Razmišljate o nabavci novog prijenosnog računala i zanima vas što se sve nudi na tržištu? Interesira vas novi koncept prijenosnih računala koji bi trebao postati trend u narednom periodu? Zašto je Lenovo svojom inovacijom vjerojatno pokrenuo novu nišu uređaja na tržištu prijenosnika?
Prijenosna računala već su godinama popularan izbor korisnika kada pričamo o klasičnim računalima za svakodnevnu upotrebu. Lako prenosiva računala s godinama su izgurala stolna računala iz široke upotrebe, a danas su duplo popularnija od stolnih računala. To jasno pokazuje i statistika prema kojoj je u 2019. godini bilo isporučeno više od 166 milijuna prijenosnih računala, dok je kod stolnih računala broj isporuke iznosio 88 milijuna. Isporuka prijenosnih računala bolja je i od tableta, koji su prošle godine ostvarili oko 136 milijuna isporučenih komada. Dakle, prema svemu sudeći prijenosna računala i dalje su omiljeni izbor korisnika (nakon dakako pametnih telefona koje svi koristimo).
Na CES-u ove godine Lenovo je predstavio jedan novi osvježeni izgled prijenosnog računala koji se temelji na savitljivom zaslonu. Savitljivi zasloni su doduše bili najavljivani kao tehnologija koja će imati veliki utjecaj na razvoj novih uređaja u 2020. godini i godinama koje slijede – i činjenica jest da je tome tako. No, pojavljivanje savitljivog zaslona ipak nismo očekivali tako brzo na prijenosnom računalu – ali Lenovo je pokazao kako je kompanija koja misli u budućnost.
Njihov savitljivi laptop Lenovo ThinkPad X1 Fold sada je stigao na američko tržište pa valja razmisliti o tome u kojem će smjeru krenuti industrija prijenosnih računala nakon ovog službenog lansiranja prvog savitljivog laptopa. Koncept koji je donio Lenovo vjerojatno će se mnogim korisnicima svidjeti, no mjesta za poboljšanja još uvijek ima puno. O svemu više u nastavku teksta.
Savitljivi zaslon kao novi trend u tehnologiji
Kada je prošle godine započela šarolika upotreba savitljivih zaslona na pametnih telefonima bili smo svjesni kako ulazimo u jednu novu eru tehnoloških uređaja. Naime, savitljivi zasloni jedinstveni su inovativni koncept koji današnje statične uređaje može usmjeriti u jednom sasvim novom pravcu. Potencijal takve tehnologije je ogroman, no još je puno zadaće pred razvojnim inženjerima kako bi tu tehnologiju usavršili i implementirali na mnoštvo kreativnih načina.
Pametni telefoni bili su nekako primarno područje gdje smo mogli očekivati primjenu savitljivih ekrana. Naime, ideja tih uređaja je da budu što manjih dimenzija kada ih ne koristimo, a sa savitljivim zaslonima može postići upravo to – male dimenzije. Ujedno, rasklapanjem savitljivih zaslona dobivamo veliku površinu za rad – što je jedan od prioriteta modernih pametnih telefona. Dakle, savitljivi zasloni u tom su konceptu itekako poželjni i zasigurno će igrati važnu ulogu u budućnosti. No, tržište se za sada razvija poprilično polako – i trebamo biti strpljivi.
Nakon pametnih telefona za očekivati je da će se savitljivi zasloni pojaviti i na nekim drugim uređajima. Uz tablete koji svojim funkcijama sliče pametnim telefonima, nekako je logičan potez da se savitljivi zasloni pojave i na prijenosnicima. Doduše, navikli smo kako prijenosnici imaju fizičke tipkovnice i taj problem će biti potrebno nekako premostiti. Zanimljiv koncept po tom pitanju već neko vrijeme na tržištu ima ASUS čiji se zaslon savija i prekriva 3/4 prijenosnog računala, dok je tipkovnica smještena na sam rub laptopa. U tom konceptu Lenovo je otišao korak dalje pa je tipkovnicu u potpunosti izbacio s prijesnog računala – te je dodao kao vanjsku komponentu. Konceptualno se to nekim korisnicima možda na prvu i neće svidjeti, no potencijal za razvoj takvih uređaja je ogroman. S nestrpljenjem čekamo prodajne rezultate Lenovo ThinkPad X1 Fold uređaja, ali i nova predstavljanja sličnih prijenosnika.
Lenovo ThinkPad X1 Fold kao primjer ostalima
Lenovo fantastično kotira na tržištu prijenosnih računala i nimalo nas ne čudi što je upravo ova kompanija prva lansirala koncept računala sa savitljivim ekranom preko cijele površine uređaja. Razvojni inženjeri Lenovo prihvatili su ideju savitljivih zaslona i izmislili jedan novi koncept – koji bi mogao pokrenuti lavinu novih sličnih uređaja kod drugih proizvođača prijenosnika. I dok smo početkom godine na sve ovog gledali samo kao na koncept, sada je krenula prodaja – što znači da Lenovo misli itekako ozbiljno sa svojim novim i inovativnim prijenosnim računalom.
Lenovo ThinkPad X1 Fold donosi 13.3 inčni ekran koji se savija u sredini i tako stvara jedan novi koncept prijenosnog računala. Sam ekran je osjetljiv na dodir, a podržava rezoluciju od 2048 x 1536 piksela. U srcu uređaja nalazi se Intelov Lakefield procesor, kojem u radu pomaže 8 GB radne memorije. Za pohranu podataka korisnici će na raspolaganju imati čak do 1TB podatkovnog prostora. Uređaj će raditi na Windows 10 operativnom sustavu, a prema željama korisnika – može se odabrati i model s 5G podrškom. Valja svakako spomenuti upečatljiv dizajn, kao i USB-C priključke putem kojih je moguće proširiti mogućnosti prijenosnika.
Što se tiče samog koncepta rada Lenovo ThinkPad X1 Fold prijenosnika, mogućnosti je nekoliko. Kada je zaslon u potpunosti rasklopljen Lenovo ThinkPad X1 Fold može se staviti na postolje i povezati s bluetooth tipkovnicom te zapravo služi kao klasično stolno računalo. Također, inovativno računalo u vertikalnoj poziciji s djelomično savijenim zaslonom može na donjem dijelu zaslona imati tipkovnicu na zaslonu – čime se pretvara u multifunkcionalno prijenosno računalo. Dakle, svatko može birati na koji način će koristiti ovo prijenosno računalo, a inovativni koncept pruža nekoliko različitih mogućnosti.
Potencijalni problemi sa zaslonom i mogućnostima korištenja
Uvjereni smo kako je Lenovo i više nego kvalitetno posložio i optimizirao sve komponente računala i kako sa zaista radi o fantastičnom prijenosniku. No, s obzirom na to da se radi o jednom sasvim novom konceptu rada, moglo bi se ispostaviti da na budućim sličnim prijenosnim računalima naletimo na određene probleme. Prije svega, problemi bi mogli nastati kod same savitljivosti zaslona koja je još uvijek relativno nova tehnologija na tržištu (posebice kod većih zaslona), a tu su i potencijalni problemi s mogućnostima korištenja samog računala (npr. kvaliteta pisanja i unosa podataka u računalo).
Pametni telefoni savitljivih zaslona uglavnom imaju male površine zaslona pa je samim time mogućnost oštećenja i problema sa zaslonom svedena na neke minimalne brojke. No, kod laptopa korisnici će računati na velike zaslone (npr. 13+ inča) što sa sobom donosi potencijalni problem oštećenja zaslona. Tehnologija savitljivih zaslona još uvijek ima svojih nedostataka i vjerojatno će trebati proći neko vrijeme kako bismo dobili funkcionalne, sigurne i kvalitetne savitljive zaslone velikih dimenzija. Problem oštećenja vjerojatno će uvijek biti aktualan kod savitljivih zaslona jer ipak se radi o nešto osjetljivim komponentama – od čvrstih zaslona na koje smo s godinama navikli.
Kako se radi o jednom sasvim novom konceptu prijenosnog računala, korisnici će se u početku trebati priviknuti na inovativni rad na prijenosnom računalu. Srećom, danas smo navikli na zaslone osjetljive na dodir pa po tom pitanju neće biti problema, no svojevrsni problem bi mogao nastati kod korisnika koji rade intenzivan unos podataka u računalo. Tipkovnica je kod Lenovo računala implementirana na način da dolazi kao zasebna komponenta koju je po potrebi moguće staviti na zaslon i na taj način unositi tekst. Koliko je to praktično i funkcionalno za sada nam je teško reći, no bit će iznimno zanimljivo vidjeti kako će tu isti tipkovnicu implementirati drugi proizvođači koji se odluče na predstavljanje sličnog koncepta prijenosnog računala. Uz sam unosa podataka, vjerojatno će proteći i neko vrijeme da se softverska rješenja prilagode novom konceptu – a do tada bismo mogli imati svojevrsne probleme kod korištenja takvih naprednih računalnih rješenja.
Cijena kao potencijalni problem i odbojni faktor
Pogledamo li tržište pametnih telefona sa savitljivim zaslonom, cijena takvih uređaja je i nakon dvije godine postojanja još uvijek paprena. Dakle, nova tehnologija i njezin razvoj itekako koštaju pa bi bilo suludo prodavati uređaje ispod isplative cijene. No, žele li proizvođači razviti novu granu na tržištu – morat će spustiti cijene takvih uređaja kako bi oni postali dohvatljivi široj populaciji. Do tada, pametni telefoni savitljivih zaslona dostupni su samo korisnicima dubljeg džepa.
Sličan scenarij sasvim sigurno će se dogoditi i na području prijenosnih računala sa savitljivim zaslonom. U početnih nekoliko godina cijena takvih uređaja će vjerojatno biti velika, da bi se nakon nekog perioda približila granicama dostupnosti široj masi korisnika. Potrebno je razviti proizvodne procese i resurse koji će moći serijski proizvoditi velike količine takvih savitljivih računala – a dok se to ne dogodi ne možemo računati na niske cijene uređaja.
Što se tiče konkretne cijene samog Lenovo ThinkPad X1 Fold prijenosnika, ona iznosi 2.500 dolara. Uređaj je već sada moguće naručiti u SAD-u, no na njegovu isporuku korisnici će trebati pričekati 5 do 6 tjedana. Iako ova cijena jest itekako visoka za prijenosno računalo, valja naglasiti kako smo se možda i iznenadili što nije i nešto viša. Naime, prvi savitljivi pametni telefoni bili su predstavljani po cijeni većoj od 2.000 dolara, a ovdje se ipak radi o dvostruko većem zaslonu i potpuno promijenjenom konceptu rada prijenosnog računala.
Lenovo je svojim Lenovo ThinkPad X1 Fold prijenosnim računalom pokazao u kojem smjeru će se vjerojatno razvijati tržište prijenosnika i to nas jako veseli. Inovativni koncept zasigurno još uvijek ima nekih nedostataka, no mogućnosti koje je Lonovo ovim računalom otvorio su ogromne. Sada su na redu i drugi proizvođači da svojim konceptom prijenosnika sa savitljivim ekranom pokrenuo lavinu na tržištu. Za sada nije poznato da bi neki drugi proizvođači radili na sličnom konceptu, no ta će se situacija zasigurno vrlo brzo promijeniti. Bit će zanimljivo pratiti i uspješnost prodaje Lenovo ThinkPad X1 Fold uređaja – jer ako prodaja krene solidno očekuje nas jedna nova era u svijetu prijenosnih računala.
Piše: M.Ž.
Besmisleno, ako će služiti nešto kao laptop uz tipkovnicu ne može stajati uspravno. Ili kao polusavijeni zaslon da stoji samostalno… nema smisla 🙂
Može proći kao preskupi tablet.