PočetnaOstaloZanimljivostiZašto "Anonymous" pokreće DDoS kibernetičke napade?

Zašto “Anonymous” pokreće DDoS kibernetičke napade?


Anonymous je svjetska mreža haktivista koji tvrde da imaju “agendu protiv opresije.” Grupa ističe svoju podršku pristupu informacijama, slobodi govora, transparentnosti, borbi protiv korupcije i anti-autoritarnim nastojanjima.

Dotična grupa koristi kriptirane chat sobe i društvene medije za raspravu i dijeljenje strategija za rješavanje određenih problema. Međutim, njihov ugled je izgrađen na sudjelovanju u kibernetičkim napadima, posebno DDoS napadima na vladine, korporativne i vjerske web stranice.

Nastanak Anonymusa: Od Internet šale do haktivizma

Anonymous se prvi put pojavio na 4chanu, forumu osnovanom 2003. godine, gdje su postovi neimenovanih korisnika na web stranici označeni kao “Anonymous.”

U ranim danima, korisnici 4chana provodili su “napade”, grupne šale koje su remetile chat sobe i online zajednice na web stranici. Međutim, stranica je pojačala mjere protiv ovih napada zbog zabrinutosti oko kibernetskog zlostavljanja i uvredljivog sadržaja.

Ovi napadi su doveli do rođenja Anonymusa, jedne od najozloglašenijih hakerskih skupina danas. Ova decentralizirana grupa koristi društvene mreže i kriptirane online chat sobe za koordinaciju online napada, prvotno iz zabave, a kasnije za društvene i političke ciljeve.

Zašto Anonymous pokreće DDoS kibernetičke napade

Anonymous je poznat po ciljanju na entitete, uključujući vlade, za koje smatra da promiču cenzuru i nejednakost. Budući da je decentraliziran i bez formalne strukture, grupa često vodi unutarnje rasprave kako bi odlučila koje ciljeve podržati.

Haktivistička grupa često unaprijed najavljuje svoje napade kako bi privukla regrute i medijsku pažnju. Nakon što je regrutacija završena, započinju svoju operaciju, identificirajući ciljeve i njihove ranjivosti.

Za izvođenje kibernetičkih napada, grupa koristi alate za preopterećenje kao što su High Orbit Ion Cannon (HOIC) i Low Orbit Ion Cannon (LOIC) kako bi preopteretili servere, uzrokujući nestabilnost servera ili čak DoS događaj.

Anonymous često koristi klasične black-hat taktike, kao što su korištenje alata poput Acunetixa za pronalaženje ranjivosti web aplikacija i Havija za izvođenje SQL injekcija na web stranicama.

Početni cilj grupe je često krađa podataka s web stranica i servera. Ako nisu uspješni, prelaze na “Distributed Denial of Service” (DDoS) napade, ali prvo provode online anketu kako bi odabrali cilj i imenovali svoju operaciju.

Na primjer, 2008. godine Anonymous je pokrenuo “Project Chanology”, jedan od njihovih prvih značajnih napada na Crkvu scientologije. Grupa je koristila više taktika, uključujući telefonske šale, slanje faxova s isušivanjem tinte i DDoS napade kako bi ciljali crkvu kao odgovor na njene pravne radnje protiv Gawkera zbog objavljivanja videa Toma Cruisea koji podržava scientologiju.

Događaji su potaknuli globalne prosvjede protiv scijentologije, s mnogim pristašama Anonymusa koji nose masku Guya Fawkesa, sada simbol povezan s grupom. Drugi istaknut napad je operacija “Payback”, pokrenuta 2010. godine protiv PayPala, PostFinancea, MasterCarda i Vise.

Kada je američka vlada tražila od WikiLeaksa da prestane dijeliti klasificirane diplomatske dokumente, Visa, MasterCard i PayPal prekinuli su veze s web stranicom zviždača. Grupa je odgovorila pokretanjem DDoS napada na visa.com i mastercard.com zbog prekida financiranja WikiLeaksa. Također su izveli DDoS napade na PostFinance i PayPal iz sličnog razloga.

Još jedan vrijedan spomena napad je “Operation Egypt”, pokrenut od strane Anonymusa 2011. godine kao odgovor na blokiranje Twittera od strane egipatske vlade i gušenje javnih prosvjeda.

Tijekom antivladinih prosvjeda, policija je koristila suzavac i gumene metke kako bi rastjerala demonstrante. Egipatske vlasti su dodatno blokirale Twitter kako bi otežale komunikaciju među prosvjednicima. Anonymous je zaprijetio napadima na web stranice egipatske vlade ako ne dopusti slobodan pristup necenzuriranim medijima. Vlada to nije učinila, pa je grupa hakirala i zatvorila njene web stranice, uključujući stranicu vladajuće stranke.

U posljednja dva desetljeća, Anonymous je pokrenuo brojne druge napade, uključujući HBGary Federal Hack 2011. godine, napad na web stranicu CIA-e 2012. godine, operaciju Paris kao odgovor na pariške napade 2015. godine i napade protiv ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine.

Anonymous: Osvetnici ili junaci modernog doba?

Anonymous sebe prikazuje kao zaštitnika društveno, ekonomski i politički marginaliziranih. Izvode DDoS napade protiv onih koje smatraju odgovornima, uključujući vlade i korporacije koje su naštetile marginaliziranim u tim sferama.

Podržavatelji grupe vjerojatno ih vide kao junake koji brzo donose dio tako potrebne pravde. Međutim, mnogi kritičari smatraju napade Anonymusa, uključujući doxing i DDoS napade, nelegalnim i neetičnim.

 

Piše: Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular