PočetnaSoftverHobiIgranje igri na Linuxu

Igranje igri na Linuxu


Ako vas zanima open source svijet, ali se nikada niste odvažili prijeći na Linux iz razloga što volite video igre, na pravom ste mjestu. Mi ćemo vam objasniti kako da pokrenete igre na Linuxu bez previše truda i znanja

Kada netko spomene Linux, većina korisnika će pomisliti na šaku entuzijastičnih geekova koji se doma vole igrati sa računalom i operativnim sustavom. Ili će pomisliti na OS kojim se upravlja komandnom linijom i s kojim je teško rukovati. Ta slike su naravno krive jer je Linux sve više prisutan u našem društvu i njime se koristi sve veći broj korisnika. Nadamo se da će u bliskoj budućnosti biti vrlo raširen i da će prava ekspanzija Linuxa tek uslijediti. Zašto vam ovo govorimo? Zato jer je tema ovog teksta Linux, ali u jednom neuobičajenom kontekstu. Mi tvrdimo da se na Linuxu mogu igrati igre kao i na Windowsima, samo ako imate malo strpljenja i ako ste spremni uložiti minimalni trud u to. Ako jeste, na pravom ste mjestu. Linux nikada u prošlosti nije slovio kao operativni sustav koji su gejmeri imali na svojim računalima, no nadamo se da će se i to u bliskoj budućnosti promijeniti i da će se igrice moći igrati na svim OS-ovima. Više o tome vam donosimo u nastavku teksta.

Piše: Boris Plavljanić

Igre – razlog zbog kojeg ljudi ne vole Linux

Kada bi vas netko pitao zašto koristite, recimo, Windows operativni sustav što biste mu rekli? Vjerojatno biste rekli da ste se na taj operativni sustav naučili i da ga je iznimno lako koristiti. To je sasvim valjan i opravdan razlog za korištenje operativnog sustava. No, sigurni smo da bi veliki broj odgovora bio vezan uz igrice. Mnogi gejmeri, ali i drugi korisnici računala, neće niti isprobati Linux jer je „opće poznato“ da je na Linuxu nemoguće igrati igre i da ga je teško za koristiti. Ponavljamo, niti jedna od ovih tvrdnji nije točna. Linux distribucije je sve lakše koristiti jer imaju odlična grafička sučelja koja su slična Windowsima, a broj dostupnih igara za Linux ima sve više iz dana u dan. Da, ako se vratite u prošlost tada igri nije bilo, a ako su i bile, onda su bile ili tekstualne i bazirane isključivo na tekstu, ili ste imali male flash igre koje ste mogli igrati 10 minuta, prije negoli ste poželjeli računalo baciti kroz prozor. Realno gledajući, igre za Linux su prije bile užasne. Danas se situacija mijenja i to prilično brzo. Ako malo proguglate ovu temu naći ćete dvije iznimno zanimljive teme. Prva je cloud gaming (o kojem smo i mi nedavno pisali) koji će omogućiti igranje igri bez obzira koji OS imali na računalu i gdje god se nalazili, a druga se tiče lokalnog igranja igri na Linuxu i novih tehnologija koje vam to omogućuju. Nas zanima ova druga tema i prilično ju je teško sažeti u jednom tekstu. Mi smo se odlučili na tri, odnosno četiri koncepta koja ćemo spomenuti i putem kojih možete osposobiti igre da rade na Linuxu.

Naravno, govorimo o igrama koje su isključivo napravljene za Window OS – prema određenim istraživanjima, preko 95 posto igri se radi ekskluzivno za Windowse, a ostatak za Mac OS i Linux. Ne uzimamo trenutačno konzole u obzir.

Četiri koncepta

Postoje četiri, ako ih tako možemo nazvati, koncepta kada se radi o igrama na Linuxu. Za jedan ste vrlo vjerojatno čuli, a zove se Wine (WINE Is Not Emulator). Drugi je PlayOnLinux (koji je baziran na WINE-u), treći i četvrti su Steam for Linux i SteamOS – operativni sustav koji bi trebao biti baziran na Linuxu. U daljnjem tekstu ćemo se dotaknuti sva četiri koncepta i opisati vam kako uz pomoć njih možete igrati igre i što vam svaki taj koncept donosi, a što odnosi. Odnosno što je kod njega dobro, a što loše. Svi ovi koncepti imaju boljih i lošijih strana, pitanje je samo što ste spremni „žrtvovati“ da biste igrali igre. Možda ovo zvuči odmah u startu kao nešto loše (op.a. zašto biste išta žrtvovali kad možete bez problema igrati igre na Windowsima), no nije tako. Ono što mi pod time mislimo je vrijeme i trud koji morate uložiti da sve profunkcionira. Kada jednom to napravite, nećete imati nikakvih problema. Problem je jedino to inicijalno postavljanje parametara i instaliranje potrebnih dodataka da bi Linux podržao igranje igri. Zato, zasučimo rukave i bacimo se na posao.

1) WINE

Krećemo sa WINE-om jer je on vjerojatno najpopularnija opcija kad su igre u pitanju. Naše mišljenje je da će se to vrlo brzo promijeniti, no dok to vrijeme dođe, WINE neka vam bude prvi izbor. Pretpostaviti ćemo i da na računalu imate neku od popularnih inačica Linux distribucija kao što su Ubuntu, Mint, Fedora… Nažalost, u praksi smo spoznali, na teži način, da recimo CentOS nije dobar za igre, a trebao bi biti. Riječ je o stabilnom i robusnom Linuxu, no nešto nije u redu s njime i WINE-om. Pogotovo sa verzijom 6.x. Zato koristite provjerene distribucije na kojima WINE dobro radi i biti ćete sigurni. Ono što morate znati prije početka je nekoliko pojmova:

WINE – je open source aplikacija koja vam omogućuje da Windows bazirane aplikacije pokrećete na Unix baziranim sustavima. WINE također donosi i softverski paket, Winelib, koji omogućuje programerima da kompajliraju aplikacije za spomenute Unix sustave i tako lakše „portaju“ aplikaciju. To su detalji koji vas ne moraju zamarati, no čisto da znate o čemu se radi. WINE je možda najbolje promatrati kao razinu koja spaja s jedne strane Linux distribuciju, a s druge strane Windows aplikaciju (ili u našem slučaju igru). To je moguće zbog toga što WINE nudi alternative DLL-ove koje Windowsi pozivaju kod korištenja aplikacija.

PPA – Personal Package Archive. Web stranica koja sadrži već izgrađene (kompajlirane) aplikacije za specifične verzije Linuxa i dobro će vam doći da s nje skinete softver ukoliko dođe do određenih problema sa kompatibilnošću.
sudo – komanda koja se često koristi u komandnoj liniji, a pomaže vam da dobijete administratorska prava i mogućnost mijenjanja Linux OS-a, što će vam biti potrebno tokom instaliranja i korištenja WINE-a.

Driveri za grafičku karticu
Prvo što vam treba su svakako driveri za grafičku karticu. Nvidija i ATI u zadnje vrijeme prilično puno rade na tome da i Linux korisnici imaju zadnju verziju drivera, pa se ne morate bojati da vam grafička kartica neće raditi onako kako bi trebala. Čak nema nikakve razlike u odnosu na Windowse kada imate više grafičkih kartica (SLI, Crossfire). U svakom slučaju drivere morate imati ako želite da vam igre rade.

Da biste instalirali Nvidijine drivere, sve što morate napraviti je otvoriti terminal i upisati ove naredbe (bez navodnika):
„sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates“
„sudo apt-get update“
„sudo apt-get install nvidia-current“, te nakon toga resetirati računalo da se driveri pokrenu i da vam sve radi onako kako bi trebalo.

Ako ne volite Nvidijine kartice i radije koristite ATI-jeve, nema problema. Samo što je instalacija malo kompliciranija – u smislu da postoje neke razlike u odnosu na spomenutu Nvidiju. Nvidija radi sama svoje Linux drivere koji nisu open source i Linux zajednica ne sudjeluje u njihovom razvoju. ATI ima drugačiju politiku i izdaje open source drivere u kojima sudjeluje Linux zajednica. U 99% slučajeva, nema nikakve razlike u odnosu na Nvidiju, ali ponekad ATI-jevi driveri imaju bugova. No, na stranu s time, radije ovo upišite u terminal:
„sudo add-apt-repository ppa:oibaf(graphics-drivers“
„sudo apt-get update“
„sudo apt-get dist-upgrade“.

Instalacija i konfiguriranje Winea
Zatim treba instalirati i konfigurirati Wine i to je glavni korak zapravo. Nije teško pa ne znamo zašto većina korisnika zazire od ovog koraka. Wine možete instalirati na 2 načina – preko Terminala (bolji način) ili preko Software centra. Preporučamo vam da radije sami upišete komande u Terminal i eventualno napravite pokoju izmjenu ako ju imate, nego da instalirate direktno sa Software centra. Ovo su komande:
„sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa“
„sudo apt-get update“
„sudo apt-get install wine1.5“
„sudo apt-get install winetricks“

Ako vas sustav pita da instalirate još neke dodatne pakete, slobodno stisnite „DA“ jer bez njih Wine neće raditi. Ako vas ne pita, to znači da ste ih već instalirali sa nekim drugim softverom. Prvi scenarij je puno izgledniji. Samo da napomenemo, ponekad instalacija Wine-a zna potrajati, tako da se ne morate zabrinuti što vam 10-ak ili više minuta po ekranu prolaze neke čudne naredbe. To se konfiguriraju dodatni paketi, te sama Linux jezgra.

Prije nego otvorimo Wine, prvo treba pokrenuti winetricks. To je jedan mali program koji se instalira uz Wine. Pritisnite Windows tipku na tipkovnici (ironično, zar ne) i upišite winetricks. To je brži i lakši način, nego da tražite gdje vam se na Linuxu instalirao spomenuti program.

Jednom kada je program otvoren, odaberite opciju „Select the default wubeprefix“ -> OK -> „Install a Windows DLL or component“ -> OK. Na taj način ćete pripremiti winetricks da vam konfigurira Wine i pripremi potrebne DLL-ove, no prije toga još trebate odabrati koje pakete želite instalirati. Kako biste imali najmanje problema kasnije, odaberite slijedeće:
– sve što počinje sa „d3dx“
– quartz
– vcrun2005, vcrun2008, vcrun2010
– xact, xact_jun2010, xinput
– opcionalno još i dotnet3.5

Nakon toga kreće još jedno konfiguriranje i skidanje potrebnih paketa, pričekajte 15-20 minuta. Ovaj proces se odvija u pozadini, no dobro je pustiti računalo da odradi svoje, resetirati ga i tek onda koristiti. S time ste završili konfiguriranje Winea i spremni ste za onaj zabavniji dio – igranje igri.

Što sad?
Sada kada imate Wine naravno možete bez problema pokrenuti.exe datoteku i instalirati svaku igru koja radi na Windowsima, iako vam garantiramo da ćete s nekim novim naslovima imati problema. Zašto je to tako, teško je reći. Neke igre zahtijevaju nove DLL-ove koje Wine ne podržava, neke igre jednostavno imaju određene sigurnosne mehanizme koji se na Linuxu neće moći zaobići i slično. No, vjerujemo da možete živjeti s time, jer ako jednu igru ne možete igrati, moći ćete drugu. Naravno, postojati će oni koji baš žele igrati određeni naslov – ti jednostavno nemaju sreće. Mi smo bez problema igrali WoW, CoD, Diablo 3, Starcraft 2 itd. Prvenstveno Blizzardove igre, no rade i mnoge druge. Trebali bismo spomenuti i Steam, no o tome će biti riječi u drugom dijelu ovog teksta. Kao što vidite, prilično je bezbolno i lako instalirati Wine i zaigrati omiljenu igru na nekoj Linux distribuciji.

2) PlayOnLinux
Druga vrlo popularna varijanta kod instaliranja igri na linuxu je PlayOnLinux. To je grafička aplikacija koja se oslanja na Wine no nešto ju je jednostavnije koristiti. Nama se u praksi više sviđa sam Wine, no ako se „bojite“ Terminala, ovo vam je PlayOnLinux idealno rješenje. Riječ je o aplikaciji koja u sebi sadrži razne shell scripte (ekstenzija:.pol) koje za vas konfiguriraju Wine i konfiguriraju Linux da biste mogli nešto igrati ili instalirati neku Windows aplikaciju. Kada kažemo da PlayOnLinux sadrži u sebi skripte, mislimo na online bazu tih skripti do kojih možete doći preko ove aplikacije, a ako se igra/aplikacija ne nalaze u toj bazi, morati ćete dio konfiguriranja sami odraditi. No, da vas utješimo – sve popularne igre i aplikacije (iTunes, Safari, Microsoft Office, IE, AutoCad, Adobe…) su već unutra, tako da ćete rijetko išta morati ručno podešavati.

Ono po čemu je PlayOnLinux poznat je koncept na koji konfigurira igre i aplikacije. On za svaku igru konfigurira posebno Wine, radi posebne virtualne diskove koji sadrže te iste igre i te igre ne dolaze u doticaj jedna s drugom. To je dobra stvar jer se Wine konfigurira za svaku igru i aplikaciju upravo onako da najbolje rade. Možda će jednoj igri trebati Wine1.5, a drugoj Wine1.6. Ili će jednoj igri trebati jedni DLL-ovi, drugoj drugi. PlayOnLinux će većinu toga odraditi sam, pa vas taj mehanizam ne treba previše zanimati ako vam je cilj samo pokrenuti određenu igru.

Prednosti:
– Vrlo lako je skinuti i pokrenuti igre. Vi ju samo kopirate na tvrdi disk (ili skinete sa Interneta) i pokrenete određenu skriptu za tu igru. Za par minuta, nakon instalacije, sve je spremno da zaigrate svoju omiljenu igru
– Podržava moderne igre i niste ograničeni na stare naslove
– Osim igri, služi i za pokretanje aplikacija
– Koristi modificiranu verziju Winea što omogućuje razne postavke
– Olakšava instaliranje raznih aplikacija i appleta koji su potrebni za igre (DirectX, dotnetfix, MS Visual C++ runtime, FFdshow, Mono…)
– Instalirane igre slaže u listu unutar aplikacije, tako da vam je lako doći do njih jednom kada ih instalirate
– Koristi bash i python skripte, pa će oni koji znaju programirati i sami moći modificirati te skripte

Mane:
– Ažurirane verzije dolaze jako rijetko, tako da ako nađete bug, nemojte očekivati da će brzo biti ispravljen
– Neke stvari je lakše iskonfigurirati u Wineu, nego u PlayOnLinuxu jer on ima modificiranu verziju Winea koja ne dopušta određene stvari
Sve u svemu, PlayOnLinux je odlična stvar ako niste prezahtjevni. Većina korisnika samo želi pokrenuti program ili igru i za njih je PlayOnLinux idealan, a ako želite malo više, onda je Wine bolja varijanta. Da, svjesni smo činjenice da samo mala šačica ljudi zapravo želi vidjeti što se skriva „ispod površine“ Winea i kako to sve funkcionira. No, s time se moramo pomiriti. Iako, postoje određene naznake da će i Wine i PlayOnLinux pasti u drugi plan jer ekipa iz Steama ima drugačije planove za igre na Linuxu.

3) Steam OS
Valve je kompanija u koju se mnogi uzdaju posljednjih mjeseci, jer je to kompanija koja može ozbiljno konkurirati Microsoftu. Valve je najavio da radi na Linux distribuciji koja će biti drugačija od ostalih i koja će po defaultu biti namijenjena svim onima koji se žele maknuti od Windowsa, ali i dalje imati mogućnost instaliranja igara i aplikacija koje su napravljene isključivo za Windowse. Steam OS je na tome tragu i to će biti prvi takav open source OS, ali u punom smislu te riječi. Osim igranja igri, ekipa iz Valvea želi Steam OS pretvoriti u multimedijalni centar koji će podržavati i slušanje glazbe, gledanje filmova i slično na kućnom kinu. Čak se priča i o wireless sticku koji bi trebao zrakom prenositi sadržaj od računala do kućnog kina (nešto kao Chromecast, ali za Steam OS), no o tome ćemo pričati kada sve bude službeno i kada se nagađanja postanu službena obavijest iz Valvea.

Zašto baš Steam OS i zašto baš sada? Priopćenje izgleda ovako: „Većina igrača ima Windows 7 mašine za igranje igri i ne žele prijeći na Windowse 8 ili neki drugi OS koji će doći nakon osmice, nego žele pravi OS. Nikakav kompromis ne dolazi u obzir, a kamoli OS koji je univerzalan i namijenjen istodobno i stolnim računalima i tabletima i pametnim telefonima.“

I tu mi vidimo najveću šansu Valvea. Imaju prilike stvoriti čistokrvni open source OS koji će ozbiljno konkurirati Microsoftu i zagriženim gejmerima dati novu nadu. Ali ne samo njima – nego i svima onima koji žele potpunu slobodu na svom računalu. Microsoft nudi slobodu i dobar OS, no u mnogim aspektima ste ipak ograničeni (od malo složenijeg konfiguriranja OS-a pa nadalje). Ako Steam OS zaživi, tada budite sigurni da ćete u svojim kućama moći bez problema pokrenuti preko 3000 igara i aplikacija koje su do sada bile ekskluzivno napravljene za Windows i Mac OS X. Kada se to dogodi, izjave poput: „Koristim Windowse zbog Officea, Photoshopa i igrica“ više ne vrijede i padaju u vodu. Nema više izlika i nema više kalkuliranja – SteamOS bi trebao biti prvi izbor mnogima.

Nadalje, Valve se nada veliki dio svog OS-a prebaciti u oblake kako bi olakšao korisnicima svakodnevne zadatke. Pod time mislimo da će omogućiti pohranjivanje podataka u oblake, spremanje postojećih postavki u oblake, sinkroniziranje igri na više računala preko servisa u oblacima itd. Još je mnogo toga obavijeno velom tajne, no nadamo se da će Valve uskoro detaljnije predstaviti svoj budući OS i da nećemo ostati razočarani. Po onome što smo čuli, nikako ne možemo ostati razočarani, jer ako ispune one točke koje su si zadali kao glavne u razvoju OS-a, tada će se uskoro na tržištu stvarno pojaviti OS koji će biti opasan konkurent svim operativnim sustavima. Naravno da teorije poput one da će Microsoft izgubiti vodstvo na tržištu OS-a ne drže vodu. Windowsi su rašireni i tako će ostati, no zasigurno će izgubiti značajan dio tržišta koji će se raspršiti na OS X, Linux distribucije (s naglaskom na SteamOS) i one manje zastupljene poput FreeBSD-a i Solarisa.

4) Steam klijent na Linuxu
I dok čekate da Steam OS zaživi, možete skinuti Steamov klijent za Linux OS i uživati u manjem broju naslova. Sada dolazimo do jedne dileme. Da li skinuti originalni Steam klijent za Linux i igrati 60-ak naslova koji se nude trenutačno baš za Linux ili preko Winea skinuti i instalirati Steam klijent za Windowse. U prvom slučaju ćete dobiti to da ne morate instalirati Wine niti ikakve druge pakete. Jednostavno skinite klijent, otpakirajte ga, instalirajte i koristite. Prije toga ćete naravno morati napraviti korisnički account i kupiti igre koje želite igrati. S druge strane, ako skinete Windows klijent i instalirate ga preko Winea, otvarate jedna sasvim druga vrata i jedan sasvim drugi svijet. Tada na raspolaganju imate na stotine igri, od kojih su neke tek jučer došle na tržište. Jednostavno rečeno – imate sve što i Windows korisnici. Mi preferiramo ovu varijantu jer ona radi besprijekorno, a gubite svega 5-6 fpsa u igrama. Dok god vam je framerate iznad 30-35 fpsa, to je prihvatljivo za igranje. Ljudsko oko teško raspoznaje razliku između 35 i 45 fpsa, tako da kad vam netko kaže da ne može igrati igre na Linuxu jer mu fale te sličice u sekundi, vrlo vjerojatno laže.

Zato odite na službenu stranicu Valvea, skinite Windows klijent, instalirajte ga, kupite igrice, skinite i njih, instalirajte ih i uživajte.

Kao što možete vidjeti u ovom tekstu, igranje igri na Linuxu ima budućnosti, a već sada radi gotovo savršeno. Ako imate malo moderniji stroj, tada ste na konju. Imati ćete dobre igre na Linuxu, nećete osjetiti razliku koja postoji u odnosu na igranje na Windowsima, a imati ćete open source OS koji će vam vrlo vjerojatno raditi odlično. Pogotovo ako malo zasučete rukave i podesite ga da radi onako kako vi želite. Kada Steam OS dođe, pravila igre se mijenjaju i svi će moći igrati igre bez da išta dodatno instaliraju ili konfiguriraju. Do tada, želimo vam ugodno igranje igri na Linuxu, te u svakodnevnom radu sa fantastičnim operativnim sustavom.


RELATED ARTICLES

1 komentar

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular