PočetnaMobyPametni telefoniSony Xperia X recenzija

Sony Xperia X recenzija


Sony Xperia X – kraj Z serije koje isto tako znače da s novim serijom dolaze i neke nove stvari…

Da, Sonyjevoj Xperiji Z je s novom X serijom i službeno došao kraj. Je li to dobro ili nije i hoće li ova novost kod Sonyjevih proizvođača pametnih telefona izazvati buru oduševljenja ili žalosti ne znamo, no ako ćemo uzeti u obzir mišljenje dostavelikog dijela korisnika onda je dobro što je Z seriji došao kraj.

Razlog tomu jest taj što se Z serija nije baš previše proslavila. Kako će proći nova X serija i hoće li uspjeti ostaviti neki zapaženiji trag na tržištu ostaje nam za vidjeti.

Novi Sonyjev mobitel iz X serije se zove- Sony Xperia X. Bez brojeva (iako kasniji modeli imaju brojeve u nastavku čime se označuje aktualnost mobitela), bez dodataka. Ono što je obilježilo ovaj mobitel jest snažni i brzi procesor, 3 GB radne memorije sa 32 odnosno 64 GB memorije za pohranu te stereo zvučnici koji su sada postavljeni naprijed.

O ovome i još nekim drugim stvarima vezanim uz Sonyjevu Xperiju X čitajte u nastavku članka.

sony xperia x recenzija

 

Zaslon na Sony Xperiji X je od 5 inča, što znači da je što se tiče zaslona Xperija X dosta slična velikoj većini ostalih mobitela, što konkurenata što mobitela iz Sonyjeve branše. Mišljenja smo kako je dobro što ovaj mobitel ima 5 inča, a ne 5.5 kao neki.

Ako uzmemo u obzir ostale dimenzije mobitela onda se sklad i dobra pogođenost sa 5 inča sasvim dovoljno. 7.9 milimetara opet znači da mobitel nije niti predebeo niti pretanak (postoji li uopće takvo što kao pretanak mobitel), dok 153 grama koliko mobitel teži znači da spada pod one malo teže.

No, sve u svemu Sony Xperia X dizajnom privlači i da je cijena niža (o njoj ćemo nešto kasnije) bio bi to jako dobar mobitel. Ako pak smatrate da vam cijena nije prepreka i da vam je dizajn ono jako važno kod ovog mobitela onda sa Xperijom X nećete pogriješiti.

Tipke su smještene na već standardan Sony način i na standardnom mjestu, na desnoj strani mobitela, dok je lijeva strana rezervirana za microSD utor.

sony xperia x test
Posebna tipka za kameru nudi brzo korištenje kamere

 

Ono što se posebno ističe kod ovog mobitela (i u specifikacijama i doslovno) i što je u biti pozitivna stvar kod njega su stereo zvučnici koji su smješteni i ispod i iznad zaslona. Zvučnici su sami po sebi dosta kvalitetni i pružaju zavidnu razinu kvalitete zvučne podloge bilo da igrate igre, gledate video ili slušate glazbu.

Na stražnjoj srani mobitela se nalaze bljeskalica i čitač otisaka prstiju. Možda je čudno to što se čitač otisaka prstiju nalazi iza na mobitelu, no budite bez brige jer je poprilično precizan i brz.

sony xperia x zaslon

 

Kada govorimo samo o zaslonu mobitela ono što definitivno treba istaknuti jest to da je zaslon IPS i da koristi Quantum Dot tehnologiju.

U čemu je točno stvar sa Quantum Dots tehnologijom te zbog čega je ona toliko posebno dobra kod kada govorimo o zaslonima mobitela? Slijedi objašnjenje.

Sve u svemu kvantne točkice su jako (jako, jako) malene točkice veličine od 2 do 10 nanometara , što je ekvivalent veličine oko 50 atoma. Kod LCD zaslona ove malene točkice se koriste na način da u biti eliminiraju potrebu za uključivanjem bijelih LED svjetala i filtera boja. Bijela svjetla proizvode široke spektre boja zbog čega se dosta teško mogu proizvesti boje koje su dovoljno zasićene.

Kvantne točkice izravno pretvaraju svjetla iz plavih LED-ova u visoko zasićene boje koje su po svojim svojstvima najprikladnije za LCD zaslone, a pogotovo za one LCD zaslone koji se mogu pronaći na mobitelima. U prijevodu, što više ovih kvantnih točkica to će boje zaslona biti zasićenije i preciznije, a time i kvalitetnije. Sony Xperia X ima zaslon koji se može pohvaliti Quantom Dot tehnologijom, što je definitivno palac gore.

Osim toga rezolucija slike je odličnih 1080p, sa čak 441 ppi-ja što je dovoljno dobro i za one najsitničavije korisnike.

 

Sony Xperia X: Što se krije unutra?

Osim dobrog dizajna i dobrog zaslona ono što je isto tako važno kod dobrog mobitela jest i ono što se nalazi unutar mobitela, odnosno ono što je ‘ispod haube’. Može li se Sony Xperia X pohvaliti i onime što se nalazi ‘unutra’? Vidjeti ćemo u nastavku.

Prva stvar koju treba navesti kod Xperije X jest njegov šesterojezgreni procesor (4 jezgre s radnim taktom od 1.4 i 2 jezgre s radnim taktom na 1.8 GHz), Qualcomm Snapdragon 650. Sam procesor po sebi ulazi u srednji viši razred, kako po cijeni tako i po performansama, no u usporedbi s nekim bržim procesorima Snapdragon 650 bez problema pokreće i one zahtjevne stvari (kao što su na primjer igre tipa Asphalt 8).

Da ovako dobar procesor ne dolazi sam pobrinula se i grafička kartica Adreno 510, što je u usporedbi sa starijim Adreno 418 procesorom dosta bolje. Četiri plus dvije jezgre kako je sastavljen Snapdragon 650 funkcioniraju gotovo besprijekorno, a po mjerenjima je čak bolji i od Snapdragona 810.

sony xperia x performanse

 

Unatoč tomu što je izrađen na stariji način- što znači da mu je socket izrađen u mjerama od 28 nanometara, Snapdragon u testovima pobjeđuje čak i one Snapdragone 808 koji se mogu naći u LG G4 ili u Nexusu 5X.

Iako je količina unutarnje memorije za pohranu impresivna (radi se o 32 ili 64 GB), realnost je malo drugačija: čak 15 GB je već predefinirano zauzeto (11,7 GB otpada na oeprativni sustav, dok oko 3 GB otpada na aplikacije). Opet, olakotna okolnost jest ta što je mobitel kompatibilan sa microSD karticama s kojima je moguće povećati prostor za pohranu.

Od povezivanja najupečatljiviji način je definitivno LTE Cat. 6 način povezivanja, kao i Miracast te Google Cast protokoli povezivanja WiFi načina povezivanja. Od utora tu je microUSB (nažalost nema USB Tip-C utora) uz podršku MHL standarda koji je potreban za povezivanje sa TV prijemnicima.

Od operativnih sustava tu su Androidov Marshmallow 6.0 i već standardni Sonyjev pod-operativni sustav koji je u Sony Xperiji X možda i najbrži dosad. Iako su neke stvari iz ove verzije izbačene to ide samo u korist radu jer više nema nekih nepotrebnih detalja koje su imali neki prošli modeli.

Sam po sebi pod-operativni sustav je poprilično optimiziraniji od prošlih modela, ali samo sučelje nema toliko novina da bi bilo neprepoznatljivo. Ono što se nama posebno svidjelo jest Sonyjeva opcija za kreiranje sigurnosne kopije podataka koja je napravljena na vrlo dobar način.

 

Sony Xperia X: Kamere i ogromnih 23 megapixela te ‘slabija’ baterija

Autofokus, koji je izrađen na malo hibridan način je zaslužan za vrlo brzo okidanje slike. Kamere su na ovom modelu Xperije i više nego dobre, barem što se tiče količine megapixela. Primarna sa 23 (otvor blend f/2.0) i sekundarna od 13 MP jamče vrlo kvalitetne fotografije. Samo sučelje kamere je organizirano na već viđen način, dok se izbor opcija odvija pokretom što je već viđeno i preuzeto sa iPhonea.

sony xperia x kamera

 

Kvaliteta slike je jednom riječju- genijalna te je u rangu sa najskupljim Sonyjevim mobitelima, što se vidi i po otvoru blende koji pomaže u uvjetima niže osvjetljenosti, no u usporedbi sa nekim konkurentima to je još uvijek nešto slabije (neki od konkurenata imaju otvor blende f/1.7 i 1.8).

test kamere

test kamere

 

Baterija je slabija nego što smo očekivali, pogotovo zato što su neki prošli modeli imali snažnije baterije (Z3 je imala bateriju od 3100, a Z5 od 2900 mAh). Baterija na Sony Xperiji X ima (samo) 2620 mAh. U usporedbi sa gore navedenim modelima to je malo, no ako uzmemo u obzir da uređaj sam po sebi nije baš rastrošan možemo se složiti da tih 2620 ipak nije toliko malo.

 

Završna riječ

Sony Xperia X je po mnogočemu sličan Sony Xperiji Z5, no isto tako po nekim stvarima je i slabiji i inferiorniji od njega. Ono što malo bode u oči jest činjenica kako se Xperia X dosta skup mobitel (može se pronaći po cijeni od oko 4.500 kuna), a ako stavimo tehničke specifikacije nasuprot cijeni složit ćemo se da je ovaj mobitel ipak poprilično skup.

Sve u svemu, ako vam cijena nije problem i ako vam se Z5 svidio i uz to želite nešto noviji mobitel od Z5-ice, Sony Xperia X bi mogao biti ono što tražite.

Tehničke specifikacije mobitela:

  • Dimenzije i masa: 142.7x 69.4x 7.9 mm, 153 grama
  • Zaslon: 5 inčni, IPS LCD, sa rezolucijom od 1920×1080, 441 ppi
  • Procesor i grafička kartica: Qualcomm Snapdragon 650, 4 jezge Cortex A53 na 1,4 GHz i 2 jezgre Cortex A72 na 1.8 GHz, Adreno 510
  • Radna memorija: 3 GB
  • Unutarnja memorija: 32 ili 64 GB + microSD utor
  • Način povezivanja: WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth 4.0
  • Kamere: primarna od 23 MP, otvor blende f/2.0 i sekundarna od 13 MP, otvor blende f/2.0, 22 nm
  • Operativni sustav: Android Marshmallow 6.0
  • Baterija: 2620 mAh
  • Zaslon od 5 inča – slično kao i kod ‘većine drugih’ i jako privlačan dizajn

ZA: kvalitetna kamera, dobra ergonomija, poseban gumb za kameru, kvaliteta izrade

PROTIV: slabije trajanje baterije, cijena

 

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular