PočetnaInternetEU donijela novu odluku o roamingu: Kolika će biti cijena roaminga u...

EU donijela novu odluku o roamingu: Kolika će biti cijena roaminga u Europskoj Uniji i što se sve mijenja?


Koje su nove odrednice i smjernice postavljene u novoj regulativi EU o roamingu u Europi? Koliko će iznositi nova cijena roaming usluga i što se sve mijenja za krajnje korisnike? Koje će se promjene dogoditi u komunikaciji i cijenama između EU i trećih zemalja (koje graniče s EU)?

Čelništvo Europske Unije nedavno je izglasalo novu regulativu o roamingu na razini EU koja znatno mijenja dosadašnje smjernice i pravila. Dio trenutnog ustroja komunikacija i cijena se neće mijenjati, dok bi u narednih 10 godina mogle uslijediti i neke dodatne promjene. Generalni cilj je dodatno poboljšati kvalitetu usluge i osigurati da se svi građani EU na teritoriju Europe osjećaju jednako vrijednima i telekomunikacijski ravnopravnima.

Besplatan roaming na području EU bio je odlična ideja

Europska Unija, kao zajednica bazirana na ravnopravnosti naroda, dugo se godina zalagala za uvođenje jedinstvenog sustava telekomunikacije (i cijena) na području Unije. Iako su napori u osmišljavanje i provođenje reformi bili dugotrajni, prije nekoliko godina dogovoreno je smanjenje, ali i postepeno ukidanje roaminga na području EU. Dakako, proces ukidanja roaminga nisu s oduševljenjem dočekali telekom operateri koji su zahvaljujući roamingu ubirali veliki novac od korisnika. Bez obzira na nezadovoljstvo, roaming je smanjen i postepeno ukinut – a danas mnogobrojni korisnici telekomunikacijskih usluga na tlu Europske Unije uživaju u pogodnostima jedinstvenog tržišta.

Već i prije samog smanjivanja cijena i ukidanja roaminga, korisnici usluga jasno su iskazivali svoje veliko zadovoljstvo potezom ukidanja roaminga. Naime, stanovnici Europske Unije vrlo su povezani kako fizički tako i digitalno pa je važno osigurati svima jednake uvjete korištenja mobilnih mreža. Posebice je to važno u situaciji kada mnogobrojni državljani jednih zemalja u EU putuju u druge zemlje EU – te na taj način imaju potrebu za sveprisutnim mobilnim mrežama.

Ukidanje roaminga na području Europske Unije vrlo brzo se pokazalo kao odličan potez čelnika Europske Unije. Mnogobrojni korisnici mobilnih mreža intenzivnije su počeli koristiti mreže na raznim teritorijima Europske Unije – što je dovelo do veće ravnopravnosti, ali i većeg potencijala za razvoj gospodarstva. Sada, tijekom boravka u bilo kojoj zemlji EU ne trebate više razmišljati koliki će biti trošak komunikacije i korištenja interneta – jer svugdje u EU imate pogodnosti koje imate u paketu u vlastitoj državi. Dakako, sustav još uvijek ima određenih ograničenja i manjkavosti, no kako godine prolaze tako se i ograničenja sve više smanjuju. Samim time, roaming bi vjerojatno trebao ostati jedan djelić povijesti – kojeg ćemo svi rado zaboraviti.

međunarodni roaming

Europska Unija produljila period besplatnog roaminga na novih 10 godina

Jedinstveni program Europske Unije, Roaming like at home, uveden je sada već daleke 2017. godine. Program je obuhvatio mnoštvo odrednica koje su pomogle nuditeljima telekom usluga, ali i krajnjim korisnicima – korištenje mreža bez roaming-a. No, ovaj se program ove godine približio svojem kraju te je njegovo trajanje bilo dogovoreno do 30. lipnja tekuće godine. Ipak, čelništvo Europske Unije je već u prosincu donijelo zaključak prema kojem se trebalo izglasati produljenje perioda besplatnog roaminga – i to pod nekim dodatnim uvjetima. Ovih je dana izglasan novi program koji će produljiti trajanje besplatnog roaminga na novih 10 godina.

Novi poboljšani program osim funkcioniranja besplatnog roaminga, predlaže i neka dodatna poboljšanja koja bi trebala biti uvedena u narednom periodu od 10 godina. Program je na glasanju bio podržan s 581 glasova za, 2 protiv i 5 suzdržanih. Samim time, velikom većinom usvojen je novi besplatni roaming period u trajanju od 10 godina. Europski je parlament tako omogućio svim građanima Europske Unije da i dalje uživaju u ravnopravnom korištenju mobilnih mreža i interneta – gdje god se nalazili na teritoriju EU. Dakako, svaka država i teleoperater ima neka svoj pravila, no generalno pravilo besplatnog roaming vrijedi za sve. Tako će i korisnici iz Hrvatske u narednih 10 godina moći uživati u potpuno besplatnom korištenju mobilnih usluga izvan vlastitog teritorija, odnosno u korištenju usluga po dogovorenim cijenama unutar vlastita telekom paketa.

Internetski preglednici koji su sigurni za djecu

Ista brzina svugdje u Europskoj Uniji kao dio plana

Nastavak perioda besplatnog roaminga definitivno je sjajna vijest za mnogobrojne korisnike mobilnih mreža unutar Europske Unije. No, produljenje besplatnog roaminga samo je jedan od dijelova novog plana za Europu bez roaminga. Jedna od važnijih stavki koja se itekako protezala kroz proces definiranja i izglasavanja novih EU roaming pravila jest i jedinstvena brzina za sve korisnike mobilnih mreža na teritoriju Europe. No, to ne znači da će korisnici u svim zemljama EU moći surfati na istim brzinama, već da će telekom operateri biti obavezni osigurati istu razinu usluge stranim korisnicima – kao i svojim korisnicima unutar granica određene države.

Konkretno, više neće postojati ograničenja u vidu da u stranoj EU zemlji možete koristiti samo 3G mreže ili mreže manje brzine. Do sada se često znalo pojavljivati pravilo u kojem su operateri stranim korisnicima ograničili korištenje mobilnih mreža na nižu razinu, tj. nižu generaciju mreža. Konkretno, umjesto da u nekoj zemlji možete surfati na 4G mrežama kao i ondašnji državljani, vi kao stranac ste bili ograničeni na korištenje 3G mreže. Sada takva pravila više neće biti moguća jer će na razini EU postojati obaveza osiguravanja iste kvalitete veze i domaćim i stranim korisnicima. Dakle, osoba koja posjeti jednu od zemalja EU moći će u toj stranoj zemlji surfati na istim brzinama na kojima surfaju i domaći korisnici. Uglavnom će to biti 4G mreža koja je trenutno nadaleko raširena, a u nekim regijama korisnici će imati mogućnost korištenja i brzih 5G mreža.

Ovakav potez Europske Unije ne treba nas nimalo začuditi s obzirom da se radi o izjednačavanju korisnika na razini čitave EU. Dakle, svi korisnici mobilnih mreža unutar EU sada će imati iste pogodnosti – i neće se više razdvajati domaći od stranih korisnika. Takav položaj omogućiti će maksimalnu ravnopravnost svih građana EU – što je i jedan od temeljnih postulata Europske Unije. Ujedno, brzi internet za sve omogućiti će ravnopravne mogućnosti po pitanju gospodarstva, ali i u mnogim drugim sektorima. S obzirom da stanovnici EU sve više putuju u druge zemlje EU – izjednačavanjem kvalitete interneta nastati će brdo prilika za novi, brži i kvalitetniji razvoj gospodarstva na tržištu čitave EU. Internet je danas jedan od temelja gospodarstva i važan je za praktički svaki sektor gospodarstva i društva.

Ideja sklapanja povlaštenih ugovora s trećim zemljama koje okružuju EU

Uz besplatan roaming na području Europske Unije te izjednačavanje kvalitete i brzine usluge za domaće i stran korisnike – nova uredba Europske Unije donosi i još nekoliko važnih noviteta. Prije svega, velika će se promjena dogoditi na području pozivanja hitnih brojeva koji će biti besplatni za sve korisnike na području Europske Unije, a njihovo funkcioniranje biti će nadograđeno. Primjerice, biti će dostupna aplikacija putem koje ćete moći zatražiti pomoć hitne službe u EU, bez da trebate utipkavati broj i pozivati neku od hitnih službi. Cilj je što više pojednostaviti pristup hitnim službama s idejom što jednostavnijeg i bržeg pristupa pomoći osobama u EU. Ujedno, sustav obavještavanja o pogodnostima korištenja mobilnih mreža u stranim EU zemljama trebao bi biti nadograđen te će korisnici aktivnije i sadržajnije biti obaviješteni o svim pogodnostima koje su nude na teritoriju neke EU zemlje. Kako će to točno izgledati još nam preostaje za vidjeti, no vjerujemo kako će se nastaviti praksa obavještavanja korisnika putem SMS-a ili važnih linkova.

Europska Unija itekako je svjesna važnosti i ovisnosti EU o suradnji s trećim zemljama, posebice onima koje imaju izravnu granicu s EU. S obzirom da smo mi jedna od rubnih zemlja EU i da s nama granicu dijele čak dvije treće zemlje koje nisu u EU (BIH i Srbija) itekako nam je važno pratiti što se po tom pitanju događa na razini Europske Unije. Srećom, nova uredba ima jasan plan kojim će se nastojati osigurati povoljniji uvjeti za korištenje mobilnih mreža u trećim zemljama – koje imaju izravnu granicu s EU. Dakle, korisnici EU bi uskoro mogli koristiti mobilne mreže po povoljnijim uvjetima u zemljama koje graniče s Europskom Unijom.

Čelnici Europske Unije složni su u tome da se s trećim zemljama (koje imaju izravnu granicu s EU) dogovore posebni uvjeti i napredne suradnje – gdje će građani EU imati određene pogodnosti prilikom korištenja mobilnih mreža u tim zemljama. Konkretno, plan je dogovoriti smanjenje cijena roaminga ili čak potpuno ukidanje roaminga u zemljama koje su vrlo bliske EU. Hrvatski korisnici, kao građani Europske Unije, uskoro bi tako mogli puno povoljnije koristiti mobilne mreže unutar Srbije i BiH. No, za sada je sve to samo plan Europske Unije, koji tek treba krenuti realizirati. Sigurni smo kako će se proces otegnuti barem nekoliko godina pa ćemo do tada i dalje znatno plaćati mobilne usluge na teritoriju trećih zemalja koje nisu unutar Europske zajednice.

5G MREŽA

Jedinstvena Europa uskoro na 5G mrežama

Cilj izglasavanja EU uredbe o roamingu je vrlo jasan – omogućiti jedinstvene usluge na razini čitave EU za sve građane Europske Unije. Iako u teoriji ovakav plan izgleda poprilično jednostavno, u praksi će sasvim sigurno naići na mnogobrojne prepreke. Naime, Europska Unija je izuzetno velika regija u kojoj je teško osigurati jednake uvjete korištenja mobilnih mreža baš u svakoj regiji. Neke će zemlje i regije uvijek biti daleko ispred po pitanju infrastrukture i mogućnosti, dok će druge regije puno kaskati za prosjekom. No, cilj EU je osigurati koliko toliko ravnopravne uvjete između domaćih i stranih korisnika mobilnih mreža – vjerujemo da je takvo što moguće provesti u praksi.

Ipak, korisnici ne trebaju očekivati da će u središtu Njemačke i u nekom malom selu u Hrvatskoj imati iste brzine interneta jer to je jednostavno nemoguće. Telekom operateri svoj fokus stavljaju na visoko profitabilna tržišta – a to su vodeće EU zemlje s ogromnim gradovima gdje je kvalitetan internet top prioritet. Iako će razlika u kvaliteti mobilnih mreža i dalje biti prisutna, u narednim bi se godinama u potpunosti trebala izbrisati granica između domaćih i stranih korisnika unutar pojedinačnih država.

Jedan od ciljeva Europe, koji se polako već i ostvaruje je prelazak čitave EU na 5G mobilne mreže. Početkom ove godine ostvaren je prvi veliki cilj EU te je svaka od 27 članica Europe imala barem dio teritorija pokriven 5G signalom. Neke su države u tom procesu daleko naprijed pa tako u nekim skandinavskim i zapadnim zemljama možete koristiti izuzetno brze 5G mobilne mreže, gdje brzina doseže i preko 500 Mbps. No, trenutno u 5G svijetu vlada velika neravnopravnost, s obzirom na to da se 5G infrastruktura neravnomjerno razvija. Tako primjerice najviše profitiraju veliki gradovi koji su u velikoj mjeri već opskrbljeni 5G signalom, dok manja ruralna mjesta još uvijek ne mogu surfati na mrežama nove generacije. Implementacija 5G infrastrukture ide poprilično sporo, pogotovo iz razloga što je potrebno postaviti i podesiti veliki broj 5G baznih stanica – što je itekako zahtjevan i opsežan posao. Na sve to valja pridodati i probleme s epidemijom koja je značajno usporila cjelokupni proces prebacivanja Europe na 5G signal.

U narednim godinama sasvim sigurno nam stiže novo razdoblje u kojem će svi građani EU u svim zemljama EU moći surfati na 5G brzinama mobilnih mreža. Ravnopravnost koja će biti postignuta po pitanju korištenja mobilnih mreža omogućiti će Europi puno brži, kvalitetniji i opsežniji gospodarski rast i napredak. S druge strane, korisnici će moći neometano koristiti sve pogodnosti mobilnih mreža bez obzira gdje se u EU nalazili. Samim time, Europska Unija će značajno osnažiti vlastite temelje koji se zalažu za ravnopravnost svih zemalja i građana EU. Posebno će to biti vidljivo krajnjim korisnicima mobilnih mreža koji će bezbrižno moći putovati i uživati u internetu – gdje god žele na teritoriju EU. Sjajne su to novosti, posebice kada u cijelu priču dodamo i mogućnost surfanja na 5G brzinama koja više nije neki plan za budućnost – nego sadašnjica u kojoj možemo uživati.

Piše: Marko Županić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular