PočetnaOstaloTechŠto je Wi-Fi 7? Kratak vodič za najnoviji Wi-Fi standard

Što je Wi-Fi 7? Kratak vodič za najnoviji Wi-Fi standard


Wi-Fi standard povezivanja postoji od 21. rujna sada već daleke 1996. godine. Od tada pa do danas dobili smo čak šest novih standarda, od kojih je svaki idući nudio brže, bolje i sigurnije povezivanje. Wi-Fi 7 je najnoviji Wi-Fi Alliance standard za bežične mreže i korisničke uređaje.

S obzirom na to, radi se o velikom skoku u brzini i povezivosti, u usporedbi s prethodnim Wi-Fi standardima, kao što su Wi-Fi 6E i Wi-Fi 6. Najnovija Wi-Fi generacija službeno je predstavljena na sajmu CES 2024 08. siječnja 2024., s certifikatima uređaja trenutno u tijeku u velikim razmjerima. U nastavku ovog članka reći ćemo ukratko što znamo dosad o Wi-Fi 7 standardu te kakve nadogradnje donosi u usporedbi s prošlim Wi-Fi standardima.

Wi-Fi 7

Mogućnosti i dobrobiti prijelaza na Wi-Fi 7

Tehnički, Wi-Fi 7, ili IEEE 802.11be, najnovija je generacija Wi-Fi Alliance IEEE 802.11 standarda koji upravljaju svim bežičnim mrežnim uređajima pod brendom “Wi-Fi”. Broj 7 označava da se trenutno nalazimo u sedmoj generaciji Wi-Fi tehnologije. Ovo su glavna obilježja Wi-Fi 7 standarda:

  • Ultra-brzi prijenos podataka: teoretske maksimalne brzine s Wi-Fi 7 premašile su 40 Gbps, što je četiri puta brže od prethodnih Wi-Fi 6E/Wi-Fi 6 generacija.
  • Korištenje sva tri pojasa: Wi-Fi 7 uključuje sva tri opsega spektra: 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz.
  • Wi-Fi 7 CERTIFIED: s lansiranjem Wi-Fi 7, Wi-Fi Alliance je uveo program “Wi-Fi CERTIFIED 7” za promicanje prihvatljivih uređaja prema najnovijem Wi-Fi standardu.
  • Kanali od 320 MHz: Wi-Fi 7 kanala koristi kanale od 320 MHz, dvostruko više od Wi-Fi 6E/Wi-Fi. Time se poboljšava propusnost, odnosno brzina prijenosa podataka.
  • 16 prostornih tokova: Wi-Fi 7 ima dvostruko više prostornih tokova, u usporedbi s Wi-Fi 6, što ga čini mnogo širim kanalom, kako bi se riješili problemi zagušenja mreže na prepunim mjestima.
  • Multi-Link Operations (MLO): obilježje okvira Wi-Fi 7, MLO tehnologija osigurava da i uređaj i pristupna točka (AP) mogu istovremeno koristiti pojaseve od 2,4 GHz i 5 GHz.
  • 4096 kvadraturna amplitudna modulacija (QAM): QAM je tehnički izraz koji se koristi za mjerenje spektralne učinkovitosti mreže. Wi-Fi 7 je, na 4096-QAM, četiri puta veći od Wi-Fi 6 1024-QAM. To znači 20 posto veću spektralnu učinkovitost.

Wi-Fi 7

Kako Wi-Fi 7 funkcionira?

Odgovor ovisi o uređaju za krajnju upotrebu. Wi-Fi 7 radi kao prethodni Wi-Fi standardi i kompatibilan je s Wi-Fi 6E/Wi-Fi 6 i Wi-Fi 5. Ako imate Wi-Fi 7 kompatibilnu pristupnu točku (AP), ne morate mijenjati svoje trenutno prijenosno računalo ili pametni telefon, jer će se povezivati na jednom pojasu kao i prije. Međutim, kako bi Wi-Fi 7 radio u punom potencijalu maksimalne brzine i prednosti propusnosti, razmislite o nadogradnji na klijentski uređaj koji također ima Wi-Fi 7 certifikat, zajedno s Wi-Fi certificiranim usmjerivačem. Kada su oba Wi-Fi 7 certificirana, zahvaljujući tehnologiji operacija s više veza (MLO), poslužiteljski uređaj može se povezati s usmjerivačem na više pojaseva.

Pretpostavimo da je vaše prijenosno računalo kompatibilno s Wi-Fi 7 ima kapacitet na pojasu od 2,4 GHz. Ono će automatski poslati zahtjev na pojas od 5 GHz usmjerivača, što znači da vašem prijenosnom računalu pruža više mogućnosti za financiranje nizvodnih paketa podataka. Drugim riječima, ako vaša Wi-Fi veza prestane raditi iz bilo kojeg razloga, po prvi put ikada, vaš klijentski uređaj ima opciju da se vrati na drugu mrežnu cijev. To dovodi do visoke dostupnosti i učinkovitog pristupa internetu. Prije su vam Wi-Fi 6E i Wi-Fi 6 dopuštali korištenje samo jednog pojasa. Kada će i klijent i usmjerivač koristiti isti Wi-Fi 7 standard, to smanjuje latenciju veze i poboljšava ukupnu stabilnost Wi-Fi mreže.

Wi-Fi 7 router
Wi-Fi 7 router

Koji sve uređaji podržavaju Wi-Fi 7?

Da, uvođenje Wi-Fi 7 je već počelo, ali uređaji kompatibilni s Wi-Fi 7 su skupi. Na primjer, Netgear je najavio svoj tri-band Wi-Fi router Nighthawk (RS700S) koji pruža brzine do 19 Gbps. Radi na kanalu od 320 MHz i može se skalirati za povezivanje do 200 uređaja istovremeno. Trenutno router košta oko 700 dolara.

TP-Link također nudi tro-pojasni Wi-Fi 7 router, Archer BE550 za 300 USD, koji pruža brzine od 9,2 Gbps, 320 Mbps kanal i MLO. Osim TP-Linka, Asus i Linksys također su lansirali komercijalne Wi-Fi 7 routere.

Osim routera, najavljuju se isto tako i Wi-Fi 7 kompatibilne Wi-Fi kartice. Na primjer, tu je Intel certificirani Wi-Fi adapter za prijenosna i stolna računala: BE200NGW. Podržava kanal od 320 MHz, tri opsega od 2,4, 5 i 6 Ghz, te brzinu prijenosa podataka od 9,3 Gbps. Umetnite ga u bilo koje Intelovo prijenosno računalo s kompatibilnim Wi-Fi modulima.

Neki proizvođači čipova i uređaja već su tvrdili da su kompatibilni s Wi-Fi 7 prije službene objave Wi-Fi 7 CERTIFIED od strane Wi-Fi Alliance. Trenutačno svi oni čekaju službenu potvrdu Wi-Fi CERTIFIED 7. Budući da je Wi-Fi najpouzdaniji standard računalnog umrežavanja na svijetu, proizvođači uređaja će stati u red za migraciju svoje opreme na Wi-Fi 7. Samo u 2024. Wi-Fi Alliance očekuje više od 233 milijuna pametnih telefona, računala (prijenosnih i stolnih), tableta i routera koji će imati Wi-Fi 7 certifikat i koji bi ove godine trebali izaći na tržište.

 

Trebate li prijeći na Wi-Fi 7?

Ako želite posjedovati ili već posjedujete ”pametan dom”, nije na odmet znati da bi Wi-Fi 7 jednoga dana trebao biti zadužen za povezivanje između svih uređaja. Trenutno je najveći izazov to što je vrlo malo uređaja kompatibilno s novim bežičnim standardom. Nadalje, nisu sva navedena obilježja dostupna na svim uređajima. Iz perspektive klijenta, nema dovoljno pametnih telefona i prijenosnih računala s Wi-Fi 7 mogućnostima, iako možete koristiti Wi-Fi 7 adapter s Intelovim prijenosnim računalima.

Mišljenja velike većine stručnjaka su da bi korisnici trebali pričekati još nekoliko mjeseci, barem do srpnja ove godine, dok cijene Wi-Fi 7 routera ne budu snižene i dok Wi-Fi 7 ne postane još više prihvaćen i raširen na uređaje. Ako vam se baš ne žuri, ne bi bilo loše ni da pričekate sve do završetka ove godine kako biste u cijelosti prešli na novi, Wi-Fi 7 standard Wi-Fi povezivosti. Bez obzira na sve, Wi-Fi 7 trebao bi, isto tako prema mišljenjima mnogih stručnjaka, donijeti mnogostruka poboljšanja u pogledu povezivosti, kako između više uređaja u bliskoj udaljenosti, tako i između osobnih uređaja korisnika i matičnih uređaja.

Piše: D.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular