PočetnaOstaloTechNove pogodnosti proširene stvarnosti - što nam donose AR i VR u...

Nove pogodnosti proširene stvarnosti – što nam donose AR i VR u budućnosti?! (1. dio)


Kako maksimalno iskoristiti pogodnosti virtualne i proširene stvarnosti? Koje sve nove mogućnosti donosi proširena stvarnost i zašto je pogodna za starije osobe? Kako se vodeće svjetske kompanije pripremaju za eru virtualne stvarnosti?

Virtualna stvarnost (VR) i proširena stvarnost (AR) dva su pojma o kojima ćemo u skorašnjoj budućnosti sasvim sigurno još puno pričati. Naime, virtualna i proširena stvarnost sve više prodiru u naše živote, iako mi toga možda još nismo ni svjesni. Sve je više uređaja na tržištu koji cijenom postaju sve pristupačniji pa broj korisnika sve više raste.

Dakako, virtualna i proširena stvarnost u velikoj mjeri ovisi o razvoju kvalitetnih softverskih rješenja pa sama pristupačnost uređaja za VR nije dovoljna za rast na tržištu. No, s obzirom na sve veći interes korisnika sve je više kompanija zainteresirano za razvoj softverskih rješenja. Samim time, na tržištu imamo sve bogatiju ponudu uređaja i softvera koji su namijenjeni igranju, zabavi, ali i nekim puno ozbiljnijim stvarima.

U današnjem članku predstaviti ćemo nekoliko novosti iz svijeta virtualne i proširene stvarnosti. Veliki broj istraživanja radi se na području ove tehnologije, a rezultati tih istraživanja nerijetko iznenađuju znanstvenike i stručnjake za VR i AR. Bilo kako bilo, evo što se novog posljednjih nekoliko mjeseci dogodilo na području virtualne i proširene stvarnosti.

 

Ogroman potencijal proširene stvarnosti u medicinskom sektoru

Tehnološki sektor već je nekoliko desetljeća odlična podrška i temelj razvoja novih medicinskih metoda i rješenja. Tehnologija je u svim mogućim pogledima prodrla u medicinski sektor i gotovo je nezamislivo danas u bolnicama na pregledima ne vidjeti neki od tehnološki naprednih uređajima. No, s velikim napretkom tehnologije posljednjih godina pojavile su se i neke nove smjernice za poboljšanje zdravstvene slike nacije.

Proširena stvarnost (AR) mogla bi igrati izuzetno važnu ulogu u budućnosti medicinskih djelatnosti. Naime, u tijeku je razvoj mnogobrojnih rješenja koja su bazirana na AR tehnologiji, a koja osiguravaju bolju zdravstvenu skrb za pacijente. Jedan od modernijih pristupa liječenju svakako je asistiranje pomoću AR rješenja za samostalno liječenje pacijenata kod kuće. Iako je cijeli taj segment još u ranoj fazi razvoja, istraživanja ulijevaju itekako puno nade u potencijal ove tehnologije.

Pokazalo se kako AR tehnologija može kvalitetno djelovati na zdravlje i mladih i starih pacijenata. Kada konkretno pričamo o mladim pacijentima, posljednjih je mjeseci puno pažnje posvećeno radu AR tehnologije s djecom kojima je potrebna rehabilitacija.

Istraživanja su pokazala kako AR tehnologija može ostvariti poprilično dobre rezultate u poboljšanju djece s cerebralnom paralizom. Zahvaljujući AR uređajima može se postići multisenzorna terapija koja na motivirajući način pomaže djeci u savladavanju prepreka. Uređaji su osmišljeni na način da kod djece bude motivaciju te tako postaju kvalitetan alat za razvoj bolje motorike bez potrebe za konstantnim odlaskom kod liječnika. U istraživanjima se koristila popularna Nintendo Wii konzola, koja je prisutna u mnogobrojnim domovima širom svijeta.

Što se tiče starijih ljudi, također je zanimljivo vidjeti primjenu AR tehnologije u medicinskom sektoru. Istraživanja su posljednjih mjeseci između ostalog bila fokusirana na starije ljude koji imaju problema s pamćenjem. Pokazalo se kako AR tehnologija kod takvih ljudi itekako ima svoju upotrebljivost i činjenica je da će se u tom sektoru stvari u budućnosti sasvim sigurno brzo razvijati. Konkretno, korištenje AR tehnologije može starijim ljudima s demencijom pomoći u mnogobrojnim svakodnevnim zadacima – kao što je primjerice pripremanje hrane, obavljanje osobne higijene, itd. Putem AR tehnologije složeniji zadaci se mogu rastaviti u jednostavnije, a AR tehnologija svojim uputstvima može potaknuti starije ljude na bolje razmišljanje i kvalitetnije motoričke aktivnosti. Dakako, osim asistencije u svakodnevnom životu, stručnjaci mogu koristiti podatke koje dobivaju putem AR uređaja te tako još bolje i kvalitetnije prilagođavati vrstu terapije svakom pacijentu pojedinačno.

najbolje ps4 vr igre

Lakše donošenje sudskih odluka

Zanimljivo istraživanje u vidu virtualne stvarnosti dolazi nam iz Australije, gdje su VR implementirali u pravosuđe kako bi uvidjeli može li tehnologija poboljšati rezultate donošenja sudskih presuda. Cjelokupno istraživanje provodilo je Sveučilište Južna Australija, a eksperiment se pokazao izuzetno kvalitetnim i potencijalno upotrebljivim u budućnosti.

Stručnjaci s područja VR tehnologije rekonstruirali su mjesto i detalje zločina na način da su porotnici mogli “ući” u samo mjesto zločina. Uobičajena praksa je da se porotnicima pokazuju fotografije s mjesta zločina te na temelju toga donose odluke. No, ovog puta iskorištene su prednosti VR tehnologije te su porotnici putem specijalnih uređaja mogli “doživjeti” zločin koji se zbio. Osobnim posjetom mjesta zločina porotnici su mogli bolje i kvalitetnije razaznati što se dogodilo, a takve pretpostavke vrlo su se brzo pokazale ispravnima.

Istraživanje je pokazalo kako korištenje VR tehnologije u sudnici poboljšava slogu među porotnicima za čak 9 puta. I dok su kod pregledavanja porotnici bili podijeljeni oko mišljenja tko je stvarni kriva i kakvu presudu treba donijeti, kod VR iskustva stvari su bile puno jasnije. Naime, virtualnim obilaskom mjesta zločina porotnici su se vrlo brzo usuglasili oko stvarne krivnje te nije bilo nikakvih nećkanja oko donošenja odluke. Pokazalo se tako kako VR tehnologija može igrati iznimno važnu ulogu u lakšem i kvalitetnijem donošenju sudskih odluka. Dakako, stvaranje virtualnog prikaza zločina nije baš jednostavan zadatak pa je pitanje u kojoj mjeri takva tehnologija može zaživjeti u budućnosti. Ipak, ideja o uvođenju VR-a u sudnicu sada je aktualna, a kako će se razvijati u budućnosti to ćemo tek vidjeti.

Ovime završavamo prvi dio članka. Nastavak članka čitajte ovdje.

Piše: Marko Županić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular