PočetnaOstaloTechMeta osmišljava konkurenta Chat GPT-u! Znači li ovo probleme za GPT-4?

Meta osmišljava konkurenta Chat GPT-u! Znači li ovo probleme za GPT-4?


Tvrtka Meta, nekada poznata kao Facebook Marka Zuckerberga razvija novi veliki jezični model (LLM) koji se želi natjecati s OpenAI-jevim GPT-4. Novi model umjetne inteligencije trebao bi biti lansiran 2024. i prema predviđanjima bit će do “nekoliko puta moćniji” od LLama 2. O čemu se točno radi? Je li Chat GPT naišao na novog konkurenta?

 

Meta-ine mogućnosti u pogledu razvijanja umjetne inteligencije

Kada se govori o mogućnostima umjetne inteligencije Meta tvrtke, onda svakako treba reći da je Meta osmislila LLaMa 2, veliki jezični model (LLM). LLaMa je kratica za ”Large Language Model Meta” AI. Radi se o istoj vrsti umjetne inteligencije kao GPT-4 (model koji pokreće Chat GPT). Točnije, radi se o istoj neuronskoj mreži za obradu prirodnog jezika (NLP). Tehnološki div tek treba objaviti vlastiti chatbot koji koristi umjetnu inteligenciju.

No umjesto toga, zasad se odlučio za pristup modelu otvorenog koda; u biti B2B u usporedbi s OpenAI-jevim B2C poslovnim modelom. Ovo, naravno, nije striktno točno, budući da OpenAI ima snažno uporište u B2B s ChatGPT Enterpriseom i ChatGPT API-jem, koji sadrži GPT-3.5 Turbo i GPT-4. Ovdje se radi o tome da Meta uopće nema B2C uporište kod chatbotova umjetne inteligencije, što je neobično za jednu takvu tvrtku.

Dok je izvršni direktor OpenAI-ja Sam Altman usredotočen na alat za chatbot otvoren za javnost, dostupan krajnjem korisniku putem web preglednika ili aplikacije za jednostavno preuzimanje, za Android i iOS, Meta nema chatbot i umjesto toga je usmjerena na postajanje vodećeg modela u industriji na polju umjetne inteligencije kojeg bi druge tvrtke koristile u vlastitim aplikacijama. Međutim, Meta ima više od 100 milijardi USD godišnjeg prihoda, što znali da si može priuštiti što god želi.

LLaMa 2

Meta osmišljava konkurenta GPT-4 modelu

Konkurent GPT-4 kojeg osmišljava Meta je u izradi i bit će nasljednik LLaMa 2. LLaMa 2 je već odličan igrač, s veličinom parametra od 7B, 13B ili čak 70B, ovisno o tome koju iteraciju odaberete. Unatoč tome, OpenAI-jev Chat GPT daleko vodi, s 1,76 trilijuna parametara. Čak i GPT-4 prethodnik GPT-3 može nadmašiti LLaMa 2 na nekim zadacima, iako broji ”tek” 175 milijardi parametara.

OpenAI-jev najnapredniji model suočit će se ipak s jakom konkurencijom. Meta platforme Facebook i Instagram danas predstavljaju, osim najzastupljenijih društvenih mreža i ogroman izvor podataka, koji se mogu koristiti kod oblikovanja i ”obučavanja” alata umjetne inteligencije. Mogućnosti OpenAI-ja ne uključuju pristup tako raširenom izvoru podataka, dok Meta ima te mogućnosti zahvaljujući Facebooku i Instagramu.

 

openai-chatgpt-ios-app

Je li Llama bolji od GPT-4?

Velika utrka na polju razvoja umjetne inteligencije između velikih tehnoloških kompanija dolazi do vrhunca. Ispred LlaMa-e je puno posla ako želi pobijediti GPT-4. GPT-4 je odličan iz više razloga. GPT-4 ima neke nove značajke koje ga čine odličnim izborom u usporedbi s prethodnicima. Na primjer, Što se tiče činjenične točnosti odgovora koje modeli umjetne inteligencije generiraju, GPT-4 nadmašuje svoje prethodnike. Njegove mogućnosti za kreiranje činjenične ili pisane pogreške su uvelike smanjene. Štoviše, model bolje razumije stvari koje zvuče čudno. Na primjer, ako ga zamolite da učini nešto neugodno ili nezakonito, odbit će ispuniti taj zahtjev.

Nadalje, jedno od značajnih poboljšanja GPT-4 modela jest to što osim jednostavnog teksta, može koristiti i slike kao unos. To znači da ovaj model može protumačiti meme-ove korisnika, grafikone ili snimke zaslona i može ih objasniti ili protumačiti što vam te slike ili slike govore. Dakle, nema potrebe za unosom dugih tekstualnih unosa. Sada također možete unijeti sliku; OpenAI-jev sustav će to najbolje opisati ili objasniti unutar svojih ograničenja. Još jedno polje u kojem je GPT-4 donio ogroman napredak u odnosu na svog prethodnika jest sposobnosti rješavanja vrlo složenih matematičkih operacija. Bez obzira na to koliko kompleksne stvari matematičke prirode želite izračunati, pogotovo ako se radi o stvarima i izračunima vezanima za porez, GPT-4 vam u tome može na jednostavan način pomoći.

Vrhunski tehnološki direktori Googleov izvršni direktor Sundar Pichai, OpenAI-jev Sam Altman i Microsoftov izvršni direktor Satya Nadella imaju svaki svoj vlastiti sustav umjetne inteligencije. Stvaranje AI alata gotovo je u potpunosti na leđima NVIDIA-e, na čelu s osnivačem i izvršnim direktorom Jensenom Huangom. NVIDIA-ini čipovi umjetne inteligencije za obuku i podatkovni centri su hardverska podatkovna infrastruktura na kojoj radi cijela industrija.

Svijet generativnih AI chatbota prirodan je nastavak informacijskog doba u kojem živimo. Što je generativna umjetna inteligencija? Generativna umjetna inteligencija definirana je svojom sposobnošću stvaranja novih i jedinstvenih medija koji nikada prije nisu postojali. To nije samo prisjećanje unaprijed napisanih informacija, već njihovo ponovno pisanje. Ovaj zadivljujući aspekt umjetne inteligencije koji je privukao značajnu pozornost je generativna umjetna inteligencija.

Ova vrhunska tehnologija otvorila je nove puteve za kreativnost, inovacije i rješavanje problema. Može proizvesti kod, video, audio ili tekst jednim pritiskom na tipku. Na primjer, generativni model obučen na skupu podataka slika može generirati potpuno nove i realistične fotografije koje nalikuju uzorcima za obuku, ali nisu posve iste. Slično tome, generativni model temeljen na tekstu može generirati koherentne odlomke ili čak cijele priče.

Chat GPT najistaknutiji je primjer generativne umjetne inteligencije danas. Predmetni generativni AI model označava Chat Generative Pre-trained Transformer, a koristi istodobno nazvani GPT-4 LLM.

U inovacijama, koje se osmišljavaju u ovoj utrci alata umjetne inteligencije, vodi nekoliko odabranih konkurenata u tehnološkoj industriji. Razlog za to jest taj jer je stvaranje novog sustava umjetne inteligencije daleko skuplje nego što većina ljudi shvaća. Aplikacije trećih strana relativno su pristupačne za proizvodnju. Konkurenti Chat GPT-a su brojni. No, mnogi od njih su izrađeni na temelju API-ja OpenAI-a. Izrada samog modela umjetne inteligencije, neuronske mreže koja stoji iza korisničkog sučelja i obuke za pojačanje korištene za njegovu izradu, košta jako puno novca, što je jedan od uzroka zbog čega neki konkurenti Chat GPT-a jednostavno ”posuđuju” segmente koje je već osmislio OpenAI.

Za sada, Meta-in model umjetne inteligencije LLaMa 2 nije tako moćan kao GPT-4. Međutim, sudeći po glasinama i šuškanjima, puno toga bi se trebalo promijeniti u vezi ovoga i to već iduće godine.

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular