PočetnaOstaloZanimljivostiEvo na što je Elon Musk mogao potrošiti 44 milijarde USD, umjesto...

Evo na što je Elon Musk mogao potrošiti 44 milijarde USD, umjesto kupnje Twittera


Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu i protagonist našeg simuliranog svemira, postigao je dogovor o kupnji Twittera za 44 milijarde dolara. To je jedan od najvećih poslova u povijesti tehnologije, s potencijalno ogromnim posljedicama za online diskurs. Ali to je također prilika za razmišljanje o iskreno smiješnoj količini novca uključenoj u ovu povijesnu transakciju. 44 milijarde američkih dolara je ogromna svota novca. U novčanicama od 100 dolara, težio bi 440 metričkih tona.

No što je tu je. Musk je ovu svotu novca odlučio potrošiti za kupnju jednog od najvećih medija za internetsku komunikaciju. No na što je Musk taj novac mogao potrošiti da nije kupio Twitter i da je umjesto toga odlučio taj novac uložiti na nešto drugo?

Mac studio

5,17 milijuna maksimalno iskorištenih Mac studija

Umjesto kupovine Twittera, Musk je mogao uložiti svoj novac u najnovije Appleove proizvodne uređaje; prodajna cijena bi mu donijela 5.176.470 Mac studija opremljenih maksimalnom mogućom hardverskom konfiguracijom. Vrhunski Mac Studio ima Apple M1 Ultra procesor s 20-jezgrenim CPU-om, 64-jezgrenim GPU-om, 32-jezgrenim NPU-om, 128 GB RAM i 8 TB prostora za pohranu; savršeno za objavljivanje tweetova sa mnogim savjetima.

Ako Muskovo mikro-bloggiranje zahtijeva dodatnih snaga, njegove milijarde na Twitteru mogle bi alternativno financirati 831.004 vrhunskih Mac Pro-ova od 53.000 dolara, svaki konfiguriran s 28-jezgrenim Intel Xeon W procesorom i 1,5 TB RAM.

Star Trek - U.S.S

Mogao je kupiti do 11 Star Trekova

Za razliku od stvarnog USS Enterprisea u svemiru, čija bi izgradnja, prema procjenama Gizmoda, koštala gotovo pola bilijuna američkih dolara, Elon Musk je mogao kupiti samu franšizu Zvjezdanih staza do 11 puta umjesto kupovine Twittera. Procjene iz sredine 2000-ih iznose vrijednost Star Treka na 4 milijarde dolara, iako bi ta brojka lako mogla biti znatno veća, s obzirom na nedavnu renesansu franšize. Ipak, sa sigurnošću se može reći da bi 44 milijarde dolara bilo dovoljno za višestruku kupnju Zvjezdanih staza.

Iako Musk nije pokazao nikakav interes za ulazak u igru ​​znanstveno-fantastičnog sadržaja, Zvjezdane staze: Discovery ga je još u prvoj sezoni postavio uz etablirane povijesne velikane, iako se zvao izgovorio lik koji se u konačnici pokazao kao negativac iz pseudo-fašističkog alternativnog svemira. U međuvremenu, Muskov ludi neprijatelj Jeff Bezos navodno je bio ključan u Amazonovom studiju koji je pokupio The Expanse od otkazivanja 2018., tako da postoji nedavna povijest kada je u pitanju sudjelovanje svemirskih milijardera u popularnim znanstveno-fantastičnim nekretninama.

Gerald R. Ford

Najnapredniji nosač zrakoplova na svijetu i to tri puta

Umjesto kupovine Twittera, Musk je mogao za taj novac kupiti čak tri najnovija i najmodernija nosača zrakoplova američke mornarice. Ne računajući posadu, cijena najmodernijeg nosača klase Gerald R. Ford s nuklearnim pogonom iznosi nešto manje od 13 milijardi dolara po nosaču. Čak i nakon kupnje tri od ovih otmjenih plutajućih utvrda, Musk bi i dalje imao 5 milijardi dolara u rezervi, za mlažnjake ili neku omanju podmornicu.

najbolji chromebook 2020

Chromebook za svakog studenta na Zemlji

Za 44 milijarde dolara, za procijenjenih 250 milijuna studenata, za koje se danas pretpostavlja da studiraju diljem svijeta, svaki bi mogao dobiti osnovni Chromebook. Acer Spin 311, kojeg su mnogi svjetski recenzenti ocijenili s ocjenom od čak 4.5 od 5, koji je dostupan po cijeni od oko 175 USD. Naravno, to nije baš najbolji Chromebook, s 11,6-inčnim zaslonom osjetljivim na dodir, osnovnim MediaTek SoC-om, 4 GB RAM i 32 ili 64 GB prostora za pohranu, ali za studiranje bit će više nego dobar.

Twitter fond Elona Muska mogao bi svakog svjetskog studenta opskrbiti takvim Chromebookom i još uvijek imati 250 milijuna dolara u rezervi, da je Musk želio svoj novac utrošiti na ovo, umjesto na kupovinu Twittera.

SpaceX

Čak 14 pravih svemirskih raketa

Očekuje se da će sljedeće godine Blue Origin, u vlasništvu Muskovog konkurenta i drugog najbogatijeg čovjeka Jeffa Bezosa, izvesti prvi let svoje rakete New Glenn. Vozilo, koje će u orbitu prevoziti satelite i na kraju bogate ljude turiste, navodno je financirano iznosom od 2,5 milijardi dolara, što je izdvojio Bezos, plus 500 milijuna dolara, koje su izdvojili US Space Force.

Troškovi razvoja Muskove SpaceX rakete navodno su blizu te ukupne brojke od 3 milijarde dolara,  no 2021. NASA je SpaceXu dala 2,9 milijardi dolara za razvoj verzije rakete, koja bi se trebala koristiti za buduće misije na Mjesecu.

To znači da bi Elon Musk svoje milijarde, koje je potrošio na Twitter, mogao potrošiti na čak oko 14 sjajnih, novih svemirskih brodova i još bi mu ostalo nekoliko milijuna za pokušavanje lansiranja istih.

Netflix hrvatski

Korištenje Netflixa u trajanju od 366 milijuna godina

Pod pretpostavkom da Netflix ne planira daljnja poskupljenja do kraja tekuće geološke ere, Elon Musk bi mogao uživati u daljnjih 366 milijuna godina Netflixa. To bi mu bilo dovoljno vremena da u nadolazećim eonima uživa u procijenjenih 38.000 sati sadržaja usluge u osnovnoj SD kvaliteti; bilo u ljudskom obliku ili kao biće s umjetnom inteligencijom.

Muskovih samo 44 milijarde dolara vjerojatno ne bi otišlo za potpunu kupnju Netflixa; ovaj div streaminga ima tržišnu kapitalizaciju od preko 90 milijardi dolara. Ali Musk bi lako mogao financirati neke od najskupljih Netflixovih proizvoda.

Stranger Things, na primjer, navodno košta 30 milijuna dolara po epizodi od posljednje četvrte sezone; Muskova ”sića” od 44 milijarde američkih dolara mogla bi financirati emisiju do čak 187. sezone. Naime, radilo bi se o seriji koja bi prema ovim izračunima debitirala početkom 2200.-ih.

twitter

Cijena Twittera toliko je visoka da je mnogima od nas to nezamislivo

Nevjerojatno ogromna prodajna vrijednost Twittera naglašava njegov značaj u našem digitalnom svijetu i moć, koju vlasništvo nad tako velikim medijem za internetsku komunikaciju pruža onomu tko ga posjeduje. Ogromno bogatstvo Elona Muska znači da gotovo da nikakva imovina, bilo da se radi o fizičkim stvarima, tvrtkama ili uslugama, nije izvan dosega.

Musk je mogao za taj novac, kao što smo rekli, kupiti čak 5 milijuna odlično opremljenih Mac-ova, mogao je kupiti tri ogromna, velika i otmjena broda, četvrt milijarde Chromebooka ili više od desetak svemirskih brodova. Ali umjesto toga, kupio je Twitter. Kako će se to točno odraziti na Twitter, njegove korisnike i veću slobodu govora, koju je Musk obećao prilikom kupovine ovog mrežnog diva, ostaje nam za vidjeti.

Piše: R.G.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular