PočetnaInternetKorisne aplikacijeHuawei, Xiaomi, Oppo i Vivo žele stvoriti svoju vlastitu trgovinu aplikacija!

Huawei, Xiaomi, Oppo i Vivo žele stvoriti svoju vlastitu trgovinu aplikacija!


Treba li se Google Play Trgovina zabrinuti?

Prošle godine jedan od događaja koji je svakako obilježio svijet pametne tehnologije bila je svojevrsna svađa na relaciji Sjedinjene Američke Države- Kina. Točnije, američki predsjednik Trump – Huawei, ali to je slično.

Ako ste malo pratili medije i vijesti, mogli ste dobiti barem neku informaciju o tome što se događalo: Amerika je optužila Kinu za špijuniranje, na što je Amerika odgovorila zabranom poslovanja svojih tvrtki sa Huaweijem i zabranu uvoza svih Huaweijevih pametnih uređaja.

Kasnije se situacija malo smirila i ”omekšala”, no Huawei nije zaboravio ovo. Štoviše, iz Huaweija su rekli kako se spremaju na, ako za to bude potrebe, svoj vlastiti operacijski sustav i svoju vlastitu trgovinu aplikacija. Sustav se zove Harmony OS i djelomično je zaživio (no samo u Kini), no što je s trgovinom aplikacija? Planira li Huawei nešto konkretnije napraviti po tom pitanju?

Najnovije vijesti pokazuju da planira. Da stvar bude bolja, Huawei nije u tome sam. Naime, osim Huaweija, tvrtke Oppo, Xiaomi i Vivo žele se ujediniti i same stvoriti svoju vlastitu trgovinu aplikacija. O čemu se točno radi? Pročitajte u nastavku!

 

Nova trgovina ili ”Global Developer Service Alliance”

Prije manje od 24 sata na internetu su osvanuli podaci koji govore o tome kako Huawei, Xiaomi, Oppo i Vivo rade na vlastitoj trgovini aplikacija. Ta trgovina bi trebala biti osmišljena na načelu saveza više tvrtki i trebala bi se zvati ”Global Developer Service Alliance” (ili ”Globalni savez usluga programera”), kraće poznat kao GDSA. O čemu se detaljnije radi?

Radi se o tome da bi, zahvaljujući ovom savezu programera, programeri tih četiriju tvrtki mogli na poseban server (koji bi služio kao trgovina aplikacija) učitati svoje novo-osmišljene aplikacije. Nakon tog učitavanja, te aplikacije mogli bi koristiti svi uređaji tih firmi. Na primjer, ako Huaweijevi stručnjaci osmisle neku aplikaciju i učitaju je na GDSA stranicu, odande bi ju mogli skinuti i koristiti korisnici Huawei, Xiaomi, Oppo i Vivo pametnih uređaja.

 

GDSA dodatno bi pomogao razvitku ovih kineskih tehnoloških divova, ali bi služio i kao izazov Googleovoj Trgovini aplikacija

Dvije su svrhe postojanja ove trgovine: jedna je usmjerena prema još boljem i bržem razvoju ove četiri tvrtke, dok je druga usmjerena na svojevrsno ”bacanje rukavice” u lice Googleu i njegovoj Trgovini aplikacija. GDSA, ako zaživi i ako bude poslovala uspješno, pomoći će ovim četirima tvrtkama u još boljem i uspješnijem poslovanju.

Huawei, Xiaomi, Oppo i Vivo zauzeli su gotovo 40% sveukupne prodaje pametnih uređaja u četvrtoj četvrtini prošle fiskalne godine. Nadalje, ovaj savez proizvođača trebao bi omogućiti da se tvrtke još bolje, brže i učinkovitije prošire u određene dijelove svijeta (Huawei ima za cilj Europu, Vivo i Oppo Jugoistočnu Aziju, dok se Xiaomi još više želi implementirati u Indiju).

 

Za početak samo devet država u svijetu

GDSA je još uvijek u nastanku i implementacija ove nove trgovine tek treba zaživjeti. U skladu s time, GDSA će najprije biti isproban u devet država svijeta (tri od tih devet bit će Rusija, Indija i Indonezija). Kada bi GDSA mogao biti ”pušten u korištenje”?

Ožujak je trebao biti prvi mjesec, no s obzirom na corona virus, stvari su se dosta promijenile. Ipak, dobro bi bilo vidjeti potencijalno treću trgovinu aplikacija. Još bi bilo bolje vidjeti kako će Google reagirati na ovo.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular