PočetnaMobyPametni telefoniHonor 90 – jedan od najboljih telefona srednjeg ranga u ovoj godini

Honor 90 – jedan od najboljih telefona srednjeg ranga u ovoj godini


Ovo ljeto Honor je vrlo aktivan na tržištu pametnih telefona. Nedavno je predstavljen Honor Magic V2 koji predstavlja najtanji i najlakši preklopni telefon koji je dosad viđen, a nakon toga se na tržištu odmah pojavio Honor 90. Radi se o novom telefonu srednjeg ranga koji se također ističe kao lagan uređaj s tankim dizajnom, no Honor 90 je mnogo više od toga pa ćemo u recenziji koja slijedi opisati njegove najvažnije karakteristike.

 

Honor 90: Cijena i dostupnost

Honor 90 je krenuo u prodaju na tržištima diljem svijeta, a u Hrvatskoj ga se trenutno najprije može naći u ponudi vodećih mobilnih operatera – A1, Hrvatski Telekom i Telemach. Honor 90 osim kod operatera može također kupiti kod maloprodajnih partnera/trgovina. Cijena ovog uređaja sa 256Gb memorije je 549 eura, što je izvrstan omjer uloženog i dobivenog.

Honor 90 test

Honor 90: Hardver i dizajn

Teško je govoriti o bilo čemu o Honoru 90 prije nego što se pozabavimo njegovom najočiglednijom značajkom, a to je prekrasan 6,7-inčni 2664×1200 AMOLED zaslon. Honor 90 dolazi sa zaslonom od 6.7 inča koji se može naći na iPhoneu 14 Pro Max, te na mnogim drugim Android modelima više klase. Dakle, radi se o velikom telefonu, no kao korisnik nećete imati osjećaj da se zbog toga ugrozila praktičnost korištenja.

Jasno je od trenutka kada uključite Honor 90 da je ovo mjesto gdje je uložena većina proračuna telefona, i to je bez sumnje jedan od najboljih zaslona koje ćete pronaći na telefonu u ovom cjenovnom rangu.

Uz mogućnost postizanja vršne svjetline od 1600 nita, ne samo da je zaslon Honora 90 lak za gledanje na otvorenom, već sadrži i intenzivne boje koje ga čine prikladnim za gledanje sadržaja u pokretu.

Honor 90

Honor 90 koristi nešto duži omjer širine i visine slike (20:9) što znači da horizontalni obujam zaslona nije širok kao na ostalim zaslonima od 6.7 inča. Drugi element koji umanjuje robusnost telefona je OLED panel koji je zakrivljen kod sva četiri ruba kako bi se reducirao osjećaj grubosti i veličine.

Ono što je još važnije, Honor 90 je lagan i tanak uređaj, a posebno kad ga se uspoređuje s drugim modelima. Tanje komponente telefona koje se odlikuju većim stupnjem gustoće kućišta baterije postigle su debljinu od 7.8 milimetara i težinu od 183 grama.

Honor 90 recenzija

Još jedan razlog impresivnih vrijednosti debljine i težine uređaja leži u stražnjem plastičnom kućištu. Iako bi na prvi pogled pomislili da je ovdje došlo do uštede zbog koje plastično kućište izgleda jeftino, Honor se potrudio napraviti dodatni sloj koji je sličan onome koji je Google postigao na Pixelu 7a pa njegova mat tekstura vrlo dobro sjeda u ruku i izvrsno izgleda.

Zaslon je tipični LTPO OLED panel s frekvencijom osvježavanja od 120 Hz, 1200×2664 rezolucijom te maksimumom svjetline od 1.600 nita. Podržava HDR 10+ sadržaj i po ukupnim karakteristikama ovog zaslona se zaista može zaključiti kako se radi o kvalitetnijem dijelu uređaja.

Ono što je impresivno je omjer zaslona i tijela koji iznosi ogromnih 93,3% zahvaljujući nevjerojatno minimalnim okvirima koji čine da se zaslon osjeća gotovo potpuno od kraja do kraja, osobito zato što je vrlo lagano zakrivljen preko rubova.

Honor 90 zaslon čuva oči

Honor je također naglasio ugrađene značajke o mogućnostima zatamnjivanja i osvježavanja Honora 90. Na listi specifikacija, Honor 90 ima 3840Hz PWM zatamnjivanje, što zvuči jako dobro, a zapravo znači mogućnost osvježavanja brzinom koja je daleko manje štetna za oči od većine telefona. Svakako je pohvalna i značajka koja postupno smanjuje razinu plave svjetlosti kako dan odmiče, kako bi smanjio njezin učinak na vaš bio ritam tokom dana.

Unutar telefona smještena je baterija od 5.000 mAh, što je zaista impresivno s obzirom na već spomenuti tanki i lagani dizajn. Uređaj je opremljen s Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 procesorom te dolazi u varijanti s 8 ili 12 GB RAM-a. Baterija se puni na 66 W, no ne postoji mogućnost bežičnog punjenja.

honor+90+snapdragon+7+gen+1

Snapdragon 7 Gen 1 ima Adreno 644 GPU. Za povezivanje postoji integrirani X62 5G i LTE kombinirani modem. Također, FastConnect 6700 modem pruža Bluetooth 5.2 povezivanje i dual-band Wi-Fi 6 (ax). Honor 90 podržava GPS, GALILEO, GLONASS, BDS i QZSS za pozicioniranje. Usput, na telefonu postoji i NFC opcija.

honor-90-geekbench-test

Tipka za uključivanje i tipka za glasnoću dobro su postavljeni po visini na telefonu, analaze se na desnoj strani telefona. Obje tipke su lijepo uklopljene i klikajuće, s velikom dozom taktilne povratne informacije. Lijeva strana telefona ima neprekinuti okvir bez kontrola na njemu. Govoreći o središnjem okviru telefona – on je plastičan, ali djeluje vrlo čvrsto. Zapravo, cijeli telefon je dobro napravljen i praktički nema nikakvih znakova savijanja.

Gornji dio Honora 90 je praktički prazan. Ovdje postoji samo maleni otvor za sekundarni mikrofon za uklanjanje buke. Na donjem dijelu telefona je malo veća “gužva” tu se nalazi jedan donji zvučnik, da nažalost, Honor 90 nema stereo zvučnike. Također na dnu je ladica za dvije Nano-SIM kartice. Ako ste se pitali Honor 90 također nema proširivu pohranu. Na donjoj strani je i glavni mikrofon, kao i USB Type-C priključak. Naš testni primjerak nije imao punjač u kutiji, tako dan neka tržišta neće imati punjač u kutiji, dok će druga dobiti i punjač i zaštitnu torbicu.

Honor 90 koristi optički čitač otiska prsta ispod zaslona. Brz je i pouzdan, što smo i očekivali od najnovijih iteracija ove tehnologije.

Govoreći o prednjem dijelu telefona, moramo napomenuti četverostruko zakrivljeni rubni dizajn. Honor to naziva “all-new suspended quad-curved fitting process”. Na stranu čudni naziv, telefon izgleda vrlo moderno i elegantno.

Lošije karakteristike Honora 90 su što nema rejtinga za otpornost na vodu i nema stereo zvučnike. Optički senzor za otiske prsta unutar zaslona je brz i točan, no haptički elementi kod korištenja nisu na visokoj razini (što je možda i razumljivo za telefon srednjeg ranga).

Honor 90 kamera

Honor 90: Kamere

  • Glavna kamera senzor od 200 MP,  f/1.9, (široki), 1/1.4″, 0.56µm, PDAF
  • Ultraširoki senzor od 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultraširoki) i senzor dubine od 2 MP, f/2.4
  • Selfie kamera 50 MP, f/2.4, 100˚ (ultraširoki)

Dodatna vrijednost koja bi vas mogla privući da kupite Honor 90 su kamere. Glavna kamera od 200 MP i selfie kamera od 50 MP zaista su se pokazale sjajnima u brojnim testiranjima i može se reći kako ćete s ovim uređajem stvarati iznimno kvalitetne fotografije i snimke.

Honor 90 glavna kamera

Novi glavni senzor od 200 MP velika je nadogradnja u odnosu na predhodnika od 58 MP koji se nalazi na Honoru 70, iako je ultraširoka kamera degradirana na senzor od 12 MP, dok dubinska kamera od 2 MP ostaje nepromijenjena u odnosu na prošlu godinu.

Glavna kamera može snimati u punoj rezoluciji od 200 MP dok selfie kamera ima mogućnost ultra-wide pregleda polja što uključuje prilično velik dio pozadine. Postoji još jedna kamera na telefonu, a radi se o 12 MP ultra-wide kameri koja je solidna za dnevno korištenje, no prilikom slabijeg svjetla ima nešto lošije rezultate.

Međutim, kada sam kamere stavio na test, otkrio sam da je glavna kamera Honora 90 i više nego dorasla zadatku u gotovo svim scenarijima, proizvodeći mnoštvo slika dostojnih svih društvenih medija i to uz vrlo malo truda.

Primjer fotografija dobivenih sa Honor 90 kamerom:

Honor 90 test kamere

Test Honor 90 kamere pri slabom osvjetljenju:

Honor 90 test kamere noc (1)

Dio onoga što pomaže modelu Honor 90 je njegova upotreba združivanja piksela koja kombinira piksele sa senzora od 200 MP za stvaranje živopisne snimke prepune boja. To također omogućuje digitalnom zumiranju od 2x da i dalje pravi snimke za koje se ne čini da su značajno izgubile na kvaliteti u procesu.

Izrada videa je kod glavne kamere vrlo dobra i može se primijetiti da takve snimke imaju kvalitetan prikaz boja i solidnu stabilizaciju, što često zna biti problem kod ovakvih uređaja srednjeg ranga. Honor 90 također ima tzv. „multi-cam“ mod koji korisniku omogućuje snimanje videa uz korištenje dvije kamere u isto vrijeme i to mogu biti razne kombinacije.

Kod izrade videa, postoji dosta ugrađenih značajki koje bi kreatori sadržaja mogli cijeniti, uključujući mogućnost da AI automatski uredi vašu snimku u kratki isječak koji se može dijeliti, (slično onome što je dostupno u aplikacijama Insta360 i GoPro).

Video snimke izgledaju sjajno u vanjskim i unutarnjim okruženjima, dok je stabilizacija samo upotrebljiva, pod tim mislim da je daleko od toga da je najbolja, tako da bi vam bilo prikladnije upariti stativ za pametni telefon s Honorom 90 nego snimati sadržaj slobodnom rukom.

Honor 90 wallpaper

Honor 90: Softver i izvedba

Honor 90 pokreće MagicOS 7.1 korisničko sučelje koje se temelji na Androidu 13. Iako se Honor prije gotovo tri godine odvojio od Huaweija, MagicOS softver zaista izgleda i funkcionira gotovo identično kao Huaweijev EMUI. Nekome se to možda neće svidjeti, ali upravljanje postavkama zapravo se malo razlikuje u odnosu na izvorno Android iskustvo.

Iako, još uvijek postoji mnogo sličnosti između Huaweijevog EMUI-a i Magic OS-a, ono što je ključno, za razliku od Huaweijevih, Honorove OS verzije dolaze s Google Play uslugama i standardnim skupom Googleovih aplikacija. Magic OS 7.1 također se temelji na najnovijem Androidu 13, tako da dobivate moderno cjelokupno iskustvo.

Honor 90 specifikacija

Postoji mnogo mogućnosti prilagodbe ako imate volje za istraživanjem. Tu je širok izbor tema, stilova uvijek uključenog zaslona, što ga čini vizualno vrlo atraktivnim. Honor također nudi hrpu vlastitih aplikacija. Tu su Galerije, Honor Health, Bilješke, Datoteke, Upravitelj sustava, Vremenske prognoze.

Naravno, kod softvera i izvedbe nije sve loše kod Honora 90. Ukupna izvedba ovog uređaja je zaista sjajna, a pogotovo u verziji od 12 GB RAM-a. Prilikom testiranja nije bilo baš nikakvih problema kad se pokreću igre ili kad se pristupa uređivanju videa (Honor ima sjajni softver za uređivanje videa ugrađen u „Photo“ aplikaciju). Baterija je također sjajna i moguće je da se radi o najboljoj ako se radi usporedba s ostalim uređajima unutar srednjeg cjenovnog ranga.

Ovaj uređaj isto tako ima sjajan multitasking i treba istaknuti kako možete napraviti „zrcaljenje“ zaslona Honora 90 na Honor laptopu ili koristiti kameru Honora 90 kao laptop web kameru. Unutarnja memorija od 256 GB za srednji rang uređaja je više nego dovoljna i sasvim sigurno će pružiti dovoljno prostora za sve vaše potrebe.

Honor 90 zaslon

Trebate li kupiti Honor 90?

Ukratko ćemo navesti razloge za i razloge protiv ako razmišljate o kupnji Honora 90.

Trebali bi kupiti Honor 90 ako:

  • želite pametni telefon s jednim od najboljih zaslona po toj cijeni
  • želite sjajnu kameru od 200 MP za cijenu od 549 eura
  • želite pouzdanu bateriju u svom telefonu

Ne bi trebali kupiti Honor 90 ako:

  • želite da je softver na vašem Android telefonu blizak Googleovoj verziji popularnog operativnog sustava
  • želite stereo zvuk
  • želite bežično punjenje

Možemo zaključiti da Honor 90 ima nekoliko sjajnih razloga zašto bi ga trebalo kupiti, a to su jedinstveni lagani, tanki i estetski privlačni dizajn koji sigurno nećete često naći na tržištu telefona, izvrsne kamere te sjajna izvedba uređaja. S obzirom na to da ovaj uređaj ima zaslon otprilike iste veličine kao onaj koji ćete pronaći na iPhoneu 14 Pro Max, očekivao sam da će biti poprilično težak, ali Honor 90 je uspio sve upakirati u samo 183 g. Ovo je učinilo korištenje telefona jednom rukom potpuno lagano, što je rijetkost za telefone ove veličine.

Honor 90

Honor 90 krasi prekrasan 6,7-inčni, 10-bitni, HDR10+, 120Hz AMOLED zaslon sa velikom svjetlinom. Također ima brzo žično punjenje od 66 W za svoju veliku bateriju. Njegova postavka kamere još je jedan vrhunac, s velikom glavnom kamerom od 200 MP i ultraširokom autofokusnom kamerom koja može poslužiti i kao makro kamera. Honor također ima dobro razvrstanu situaciju sa softverom i još uvijek uključuje Google Play usluge, za razliku od svog Huawei partnera. Iako nije najbolji u mjerilima, Snapdragon 7 Gen 1 čipset je moderan čipset s obiljem novih značajki i povezivosti te dovoljno performansi da ponudi glatko cjelokupno iskustvo bez ikakvih problema ili usporavanja.

Tijelo telefona zakrivljeno je gotovo sa svake strane bez oštrih rubova, što čini doista ugodan osjećaj u ruci. Izvrsna raspodjela težine i ravnoteža također pomažu u ovom pogledu. Honor 90 je stvarno ugodan telefon za svakodnevno držanje i korištenje.

Također bi želio spomenuti, i prepoznatljive prstenove naglašene kamere koje ima Honor 90. One su jasno dio cjelokupnog trendi dizajna ovog telefona, a boje su usklađene s ostalim bojama na telefonu. Honor ove prstenove naziva “Moon Phase Rings”, što zvuči pomalo pretenciozno, ali ne možemo poreći da estetika telefona u cjelini vrlo dobro funkcionira.

Za trenutnu cijenu od 549 eura možemo reći da dobivate vrlo kvalitetan uređaj visoke srednje klase.

 

Honor 90 specifikacija:

IZDVOJENO Veličina zaslona 6.7″
Radna memorija 8 GB
Baterija (mAh) 5000 mAh
Kamera 200 MP + 12 MP + 2 MP + 50 MP
MREŽA Tehnologija GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
KUĆIŠTE Dimenzija 161.9 x 74.1 x 7.8 mm (6.37 x 2.92 x 0.31 in)
Težina 183 g
Vrsta SIM kartice Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
Jedna SIM kartica Da
Dvije SIM kartice Da, dual stand-by
ZASLON Vrsta AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1600 nita
Dimenzije 6.7″
Rezolucija 1200 x 2664
Multitouch Da
PLATFORMA Operativni sustav Android
Verzija operativnog sustava MagicOS 7.1 (temeljen na Android 13).
Chipset Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 Accelerated Edition (4 nm)
CPU Octa-core (1×2.5 GHz Cortex-A710 & 3×2.36 GHz Cortex-A710 & 4×1.8 GHz Cortex-A510)
GPU Adreno 644
MEMORIJA Vanjska memorija Ne
Unutarnja memorija 256 GB ROM, 8 GB RAM
KAMERA Primarna 200 MP + 12 MP + 2 MP
Značajke 200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.4″, 0.56µm, PDAF 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF 2 MP, f/2.4, (depth)
Video 4K@30fps, 1080p@30/60fps (gyro-EIS)
Sekundarna 50 MP, f/2.4, 100˚, (ultrawide)
ZVUK Zvučne obavijesti Da
Zvučnik Da
3.5mm utor Ne
POVEZIVANJE Bluetooth 5.2, A2DP, LE, aptX HD
GPS GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS
NFC Da
Radio Ne
USB USB Type-C 2.0, OTG
OSTALE ZNAČAJKE Senzori Senzor otiska prsta(stražnji), akcelerometar, accelerometer, žiroskop, kompas, ultrazvučni senzor blizine
Ostalo Brzo punjenje 66W
BATERIJA Kapacitet 5000 mAh

 

 

Piše: Ervin Mičetić

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular