PočetnaKriptovaluteNajbolje kriptovalute koje paze na vašu privatnost

Najbolje kriptovalute koje paze na vašu privatnost


Bitcoin, kriptovaluta koja se najviše rudari, kriptovaluta koja nas je upoznala sa svijetom kriptorudarenja je po pitanju privatnosti prava noćna mora.

Ako se i vi brinete za vašu privatnost i ako ne želite da baš pola kugle zemaljske zna za svaku vašu transakciju, ono o čemu biste trebali razmisliti su kriptovalute koje imaju bolji način zaštite privatnosti korisnika.

Koje su najbolje kriptovalute koje će čuvati vašu privatnost? U nastavku stiže pet kriptovaluta koje će ovaj posao odraditi na najbolji mogući način i koje će vam pokazati da Bitcoin nije jedina kriptovaluta koju se isplati i koju vrijedi rudariti.

 

Monero

Monero

U ovome trenutku je Monero jedna od najboljih, ako ne i najbolja kriptovaluta s mogućnošću zaštite privatnosti korisnika. Radi se o ”vilici” Bytecoina koja je lansirana u opticaj u travnju 2014., odnosno prije više od četiri godine. Monero je kao kriptovaluta toliko privatan i toliko pazi na vašu privatnost, a onda samim time i na sigurnost korisnika da čak niti podaci kao što su adrese ili svota koja je navedena u transakciji ne može biti viđena od strane bilo koje treće strane u postupku.

To znači da nitko osim vas i osobe kojoj šaljete novac ne može vidjeti niti dobiti nikakav uvid u to koju svotu novca šaljete niti na koju adresu šaljete. Iz ovih razloga Monero je vrlo isplativ i po pitanju procesora i grafičkih kartica te je baš ova kriptovaluta vrlo često popularna među rudarima, pogotovo onima koji rudare već duže vrijeme.

Jedina ili jedna od mana i nedostataka koje Minero kao kriptovaluta ima su velike naknade koje trebate platiti kada ostvarujete prebacivanje novca ili transakcije. No, sve u svemu ako tražite jednu od najsigurnijih kriptovaluta koje će na vrlo dobar način paziti na vašu privatnost dok rudarite i šaljete svoj novac, Monero je tu broj jedan (ili vrlo blizu tog broja)!

aeon kriptovaluta

Aeon

Aeon je vrlo često nazivan mlađim ili manjim bratom Monera iz jednostavnog razloga što i ova kriptovaluta ima razvijen vrlo dobar način i sustav zaštite privatnosti korisnika. Aeon je sam po sebi dosta ”lagan” kao kriptovaluta i premda nema niti blizu toliko mogućnosti kao što ih recimo ima Monero, ono što Aeon isto tako nudi jest mogućnost prijenosa transakcija koje se ne mogu pratiti.

Ono što Aeon isto tako nudi kao mogućnost jest da svoje transakcije ipak učinite vidljivima. U slučaju da odaberete ovu mogućnost, svaka transakcija koju učinite biti će vidljiva, ali će troškovi prijenosa biti znatno niži (a sjećate se da smo rekli kako je najveća mana Monera baš visina troškova prilikom transakcija?).

Još jedan razlog zbog kojeg Aeon-u sve više raste popularnost jest taj što se radi o kriptovaluti koju je dosta lako rudariti i koja je dosta ”laka” i za procesore i za grafičke kartice. Troškovi transakcija su sami po sebi dosta niži nego što je to slučaj kod Monera, što Aeon čini idealnom kriptovalutom za manje iznose. Ako se ipak bavite većim iznosima, bolji izbor je ipak Monero.

 

Dash

Dash

Dash je neobična kriptovaluta. Premda se po pitanju zaštite privatnosti korisnika nalazi na kilometre iza Monera i Aeon-a, Dash je bez obzira na to i dalje među top 5 najboljih kriptovaluta danas (uz Bitcoin, Litecoin i Ethereum). Ono zbog čega je Dash poznat i zbog čega ga ljudi vrlo često rudare jest njegova usluga ”miješanja” kovanica. Ipak, s obzirom na to da metapodaci koji nastaju prilikom i prije transakcije novca mogu biti praćeni i analizirani,

Dash baš i nije idealna kriptovaluta ako želite zaštititi sebe i svoju privatnost. Ako vam je u redu da koristite kriptovalutu koja nudi minimalne sustave zaštite, ali koja je dosta raširena zbog široke prihvaćenosti po pitanju valuta, Dash bi mogao vrlo lako postati vaša kriptovaluta.

verge

Verge

Verge je dosta zanimljiva vrsta kriptovalute iz više razloga. Prvi razlog jest taj što Verge ne koristi kriptografiju već Tor i I2P kako bi zaštitio privatnost korisnika prilikom prebacivanja novca sa računa na račun. Ovo dvoje isto tako znači da prilikom prebacivanja novca neće biti moguće pratiti korisnikovu IP adresu ili bilo kakve druge osobne podatke, pto Verge čini iznimno prihvatljivim i ”must-use” ako se brinete oko sigurnosti svojih podataka.

Ako korisnik to odabere Verge mu nudi mogućnost i javnih transakcija, prilikom kojih su onda naknade za transakciju koju trebate inače platiti svaki puta kada prebacujete novac s jednoga računa na drugi znatno niže. Osim što je Verge sam po sebi dosta pouzdan (što se najviše može zahvaliti odličnom developerskom timu koji je bio zaslužan za razvoj i osmišljavanje Verge-a) i što nudi dosta niske naknade prilikom prebacivanja novca, a i same transakcije idu dosta brzo, Verge spada u skupinu kriptovaluta koje imaju visok potencijal da za nekoliko godina (ili možda već i prije) postanu visoko zastupljene među sve većim brojem rudara.

Iako danas Verge nije toliko poznat (što se najviše može ”zahvaliti” njegovoj relativnoj nepoznatosti i neraširenosti kakvu recimo imaju Monero, Dash ili Zcash), postoji mogućnost da se to vrlo lako i vrlo brzo promijeni. Sve u svemu, vrlo dobra kriptovaluta sa vrlo dobrim metodama zaštite privatnosti korisnika.

Zcash

Zcash

Zcash spada u skupinu srednje-popularnih kriptovaluta (što znači da nije toliko popularan kao recimo Bitcoin, Litecoin, Ethereum i Dash, ali je popularniji od recimo Aeon-a i Verge-a). Ova kriptovaluta svojim rudarima nudi selektivnu transparentnost, što znači da korisnici sami mogu odrediti kakve će sve informacije biti vidljive javnosti, a kakve neće i u kojem opsegu. Zcash nudi isto tako i mogućnost enkripcije adresa te svote novca koju korisnik želi prebaciti sa jednoga računa na drugi, s time da, ako to korisnik poželi, može poslati i transakcije koje su u cijelosti vidljive. Jedna od negativnih strana Zcash-a jest to što protokoli za privatnost korisnika zahtijevaju barem 4 gigabajta radne memorije.

Jesu li ovo sve kriptovalute koje štite privatnost svojih rudara, odnosno korisnika? Naravno da nisu. Postoje i neke druge, kao što su recimo Pivx, ZenCash i Komodo. Razlog zbog kojeg te kriptovalute nisu bile uključene u ovaj članak jest taj što nisu niti blizu toliko poznate među korisnicima kao ove koje sam naveo i opisao. Sve u svemu, koju god da odaberete od ovih pet, biti će vam drago što jeste, s obzirom na to da svaka od njih u nekoj mjeri pazi na privatnost vas kao korisnika.

Piše: Z.K.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular