PočetnaHelpdeskWindows 10 opcije koje možete slobodno onesposobiti

Windows 10 opcije koje možete slobodno onesposobiti


Windowsi 10 su sada s nama već duže vrijeme i definitivno možemo dati objektivnu sliku o ovom OS-u. Ima on svojih dobrih i loših strana, kao i dobrih i loših opcija, odnosno “featurea”. Generalno smo zadovoljni s istima, no kako bismo bili još zadovoljniji, odlučili smo vidjeti koje su to opcije koje nas živciraju i koje nam bespotrebno troše računalne resurse.

Ako ih ugasimo, Windowsi 10 će nam potencijalno bolje raditi i svakodnevni rad će postati ugodniji. Ako ste i vi među onima koji ne vole da im bespotrebne stvari troše resurse, vrijedi pročitati ovaj članak do kraja. Pa krenimo redom.

Opcije koje bi svi trebali onesposobiti/ugasiti

Prvo pogledajmo one opcije koje praktično svi korisnici mogu ugasiti, odnosno onesposobiti. Ako nešto s ove liste ne želite ugasiti, nema problema. Preskočite tu točnu.

1) Junk aplikacije

Windowsi 10 rade mnogo bolji posao od Windowsa 8 kada govorimo o razdvajanju modernih aplikacija (UWP), od onih tradicionalnih desktop aplikacija, ali i dalje dolaze s hrpom bespotrebnog softvera, da ne kažemo bloatwarea, kojeg se treba riješiti.

Neke UWP aplikacije čak i nisu loše, kao što su Weather i Xbox (ako koristite tu konzolu), no aplikacije poput “Candy Crush Sage” vam samo zauzimaju mjesto, a nema potrebe za time. Da ne govorimo da zatrpavaju Start meni bez veze.

 

Sva sreća vrlo je lako riješiti se tih bloatware aplikacije. Možete jednu po jednu ukloniti s računala ili putem skripte koju ćete naći u ovom članku.

Kada već uklanjate bloatware, odite i u Settings > Personalization > Start i ugasite opciju “Occasionally show suggestions in Start”, kako vam Microsoft ne bi prikazivao bespotrebne stvari unutar Start menija.

2) “Peer-to-peer updates”

Windows Update je nešto što većina ljudi mrzi u vezi Windowsa 10. Ažuriranja Windowsa nisu konzistentna, nekada se računalo mora 2-3 puta resetirati u procesu nadogradnje, nadogradnje su se znale događati potpuno nasumično i to često taman dok nešto radite i slično. Ima nekih sitnih pomaka na bolje, ali još uvijek “to nije to”.

A jedan od razloga za to je i što je Microsoft odlučio da će iskoristiti vaše Windowse 10 i pretvoriti ih u “seed mašinu”. To znači da vi primate Windows 10 nadogradnje od drugih korisnika, ali isto tako ih oni primaju od vas. Peer-to-peer razmjena datoteka je jednaka onoj kao kod torrent datoteka, samo što je ovo legalno.

Zašto je Microsoft to napravio? Razlog je – da bi rasteretio svoje servere. U teoriji je to dobro, no to vama troši bandwidth, usporava računalo i slično.

Ovu opciju možete isključiti i opet ćete dobivati sve nadogradnje, a i više nećete slati datoteke drugim korisnicima. Otvorite Start meni, te počnite pisati “Windows Update”.

Otvorite opciju “Windows Update Settings”. Kliknite na “Advanced Options” i zatim odaberite “Choose How Updates are Delivered”. Maknite kvačicu s ovog P2P načina razmjene datoteka ili ju promijenite da vaše računalo dijeli datoteke samo s vašim računalima na mreži. Prilagodite si kako vama odgovara.

 

3) Prekomjerno praćenje korisnika

Još od samih početaka, Windowsi 10 su dobivali kritike na račun toga što prate korisnika, odnosno ono što korisnik radi i jer su imali neke probleme s privatnošću. Točnije, narušavali su privatnost svojih korisnika. Iako su te kritike možda bile pomalo i neopravdane jer Microsoft anonimizira sve podatke koja prikuplja i ne mogu vas direktno povezati s određenom statistikom i podacima koje prikupljaju, možete ovu telemetriju vrlo lako isključiti.

 

Možete se poigrati po postavkama Windowsa i poisključivati sve što ima veze s telemetrijom ili možete iskoristiti zgodan alat zvan ShutUp10. U svakom slučaju, isključite praćenje unutar Windowsa koje je po defaultu uključeno.

 

4) Promijenite defaultne aplikacije

Windowsi 10 vam dozvoljavaju da si sami odaberete koje ćete aplikacije koristiti za otvaranje određenih tipova datoteka. Na početku, kada instalirate Windowse 10, sve “preporučene” aplikacije su one od Microsofta. Što je u neku ruku i logično. To znači da vam je preporučeni web preglednik Edge, music player Groove, a Movie & TV aplikacija za otvaranje video datoteka.

 

Iako te aplikacije rade svoj posao, postoje mnogo bolje aplikacije. Recimo VLC Media Player je mnogo kvalitetniji od Movie & TV aplikacije. Da biste to promijenili, odite u Settings > System Default Apps i promijenite ono što želite.

 

5) Aplikacije u pozadini

Ako niste onesposobili ili uklonili aplikacije iz prijašnjih koraka, velika je šansa da vam se one vrte u pozadini. Kao i kod mobilnih platformi, Windows 10 aplikacije se mogu vrtjeti u pozadini, čak i ako ih niste eksplicitno otvorili, odnosno nemate ih “u fokusu”. To naravno vodi do lošijih performansi jer vam one troše računalne resurse, kao i bržu potrošnju baterije na laptopima.

 

Kako biste ovo isključili, odite u Settings > Privacy i odaberite “Background apps” tab. Sliderom isključite sve one aplikacije koje ne želite da vam se vrte u pozadini. Naravno, ako ih ovako nikada ne mislite koristiti, bolje ih je u potpunosti ukloniti s računala.

 

6) Zamijenite Windows Defender s nečim kvalitetnijim

Windows Defender je zapravo napredniji “Microsoft Security Essentials”. Za one koji ne znaju, to je nekada bio besplatni AV softver od Microsofta. Sada Defender dolazi kao ugrađeni AV alat unutar Windowsa 10. No, određena istraživanja su pokazala da Defender baš i nije najbolji i najsigurniji AV koji možete imati, pa razmislite o tome da ga onesposobite i da ga zamijenite s kvalitetnijim softverom ove vrste. Čak i besplatni alati poput Avire i Pande će vam dati mnogo bolju zaštitu.

 

Čak i ne morate ručno onesposobiti Defender. Čim skinete i instalirate novu AV zaštitu, on će se sam ugasiti.

Opcije koje možda želite ugasiti

Neke opcije su ipak korisne određenim korisnicima, pa o idućim opcijama razmislite želite li ih ugasiti ili vam ipak trebaju. Ako vam ne trebaju, sasvim ih je sigurno ugasiti.

 

7) Cortana

Cortana vam dozvoljava da radite cool trikove na vašem desktopu. Od mijenjanja sistemskih postavki do traženja informacija na Internetu i to bez upotrebe miša i tipkovnice. Ukratko – Cortana je vaš osobni asistent unutar Windowsa 10.

 

Ako se odlučite vam na Cortana više ne treba ili ju jednostavno ne koristite, možete ju vrlo lako ukloniti, odnosno onesposobiti. Da biste “isključili” Cortanu, samo počnite unutar Start menija pisati “Cortana”, te odaberite u rezultatima opciju “Cortana & Search settings”. Isključite prvi slider i to je to. Cortana više neće biti u funkciji.

8) Action Center

Akcijski centar, odnosno Action Center, je mjesto gdje vidite sve Windows 10 notifikacije, ali te konstante notifikacije mogu biti prilično iritirajuće i naporne. Action Center je moguće onesposobiti, pa čak i u potpunosti ukloniti. Detaljan opis kako to napraviti možete naći ovdje.

9) OneDrive

OneDrive, kao i Windows Defender, je extra alat koji dolazi ugrađen u Windowse, a nije vam najčešće potreban. OneDrive je cloud servis za pohranu podataka i konkurent servisima poput Dropboxa, Google Drive, Boxa … Ako ne koristite OneDrive, onda vam je logično da ga onesposobite ili uklonite s računala.

S druge strane, ako ga koristite u svakodnevnom radu, onda vam je iznimno koristan. Da biste uklonili OneDrive s računala, pogledajte ovaj alat. Tu je opisano kako pokrenuti skriptu koja će ukloniti OneDrive s vašeg računala i što će ona točno napraviti.

 

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular