PočetnaOstaloZanimljivostiKinezi predstavili sustav koji ljude identificira na temelju hoda i izgleda tijela

Kinezi predstavili sustav koji ljude identificira na temelju hoda i izgleda tijela


Nadzorne kamere danas nalazimo na sve više mjesta. Veliki gradovi uveli su sustav kamera kako bi mogli reagirati i pronaći krivca u slučaju da se na trgovima ili ulicama dogode neke nepodopštine. I dok je to u Europi samo preventivna mjera na temelju koje se mogu sankcionirati počinitelji zločina, u Kini se takve kamere koriste nešto rigoroznije.

Odnosno, koriste se daleko rigoroznije jer zapravo služe za špijunažu građana, koja tamošnjim vlastima omogućava da stvaraju velike baze podataka. Nedavno je čak bilo govora o tome kako će se stanovnici velikih kineskih gradova početi bodovati na temelju sitnih prekršaja koje rade na ulicama i trgovima te će tim bodovanjem dobivati ili gubiti određen povlastice.

Ako vam cijela ova priča iznad zvuči nevjerojatno i zastrašujuće, ono što ćemo opisati u nastavku bit će još strašnije. Naime, kineski inženjeri uspjeli su razviti sustav koji će putem nadzornih kamera moći prepoznati o kojoj se osobi radi, bez da snimi lice te osobe. Poseban softver identitet osobe može prepoznati na temelju hodanja osobe, ali i njene građe. Na taj način doslovce je moguće špijunirati bilo koga i bilo kada, bez obzira da li je on okrenut licem prema kameri ili leđima.

Direktor kompanije, Watrix Huang Yongzhen, koja razvija ovaj softver naglasio je kako se sustav ne bazira samo na hodu ljudi, već i na raznim drugim elementima koji su specifični za određenu osobu. Zanimljivo, zahvaljujući sveobuhvatnoj analizi, osobu je moguće prepoznati iako na glavi nosi pokrivalo ili primjerice šepa (promijeni način hoda). Radi se o posebnom softveru koji nije direktno vezan uz nadzorne kamere, već se koristi naknadno učitavanjem video zapisa s postojećih nadzornih kamera u softver.

Prema informacijama, za analiziranje 10 minuta video materijala potreban je jedan sat. Iako ova tehnologija mnogo obećava u razotkrivanju identiteta ljudi koji rade zločine, pitanje je na koji će se način koristiti u Kini. Prvo bi se trebala pojaviti na ulicama Šangaja i Pekinga, a zatim postoji mogućnost proširenja i na ostale gradove.

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular