Nakon višegodišnje trakavice i raznih verbalnih prepirki – Velika Britanija napokon je i službeno izašla iz Europske Unije. Iako se u samom tartu izlazak iz Europske Unije činio kao super ideja, pokazalo se kako izlazak iz zajedničkog europskog tržišta zapravo može uzrokovati razne probleme i nedaće. Puno je odgovarajućih dogovora postignuto s obje strane tijekom pregovora o izlasku, no ti pregovori nisu uključivali i dogovor oko .eu domena. Vlasnici tih domena sada su se našli u problemu jer Europska Unija je početkom godine suspendirala čak 80.000 .eu domena koje su bile u vlasništvu Britanaca i tvrtki s tog područja.
Službena domena Europske Unije ima svoja pravila prema kojima vlasnici moraju biti građani Europske Unije. S obzirom na činjenicu da Velika Britanija i njezini građani (i kompanije) sada više nisu dio EU obitelji pravo na tu domenu više nemaju. Godinu dana trajalo je prijelazno razdoblje u kojem je EU najavila da će suspendirati sve .eu domene koje su u vlasništvu Britanskih građana pa je bilo vremena za pripremu.
Unatoč tome, suspendiranje čak 80.000 eu domena početkom ove godine iznenadilo je mnoge – i mnogobrojni vlasnici domena sada traže spas za svoju domenu. Posebno je zanimljivo da su mnogi zatražili produljenje domene tako da se ona registrira u nekoj od drugih država članica Europske Unije. Dakako, da bi to bilo uspješno odraženo potrebno je da vlasnik ima državljanstvo neke od zemalja EU članica.
EURid koji upravlja .eu domenama najavio je kako će trenutna suspenzija trajati do 31. ožujka i u tom razdoblju moguće je transferirati domenu u neku od zemalja EU. Dakako, transfer mora zadovoljiti stroga pravila Europske Unije, tako da takvo prenošenje domena neće biti nimalo jednostavno. Iz EURida su nagovijestili kako pritužbi korisnika .eu domena ima jako puno, što samo govori koliku važnost danas imaju domene u Europi i svijetu. Domene su postale svojevrstan identitet mnogih pojedinaca i tvrtki, a eventualni gubitak domene može postati veliki problem za vlasnike domena.
Piše: M.Ž.