PočetnaOstaloZanimljivostiDioničari Amazona zabrinuti oko razvoja tehnologije prepoznavanja lica?!

Dioničari Amazona zabrinuti oko razvoja tehnologije prepoznavanja lica?!


Velike IT kompanije masovno rade na razvoju tehnologija za koje smatraju kako imaju veliki potencijal da postanu hit u budućnosti. Među svim tim naprednim tehnologijama, posljednjih se mjeseci sve češće spominje i tehnologija prepoznavanja lica. Iako se ne radi o nekom inovativnom konceptu, ova je tehnologija sve zastupljenija i sve se više koristi od strane državnih tijela.

Ovdje u prvom planu svakako mislimo na policiju, koja je primjerice u Kini uvela pametne naočale kojima policija na ulici može prepoznati tko sve šeće ulicom. No, nije samo Kina predvodnica takvog pokreta, jer se i sve više drugih zemalja zanima za uvođenje takve tehnologije u široku upotrebu.

Ovih se dana na udaru medija i raznih udruga našao Amazon, koji već neko vrijeme razvija svoj sustav prepoznavanja lica, koji nosi naziv Rekognition. Naime, ova se popularna kompanija pohvalila kako je uspjela unaprijediti sustav i napraviti ga 25 posto točnijim u odnosu na prethodnu verziju.

Tim su informacijama uzburkali javnost jer se ponovno otvorilo pitanje gdje će taj sustav završiti i šteti li privatnost ljudi. Udruge koje brinu za zaštitu privatnosti podataka pokrenule su inicijativu u kojoj traže da se korištenje ovog sustava ograniči i da Amazon pažljivo bira gdje će i s kime dijeliti funkcionalnosti ovog sustava.

Na apel udruga nadovezali su se i dioničari Amazona koji su čelnicima kompanije dali do znanja da ne žele da ovaj sustav prepoznavanja lica završi u rukama policije. Brine ih naime to što bi se širenjem ovog sustava stvorio jedan veliki informacijski sustav s ogromnim brojem podataka o ljudima diljem zemlje. Pitanje je kako taj sustav pravilno zaštiti i kako spriječiti da upadne u ruke krivim ljudima. S druge strane, postavljaju pitanje da li je takav sustav uopće potreban i kome je cilj prepoznavati ljude na temelju lica.

Dosadašnji sustavi prepoznavanja lica u praksi se nisu pokazali iznimno točnima pa je pitanje kako će teći daljnji razvoj ove tehnologije. Bez obzira na sve, mnogi se s pravom pitaju kome uopće treba takva tehnologija i hoće li se koristiti u ispravne svrhe?

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular