Ako volite perjanice, onda ste sigurno sada donekle upoznati sa svime onime što je donijela nova Samsungova ”S” serija pametnih telefona. Od tri nova modela, Samsung Galaxy S20, S20+ i S20 Ultra, onaj drugi nam se nekako najviše svidio.
Razloga za to je više, a neki od njih su odlične performanse koje uređaj daje po ipak nešto pristupačnijoj cijeni u odnosu na Samsung Galaxy S20 Ultra, a budući da su sada u vrijeme krize uzrokovane koronavirusom, svaka kuna, euro ili važniji nego prije, dobro bi bilo znati koja je perjanica od nove tri ipak najbolja.
Koje su pozitivne, a koje malo manje pozitivne strane Samsung Galaxyja S20+ te zbog čega je baš ovaj model najbolji i najisplativiji od tri nova pročitajte u još jednoj detaljnoj recenziji.
Samsung Galaxy S20+ dizajn: Tipičan za S20 seriju i uobičajen za 2020. godinu, no pomalo dosadnjikav
Ove godine se dizajn pametnih telefona na svjetskoj razini nešto promijenio. Ta promjena se pogotovo osjeti ako pametne telefone usporedimo s onime što smo imali prilike vidjeti i posljednje tri godine. Samsung je bio možda prvi od proizvođača koji je slijedio novi trend i to je pokazao kroz svoja tri nova uređaja.
Samsung Galaxy S20+ će vam se, što se dizajna tiče ili jako svidjeti ili ćete ga zamrziti. Nema između. Način na koji je južnokorejska tvrtka odlučila osmisliti ovogodišnje perjanice je i dobar i ne baš tako dobar, pogotovo ako S20 modele usporedimo s onima od lani. Pozitivne strane sva tri pa tako onda i ovog S20 modela se svakako odnose na materijale izrade uređaja.
Kombinacija stakla i aluminija (pogotovo Gorilla Glass 6 verzije) uređaju daje na otmjenosti i onom ”premium” adutu, koji se kod ovakvih telefona i očekuje (što i jest jedan od razloga zbog kojih ova serija Samsungovih ”S” pametnih telefona i košta toliko koliko košta). Još jedna dobra stvar što se dizajna uređaja tiče odnosi se na dimenzije uređaja.
Iako se na prvu može činiti da je Samsung Galaxy S20+ prevelik za običnog korisnika, to nije tako. Uređaj jest velik, ali nije ništa veći od, na primjer Googleovog Pixela 4 XL. Ako niste naviknuli na velike pametne telefone, trebat će vam neko vrijeme da se naviknete na ovaj, no jednom kada se naviknete, bit će vam sasvim OK.
Modernosti dizajna i izgleda dodatno doprinosi i zaslon uređaja, o kojem ću nešto više reći nešto kasnije. No ono što će, vjerujem određen broj potencijalnih kupaca odbiti od kupovine Samsung Galaxy S20 serije jest izgled poleđine uređaja. Četiri senzora kamera otraga, ali i cjelokupan dizajn poleđine jednostavno mi izgledaju dosadno i nimalo privlačno.
Samsung je novim modulom kamera valjda želio postići onaj ”wow” efekt, no je li u tome uspio ili nije, još uvijek nam ostaje za vidjeti. Osobno meni se novi modul kamera ne sviđa. Ako bih kupovao neku perjanicu iz Samsungovog tabora, a želim imati pametni telefon sa više od jedne stražnje kamere, prije bih izabrao Samsung Galaxy S10.
No da se vratimo na još malo pozitive u vezi dizajna ovogodišnjeg S20+: ovaj uređaj na sebi nema zasebnu Bixby tipku, što će, vjerujem, mnogima biti veliki plus kod S20+ modela.
Prednja strana Samsung Galaxyja S20+ mora se reći, izgleda jako dobro, da ne kažem fantastično. Selfie kamera, smještena u ”punch-out” rupici koja je smještena na sredini zaslona, neupadljiva je i u isto vrijeme vrlo praktična. Isto tako, ono gdje se Samsungu isto tako mora reći palac gore, jest izgled samog zaslona. ”Infinity” zasloni, kakve je Samsung počeo na svoje telefone stavljati tamo od Samsung Galaxyja S8, kod ove serije se možda najbolje ”primjeti”.
Zaslon je prostran, rubovi su iznimno tanki, nema više onih ”zubića” ili ”notcheva”, kakve smo imali prilike vidjeti kod modela iz ”S” i ”A” serije prošlih godina. Sada imamo samo veliki, vrlo prostran i vrlo lijep zaslon. Treba reći i to da je zaslon malčice zaobljen, no nije previše. To će se jedva i osjetiti, a da budem iskren, meni se to svidjelo, budući da samo dodatno naglašava otmjenost, koja je kod Samsung Galaxyja S20+ već na visokoj razini.
Samsung Galaxy S20+ zaslon: Jedan od najboljih (ako ne i najbolji) koji danas postoji na tržištu pametnih telefona
Samsung je još od svojih početaka, tamo negdje 2012., kada je Samsung Galaxy S3 počeo oduševljavati tada još poprilično pametnim telefonima ”siromašan” Android svijet, bio poznat po odličnim zaslonima. Kod S20 serije stvari su, naravno i logično, otišle korak dalje.
Zasloni na sva tri S20 modela, pa tako i na S20+ vjerojatno su najbolji zasloni koji danas postoje na tržištu pametnih telefona. 6.7-inčni Dynamic AMOLED, rezolucije 1440p ili QHD i omjera slike od 20:9 prikazivat će sliku zavidne kvalitete. Ako vam je zaslon jedan od najvažnijih atributa pametnog telefona i ako vam nije problem izdvojiti oko 7.700 kuna, ili oko 1.040 eura, onda svakako bacite pogled na Samsung Galaxy S20+, budući da će vas ovaj pametni telefon, pogotovo što se kvalitete zaslona tiče, ostaviti bez daha.
Da stvar bude bolja i kako bi sve radilo fluidnije, a kvaliteta prikaza bila na još većoj razini, Samsung je na S20+ odlučio staviti mogućnost osvježenja od 120Hz. Tu razinu osvježenja moći ćete uključiti samo ako stavite rezoluciju na Full HD ili 1080p, dok ćete na QHD imati mogućnost one standardne, 60-herzne razine osvježenja. Razlog zbog čega je Samsung osvježenje od 120 Hz rezervirao samo za Full HD rezoluciju jest vjerojatno kako bi uštedio bateriju na uređaju, što nije loš potez.
Performanse i hardverske mogućnosti uređaja
Slabe performanse obično nisu nešto s čime se susreću pametni telefoni iz razreda perjanica. Isto vrijedi i za Galaxy S20+. Ako želite kupiti pametni telefon koji će biti brz, na kojem ćete moći uživati u zaista fluidnom radu i koji će još uz to imati najmodernije i najnovije korisničko sučelje, s ovim uređajem dobit ćete sve to.
Fantastična fluidnost može se ponajprije zahvaliti Qualcommovom Snapdragonu 865, ali i 12 GB radne memorije, koja polako, ali sigurno postaje standard, ne samo kod perjanica, već i kod pametnih telefona srednjeg razreda. Nažalost, europsko tržište na raspolaganju neće imati Snapdragon 865, već procesor osmišljen u Samsungovoj kuhinji: Exynos 990. Iako jest sporiji od Snapdragona, to nećete pretjerano osjetiti, budući da i najnoviji Exynos pruža jako dobre performanse, bilo u običnom, svakodnevnom radu, bilo kod igranja zahtjevnih igara.
Najkraće rečeno, Samsung Galaxy S20+ je brz. Tijekom korištenja, bez obzira na to što sam na njemu radio, gledao, igrao, nisam osjetio nikakvo ”trzuckanje” ili ”zapinjanje”, što ne bih ni smio osjetiti, jer ipak se radi o perjanici. 12 GB radne memorije, po mišljenjima nekih korisnika i dalje je malo previše. Možda i jest, no što je više RAM na raspolaganju bilo kojem uređaju, a pogotovo pametnom telefonu, to će on bolje i lakše moći odrađivati multi-tasking.
Sa S20+ nećete imati nikakvih problema, bilo da u isto vrijeme igrate PUBG, a u pozadini vam rade YouTube, Google Chrome sa 7 otvorenih kartica, uz nedovršenu elektroničku poruku u Gmail-u plus nepročitane poruke na WhatsApp-u. Sve se to može zahvaliti tih 12 GB RAM, zahvaljujući kojima ćete na ovom pametnom telefonu moći obavljati više stvari odjednom bez i najmanje problema.
Što se unutarnje memorije tiče, Samsung Galaxy S20+ može se pohvaliti vrlo prostranom memorijom. Osnovni model dolazi sa 128 GB ROM. Tu je i model od 512 GB, a ako vam ni to nije dovoljno, na raspolaganju imate microSD kartice do 1 TB. Bez obzira na to kakav ste ”potrošač” slobodnog prostora na pametnom telefonu, prostor kojeg vam nudi ovaj uređaj nećete tako lako i brzo moći potrošiti i popuniti.
Čitač otisaka prsta OK, senzor prepoznavanja lica odličan
Samsung Galaxy S20+ pametni je telefon iz razreda perjanica i s obzirom na to, očekujemo da je svaka pojedina specifikacija ovog uređaja na najvećoj razini. To u velikoj većini stvari vrijedi, no moram priznati da me je čitač otisaka prstiju malo razočarao. Nije toliko brz niti precizan kao što bi trebao biti.
U velikoj većini slučajeva reagirat će brzo, no postojat će situacije kada će mu trebati djelić sekunde da prepozna vaš otisak prsta i da se nakon toga uređaj otključa. S druge strane, senzor prepoznavanja lica radi i funkcionira besprijekorno brzo i jasno.
Baterija od 4.500 mAh je sasvim dovoljna za ”izgurati” jedan cijeli dan
I to ako niste baš stalno ”na mobitelu”. Naime, baterija od 4.500 mAh moći će izdržati od jutra do večeri bez potrebe stavljanja na punjač (uređaj podržava brzo punjenje, kao i bežično te reverzibilno punjenje), no samo ako niste jedan od korisnika koji se ne odvaja od svog telefona.
Najveći potrošač baterije svakog pametnog telefona je naravno, njegov zaslon. Ako odlučite koristiti 120-herzno osvježenje, baterija će moći izdržati bez potrebe dopunjavanja sa zaslonom koji će moći biti uključen 5 sati. Sve u svemu, što se baterije tiče, nisam nezadovoljan.
Kao što sam rekao, S20+ ima nekoliko dodatnih mogućnosti punjenja uređaja. Brzo punjenje do 25W značit će da će od 0 do 100% trebati oko 70 minuta, što je sasvim OK za jednu bateriju od 4.500 mAh.
Samsung Galaxy S20+ kamere: Najbolje u usporedbi tri modela
Za mnoge sadašnje i potencijalne korisnike pametnih telefona, kamera je jako važan segment. Toga je bio svjestan i Samsung kada je osmišljavao S20+ model, koji je, barem na papiru, između ”standardnog” S20 modela i najboljeg S20 Ultra. No iskreno, nakon nekoliko dana korištenja, mogu bez ikakvog okolišanja i pretjerivanja reći kako su kamere baš na ovom modelu najbolje, čak bolje i od kamera s kojima dolazi Ultra model. Evo i zašto.
Samsung Galaxy S20+ ne dolazi sa senzorom od 108 MP, što znači da kamera nema onu ”pixel bining” mogućnost, koja se primjenjuje prilikom fotografiranja uobičajenih fotografija. Umjesto toga, glavni senzor stražnje kamere je onaj od 12 MP, ali sa veličinom piksela od 1.8µm. Osim toga, usporedbom fokusiranja između kamera S20+ i S20 Ultra došao sam do otkrića da Ultra model, prilikom pokušaja fokusiranja, pravi određene probleme, što se nikada nije dogodilo kod S20+.
Fotografiranje vani na otvorenom, uz odlične uvjete osvjetljenja pružit će vam fantastične fotografije. Bolje od njih možda (ali veliko možda) daju samo kamere Googleovog Pixela 4 i Huaweijevog P40. Fotografije su vrlo žive, bogate bojama, prepune detalja, čak i kada odlučite zumirati.
Prilikom fotografiranja danju, kamere S20+ davat će puno manje ”zrnatosti” u usporedbi sa prošlogodišnjom linijom S10, što je svakako dobar znak za sve ljubitelje fotografiranja na pametnim telefonima. Poneki problemi pojavit će se kada pokušate fotografirati objekte u pokretu, jer se tu zna javiti zamućenje fotografije. Tu će stvari donekle riješiti dodatni načini fotografiranja, posebice ”Pro” način.
Što se selfie kamere tiče, stvari su dobre, no mogle bi naravno, biti i bolje. Procesuiranje fotografija fotografiranih selfie kamerom odrađeno je dobro, s time da lica izgledaju nekako previše ”uglađeno”, što djeluje neprirodno.
Glavnom senzoru od 12 MP pomažu još tri senzora otraga. Jedan od njih je i 12-megapixelni, ultra-široki senzor, koji će vam dopustiti peterostruko zumiranje. Ultra-široki senzor, podržan telefoto osjetljivom lećom od 64 MP, pružat će vam popriličan broj dodatnih mogućnosti kod fotografiranja. Osim toga, Samsung Galaxy S20+ podržava i zoom do 30 puta, s time da je optički zumirati moguće samo do tri puta. Sve više od toga je hibridno zumiranje, odnosno kombinacija optičkog i digitalnog sažimanja fotografije.
Fotografije fotografiranje zumiranjem do 3 puta bit će vrlo jasne (pod uvjetom da naravno imate dovoljnu razinu svjetlosti). Naravno, sve što zumirate iznad tri puta bit će lošije kvalitete. Isplati li se koristiti zumiranje do 30 puta? Dobro pitanje. Moje mišljenje je da se ne isplati. Razlog zašto se ne isplati jest taj što će fotografije zumirane do 30 puta izgledati jako zamućeno i vidjet će se da su previše procesuirane. Takve fotografije izgledat će kao da ste ih naslikali na platnu, a ne kao stvarne fotografije.
Ono što se također mora priznati, što se fotografiranja tiče kod S20+ modela, jest to da je Samsung dosta poradio na unaprjeđenju kvalitete fotografija fotografiranih u uvjetima niže ili niske razine svjetlosti. Ova razlika pogotovo se osjeti ako, na primjer noćne fotografije fotografirane senzorima S20+ usporedimo sa fotografijama S10 serije.
I dalje će se, prilikom fotografiranja fotografija noću, osjetiti pretjerano naglašavanje detalja kod fotografija, zbog čega će one izgledati pomalo nestvarno (pogotovo u usporedbi sa stvarnim izgledom fotografiranog objekta), no to je nešto na što ćete se morati naviknuti.
Kada govorimo o mogućnosti snimanja videozapisa, tu treba reći kako S20+ podržava snimanje videozapisa čak i u 8K kvaliteti. Nije da nam to zasad treba, no kad je već tu, hajde da i to spomenemo. Od ostalih načina, S20+ snima 4K videozapise u 60 sličica po sekundi.
Primjeri fotografija dobivenih sa Samsung Galaxy S20+
Primjeri fotografija dobivenih noću sa Samsung Galaxy S20+
Samsungov novi One UI izgleda fantastično, no malo je ”pretrpan”
Samsung je prije nekoliko godina odlučio zastarjelo korisničko sučelje TouchWiz zamijeniti naprednim, modernijim i sve u svemu boljim, One UI korisničkim sučeljem. Najnovije korisničko sučelje koje se nalazi na S20+ modelu, odnosno One UI 2.1, po mom je mišljenju, najbolje, najljepše i najugodnije za korištenje dosad.
Korisničko sučelje pružit će vam velike mogućnosti ”customizacije” iliti dodatnog, prema želji korisnika, namještanja, uz neke dodatne i nove stvari koje Samsung svake godine implementira u svoje nove uređaje.
Na primjer, obavijesti više neće biti tako invazivne kao što su bile prošlih godina, a tamna tema, koju zahvaljujući Androidu 10, možete uključiti odmah i tako si dodatno uštedjeti koju minutu trajnosti baterije, je odlična i vrlo korisna. Ono što mi se dodatno svidjelo kod tamne teme jest to što možete sami odabrati kada želite da se ona uključuje.
Ono što nije dobro kod korisničkog sučelja Samsung Galaxyja S20+ su aplikacije. Samsung je oduvijek bio poznat po velikoj količini ”bloatware” aplikacija, koje bi ”krasile” unutrašnjost njegovih telefona. Kod S20+ nažalost, situacija nije ništa bolja. U uređaju ćete pronaći svakojake aplikacije; od korisnih kao što je Samsung Health, do četiri Microsoftove aplikacije (od kojih ćete možda koristiti samo jednu i to MS Word), igre i druge aplikacije, koje samo ”pretrpavaju” i memoriju za pohranu i radnu memoriju.
Većinu tih aplikacija, ako ne želite da vam rade u pozadini i tako troše RAM, bateriju i memoriju, nasreću moći ćete onemogućiti. Meni osobno smeta što su neke aplikacije, kao što je Facebook, pred-instalirane i što ih ne možete deinstalirati.
Što se tiče ostalih stvari u vezi korisničkog sučelja, tu će vam i dalje na raspolaganju biti različite teme koje možete skinuti sa Samsungove trgovine tema te mnoge druge stvari. Zaista dobra stvar koja postoji u vezi sučelja, odnosi se na mogućnosti koje ono pruža korisniku. Ako želite na što bolji način personalizirati svoj novi Samsung Galaxy S20+, to ćete moći učiniti na bezbroj načina.
Moći ćete čak, ako imate volje i strpljenja za to, kreirati svoje vlastite teme. Sve u svemu, korisničkim sučeljem sam bio uglavnom zadovoljan. Vjerujem da ćete i vi biti. ”Bloatware” aplikacije su nažalost, Samsungova ”boljka” otkako tvrtka postoji i teško da će se stvari u ovom pogledu popraviti u budućnosti. Ako vam je ”bloatware” problem i ako želite pametni telefon sa ”čistim” Androidom, možda bi bilo dobro da pogled bacite na neke od Nokija ili na Google Pixel, ako vam novac nije problem.
Kada govorimo o operacijskom sustavu, odnosno verziji Androida koja se nalazi unutar Samsung Galaxyja S20+, tu treba reći da je Samsung ovaj uređaj odmah, ”po defaultu” naoružao najnovijim, Androidom 10. Zahvaljujući ”desetki” na uređaju ćete imati mnoštvo dodatnih i vrlo korisnih mogućnosti, kao što su Live Caption, Focus Mode i Digital Wellbeing, dodatne mogućnosti sigurnosti i još neke.
Ako ne želite koristiti standardne tri osvjetljene tipke, u opcijama ih možete isključiti i uključiti geste. Samsung u pogledu sustava i podrške treba pohvaliti. Ove godine, baš kao i prošle, Samsung je svoje perjanice ”naoružao” sa ažurnim sustavima. Zbogom kašnjenju nadogradnji i zastarjelim verzijama Androida i hvala Bogu na tome.
Vrijedi li Samsung Galaxy S20+ 1.000 eura?
Samsung Galaxy S20+ je perjanica i s obzirom na to, takva mu je i cijena. 1.040-ak eura, koliko ovaj pametni telefon danas košta, nije malo. No, ako želite imati perjanicu sa velikom većinom ”premium” obilježja koje ima i Ultra model, a ne želite davati 1.280 eura (koliko danas otprilike košta Samsung Galaxy S20 Ultra), onda će vam Galaxy S20+ model biti vrlo dobar izbor.
S obzirom na neke stvari, koje utječu na stanje na tržištu (i koje će nesumnjivo dovesti do toga da cijene svim, pa tako i novim ”S” pametnim telefonima padne cijena), neće proći dugo vremena dok S20+ modelu cijena ne padne ispod 1.000 eura. I dalje će to biti skup pametni telefon, no kao što sam rekao, ne zaboravite da se radi o perjanici i da je tu perjanicu osmislio i da ju prodaje Samsung.
Što ćete dobiti za malo više od 1.000 eura? Dobit ćete perjanicu, vrlo kvalitetan pametni telefon sa mnoštvom ”premium” obilježja, telefon sa odličnim kamerama, fantastičnim i možda najboljim zaslonom, jako brzim procesorima (čak i Exynos 990 je dosta brz), 12 GB radne memorije, prostranom unutrašnjom memorijom i još mnogim stvarima zbog kojih je Samsung Galaxy S20+ danas jedan od najboljih u svojoj klasi.
Kada se sve zbroji i oduzme, nekako sam dojma da je baš S20+ najbolji od tri nova modela i da je ove godine s njime Samsung napravio nešto slično što je prošle godine napravio svojim S10e modelom, samo na još bolji način.
Samsung Galaxy S20+: Tehničke specifikacije uređaja
- Dimenzije: 161.9 x 73.7 x 7.8 mm
- Masa uređaja: 186 grama
- Materijal izrade uređaja: Staklo naprijed i otraga (Gorilla Glass 5 naprijed, Gorilla Glass 6 otraga), aluminijski okvir
- Vodootpornost: Da, po certifikatu IP68
- Zaslon: Dynamic AMOLED, 2x kapacitivni zaslon osjetljiv na dodir, 6.7 inča, rezolucije 1440p, gustoće točkica oko 525 ppi, HDR: Da, Always-On zaslon: Da, Mogućnost osvježenja zaslona: 120 Hz na Full HD i 60 na QHD
- OS: Android 10 plus One UI 2
- SoC: Exynos 990 ili Snapdragon 865 osmojezgreni procesori sa Mali G77 MP11 ili Adreno 650 grafikom
- RAM: 12 GB
- ROM: 128 ili 512 GB (plus microSD do 1 TB)
- Kamere: primarna četverostruka (12 MP, f/1.8, 26mm (širokokutna), 1/1.76″, 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS, 64 MP, f/2.0, (telefoto), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF, OIS, 3x hibridni, optički zoom, 12 MP, f/2.2, 13mm (ultra-širokokutna), 1.4µm, Super Steady video, 0.3 MP ToF 3D, f/1.0, (senzor dubine)), selfie (10 MP, f/2.2, 26mm (širokokutna), 1/3.2″, 1.22µm, Dual Pixel PDAF)
- Utor od 3.5 mm: Ne
- NFC: Da
- USB utor: Tip-C
- Čitač otisaka prstiju: Da, ispod zaslona
- Baterija: 4.500 mAh neizmjenjiva, s mogućnosti brzog punjenja do 25W, mogućnostima bežičnog punjenja do 15W te reverzibilnog do 9W
- Cijena: 7.600 kuna
Što mi se svidjelo?
- Fantastičan zaslon koji daje vrhunski prikaz slike
- Vrlo dobre performanse
- Dobra baterija
- Jako dobre kamere, vrlo dobrih mogućnosti
Što mi se nije svidjelo?
- Cijena je i dalje malo previsoka,
- Čitač otisaka prstiju mogao je biti bolji,
- Nema 3.5-milimetarskog utora za slušalice
Piše: D.Z.