PočetnaOstaloZanimljivostiIstraživanja su pokazala da videoigre i pametni telefoni utječu na san i...

Istraživanja su pokazala da videoigre i pametni telefoni utječu na san i raspoloženje tinejdžera


U posljednje vrijeme se jako puno toga govori o tome kako pametni telefoni i videoigre utječu na život i funkcioniranje djece i tinejdžera. Naravno da nije dobro to što su i djeca i tinejdžeri cijelo vrijeme ispred ekrana televizora i što cijeli dan gledaju u zaslone svojih pametnih telefona.

No, to je nažalost nešto s čime se moderno čovječanstvo, to jest današnji svijet treba suočiti. Najnovija istraživanja pokazuju da učestalo i prekomjerno igranje igara te korištenje pametnih telefona utječe na san i raspoloženje djece i tinejdžera. Na koji način? Tako što ih čini depresivnijima i tužnijima.

Razlog promjene raspoloženja

Stvar je u tome da su dašnja djeca i tinejdžeri odrasli i da se rađaju uz tehnologiju. Oni gotovo da i ne poznaju svijet izvan tehnologije. Odmah nakon što se rode i prohodaju djeca mogu birati kakav pametni telefon žele. Malo kasnije, kada recimo navrše nekih četiri ili pet godina djeca mogu birati i svoju prvu konzolu. Tu ako ne mogu uskočiti mama i tata uskaču tetke, stričevi, bake i djedovi. Jer, dijete treba biti u trendu i ne smije zaostajati za ostalom djecom.

Sjećate li se kada ste vi bili dijete? Ako ste sada u ranim, srednjim ili kasnim tridesetima onda se vrlo vjerojatno sjećate kakva su vaša djetinjstva bila. Tada nije bilo mobitela i Playstationa 4. Ono što smo tada imali bile su lopte, igranje graničara i općenito boravak u prirodi i na otvorenom. I premda se i danas savjetuje da je ovakav način života prijeko potreban za normalan i uravnotežen razvoj djeteta i tinejdžera, svjesni smo svi koliko je to teško staviti u praksu.

Iz razloga što se današnja djeca i mladi više usredotočuju na svoje uređaje nego na razgovore uživo sa svojim vršnjacima, to im šteti na više načina. Osim što djeca i mladi ne razvijaju svoje komunikacijske vještine koje će im kasnije u životu biti prijeko potrebne, tu su još neke nuspojave za tjelesno zdravlje koje nastaju prekomjernim korištenjem tehnoloških gadgeta. Najnovija istraživanja su čak otkrila to da previše korištenja (e sad koliko je previše pitanje je) pametnih telefona i igranja igara utječe na san djece i mladih. Nedovoljno sna opet utječe na raspoloženje.

Najnoviji rezultati istraživanja koji su dobiveni na Stony Brook sveučilištu i koji su dobiveni nakon istraživanja koje je bilo napravljeno na uzroku od 3000 mladih pokazali su zapanjujuće rezultate. Unutar ispitivanja koje je bilo obavljeno nad tom grupom tinejdžera pokušalo se otkriti koliko točno vremena djeca i mladi provedu radeći nekoliko vrsta aktivnosti.

najbolji gaming-laptopi 2018

Te aktivnosti su bile podijeljene na gledanje televizije, igranje videoigara, boravak na društvenim medijima i korištenje interneta. Istraživanjem se pokušalo ustanoviti kako koja od ovih aktivnosti djeluje na razvoj mozga i na cjelokupno zdravlje mladih ljudi i djece. Ono što je otkriveno jest to da djeca i mladi koji su veliku glavninu svog dnevnog vremena provodili radeći sve ili jednu od ovih aktivnosti pate od poremećaja spavanja i povremenih do učestalih napada depresije.

Otkriveno je da bez obzira na to koja se aktivnost radila, svaka aktivnosti koja je uključivala pretjerano gledanje u ekrane ili zaslone računala i pametnih telefona doprinosi pojavi depresije i nesanice, ali ipak ne u jednakom opsegu. Bez obzira, previše plavog svjetla koje zrače televizijski prijemnici i zasloni pametnih telefona (bez obzira na postojanje filtera za plavu svjetlost) dovodi do poremećaja spavanja i kasnije do pojave depresije.

 

gaming

Postoje razlike

Prilikom istraživanja došlo je do otkrića nekih razlika. Ovisno o tome u kakve zaslone gledaju djeca i mladi rizik za poremećaje spavanja i depresije bio je manji ili veći. Tako recimo, ona djeca koja su više vremena provodila dopisujući se sa svojim prijateljima preko Facebooka i koja su više vremena provodila gledajući u zaslon svog pametnog telefona su imala manju vjerojatnost da će imati poremećaje sa spavanjem i depresijom od djece koja su većinu svoga vremena provodila igrajući igre na osobnim računalima ili na konzolama.

Iako ovo na prvu i nema smisla, jer se može misliti da je zaslon zaslon bez obzira na to o kakvom se zaslonu radi, ipak ima smisla. Jer igranje igara, bez obzira na to što dijete tu igru igra preko interneta sa svojim prijateljima, utječe na njegov društveni život. Više igranja igara jednako je veća izolacija djeteta. Ovo je pogotovo točno ako dijete igra singleplayer igre jer je na taj način ta socijalna komponenta još više ugušena.

Kada dijete tipka na uređaju i kada se dopisuje sa prijateljima na Facebooku, barem nije samo. Barem, ne u cijelosti. Isto tako, previše igranja igara uključuje previše gledanja u zaslon računala ili ekran televizora. Ti zasloni su veće površine od zaslona pametnog telefona, što onda znači da oni i zrače više plave svjetlosti, a poznato je da je plava svjetlost jedan pd glavnih uzročnika poremećaja spavanja.

gaming monitor

Što se tiče prekomjernog igranja igara, jedan dio stručnjaka smatra da se tu radi samo o plavoj svjetlosti i da je ona najveći razlog i uzrok poremećaja spavanja, a onda samim time i pojave depresije. Drugi dio stručnjaka smatra da igranje igara na djeu može utjecati kao droga. Dijete igra neku igru, postane ovisno o toj igri i ne može je prestati igrati iz razloga što igranje igre luči dopamin i endorfin u tijelo djeteta zbog čega ono osjeti ugodu kada igra igre.

Opet, postoji i teorija koja govori o tome da djeca u toliko velikoj mjeri i igraju igre jer su u depresiji. Ako su jedinci, ako njihovi roditelji nikada nemaju (ili ne žele imati) vremena za njih, to sve dovodi do pojave izoliranosti, odbačenosti i depresije.

 

Rješenje?

Rješenje zapravo znamo svi mi, a ono se odnosi na provođenje što je više moguće vremena vani, na otvorenom. Pogotovo sada kada se bliži ljeto i kada je vrijeme sve bolje, bila bi tragedija da zdravo dijete ili da zdrava mlada (ili starija, bez obzira na godine) osoba vrijeme provodi unutra, zatvoren. Uz to, roditelji, uložite svojih sat vremena ili barem pola sata svakoga dana na aktivno provođenje vremena s djetetom ili tinejdžerom.

Pametna tehnologija je danas postala neizostavan dio naših života i to je realnost. No ono što je vrlo važno jest to da imamo mjeru i da napravimo ravnotežu. Stoga, ostavite malo te igre i taj mobitel i izađite van u park s djetetom ili s prijateljima. Zašto igrati virtualan nogomet kada možete igrati onaj pravi?

Piše: N.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular