PočetnaHelpdeskZašto „Incognito mode“ nije uvijek privatan i što možete napraviti u vezi...

Zašto „Incognito mode“ nije uvijek privatan i što možete napraviti u vezi toga


Pretraživanje interneta u pregledniku Google Chrome možda i nije tako privatno kao što smo mislili. Chromeov „Incognito“ način rada, koji na papiru služi kao metoda anonimnog pregledavanja interneta ipak ostavlja digitalni korisnički trag prema nedavnim podacima  – navodno se sami zaposlenici Googlea žale na probleme s privatnošću tog preglednika.

Između ostalog, navodi se kako Chromeov „Incognito“ način rada nije zaista privatno pregledavanje interneta, već taj način rada samo postavlja neka ograničenja u onome što se pohranjuje i dijeli, a ta ograničenja nisu osobito učinkovita u zaštiti naše privatnosti.

Štoviše, s obzirom na Googleove izjave oko Incognito moda i što on točno pruža korisnicima, prosječan korisnik bi očekivao da isključivanje postavke pod nazivom “Povijest lokacije” znači da se njihova povijest lokacije više ne prati, međutim, čak i kada je „Povijest lokacije“ isključena, Google nastavlja pratiti povijest lokacije korisnika osim ako se korisnici ne potrude i sami unutar kompliciranog sučelja punog naizgled nepovezanih postavki isključe tu opciju.

IP ADRESA NA MOBITELUIP ADRESA NA MOBITELU

Kada koristite anonimni način rada, Google i dalje može pratiti svaku vašu pretragu i još uvijek znati kada kliknete na jedan od prijedloga koji su vam ponuđeni. Svaka web stranica koju posjetite u anonimnom načinu rada može vas pratiti jer taj način rada ne skriva vašu kućnu IP adresu od web lokacije koju posjećujete na internetu. Vaš „provider“, odnosno pružatelj internetskih usluga i dalje rješava vaše DNS zahtjeve, što znači da može pratiti svaki URL koji posjetite i čuvati bazu podataka vaše web povijesti te potencijalno te podatke dijeliti s trećim osobama.

Zapravo, glavna prednost anonimnog načina rada je ta što sprječava gomilanje trajnih kolačića na vašem uređaju. Kada zatvorite anonimnu karticu, brišu se svi kolačići koji su ostali u vašem pregledniku tijekom tog pretraživanja. To u naravi znači da sljedeći put kada koristite svoj preglednik i posjetite neku web stranicu, ne može vas se pratiti pomoću tih starih kolačića.

Ako vam Chromeov anonimni način rada nije dovoljan, postoje bolji načini da vaše pregledavanje ostane privatno. Za početak, ne prijavljujte se na nikakve osobne račune i koristite VPN kako bi sakrili svoju IP adresu. Također, na raspolaganju imate brojna proširenja preglednika koja blokiraju oglasne servere i „trackere“. Ne postoji savršeni način za osigurati svoju privatnost na internetu, ali kombinacija pojedinih proširenja, VPN-a te pažljivijeg surfanja može biti sasvim solidno rješenje.

Piše: Niko Barbarić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular