Iako je tek nedavno završilo Svjetsko nogometno prvenstvu u Rusiji, koje ćemo svi pamtiti po sjajnom uspjehu naše reprezentacije, pripreme za iduće prvenstvo koje je na rasporedu za četiri godine već su u punom jeku. Dapače, možemo reći kako se pripreme stadiona već polako privode finalnoj fazi, jer puno je posla bilo odrađeno, ali će još i biti obavljeno u naredne 2-3 godine.
Oni koji prate nogomet vjerojatno su upoznati s činjenicom kako je domaćinstvo narednog prvenstva izazvalo puno polemika jer je dodijeljeno Katru u kojem vladaju nesnosne vrućine pa će cijelo prvenstveno biti zamaknuto nekoliko mjeseci. No, unatoč nesnosnim vrućinama radnici moraju užurbanim tempom raditi na razvijanju stadiona koji će ugostiti nogometne zvijezde, što nije nimalo lako kada se temperature penju od nesnosnih 40 stupnjeva.
Na gradilištima za SP u Katru radovi su u punom jeku, a to najbolje ocrtava podatak kako je na tim radovima trenutno zaposleno čak 26.000 ljudi. Taj enorman broj radnika ima razno razne zadatke, no nikome nije lako raditi po takvim vrućinama pa su se tamošnje vlasti odlučile za jedan nesvakidašnji potez – kupnju rashladnih prsluka za radnike.
Organizatori SP-a svjesni su kako su uvjeti ekstremni i kako je radnicima jako teško raditi na tim vrućinama pa su odlučili iskoristiti blagodati moderne tehnologije te su nabavili rashladne prsluke. Navedeni prsluci imaju sposobnost da temperaturu osobe snize za čak 15 stupnjeva, što bi trebalo znatno olakšati rad svim radnicima koji su u punom pogonu.
Iza rashladnih prsluka stoji britanska tvrtka TechNiche koja je osmislila sustav polimerskih vlakana koja počnu djelovati onog trena kada budu uronjeni u vodu, čime omogućavaju rashlađivanje. Kako voda isparava iz prsluka, kanali ugrađeni u prsluk omogućuju radniku hlađenje, a isto može trajati i do nekoliko sati.
Za sada je podijeljeno tek 3.500 prsluka i to radnicima koji rade najteže poslove. Pitanje je što će biti s ogromnom količinom ostalih radnika, koji još uvijek nemaju adekvatno rješenje za vrućine na kojima moraju raditi.
Piše: M.Ž.
Tužna je sudbina tih radnika. Većinom su Pakistanci, Indijci i sl. i rade u Kataru gotovo kao robovi. Građevinske tvrtke gdje rade spomenuti “robovi” im uzmu putovnice, te radnici žive u ograđenim bungalovima, radi se i preko 12 sati na 40 stupnjeva. Plaća nije ni blizu dogovorene, a samoubojstva uopće nisu rijetka. Jako poznata priča, vrlo dobro dokumentirana, i udruge za zaštitu su snažno napadale FIFAu radi tih uvjeta. Ali evo vidimo ima pomaka, dobili su prsluke sa hlađenjem.