PočetnaOstaloTechFizičke SIM i eSIM kartice: u čemu je razlika?

Fizičke SIM i eSIM kartice: u čemu je razlika?


Jedna od svrha postojanja SIM kartica, kao onih fizičkih tako i eSIM kartica jest osiguravanje povezivosti sa pružateljima mobilnih i internetskih usluga. Tradicionalne fizičke SIM kartice već su desetljećima glavni proizvod u komunikacijskoj industriji. Međutim, u arenu je nedavno ušao novi konkurent: eSIM. U čemu je razlika? Koja vrsta SIM kartice je bolja?

U ovom ćemo članku nešto više reći o razlikama, prednostima i nedostacima eSIM-a u odnosu na fizičke SIM kartice, kako biste sami bolje mogli razumjeti koja je opcija bolja za vaše potrebe.

nano sim vs esim kartice

Fizičke SIM kartice nasuprot eSIM

Ako vaš pametni telefon podržava eSIM i planirate prijeći s upotrebe fizičke SIM kartice na ovu, postoje neke temeljne razlike između njih koje trebate razumjeti. U nastavku ćemo govoriti i o nekim važnim aspektima vezanima uz ove razlike, kao što je raspon od jačine signala do funkcionalnosti i ograničenja eSIM-a u odnosu na fizički SIM. Za početak, slijedi usporedba:

 

Mogućnosti kartica eSIM Fizička SIM kartica
Dostupnost Ovu karticu podržavaju samo najnoviji pametni uređaji. Podržavaju ju mnogi uređaji.
Aktivacija Skeniranjem QR koda ili unošenjem koda. Aktivira se umetanjem SIM kartice u uređaj i praćenjem uputa.
Fleksibilnost Može se koristiti s više mobilnih planova i operatera. Može se koristiti samo s jednim mobilnim planom i operaterom odjednom.
Iskoristivost Lakša za aktiviranje i upravljanje njome. Manje prikladna za aktiviranje i upravljanje.
Sigurnost Sigurnija, jer se SIM kartica ne može fizički ukloniti ili izgubiti. Manje sigurna, jer se SIM kartica može fizički ukloniti ili izgubiti.
Troškovi Može biti skuplje od fizičkih SIM kartica. Cjenovno pristupačnija.

 

SIM_kartice

Što je to fizička SIM kartica?

U središtu svakog mobilnog uređaja nalazi se modul identiteta pretplatnika, poznatiji kao SIM kartica ili u originalu ”Subscriber Identity Module”. Ovaj sićušni čip olakšava vašu vezu s mrežom vašeg pružatelja usluga, omogućujući vama kao korisniku upućivanje poziva, slanje poruka i pristup podatkovnim podacima. Dok fizičke SIM kartice dolaze u različitim veličinama, industrija se standardizirala oko nanoSIM-a, malenog čipa koji se uklapa u određeni utor na vašem uređaju.

esim kartica

Što je eSIM kartica?

S druge strane, eSIM (ugrađeni ili ”embedded” SIM) označava svojevrstan digitalni napredak u svakom smislu fizičkog SIM-a. Umjesto uklonjive kartice, eSIM je ugrađen izravno u matičnu ploču vašeg uređaja. Ovaj napredak eliminira potrebu za fizičkom karticom, nudeći pogodnosti poput jednostavnog prebacivanja između operatera i omogućavanja dual SIM funkcionalnosti.

 

Kako dodati eSIM

Budući da je još uvijek relativno nova, prije nego što počnete dodavati eSIM karticu na vaš pametni telefon trebat ćete provjeriti podržava li vaš uređaj eSIM i podržava li ju vaš pružatelj usluga. U slučaju da ovu karticu podržavaju i vaš pružatelj usluga i uređaj, možete nastaviti dalje.

Ako niste sigurni ima li vaš iPhone eSIM, možete provjeriti tako da posjetite stranicu Applea, gdje će vas u specifikaciji obavijestiti o dostupnosti značajke eSIM. Evo sljedećih koraka koji će odgovoriti na pitanje kako dodati i prenijeti eSIM na iPhone:

  • Kliknite na Postavke i dodirnite Mobilni podaci. Tamo ćete dobiti opciju Dodaj eSIM.
  • Odaberite bilo koju od dvije opcije, Prijenos s iPhonea u blizini ili Koristi QR kod.

 

 

Prebacivanje eSIM-a sa jednoga na drugi iPhone uređaj

Prijenos eSIM-a s iPhonea na iPhone jednostavan je postupak. Evo sljedećih koraka kako prenijeti eSIM s jednoga na drugi iPhone:ž

  • Dodirnite ili pokrenite Postavke za pristup mobilnim podacima.
  • Sada odaberite Dodaj eSIM i odaberite jednu od dvije opcije, Prijenos s iPhonea u blizini ili Koristi QR kod.

Kako prebaciti eSIM na drugi pametni telefon?

Prijenos eSIM-a na bilo koji drugi telefon ovisi o vašem operateru. Prva stvar koju bi korisnik trebao učiniti prije prijenosa svoje eSIM kartice na novi uređaj je pitati svog operatera prihvaćaju li eSIM kartice i imaju li posebne upute za prijenos. Većina operatera ima odjele korisničke podrške koji pomažu s eSIM prijenosima putem određenog telefonskog broja ili internetskog portala za podršku.

U nekim slučajevima, operateri mogu pružiti jednostavnu proceduru prijenosa temeljenu na SMS-u, omogućujući korisnicima da pošalju tekstualnu poruku na unaprijed određeni broj tražeći prijenos eSIM-a. Nakon potvrde identiteta korisnika, prijevoznik će pokrenuti postupak prijenosa na daljinu. Ovo je odgovor na pitanje koje obično čitatelji često postavljaju, kako prenijeti eSIM na drugi telefon.

 

Kako uopće provjeriti ima li neko pametni telefon mogućnost eSIM-a?

Ako niste sigurni ima li vaš pametni telefon, odnosno iPhone e-SIM, to možete provjeriti posjetom internetskoj stranici Applea, gdje će vam specifikacija dati do znanja dostupnost značajke e-SIM. No to možete provjeriti i ako budete slijedili ove korake:

  • Idite pod Postavke.
  • Kliknite na mobilne podatke.
  • Kliknite na dodaj eSIM. Ovaj postupak će vam pomoći da saznate više o dostupnosti značajke eSIM na vašem iPhoneu.

 

 

Fizička SIM kartica nasuprot eSIM: snaga signala

Fizička SIM kartica sama po sebi ne utječe na snagu signala. Na nju utječu prije spomenuti čimbenici. Ako vaš uređaj ima dobru antenu i nalazite se unutar razumnog dometa mobilnog tornja, trebali biste imati stabilnu snagu signala. Uređaji koji podržavaju eSIM povezuju se s mrežom baš kao i fizički SIM uređaji. Međutim, postoji nešto vrijedno pažnje ovdje: eSIM uređaji često su najmoderniji pametni telefoni s najsuvremenijim antenama.

To bi potencijalno moglo doprinijeti boljem prijemu signala i ukupnoj izvedbi mreže. Jačina signala usko je povezana s pokrivenošću operatera i kvalitetom mreže. Ulaganje operatera u mobilne tornjeve, nadogradnju mreže i proširenje pokrivenosti značajno utječe na snagu signala koju korisnici doživljavaju. Stoga, kao zaključak o jačini signala eSIM-a u odnosu na fizičku SIM karticu, korisnici bi trebali odabrati operatere poznate po snažnoj mrežnoj pokrivenosti i pouzdanosti.

Koje su prednosti korištenja eSIM kartice?

Nesmetana promjena operatera. Jedna od istaknutih značajki eSIM-a je mogućnost promjene operatera bez potrebe za fizičkom SIM karticom. Aktivacija se obično provodi putem aplikacije ili brzim pozivom odabranom operateru, što postupak čini brzim i bez problema.

Funkcionalnost dvije SIM kartice. Mnogi uređaji koji podržavaju eSIM također imaju fizički utor za SIM, što vam omogućuje korištenje dva različita broja na jednom uređaju. Ovo je korisno za držanje osobnih i poslovnih brojeva odvojenim ili za putnike koji žele izbjeći visoke troškove roaminga.

Ekološki prihvatljive. Kartica eSIM eliminira potrebu za plastičnim SIM karticama i ambalažom, čime se pridonosi smanjenju elektroničkog otpada.

Veća sigurnost. Kartica eSIM automatski je ugrađena u uređaj i sigurnija je od fizičkog oštećenja ili krađe. Ova poboljšana sigurnost može spriječiti neovlaštenu zamjenu SIM kartice, taktiku koju kriminalci ponekad koriste kako bi preuzeli kontrolu nad vašim telefonskim brojem. Osim toga, e-SIM-ovi mogu pohraniti veliku količinu podataka i informacija, uključujući više SIM profila. Ovo je korisno za putnike koji se žele prebacivati s jedne mobilne mreže na drugu dok su u inozemstvu bez fizičke zamjene SIM kartica.

Kako e-SIM tehnologija napreduje, tako raste i njihov kapacitet pohrane, što omogućuje pohranu više profila na jednu e-SIM karticu. Nikako ne smijemo zaboraviti i na poboljšane mogućnosti, poput daljinskog upravljanja i ažuriranja, koju pružaju e-SIM kartice. To znači da operateri mogu ažurirati SIM profil na e-SIM-u bez da korisnik fizički uklanja i mijenja SIM karticu. Ovo može uštedjeti vrijeme i novac i korisniku i operateru.

 

Nedostaci eSIM kartice

Ograničena mrežna kompatibilnost. Iako podrška za eSIM raste, nisu je prihvatili svi operateri i mreže. To može ograničiti vaš izbor, osobito ako više volite koristiti manje operatere ili MVNO-ove.

Promjena telefona. Usprkos tomu što je aktivacija eSIM-a jednostavna, prebacivanje na novi uređaj zahtijeva više koraka u usporedbi s jednostavnim prijenosom fizičke SIM kartice.

 

Prednosti fizičke SIM kartice

Široka kompatibilnost. Fizičke SIM kartice univerzalno podržava većina operatera i uređaja, osiguravajući neometano iskustvo na raznim mrežama.

Jednostavno prebacivanje između uređaja. Prijenos fizičke SIM kartice na novi uređaj traje nekoliko sekundi i ne zahtijeva dodatna podešavanja.

 

Nedostaci fizičke SIM kartice

Krhkost i ostali problemi s obzirom na dimenzije. Fizičke SIM kartice mogu se oštetiti, izgubiti ili zahtijevati alat za izbacivanje SIM kartice za uklanjanje. Njihova fizička prisutnost također zauzima prostor unutar uređaja.

Mijenjanje operatera ne ide tako glatko. Promjena operatera s fizičkim SIM-om često uključuje nabavu i umetanje nove SIM kartice, što može oduzeti više vremena i truda u usporedbi s eSIM-om.

 

Kada se sve zbroji i oduzme, jesu li fizičke SIM kartice bolje od eSIM kartica ili je obrnuto istina?

Kako se tehnologija razvija, eSIM kartice postaju sve rašireniju i vjerojatno će postati industrijski standard nakon nekog vremena. Proizvođači poput Applea, Samsunga i Googlea sve češće prihvaćaju eSIM tehnologiju, utirući tako put njezinom širokom prihvaćanju među sve većem broju proizvoda.

U konačnici, odluka ovisi o vašim prioritetima i obrascima korištenja. Ako cijenite jednostavno mijenjanje operatera, funkciju dvije SIM kartice i ekološku održivost, eSIM mogao bi biti uvjerljiv izbor. S druge strane, ako više volite široku mrežnu kompatibilnost i pogodnost prijenosa SIM kartice na različite uređaje, fizička SIM kartica može bolje odgovarati vašim potrebama. Bez obzira na to hoćete li se odlučiti za sve ono što nudi eSIM-a nasuprot provjerene fizičke SIM kartice, obje su opcije osmišljene kako bi korisnici ostali što je moguće bolje povezani u našem digitalnom svijetu koji se brzo mijenja.

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular