učenje


I dok naše školstvo grca u problemima, sva svjetska elitna sveučilišta idu ogromnim korakom prema naprijed. Spomenute ustanove daju sve svoje materijale online, snimaju predavanja i u velikoj većini slučajeva sve vam daju besplatno. Sa dva klika mišem možete naučiti što god želite, slušati predavanja ponajboljih profesora na svijetu i to upisati kasnije u svoj životopis

Nije tajna da je naš školski i akademski program prilično loš. Nekada davno su srednje škole u Hrvatskoj bile dobre, dok su fakulteti davali fantastično obrazovane ljude koji su mogli raditi svuda u svijetu. Danas je situacija nešto drugačija. Srednje škole su prilično loše (izuzev par škola koje se mogu nabrojati na prste jedne ruke), dok su fakulteti postali ustanove koje štampaju diplome, a pri tome daju osrednje školovane ljude. Sve u svemu, diploma je danas samo još jedan papir koji vam eventualno može biti ulaznica za intervju u određenoj kompaniji. Prije je diploma automatski značila posao. A da ne govorimo da je studiranje prilično veliki trošak koji mogu podnijeti samo oni dobrostojeći. Stoga se sve veći broj ljudi, kako u Hrvatskoj, tako i u svijetu, okreću alternativnim izvorima učenja i Internetu. Posebice MOOC programima. I prije ste na Internetu mogli naučiti što ste htjeli, no sa MOOC programima je to mnogo lakše i organiziranije. O čemu se tu radi, čitajte u nastavku teksta.

Autor: Boris Plavljanić

s2

MOOC

Kada ste prije nešto htjeli naučiti putem Interneta, morali ste guglati određenu temu. I to jako puno. Odnosno, morali ste na mnogo web stranica tražiti informacije, mogli ste se samo nadati da su te informacije točne i morali ste imati stvarno jaku želju da nešto naučite. Naravno, jako mali broj Internet korisnika je koristio Internet da bi nešto sustavno naučio i kasnije to mogao primijeniti u stvarnom životu. No, unazad par godina sve se promijenilo.

MOOC je skraćenica za „Massive open online courses“ i kao što mu samo ime govori radi se o masivnim otvorenim online kolegijima koje može pohađati svaka osoba koja koristi Internet. Sve što trebate je Internet konekcija i računalo. Online kolegija je bilo i prije ovog novog trenda no kvaliteta i kvantiteta se promijenila drastično. Danas sa MOOC-om možete steći obrazovanje kakvo se mogli samo sanjati. Iz navedenih razloga – školstvo je loše, skupo i teško je dobiti stipendiju i otići studirati van države na neko prestižno sveučilište. Nismo spomenuli, no ovakva predavanja se većinom drže na Američkim i Europskim prestižnim sveučilištima (MIT, Harvard, Oxford …).

Ne možete vjerovati koliko je zapravo lagano sada biti dio tih istih sveučilišta. Logično pitanje se postavlja zašto netko onda plaća 50-60 000 dolara godišnje da bi išao na ta sveučilišta, kada može online isto to naučiti? Naravno da nije isto kada ste vi fizički na, recimo, Harvardu 4 godine i kada položite cca 35-40 kolegija i dobijete „pravu“ diplomu i kada odslušate X kolegija online. No, samim time što ste odslušali (i možda položili) te kolegije online, to je velika stvar. Jer da biste položili online kolegij morate jako puno raditi doma. Kada radite, naravno i učite. Sve se to računa i nitko ne može reći da je položio online kolegij na MIT-u i da nije ništa naučio.

Na Internetu postoji 10-ak web stranica (platformi) preko kojih možete nešto naučiti, a mi smo za vas izabrali one koje smatramo najboljima.

s3

Stanford Online

Kada netko kaže Stanford, prvo što vam vjerojatno padne na pamet je elitno sveučilište. I niste u krivu. Stanford je 120 godina staro sveučilište koje je od svojih početaka bilo mjesto gdje su mogli doći samo najbolji studenti i gdje ste mogli dobiti vrhunsko obrazovanje. Naravno, kako to biva, sa razvojem kapitalizma su to znanje počeli i skupo naplaćivati pa ste morali biti vrhunski student i još ste morali imati bogate roditelje ili imati jako dobru stipendiju. No, unazad par godina su razvili fantastičnu web platformu za MOOC, te dali jako dobre kolegije online. Osobno, moji prvi kolegiji su bili upravo s ove platforme i to je razlog zašto ih i dan danas koristim u svakodnevnom životu. Vjerujte nam – nakon odslušanog kolegija jedva ćete čekati nastavak tog kolegija, dok ćete u međuvremenu uzeti njihove materijale i učiti kad god stignete.

Možda se čini smiješno, no naša sveučilište jednostavno ne mogu motivirati veliku većinu studenata da uče. Kada vas ipak nešto istinski zanima i kada ste sami to počeli učiti (kroz MOOC) onda je to sasvim druga stvar. No, vratimo se na Stanford. Njihovi kolegiji su podijeljeni u 9 kategorija: Business & Management, Design & Creativity, Education, Engineering & Computer Science, Environment & Energy, Humanities, Medicine & Health, Natural and social sciences, te Statistics and dana science. Unutar svake ove kategorije imate ogroman broj kolegija vezanih uz spomenutu temu. Nama su naravno najzanimljiviji kolegiji vezani uz računalne znanosti, no možda su vama neke druge. Spomenuti kolegiji će biti posloženi od najnovijih do najstarijih, s time da ćete moći pregledavati stare kolegije (oni koji su održani ove ili prijašnjih godina), dok ćete neke morati čekati da se snime.

Rekli smo da možete polagati te kolegije. Da, možete ali morate imati korisnički račun, morate se prijaviti na kolegij prije nego što on počne i kako se on bude izvodio (najčešće na tjednoj bazi 4-6 sati online materijala) morate polagati određene dijelove kolegije. To se izvodi kroz razne zadaće, eseje, kvizove i slično. Ako zadovoljite uvjete za polaganje kolegija, dobiti ćete potvrdu da ste položili taj kolegij. Naravno, svaki taj kolegij možete bez problema uvrstiti u svoj LinkedIN profil ili „pravi“ životopis. Dapače, takve stvari su vrlo zanimljive ljudima koji zapošljavaju ambiciozne i mlade ljude. Što još reći o Stanfordu? Ništa zapravo – ovo je klasični primjer fantastične platforme na kojoj možete jako puno naučiti, a mi bismo vam preporučili nekoliko kolegija iz infotmatike. Redom, to su: Crvptography 1 i 2, Machine Learning, Algorithms: Design and Analysis 1 i 2, Game Theory, Compilers, Introduction to Databases, iPad and iPhone App Development, Technology Enrepreneurship …

udemi

Udemy Free Courses

Udemy je malo drugačiji format MOOC-a, no opet prilično sličan malo prije spomenutom Stanfordu. Stanford nudi samo svoje kolegije, odnosno svi kolegiji su snimani unutar jednog sveučilišta sa više-manje standardnim profesorima koji tamo predaju. U tome nema ništa loše – dapače, to su ponajbolji profesori na svijetu. Udemy je platforma za učenje, ali ujedno i za održavanje kolegija, te postoje kolegiji koji su besplatni i koji se plaćaju. Pojednostavljeno, Udemy je kao i sve MOOC platforme mjesto gdje možete doći, napraviti korisnički račun i slušati kolegije koji vas zanimaju. Točnije možete pogledati X predavanja vezanih uz određenu temu. No, prvo što ćete primijetiti je da ispod određenih kolegija piše „Free“ (besplatni su), a ispod nekih piše cijena. Ona varira od 5 dolara do nekoliko stotina dolara. O čemu se tu radi? Besplatni kolegiji su oni koji se snimaju na fakultetima i slično i koji su standardni na svim platformama. Čak možete naći i neke Stanfordove kolegije na Udemyju. Očito Udemy ima materijale i sa drugih izvora, a ne samo „nezavisne“ kolegije koji se snimaju diljem svijeta. No, postoji veliki broj specijaliziranih kolegija sa ograničenim brojem mjesta i oni se plaćaju.

Takve kolegije najčešće drže eksperti i etablirane ličnosti koje stvarno znaju sve o temi koju prezentiraju i to naplaćuju. Dio novca ide njima, dio novca ostaje platformi koja im je to omogućila. U ovom slučaju je to Udemy. Recimo, kolegij koji se bio plaćao je „12 Exercises for great non-fiction writing“ koji je držao jedan poznati novinar New York Timesa. Cijena kolegija je bila tada 99 dolara, odnosno oko 550 kuna. Da li se isplati za takav tečaj platiti tu sumu novca? Da, definitivno. Kod nas takvih kolegija nema, a ako i ima, onda koštaju 4-5 puta više i ono što ćete dobiti je vjerojatno lošije nego što će vam dati online kolegiji. Tu su naravno i mnogi tehnički kolegiji koji su prilično zanimljivi. Recimo CCNP boot camp koji vam u 2 tjedna da toliko informacija i materijala da ne znate od kuda biste krenuli. Cijena takvog kolegija je cca 2 000 kuna, dok je kod nas godišnji CCNP tečaj i preko 10 000 kuna. Treba odvagnuti što vam se više isplati (online tečaj vs. Pohađanje tečaja u specijaliziranoj ustanovi u Hrvatskoj) i da li uopće želite platiti znanje.

Ako mislite da ste i vi dobri u onome što radite, možete i vi sami napraviti svoj online kolegij, dobiti feedback od studenata i kasnije zarađivati od istog. Ne moramo vam govoriti da morate zadovoljiti određene kriterije da biste to napravili. Neki od njih su: vrhunska kvaliteta snimanja kolegija, sve mora biti na engleskom jeziku, materijali moraju biti vaši i moraju biti na engleskom jeziku i tako dalje. U svakom slučaju, Udemy je platforma na kojoj imate možda i najveći broj kolegija i gdje za svakog ima ponešto. Za razliku od Stanforda, Udemy ima malo više kategorija unutar kojih su kolegiji raspoređeni. Tako imate Arts and photography, Music, Crafts and hobbies, Sports, Games, Technology, Business, Math and science i mnoge druge. Svakako preporučamo da pogledate.

Napomenimo još samo da postoji i kategorija video materijala (kolegija) koji vam pomažu da zaradite određeni industrijski certifikat. Spomenuli smo CISCO CCNP, no to su još i razni Microsoft certifikati, Linux, Project Management …

it5

iTunes U

Kako to obično biva, Apple se gura tamo gdje mu je i gdje mu nije mjesto, no u ovom slučaju se radi o jednoj prilično pozitivnoj stvari. iTunes U je besplatna aplikacija, odnosno platforma preko koje fakulteti (sveučilišta) mogu objaviti svoje kolegije online, a svi koji imaju iProizvode mogu sa samo par dodira prstom po ekranu doći do istih. Po čemu se iTunes U razlikuje od, recimo, spomenutih platformi Standforda i Udemyja? Razlikuje se u tome što osim kolegija za fakultete nudi i K-12 edukaciju, te se do sadržaja dolazi putem spomenutih Appleovih uređaja. Sada se pitate što je K-12 edukacija? To je edukacija od osnovne škole do fakulteta: 8 godina osnovne škole + 4 godine srednje škole. Dobro, u Americi se radi o kombinaciji 4 + 6 + 2, no zbroj je isti. Razlog tome su loše državne škole u kojima mnogi tokom djetinjstva ne nauče mnogo, pa je ovo idealan način da utvrde određeno gradivo i ponove ono što su zaboravili.

Taj potez se pokazao izuzetno dobrim jer su K-12 edukacije vrlo tražene i ljudi sa 30 i 40 godina ponajviše traže takav sadržaj. Kroz iTunes U ga imaju nadohvat ruke. Što se kvalitete i kvantitete tiče, moramo reći da smo i više nego zadovoljni. Preko 800 fakulteta diljem svijeta objavljuje razne kolegije uz koje dobivate jako puno sadržaja. Pretežno u obliku PDF skripti i vidio prezentacija koje prate taj isti PDF.

Kada pokrenete aplikaciju, možete kolegije pretraživati po svim mogućim kriterijima, a mi vam preporučamo da pažnju obratite upravo na K-12 edukaciju koju smo spominjali. Začudili biste se koliko ste stvari zaboravili ili ih nikada niste ni naučili. Znamo da postoji mišljenje da su Američke osnovne i srednje škole loše, no nije istina i to ovaj digitalni sadržaj potvrđuje. Ono što se nama ne sviđa kod ove platforme je što nemate nikakve kredite ili potvrde da ste položili kolegij(e). Jednostavno imate jako puno materijala, no nemate ga prilike testirati. Nema zadaća, nema kvizova, nema ničega. Nadalje, ne postoje nikakve opcije za kolaboraciju ili dopisivanje s drugim korisnicima i sadržaj sam po sebi nije lako podijeliti sa prijateljima. No, kada podvučemo crtu, iTunes U je nešto što bi svaki Apple korisnik trebao imati instalirano i u slobodno vrijeme pročitati pojedine materijale vezane uz temu koja vas zanima. Pogotovo što je apsolutno sve besplatno.

mit

MIT Open Courseware

I za kraj, ostavili smo MIT Open Courseware (nadalje: OCW). MIT (Massachusetts Institute of Technology) je definitivno jedno od najpoželjnijih sveučilišta na svijetu. Spada u Top 5 najboljih sveučilišta u Americi i u Top 3 sveučilišta na svijetu ako gledamo IT kolegije i znanje koje vam fakultet može pružiti. To je naravno razlog da spomenuto sveučilište svake godine dobije na tisuće prijava vrhunskih studenata diljem svijeta koji bi učinili sve da postanu dio ove priče. Nažalost, broj mjesta je ograničen i svako mjesto košta X0.000 dolara godišnje. Nitko ne može reći da je znanje jeftino. Zato je MIT osmislio svoj MOOC program za sve one koji ne mogu doći na fakultet i pružiti im mogućnost online školovanja.

Ništa što već nismo vidjeli kod drugih sveučilišta. No, OCW se fokusira na znanost i trenutačno u svojoj bazi ima preko 2100 kolegija koji samo čekaju da kliknete na njih i da krenete učiti. Ovu stranicu je do sada otvorilo preko 125 milijuna posjetitelja što govori dovoljno za sebe. MIT je ime koje privlači ljude i to im je najjači adut. Dobro, to i dobri kolegiji. Kada smo kod kolegija, oni su podijeljeni u kategorije, pod-kategorije i specijalnosti. Imate filter na ovoj web stranici (ocw.mit.edu/courses) i možete naći ono što vas zanima u roku od par sekundi. Ili možete izlistati preko 2000 kolegija i naći ono što vas zanima. Nadalje, kraj svakog kolegija piše da li spada u preddiplomski ili diplomski program, pa već tu možete vidjeti koji kolegiji su lakši a koji teži. Preporučamo da krenete sa onima koji u nazivu imaju riječ „Introduction“ … Takvi kolegiji najčešće nisu prezahtjevni, traju maksimalno 30-ak sati i dati će vam malo širi uvod u određeno područje.

Ako vas zainteresiraju, samo odaberite nastavak kolegija i uživajte u naprednijim stvarima. Moramo spomenuti da MIT ima izvanredne profesore koji su toliko dobri da poneke kolegije želite gledati samo zbog njih. Toliko žara i toliko predanosti nećete vidjeti na našim sveučilištima. Sve u svemu, jako dobra stranica koja će vam dati odlične materijale, neka nova znanja i nadamo se neke nove vještine. Bez obzira da li će to biti programiranje, upravljanje projektima ili nešto treće.

s45

 Ostale web stranice

Ove četiri stranice koje smo spomenuli u tekstu su nama najzanimljivije i mislimo da na njima možete naći sve što vas zanima, no daleko od toga da su one jedine vrijedne spomena. Ima još barem 10 stranica/platformi koje bi trebalo spomenuti i na kojima možete naći mnogo zanimljivog materijala. Neke od njih su Coursera, EdX, UC Berkeley Free Courses, Duke Free Courses, Harvard Free Courses, UCLA, Yale Online, Carnegi Mellon Online, Khan Academy … Proguglajte malo, pronađite stranicu koja vam najviše odgovara, a nakon toga, samo nebo je granica. Uz malo dobre volje, truda i vremena, možete jako puno toga naučiti što vam može biti korisno u životu. A tko zna – možda vam ovakav način edukacije otvori neka nova vrata, neke nove poslovne prilike i put u bolji život. Mnogi su počeli edukaciju na ovaj način, a danas žive bolje nego 99% ljudi na svijetu. Pun je Internet zanimljivih priča – pročitajte ih, oni su najbolja motivacija da krenete učiti


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular