HP prednjači dizajnom prijenosnih računala u industriji koristeći nove materijale, značajke i oblike kućišta u svojim najnovijim modelima. Najnoviji rizik? Dodavanje pravog drveta na kućište Envy 13. Laptop je vizualno uljepšan, lijepo spajajući prirodnu površinu oraha s tamnoplavim aluminijem. Uz svoje predivno kućište, Envy 13 nudi živopisan 13.3-inčni, 4K zaslon i udobnu tipkovnicu.
Možda bi bilo ugodnije da HP nije proširio drveni sloj preko touchpad-a jer gruba površina nije ugodna za upotrebu kroz duži period. Štoviše, Envy 13 nas baš i nije impresionirao vezano uz životni vijek baterije, što ugrožava mobilnost prijenosnog računala. Također, sadrži mnoštvo bloatware-a koje je HP tvornički ubacio na laptop.
Cijena i moguće konfiguracije
Trenutno postoji samo jedna moguća konfiguracija modela Envy 13 dostupna na web stranici HP-a. Taj model koji košta 10.450kn dolazi s Core i7-1065G7 procesorom, 8 GB RAM-a i 512 GB SSD-om s 32 GB Intel Optane memorije. Nadajmo se da će HP u skoroj budućnosti dodati model s 16 GB RAM-a jer 8 GB ipak nije dovoljno za zahtjevnije korisnike.
Dizajn
Umetanje drvenih detalja nam daje do znanja da se radi o profinjenom dizajnu koji odiše kvalitetom i elegancijom. Nekako mislim da su iz HP-a baš to htjeli postići s tim drvenim dijelom.
Poznato je kako u automobilskoj i ostalim industrijama proizvođači ubacuju drvene dijelove kako bi unutrašnjost bila elegantnija. HP sada koristi isti estetski detalj na Envy 13 prijenosnom računalu i mislim da je to pun pogodak. Cijeli donji dio oslonca za ruku je prekriven drvenom površinom, uključujući i touchpad.
Model koji imamo sadrži tamno smeđu orahovu ploču koja se odlično uklapa uz aluminijski plašt i poklopac crne „Nightfall“ boje. U sredini poklopca je HP-ov elegantni kromirani logotip, malo iznad tipkovnice je osvijetljeni gumb za napajanje i atraktivan trokutasti oblik zvučnika.
Tamni i prirodni tonovi Envy 13 laptopa se dobro uklapaju u poslovni sastanak, ali se nemojte iznenaditi ako se osoba pored vas nagne kako bi se divila drvenim detaljima. Jedino što bismo mogli izdvojiti kod dizajna da malo ubada u oko je senzor otiska prsta, smeđi komad plastike koji izgleda jeftino u odnosu na drvenu ploču.
Uz 30.7 x 21 x 1.5 cm i 1.27 kg, Envy 13 Wood Edition je iste veličine i težine kao i prethodno metalno izdanje i predvidljivo prenosiviji nego 14-inčni Lenovo Yoga C940 (32 x 21.6 x 1.5 cm, 1.36 kg). Samsungov Notebook 9 Pro je lakši i manji od Envy 13.
Priključci
Envy 13 koristi pametan pretinac koji omogućuje dva USB-A 3.1 priključka, po jedan sa svake strane prijenosnog računala.
Uz ta dva USB-A priključka, Envy 13 ima Thunderbolt 3 priključak i priključak za slušalice s lijeve strane, te utor za microSD karticu s desne strane.
Zaslon
13.3-inčni, 4K (3840 x 2160 piksela) zaslon na našem modelu prikazuje svijetle i prilično zasićene boje. S obzirom na to da je rezolucija toliko velika na nešto manjem zaslonu, dobivate nevjerojatno detaljan zaslon koji je toliko oštar da se doslovno mogu vidjeti pojedine latice u lebdećem suncokretu.
U sceni sa stotinama biciklista koji se kreću niz rampu, svaka je kaciga iskakala drugačijom bojom, od rubin ružičaste do svijetlo plave. Zaslon nema toliko žarke boje kao neki drugi zasloni, posebno oni s podrškom za HDR, ali zadovoljni smo živošću boja. Najbolje od svega je to što je zaslon vrlo svijetao, dovoljno da se možete usredotočiti na ekran unatoč tome što se moj odraz blago odbija od blistavog zaslona.
4K zaslon prijenosnog računala je dosegla 401 niti, što je svjetlije od prikaza na Notebook 9 Pro (254 niti), Yoga C940 (394 niti) i prethodnog modela Envy 13 (397 niti). Prosječni premium laptop ima oko 358 niti. Prema podacima kolorimetra, zaslon Envy 13 prijenosnog računala pokriva 116% sRGB raspona boja što je pristojan, ali pomalo razočaravajući prikaz za 4K zaslon.
Yoga C940 zaslon (139%) je znatno živopisniji, a zaslon Notebook 9 Pro (118%) ima također nešto veći raspon. Barem je novi Envy 13 poboljšanje u odnosu na svog prethodnika čiji zaslon ima raspon boja od 109% sRGB, iako ta brojka ne doseže prosjek kategorije od 122%.
Tipkovnica i touchpad
HP zaslužuje pohvale zbog otpora na uporabu tipki niskog profila poput onih na Dell i Apple vodećim prijenosnim računalima.
Zadovoljavajuće tipkanje na Envy 13 je potpomognuto odličnom tipkovnicom. Još nešto, rijetko sam pogriješio dok sam tipkao tekst, zahvaljujući velikim dimenzijama i velikodušnom razmaku između tipki. Također sam obožavatelj blage kosine na tipkovnici koja ju usmjerava prema dolje za ugodniji položaj i oslobađanje zgloba od umora.
Ipak, postoji blagi amortizer zbog kojega tipke djeluju tromo. Nadam se da će HP i dalje usavršavati tipkovnicu radi poboljšanja iskustva korisnika. Do tada, jedini laptop u ovoj klasi s boljim iskustvom tipkanja je Surface Laptop 3.
Pisali smo 125 riječi u minuti s 98% točnosti na testu tipkanja www.10FastFingers.com , što je brže u usporedbi s mojih uobičajenih 119 riječi u minuti s 95% točnosti.
Nastavljamo o drvenom touchpad-u, koji nas i nije previše oduševio. Problem nije u tome da touchpad ne radi ispravno, nije bilo problema s pretraživanjem interneta i izvršavanjem Windows 10 gesti s njim, mešutim završna obrada drveta je mogla biti bolje napravljena. Imali smo dojam da je površina još uvijek nedovoljno dorađena i nudi osjećaj poprilične hrapavosti prilikom duže uporabe.
Zvučnici
Ovo prijenosno računalo ima solidne zvučnike. Envy 13 ima četiri zvučnika, dva na gornjoj strani i dva ispod, kod baterije. Kada se pojačaju do kraja ne zvuče promuklo i kreštavo, što je odlično za zvučnike na laptopu.
Pjesme s jakim basom, poput „No Church in the Wild“ od Jay Z-a pate od anemičnih basova, a zvukovi u pjesmama na električnoj gitari mogu zvučati pretjerano visoko. Sve u svemu, Envy 13 zvučnici zvuče solidno za tako mobilan laptop, ali Yoga C940 je i dalje kralj zvuka.
Performanse
Ako koristite HP Envy 13 Wood Edition kao radni laptop, nećete imati nikakve probleme vezano uz performanse. Ne smetaju mu čak ni mnoštvo otvorenih kartica u Google Chrome pregledniku. Nema usporavanja s istodobnim otvaranjem mnoštvo kartica i reproduciranja četiri videozapisa na 1080p kvaliteti u pozadini.
Opremljen Intel Core i7-1065G7 procesorom i 8 GB RAM-a, Envy 13 Wood Edition je odradio pristojan posao na referentnim testiranjima. Međutim, HP bi trebao dodati mogućnost od 16 GB RAM-a za zahtjevnije korisnike.
Envy 13 je ostvario 16.403 ocjenu na Geekbench 4.3 testu ukupnih performansi, nalazi se između rezultata prethodnog Envy 13 (15.147; Core i7-8565U) i Yoga C940 (17.199, Core i7-1065G7).
Iz nekog razloga Intel procesori 10. generacije Ice Lake-a se dosljedno uklapaju u naš test za transkodiranje videozapisa. Envy 13 je zasjeo na posljednje mjesto nakon što mu je trebalo 24 minute i 56 sekundi da pretvori 4K video u 1080p rezoluciju pomoću HandBrake aplikacije. Model iz 2019. (23:38), Notebook 9 Pro (24:36), Yoga C940 (19:32) i prosječni premium laptopi (19:37) su bili brži.
512 GB PCIe NVMe M.2 SSD unutar našeg Envy 13 prijenosnog računala nije brži od ostatka svoje konkurencije, za kopiranje multimedijske datoteke od 4.97 GB mu je bilo potrebno 13 sekundi. To je otprilike brzina od 383 MB po sekundi, što je manje od SSD-ova u Notebook 9 Pro (391.5 MB/s, 256 SSD) i Yoga C940 (391 MB/s, 512 GB PCIe SSD). Envy 13 je prestigao svog prethodnika (363.5 MB/s, 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD), ali se nije približio dostizanju prosjeka kategorije od 613.8 MB/s.
Vijek trajanja baterije
Ako tražite prijenosno računalo koje ćete koristiti u pokretu, tada će vam trebati isporučiti dvije stvari: Prijenosno kućište i dug vijek trajanja baterije. Envy 13 omogućuje prvo, ali na drugom baš i ne briljira. Prijenosnik je trajao samo 6 sati i 31 minutu na testu za bateriju, koji uključuje neprekidno web surfanje.
Ima bolje vrijeme od prošlogodišnje verzije (4:36), ali je to još uvijek loše, pogotovo za laptop s 4K zaslonom. Za usporedbu, 4K Yoga C940 (7:27) je ostao oko sat vremena duže, a Notebook 9 Pro je izdržao 8 sati i 53 minute, iako taj laptop ima 1080p zaslon. Prosjek kategorije, koji uključuje prijenosna računala od 1080p i 4K iznosi 8 sati i 39 minuta.
Web kamera
720p web kamera iznad Envy 13 zaslona je pristojna. Bilo je više vizualnih smetnji nego na onoj kameri koju dobijete na pametnom telefonu, ali boje su bile šarene i mogli ste razabrati poprilične detalje u selfiju. Ovo je jedna od rijetkih web kamera koje sam koristio da su uhvatile zelenilo u mojim očima i ostale pojedinosti na licu.
I dalje biste dobro prošli kupovinom vanjske web kamera, ali kvaliteta nije toliko loša da se ne može koristiti za konferencijske pozive. Kad ne koristite kameru, prekidač za gašenje koji se nalazi na desnoj strani prijenosnog računala prekida napajanje kamere i smanjuje mogućnost da vas netko špijunira, pošto znamo da se mogu spojiti na web kamere.
Zagrijavanje
Ne brinite, drveni dio se neće pretvoriti u oganj. Envy 13 je obavio sjajan posao održavajući niske razine temperature u testovima. Nakon reprodukcije 15-minutnog videa od 1080p, laptop se zagrijao na 35 Celzijevih stupnjeva, što odgovara pragu ugodnosti. Drvena površina se podigla na 26.5 stupnjeva, a središte tipkovnice na 31.5 stupnjeva.
Softver i garancija
HP je ubacio priličnu količinu bloatware-a. Mogli su spakirati gotovo desetak aplikacija u jedan uredan program. U izborniku se nalaze: HP Command Switch, HP Audio Switch, HP Documentation, HP JumpStarts, HP PC Documentation Program, HP Privacy Settings, HP Smart, HP Support Assist i HP System Event Utility.
To je neprihvatljivo. Ne bi trebali pretraživati više aplikacija kako bi pronašao rješenje za svoj problem. Nećemo previše vremena potrošiti na bloatware, samo da znate da je HP Support Assist vaša go-to aplikacija za tehničku podršku.
Ipak se ne završava ovdje. Uz sve standardne zalihe bloatware-a sustava Windows 10, Farm Heroes Saga, Simple Solitaire i još mnogo toga, gomila je i trećih aplikacija: McAfee Personal Security, Amazon i Booking.
HP isporučuje Envy 13 s jednogodišnjim jamstvom hardvera.
Specifikacije
Procesor | Intel Core i7-1065G7 |
Grafička kartica | Intel Iris Plus |
Radna memorija | 8 GB |
Pohrana | 512 GB SSD |
Zaslon | 13.3-inča, 4K |
Baterija | Do 6.5 sati |
Dimenzije | 30.7 x 21 x 1.5 cm |
Težina | 1.27 kg |
Cijena | 10.450kn |
ZA i PROTIV
ZA
- Predivan dizajn s pravim drvenim panelom
- Živopisan 4K zaslon
- Udobna tipkovnica
- Dobar odabir priključaka
PROTIV
- Drveni touchpad treba dodatnu finu obradu
- Razočaravajući vijek trajanja baterije
- Mnoštvo bloatware-a
- Ograničen na 8 GB RAM-a (za sada)
Zaključak
HP-ova Envy prijenosna računala su odavno kvalitetna prijenosna računala, čija se cijena na tržištu kreće od 7000-8000 kn, no ovaj model ne spada u tu kategoriju i dalje nudi mnogo za cijenu od 12.450kn. Dobivate predivan 4K zaslon, premium mobilno kućište i jednu od najboljih tipkovnica u klasi tankih i laganih prijenosnih računala. Ova drvena varijanta Envy 13 je više stvar prestiža i pokazivanja, jer vizualno zaista plijeni pažnju.
Ali ako planirate potrošiti više od 8.000kn na HP-ov laptop, možda bi mogli uzeti u obzir Spectre x360 13, koji je trenutno najbolji 2-u-1 prijenosnik. Ako ste otvoreni i za druge marke, uzmite u obzir Dell XPS 13, iako ćete potrošiti malo više novca za njega.
Piše: A.M.