PočetnaOstaloTechU kojem se smjeru razvija NFC tehnologija i može li nam još...

U kojem se smjeru razvija NFC tehnologija i može li nam još dodatno olakšati život?


Koristite NFC tehnologiju na svojim pametnim telefonima i zanima vas koje su sve mogućnosti ove tehnologije? Želite saznati u kojem smjeru ide razvoj NFC tehnologije i što nam pozitivnog može donijeti u budućnosti?

NFC tehnologija poprilično se dobro ukorijenila u pametne telefone današnjice, no unatoč tome mnogi korisnici ne koriste sve blagodati koje ova tehnologija donosi. Mnogi NFC tehnologiju automatski povezuju s beskontaktnim plaćanjem, što je samo jedna od njezinih mogućnosti.

Naime, NFC tehnologija jest zapravo komunikacijski kanal koji djeluje na malenoj udaljenosti i pruža nam relativno sigurnu razmjenu podataka. Odlučili smo zaviriti u statistike te doznati kakvo je trenutno stanje NFC tehnologije. Također, pokušat ćemo saznati koje bi se nove mogućnosti mogle pojaviti daljnjim razvojem ove tehnologije. Sve to saznajte u nastavku.

 

google pay

 

Što je NFC tehnologija?

NFC ili Near Field Communication je tehnologija koja uređajima omogućuje razmjenu podataka na malim udaljenostima. Kada kažemo malim, zaista to i mislimo – jer nekakav optimalan razmak za transfer podataka trebao bi biti oko 4 centimetra. Da bi NFC tehnologija funkcionirala, mora biti uključena na oda dva uređaja koji vrše razmjenu.

Near Field Communication uređajima pruža relativno brzu razmjenu podataka. Iako tehnologija još uvijek ima mnoštvo problema i prepreka pred sobom, svoje je uporište pronašla u bankovnim transakcijama – odnosno plaćanju u trgovinama i raznim drugim mjestima.

Iako je NFC tehnologija relativno mlada, vrlo je brzo izgradila svoju popularnost. Mnogi korisnici pametnih telefona prilikom kupnje puno pažnju obraćaju na postojanje NFC tehnologije i veliki dio njih neće kupiti uređaj ako ne podržava NFC vezu.

U suštini, NFC tehnologija treba dva uređaja da bi se mogla ostvariti veza. Prvi uređaj jest aktivni uređaj koji započinje komunikaciju i zapravo odašilje signale za NFC vezu. Drugi uređaj je pasivni i njegova je zadaća primiti signale koje šalje aktivan uređaj. Zanimljivo, pasivni uređaj ne treba imati vlastiti izvor napajanja. U komunikaciji ova dva uređaja uglavnom se koriste funkcije čitanja i pisanje, iako su i neke druge opcije na raspolaganju.

 

APPLE PAY PBZ

Gdje se danas koristi NFC tehnologija?

U doba kada se od nas traži da što manje dodirujemo nepotrebne stvari i uređaje, NFC tehnologija nameće se kao sjajno rješenje – jer nema potrebe za direktnim kontaktom. Upravo je to jedna od najvećih prednosti koju NFC tehnologija nosi sa sobom – i vjerujemo da će u budućnosti zbog toga biti još i popularnija.

S obzirom na to da se kod NFC tehnologije komunikacija odvija na svega nekoliko centimetara, možemo reći kako se radi o prilično sigurnom načinu komunikacije. Dodatni uređaj teško se umeće u komunikaciju – pa ne postoje velike distrakcije koje bi mogle omesti razmjenu podataka. Taj potencijal prepoznale su banke te su umjesto kartičnog plaćanja odlučile iskoristiti NFC tehnologiju – kako bi korisnicima olakšale plaćanje u trgovinama i na raznim drugim mjestima.

NFC tehnologiju je lako koristiti jer nema nekih pretjeranih zahtjeva za uspostavljanje veze između dva uređaja. Također, jednostavnog primjene i lakoća korištenja sjajni su uvjeti za rasprostranjivanje ove tehnologije u razne sektore. Dakle, uz kartično plaćanje, u budućnosti bi se ova vrsta tehnologije mogla pojaviti i na raznim drugim mjestima, odnosno tržištima.

Uza sve navedeno, valja naglasiti kako se korisnici osjećaju relativno sigurno prilikom korištenja ove tehnologije jer imaju punu kontrolu nad razmjenom informacija. Razmjena se događa samo u onom trenutku kada korisnici to žele i na jako malim udaljenostima – pa se treće strane ne mogu (lako) uključiti u proces komunikacije. Iako je uključivanje trećih strana otežano, to nužno ne znači da nije moguće. Stoga, postoji određena opasnost od sigurnosnih propusta – i to je segment na kojem će se trebati dodatno poraditi u budućnosti.

 

Koliko je NFC tehnologija rasprostranjena?

NFC tehnologija prvi se puta počela koristiti početkom ovog stoljeća, no njezin ekstremni rast započeo je prije nekoliko godina – kada se u većoj mjeri pojavila na pametnim telefonima. Prema dostupnim statistikama u svijetu se trenutno koristi oko 3.4 milijardi pametnih telefona, a koji su ujedno i najzastupljeniji uređaji po pitanju NFC tehnologije. Prognoze kažu kako trenutno u svijetu imamo oko 2 milijarde uređaja koji podržavaju NFC tehnologiju, od čega većinu tih uređaja čine upravo pametni telefoni.

Sumiramo li prije spomenuto podatke dolazimo do vrlo zanimljive činjenice – da pristup NFC tehnologiji trenutno u svijetu ima oko 20 posto populacije. NFC tehnologija pop prvi se puta na pametnim telefonima pojavila na uređaju iPhone 6 – i od tada pa do danas mnogi su proizvođači pametnih telefona napravili velike pomake po pitanju te tehnologije.

Posebno važnu ulogu NFC tehnologija igra u kompanijama kao što su Apple i Google – jer se zahvaljujući NFC tehnologiji mogu kvalitetno koristiti Apple Pay i Google Pay. Broj korisnika pametnih telefona koji trenutno u svijetu koriste mogućnosti NFC plaćanja kreću se oko 70 milijuna, a prognoze su kako će do 2023. godine taj broj narasti preko 80 milijuna.

Dakle, možemo vidjeti kako je primjena NFC tehnologije već sada vrlo doba, no u budućnosti će broj korisnika te tehnologije samo rasti. Naime, uz korištenje kod plaćanja, NFC tehnologija trebala bi se pojaviti na raznim drugim mjestima – što će potaknuti korisnike da se zbliže s ovom tehnologijom.

 

pametni-telefon

Što budućnost donosi NFC tehnologiji?

Budućnost koja je pred NFC tehnologijom, zasigurno će biti vrlo zanimljiva. Spomenuli smo već iznad kako je NFC tehnologija jednostavna i lako primjenjiva u raznim segmentima života – što će mnoga tržišta pokušati iskoristiti za svoj rast. NFC tehnologija bi se tako vrlo lako mogla pojaviti u mnogim segmentima našeg svakodnevnog života – što bi nam u končanici trebalo olakšati svakodnevicu.

Razvoj NFC tehnologije ide u smjeru da korisnicima u bliskoj budućnosti olakša autorizaciju i poveća privatnost podataka – čime bi nestala potreba za neprestanim unosom PIN-ova i raznih drugih biometrijskih podataka. Primjerice, uz pomoć NFC tehnologije mogli biste se prijavljivati na ulazu u tvornicu ili laboratorij, a isto tako bi se nadogradnjom vaših osobnih dokumenata NFC mogao koristiti za lakše identificiranje osoba (npr. u prometu ili u državnim institucijama).

Poprilično je izgledno kako će popularnost plaćanja NFC tehnologijom u budućnosti još više narasti, što će pred ovu tehnologiju staviti nove izazove. Naime, potrebno je osmisliti sigurnije kanale komunikacije, odnosno razinu sigurnosti NFC tehnologije podići još barem razinu više – kako bi se u potpunosti minimizirala mogućnost prevara. Krpanjem sigurnosnih rupa otvorila bi se prilika mnogim kompanijama da NFC iskoriste na nove kreativne načine.

Kada već spominjemo kreativne načine korištenja NFC tehnologije, evo nekoliko zanimljivih primjera. Pernod Ricard je poznati proizvođač alkoholnih pića koji je odlučio svoje boce Malibu ruma nadograditi NFC tehnologijom. Konkretno, u boce su stavljeni čipovi koji uz pomoć čitanja NFC uređajem korisnicima daju vrlo zanimljive podatke. Primjerice, korisnici tim putem mogu saznati kako napraviti neki koktel, mogu zaigrati razne igre, a isto tako mogu se natjecati s ostalom ekipom koja pije spomenuti rum. NFC tehnologija pojavila se i na proizvodima Henkela, gdje korisnici putem modernih pakiranja šampona mogu korištenjem NFC tehnologije saznati vrijedne savjete stilista za kosu i kako održavati kosu postojanom. Tu su i razne galerije i muzeji koji putem posebnih kodova korisnicima omogućuju da putem NFC tehnologije saznaju neke dodatne informacije, ali istovremeno omogućuju i kontrolu ulazaka/izlazaka iz muzeja, odnosno galerija.

Činjenica je da NFC tehnologija dobiva sve veći zamah i budućnost ove tehnologije vrlo vjerojatno će biti iznimno šarolika. Broj korisnika u narednim bi godinama trebao još više porasti, a u prilog tome ide i činjenica da sve veći broj pametnih telefona, koji su dostupni na tržištu – podržava NFC tehnologiju. Sve u svemu, NFC tehnologijo – dobrodošla u naš život.

 

Piše: Marko Županić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular