PočetnaMobyPametni telefoniSunce opasno za baterije: Kako spasiti pametni telefon od ljetnih vrućina?

Sunce opasno za baterije: Kako spasiti pametni telefon od ljetnih vrućina?


Želite nositi pametni telefon sa sobom na odmor i plažu tijekom ljetnih mjeseci? Brine vas pretjerano zagrijavanje pametnog telefona? Pitate se zašto se telefon usporava na vrućinama i može li doći do oštećenja podataka u uređaju?

Ljetne vrućine već su pred vratima, a mnogi među nama već su mislima barem djelomično na godišnjem odmoru. Iako je odmor bez telefona puno zabavniji i opušteniji, činjenica je da većina nas sa sobom na odmor nosi pametni telefon.

Dakako, pametni telefon izložen suncu i ljetnim vrućinama može stvoriti mnoštvo problema – kojih često ni nismo svjesni. Primjerice, uslijed djelovanja vrućina na pametni telefon može doći do pregrijavanja, gubitka podataka, zapaljenja baterije i još mnogih drugih negativnih posljedica. U nastavku saznajte zašto i kako zaštiti pametni telefon od ljetnih vrućina:

Lenovo Legion Gaming pametni telefon

Vrućine djeluju negativno na gotovo sve komponente telefona

Drastične promjene temperature imaju veliki utjecaj na komponente iz kojih je izrađen pametni telefon. Bilo da se radi o ekstremnim hladnoćama ili ekstremnim vrućinama, komponente pametnog telefona značajno reagiraju na promjenu temperature. I dok se kod hladnoće funkcionalnosti pametnog telefona smanjuju, kod vrućine dolazi do neželjenog ponašanja uređaja.

Sunce i vrućine mogu značajno djelovati na memoriju i bateriju samog uređaja, a ništa manje osjetljive nisu ni ostale komponente. Uslijed prevelikih vrućina vaš pametni telefon može se zagrijati do temperature koja je opasna za gubitak podataka s telefona. Isto tako, baterija telefona može se zagrijati previše što vas dovodi u situaciju mogućeg zapaljenja te eksplozije baterije.

Tijekom ljetnih mjeseci vrlo je važno obratiti pažnju kako i gdje koristimo pametni telefona. Preporuka je izbjegavati direktan izvor topline jer na taj način stavljamo telefon u izravno iskušenje. Dakako, poželjno je telefon koristiti u hladovini i smanjiti izloženost uređaja većim temperaturama.

bicikliranje pametni telefon bicikl

Smanjite upotrebu korištenja pametnog telefona tijekom ljeta

Pametni telefon je klasična elektronska naprava koja se prilikom korištenja dodatno zagrijava. Telefon koji ne radi ili je u stanju mirovanja, proizvoditi će znatno manje topline od uređaja koji je u stalnom radu. Samim time, uređaj koji je pod stalnim opterećenjem stvara dodatnu toplinu koju uslijed stalnog korištenja na stigne otpustiti u zrak.

Želite li tijekom ljetnih mjeseci održati telefon “zdravim” i funkcionalnim, važno je smanjiti korištenje pametnog telefona. Konkretno, važno je što više izbjegavati igranje video igara na pametnom telefonu jer se uslijed igranja telefon najviše zagrijava. Također, poželjno je izbjegavati dugotrajne pozive i komunikacije koje dodatno zagrijavaju sam uređaj.

Uz to što ćete u ljetnim mjesecima smanjiti mogućnost oštećenja pametnog telefona, smanjenim korištenjem telefona više ćete uživati u ljetu. Ljetni mjeseci trebali bi poslužiti za odmaranje i detox, a društvene mreže i pametni telefoni ne uklapaju se u tu računicu. Izbiegnite često korištenje pametnog telefona i sačuvati ćete telefon za budućnost.

obrada-fotografija-na-pametnim-telefonima

Izbjegavajte nositi telefon u džepu i ostavljati ga u automobilu

Nošenje pametnog telefona u džepu navika je većine korisnika pametnih uređaja. Bez obzira nosi li se telefon u prednjem ili stražnjem džepu, činjenica jest da je telefon u džepu podložan daljnjem zagrijavanju. Naime, naše tijelo otpušta određenu toplinu, koja se preko odjeće prenosi na pametni telefona. Tijekom ljetnih mjeseci ta toplina doseže visoke razine pa je i zagrijavanje uređaja u džepu poprilično veliko.

Stručnjaci su složni u tome kako je poželjno izbjegavati nošenje pametnog telefona u džepu tijekom ljetnim mjeseci. Uređaj bi trebalo nositi u nekoj dodatnoj torbici ili ruci (ako je direktno zaštićen od sunčevih zraka). Dakako, većina nas pametni telefon će ipak nositi u džepu što baš i nije najbolje rješenje. No, ako je već tako probajte barem nekoliko puta tijekom dugog hodanja izvaditi telefon iz džepa te mu “dati malo svježeg zraka”.

Uz prenošenje u džepu jedna od omiljenih pozicija pametnog telefona jest prevoženje u automobilu (na kontrolnoj ploči). Stručnjaci kažu kako je prevoženje pametnog telefona u automobilu još jedna od loših navika, pogotovo ako je telefon smješten negdje u blizini vjetrobranskog stakla. Posebice je štetno ako pametni telefon ostavite u automobilu tijekom ljetnih dana jer razine temperatura u vozilu mogu biti iznimno visoke. Temperatura u automobilu može biti i nekoliko desetaka stupnjeva više – nego što je vani u prirodi. Stoga, izbjegavajte ostavljanje pametnog telefona u automobilu.

obrada fotografija na pametnim telefonima aplikacija aplikacija

Nemojte puniti telefon na suncu ili ispod plahte

Punjenje pametnog telefona ispod plahte ili jastuka vjerojatno je jedna od učestalih aktivnosti mnogih među nama. Nekako smo navikli buditi se s telefonom pa često telefon priključujemo na punjač upravo kod kreveta. Nažalost, spavanje uz telefon nije zdravo, baš kao ni korištenje pametnog telefona prije samog spavanja. Navika punjenja pametnog telefona u krevetu posebno je pogubna u ljetnim mjesecima kada takvo punjenje može uzrokovati požar u sobi.

Plahte i jastuci opasni su u kombinaciji s vrućim pametnim telefonom. Pametni telefon tijekom punjenja otpušta određenu toplinu koja je posebno izražena tijekom ljetnih mjeseci. Otpuštena toplina prelazi s telefona na plahtu ili jastuk, a uslijed velikog zagrijavanja – može doći do požara. Stoga, izbjegavajte punjenja pametnog telefona ispod jastuka ili plahte.

Također, stručnjaci upozoravaju na važnost izbjegavanja punjenja pametnog telefona ispod sunčevih zraka. Tijekom punjenja pametnog telefona potrebno je spriječiti proboj sunčevih zraka prema telefonu kako ne bi došlo do dodatnog zagrijavanja. Telefon je najbolje puniti u kući ili stanu, na nekom tamnom i hladnom mjestu. Posebno su pogodne površine poput mramora, keramike ili stakla koje su relativno hladne, ali i otporne na zapaljivanje. Samim time, telefon je puno zaštićeniji od raznih nepoželjnih situacija – među kojima je i izbijanje požara.

kako spasiti pametni telefon pao u vodu more ip zastita

 

Izbjegavajte naglo hlađenje pametnog telefona

Jaka zagrijavanja pametnog telefona tijekom ljetnih mjeseci nisu neuobičajena i svako zagrijavanje pametnog telefona moramo gledati s određenom dozom opreza. Ipak, većina zagrijavanja telefona tijekom ljeta nije opasna i činjenica jest da će zagrijavanje postepeno splasnuti kada telefon uklonite s direktnog izvora topline. Ipak, mnogi se korisnici uslijed zagrijavanja telefona jako preplaše pa rješenje potraže u brzom hlađenju pametnog telefona – što je potpuno pogrešna taktika.

Bez obzira na zagrijanost telefona, važno je naglasiti kako se telefon mora ohladiti postepeno. Najbolja taktika svakako je prirodno hlađenje telefona, gdje se uslijed micanja telefona s izvora topline – uređaj samostalno hladi oslobađajući višak topline u zrak. Nagle promjene temperature mogu biti itekako nepogodne za sam uređaj jer uslijed naglog zagrijavanja i hlađenja uređaja može doći do velikih promjena u komponentama i materijalima, ali i do zadržavanja vode u telefonu.

Nikako nemojte telefon hladiti stavljanjem u hladnjak ili u neke druge uređaje za rashlađivanje. Potrebno je dopustiti pametnom telefonu da se samostalno ohladi. Radite li neke poslove na kojima će redovito dolaziti do značajnih promjena temperatura (više puta dnevno) svakako se pobrinite da telefon ostavite na jednom mjestu s ujednačenom temperaturom. Izbjegavajte nagle promjene temperature i vaš će telefon dugo godina raditi besprijekorno.

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular