PočetnaHelpdesk Dijagnostički alati koje morate imati za provjeru “zdravlja” vašeg računala

[Windows] Dijagnostički alati koje morate imati za provjeru “zdravlja” vašeg računala


Bez obzira da li koristite računalo povremeno ili stalno, te imate li iskustva s dijagnostikom ili ne, naći ćete se u situaciji da će vam se računalo početi “čudno” ponašati. Točnije, iskusit ćete probleme koje nije lako dijagnosticirati. Kad se to dogodi, što ćete učiniti?
 Možete odnijeti računalo u servis i platiti da vam netko dijagnosticira potencijalni kvar ili možete i sami probati. Ne košta vas ništa, a možda ćete nešto i naučiti u tom cijelom postupku. Neka vam servis bude zadnja opcija kada ne uspijete ništa zaključiti sami.
Mi ćemo vam u ovom tekstu preporučiti nekoliko dobrih (i besplatnih) alata koji vam mogu pomoći dijagnosticirati kvar i s njima možete dobiti općenitu sliku kako vam računalo i pojedine komponente rade. Evo što smo odabrali …

CPU-ZCPU-Z je mali i koristan alat koji skenira vaše računalo, odnosno vašu konfiguraciju. To je nešto što želite znati ako planirate nadograditi računalo ili želite izbjeći potencijalne probleme kod nekompatibilnih komponenti. Također, koristan je i kada zaboravite koje komponente imate, a želite nadograditi drivere. U svakom slučaju, koristan alat za brzo skeniranje hardvera u računalu.

Performance MonitorKao i u starijim verzijama Windowsa, Windowsi 10 u sebi imaju ugrađen alat Performance Monitor. Otvorite Start meni i počnite pisati “Performance Monitor”. Kada ga nađete, pokrenite ga i u lijevom meniju odaberite “Monitoring Tools” -> “Performance Monitor”. Tu možete vidjeti kako vam radi procesor i ako je konstantno na visokom postotku rada (op.a. A sve aplikacije su vam ugašene), možete zaključiti da nešto nije u redu s računalom. Jako dobra stvar ako mislite da vam nešto ne radi dobro.
Po defaultu, ovaj alat pokazuje samo postotak procesorskog vremena, ali možete dodati da vam se prikazuje i rad diska, koliko energije računalo troši, veličina paging filea, search indexa i još nekih drugih stvari.

Reliability MonitorReliability Monitor je skriveni alat koji se u Windowsima nalazi još od Viste, ali mnogi korisnici ne znaju za njega. Skriven je u Control Panelu, pa ga otvorite i zatim System & Security – Security & Maintenance – Maintenance – View reliability history.
Tu ćete vidjeti povijest “rada” računala i vremensku traku koja pokazuje, između ostalog, errore koji su se događali na računalu u određenom periodu. Plava linija prikazuje skalu od 1 do 10 i ona označava koliko stabilno radi vaše računalo.
Ako se računalo često ruši, ovo je odlično mjesto za prvo pogledati, a možete i odabrati error te probati stisnuti opciju “Check for solution”.

WiFi AnalyzerWiFi Analyzer je besplatni alat koji radi to što mu ime kaže – analizira vašu WiFi mrežu i postavke. Uz to, provjerit će da li je vaš wireless kanal u koliziji s drugim WiFi mrežama oko vas. Jednom kada analizira mrežu, može vam pomoći da podesite kanal kako bi vam mreža brže i bolje radila. Ovaj alat je daleko od idealnog i savršenog, ali ponekim korisnicima je pomogao, pa zašto ga ne probati ako imate problema s mrežom.

CrystalDiskInfoJeste li se ikada pitali u kakvom vam je stanju tvrdi disk ili SSD? Ponekad to nije lako otkriti, odnosno može vam se činiti da disk radi odlično, a on je na “samrti”. Zato tu dolaze alati poput ovog. Ovaj jednostavni alat vam daje kompletnu analizu stanja vašeg diska, a to uključuje HDD, SSD i USB stickove. Detalji analize uključuju temperature diskova, spin-up time, vrijeme rada, error rates i slično. Također, izračunati će vam i cjelokupno zdravlje diska. Detaljnije o ovom problemu možete čitati u našem tekstu.

WinDirStatWinDirStat je “must-have” aplikacija, barem po nama. Mi ju koristimo godinama i nikad nas nije razočarala. Kratica WinDirStat je zapravo “Windows Directory Statistics” i čini upravo to što joj ime kaže.
Ukratko, ona skenira vaše podatke na disku i kaže vam koliko mjesta zauzimaju različiti folderi i datoteke, ali sve je prikazano u obliku “drveta”/hijerarhije, te dobijete i detaljan grafički prikaz istoga.
Ne samo da je dobar za vizualizaciju vaših podataka, nego je dobar i za čišćenje diska jer ćete vidjeti možda što vam uzima puno mjesta, a ne treba vam više na disku.

Resource MonitorWindowsi imaju još jedan odličan alat u sebi, a zove se “Resource Monitor”. On je također s nama od Viste, a tradicionalno ste ga pokretali unutar Task Managera. Sada je to zasebna Windows 10 aplikacija koju možete pokrenuti preko Start menija.
Resource Monitor je napredniji način kako da u realnom vremenu vidite kako vam računalo radi i da li je sve sa sustavom u redu. Često ga je korisno koristiti u paraleli s Performance Monitorom.
Međutim, mi ovaj alat većinom koristimo za gledanje detalja određenih procesa i potrošnju memorije. Zapravo, s ovim alatom je relativno lako zaključiti kada imate problema s RAM-ima.

Windows Memory DiagnosticJeste li znali da Windowsi imaju ugrađen alat koji može fizički istestirati vaše RAM module i vidjeti imaju li kakvih grešaka? Aplikacija se zove Windows Memory Diagnostic.
Kada ju pokrenete, resetirat će vam se računalo. Prilikom bootanja, ovaj test će se pokrenuti i početi testirati vaše RAM-e pa budite strpljivi i pustite ga da odradi svoje. Ako naleti na kakve greške, reći će vam koliko je kritično i da li pod hitno morate mijenjati memoriju ili ne.

AdwCleanerNe zna mnogo ljudi za ovaj alat, a trebali bi znati jer je odličan. U globalu, radi se o jednostavnom malware skeneru koji je brz, efektivan, besplatan i nudi sve što vam treba. Primarno je dizajniran da traži malware koji dolaze s raznim instalacijskim datotekama pa može naći adware, razne toolbarove koji dolaze sa softverom, neželjene programe … Jako korisno pa ga svakako skinite i s vremena na vrijeme pokrenite!

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular