PočetnaKriptovalutePrevaranti koriste mnoštvo trikova kako bi prevarili korisnike kod rudarenja kriptovaluta

Prevaranti koriste mnoštvo trikova kako bi prevarili korisnike kod rudarenja kriptovaluta


Stručnjaci su upozorili da kibernetički kriminalci i prevaranti koriste DeFi mogućnosti, kako bi prevarili korisnika koji rudare kriptovalute.

Istraživači kibernetičke sigurnosti iz Sophosa otkrili su tekuću kampanju koja napada one koji slabo poznaju novonastali kripto-prostor, odnosno decentralizirane financije (DeFi) i polako crpi njihova sredstva sve dok ne preostane ništa. Sophos nove kampanje naziva “Prevarama s rudarenjem likvidnosti” i pozvao je sve koji su uključeni u trgovanje kriptovalutama neka se čuvaju ponuda koje zvuče predobro da bi bile istinite.

bitcoin: rudarenje kriptovaluta

S razvojem kriptovaluta i kripto-tržišta, razvijaju se i načini kako prevaranti mogu doći do kriptovaluta

Uspon blockchaina iznjedrio je nešto što je danas poznato kao “pametni ugovori”, što su u biti dijelovi koda koji djeluju kao posrednik i omogućuju dvjema stranama uključivanje u transakciju vrijednosti, kada su ispunjeni određeni uvjeti, bez potrebe za posrednikom.

Uz pomoć pametnih ugovora, porasle su takozvane ”decentralizirane financije”, što je u biti krovni pojam koji pokriva niz usluga koje obično nude centralizirani subjekti (trgovina, pozajmljivanje itd.). Kada je riječ o trgovanju kriptovalutama u decentraliziranom okruženju, mora postojati bazen likvidnosti za obje valute koje se razmjenjuju.

Korisnici se, između ostalog, potiču na pružanje ove likvidnosti (u biti, posuđujući svoje kovanice) primanjem postotka naknade za trgovanje povezano s određenim DeFi protokolom. Da bi to učinili, često moraju povezati svoje kripto novčanike (na primjer, MetaMask), s DeFi protokolom. Ovdje na scenu stupaju prevaranti. Sophos tvrdi da prevaranti stvaraju lažne aplikacije, lažne protokole ili lažne tokene i da tako žele doći do potencijalnih meta putem društvenih medija, koristeći lažne identitete.

Nakon malo naizgled nevinog razgovora, pokušat će uvjeriti žrtvu da osigura likvidnost za određeni par kriptovaluta, koje obećavaju velike povrate uloženog. Čak će generirati lažna izvješća kako bi dodatno uvjerili žrtvu u veliku zaradu, a u nekim slučajevima čak će dopustiti i isplate u ranoj fazi. Međutim, ono što će prevaranti dalje nastaviti činiti jest poticanje žrtve na nastavak velikih ulaganja, kako bi navodno zaradila još više. U stvarnosti, prevaranti su postupno crpile izvor kriptovaluta žrtve, sve dok njoj ništa više nije preostalo.

U konačnici, nakon što bi prevaranti od svoje žrtve uzeli sve što je žrtva imala, jednostavno bi nestali bez traga.

Piše: D.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular