PočetnaInternetNajbolji VPN servisi za Linux korisnike (2020)

Najbolji VPN servisi za Linux korisnike (2020)


Linux je uvijek odlična opcija za sve one koji su zabrinuti za svoju privatnost. Kao prvo, open source je, te je sav kod transparentan. To znači da ako postoje kakvi bugovi ili propusti, netko će vidjeti i vrlo brzo će se ispraviti. Velika je to zajednica i relativno smo sigurni da je Linux poprilično siguran za korištenje.

No, ako ipak želite ići korak dalje i želite biti sigurni dok surfate Internetom, onda ćete vjerojatno htjeti koristiti VPN uslugu. Kao što znate, korištenjem VPN-a, na svoju Internet konekciju stavljate još jedan sloj zaštite kako biste bili anonimni i sigurni dok surfate Internetom. Iako, ovu riječ – anonimni – uzmite sa zadrškom. Vaša IP adresa je skrivena od vašeg ISP-a i servisa koji bilježe IP adrese, ali i dalje niste 100 posto anonimni.

No, bez obzira na to, VPN usluga je nešto što mi uvijek preporučujemo, te i sami koristimo na dnevnoj bazi. VPN daje određenu dozu sigurnosti dok ste na Internetu jer je vaša konekcija kriptirana, te ISP ne vidi što radite na Internetu, a ako netko i pokuša ukrasti vaše podatke ili presresti vašu Internet konekciju, neće to moći napraviti. VPN konekcija je kriptirana i gotovo ju je nemoguće “presresti i dekriptirati”.

Ono s čime su se Linux korisnici do sada susretali je manjak nativnih Linux aplikacija kada plate VPN uslugu. Windows i Mac korisnici gotovo uvijek dobiju svoju nativnu VPN aplikaciju, upišu korisničko ime i lozinku i za 30 sekundi mogu koristiti VPN. Linux korisnici su se morali sami snalaziti, skidati third-party aplikacije, podešavati Internet konekciju da im ide preko VPN servera i slično … Ipak, nije sve tako crno. Postoji nekoliko sasvim dobrih VPN usluga koje nude nativne Linux aplikacije, a u nastavku teksta ćemo vidjeti koje smo to izdvojili i kako ih možete koristiti.

1. ExpressVPN

Broj servera: 3.000+
Lokacije servera: 160
IP adrese: 30.000+
Broj podržanih uređaja: 5

Prednosti: impresivna Linux podrška, odlične performanse
Mane: Nije baš user-friendly kao neki drugi servisi, skuplji od konkurencije

Vjerojatno jedan od najboljih VPN-ova koje Linux korisnici mogu uzeti je ExpressVPN. Nažalost, ovaj VPN provider ne nudi grafičku aplikaciju za VPN, nego samo kroz terminal, postavljanje ExpressVPN-a je izuzetno lagano. ExpressVPN nudi podršku za 32 i 64 bitne verzije Ubuntua, Debiana, Fedore i CentOS-a. Ako imate neku drugu distribuciju, uvijek možete manualno konfigurirati OpenVPN koristeći ExpressVPN tutorijal koji imate na njihovim web stranicama.

Što se samog VPN-a tiče, on je registriran na djevičanskom otočju i nudi prilično dobre performanse. Brzina je relativno velika i konzistentna. Nismo imali nikakvih problema, a čak radi i odlično s P2P protokolima. Ne logiraju podatke o svojim korisnicima, ne logiraju njihovu lokaciju niti promet koji rade. Stoga, bi trebali biti dovoljno dobar odabir za većinu korisnika.

ExpressVPN je fantastičan, nudi pregršt toga, ali zato je i skuplji od konkurencije. Imate 30 dana probnog roka, pa ga probajte. Ako niste zadovoljni, vratit će vam tih 12-13 dolara bez previše pitanja. Ako vam se svidi, preporučujemo da kupite godišnju pretplatu jer onda mjesec košta oko 6.67 dolara, plus dobijete tri dodatna mjeseca besplatno.

2. AirVPN

Broj servera: 246
Lokacije servera: 72
IP adrese: N/A
Broj podržanih uređaja: 5

Prednosti: Prilagodljiv vašim potrebama, prilično striktni oko privatnosti i sigurnosti
Mane: Mali broj lokacija sa serverima, neke stvari mogu biti više user-friendly

AirVPN pokreće OpenVPN-bazirani servis i prilično su ponosni na to što su izuzetno transparentni i otvoreni oko svojeg servisa i mreže. Servis je jako prilagodljiv potrebama korisnika. Ima nativnu aplikaciju (kao što smo rekli, baziranu na OpenVPN-u) koju možete pokrenuti na 32 i 64 bitnim Linux distribucijama, te ARM/Raspberry Pi arhitekturama. Nažalost, postoje neke distribucije gdje GUI neće raditi i AirVPN-om ćete morati upravljati preko komandne linije, odnosno terminala. Slično kao i s ExpressVPN-om.

Znači, što se tiče pokretanja, korištenja i sigurnosti, tu mu dajemo samo pozitivne ocjene. Ono što neki zamjeraju ovom servisu je manji broj servera, te mali broj lokacija na kojima se serveri nalaze. Mi nismo imali s time problema, ali bismo voljeli koristiti servere koji su u nekim “sigurnosnim oazama”.

Spomenimo još da AirVPN nudi i kill switch što nam sviđa. Također, svi serveri podržavaju Open VPN over SSH, OpenVPN over SSL i OpenVPN over Tor. AirVPN nema nikakve logove koji bilježe vašu online aktivnost.

Cijene su prihvatljive i kreću se od 1.20 dolara za 3 dana korištenja (ili inicijalno testiranje servisa), do 64 dolara za godinu dana servisa.

3. TorGuard

Broj servera: 3.000+
Lokacije servera: 68
IP adrese: N/A
Broj podržanih uređaja: 8

Prednosti: Prilagodljiv vašim potrebama, odličan izbor servera
Mane: Ponekad se osjeti pad performansi/brzine, ne preporučuje se početnicima

TorGuard nudi 32 i 64 bitni Debian/Ubuntu, RedHat i Arch klijente, zajedno s detaljnim vodičem kako postaviti VPN. Zanimljivo je da korisnici na raspolaganju imaju hrpu opcija s kojima se mogu “igrati” i zato ovo možda nije najbolji odabir za početnike. Ali ako vam nije problem zaprljati ruke i baciti se na posao, onda nema problema. Samo se spremite na to da ćete potrošiti neko vrijeme dok ne postavite VPN onako kako vi želite.
Ono što nas malo zabrinjava kod ove VPN usluge je brzina. Prilično puno varira i ponekad ima dosta visoku latenciju. S druge strane, imate jako puno servera za probati. Neki imaju bolje, neki lošije konekcije. Tako da ćete morati naći onaj koji vama odgovara – lokacijom, brzinom i latencijom.

Ono što se nama još sviđa kod ove usluge je činjenica da se kompanija ozbiljno posvetila sigurnosti i zaštiti korisnika. To uključuje, između ostalog, i Perfect Forward Secrecy (TLS), mnogo podržanih protokola, AnyConnect SSL i OpenConnect SSL podršku, malware blocking, tehnologiju koja izbjegava “deep package inspection” … Isto tako, nemaju nikakvih logova o vašoj online aktivnosti.

Cijena je relativno dobra jer ako kupujete pretplatu za 6, 12 ili 24 mjeseca, onda plaćate samo 5 dolara mjesečno. Ako planirate uzeti samo mjesec dana, tada je cijena 9.99 dolara.

4. HideMyAss

Broj servera: 1.000+
Lokacije servera: 290+
IP adrese: 100.000
Broj podržanih uređaja: 5

Prednosti: Jednostavan klijent, odlična ponuda i pokrivenost servera
Mane: Neke sesije se logiraju, cijene veće od prosjeka

I za kraj nam još ostaje HideMyAss ili skraćeno HMA. Radi se o VPN usluzi koja nudi relativno jednostavno korištenje preko svog jednostavnog VPN klijenta. Mada, na HMA servere se možete spojiti na više načina. Preko spomenutog klijenta, preko OpenVPN klijenta itd … Nama se svidio jednostavni klijent kojeg možete skinuti sa službenih stranica.

HMA je usluga koju nudi kompanija Avast jer je ona i vlasnik istoga. To ulijeva određenu sigurnost u korištenje ovog servisa jer znate da svjetski poznata firma stoji iza ove usluge, ali i iza svakog servera kojeg nude. A nude preko 1000 servera na preko 290 lokacija diljem svijeta! Usudili bi se reći da možda imaju najrasprostranjenije servere na svijetu. Nemaju ih najviše, ali na najviše lokacija.

Što se brzine tiče, testirali smo je i bila je iznad prosjeka,što je dobra vijest. Naravno, opet sve ovisi o udaljenosti servera, zagušenosti istoga, konekciji … Ali generalno, brzine su zadovoljavajuće.

Što se sigurnosti tiče, vjerujemo Avastu i prilično smo sigurni da je ova usluga jako sigurna za korištenje. No, ako pogledate njihov privacy policy, vidjet ćete da neke sesije i neke podatke logiraju na određeno vrijeme. Nakon toga se brišu, ali za razliku od konkurencije, oni imaju određene podatke o vašim online aktivnostima. Za nas je to relativni “deal breaker”, ali možda vama neće smetati.

Ako želite probati HMA, možete “uzeti” 7 dana besplatni trial i vidjeti kako vam odgovara. Nakon toga ga plaćate 12 dolara mjesečno, ako uzimate jedan mjesec. Ako uzmete polugodišnju pretplatu, onda je cijena oko 48 dolara, odnosno 84 dolara za 12 mjeseci korištenja.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular