Mediji za pohranu podataka su, baš kao i druge komponente (vanjske i unutrašnje) računala s vremenom uznapredovali. Tko se još sjeća floppy disketa, ZIP diskova i CD ROM-ova? OK, CD ROM je nešto noviji medij i recimo da se još uvijek koristi (pogotovo ako imate neki stariji CD iz nekog časopisa kojeg čuvate negdje u arhivi, to jest na tavanu ili u ladici). Ali floppy disketa je nešto što je davno izašlo iz uporabe iako je bez obzira na to u svoje vrijeme imala itekako važno značenje u životu prosječnog korisnika osobnog računala.
Danas sve više koristimo USB medije za pohranu podataka, kako vanjske (kao što su recimo popularni ”stickovi” ili vanjski diskovi za pohranu koji su ipak većih dimenzija) tako i unutarnje. Svi mi koji koristimo USB stickove s Windows računalima znamo da će se na računalu, nakon što utaknemo stick u utor pokazati poruka u kojoj će pisati da je stick utaknut i da ga se može koristiti (osim naravno ako ne dođe do neke greške).
Nakon što smo završili s korištenjem i pohranjivanjem podataka na svoj USB stick poznato nam je to da je poželjno ići na ”safe remove” ili na sigurno isključivanje USB medija. O čemu se točno radi kada govorimo o sigurnom isključivanju? Zbog čega je ono navodno poželjno i korisno? Što sigurno isključivanje ”čini” USB mediju nakon što smo ga sigurno isključili? Više o tome u nastavku članka.
Što ”sigurno” isključivanje USB medija uopće čini?
Zbog čega se uopće trudimo isključivati USB medije (u ovome slučaju stickove) na siguran način i što bi se recimo moglo dogoditi ako to ne bismo činili? Kako bismo razumjeli ovu problematiku potrebno je prije toga znati nešto više o tome kako naša Windows računala koriste podatke.
Recimo da na svome USB sticku imate tekstualni dokument i da ga želite otvoriti na vašem računalu, ali da je on na sticku, to jest da ga ne kopirate na računalo. Ako to poželite učiniti vaše računalo će ”uzeti” datoteku i učitati je izravno u radnu memoriju računala (ili RAM) odakle vi kao korisnik tu datoteku možete izmjenjivati i raditi s njome što vas je volja.
Ako vam se ikada dogodilo da vam se sustav ”srušio” ili da vam je recimo nestalo struje dok ste koristili svoje računalo onda sigurno znate i to da sve ono što se odvijalo u radnoj memoriji, a da to prethodno nije snimljeno na disk računala (ili na medij) će biti izgubljeno.
Zbog toga je poželjno koristiti ”Save” ili ”Snimi” naredbu kako bismo snimili ono što smo radili. Svaki puta kada nešto snimimo naše računalo to prebaci iz radne memorije u ”trajnu” memoriju (odnosno na disk računala ili na neki vanjski medij, kao što je recimo USB stick).
Jedna stvar u vezi snimanja na fizičke medije jest ta da snimanje na njih ne ide automatski i odmah (kao što je recimo ako nešto snimite na disk svog računala). Računalo će trebati zapisati datoteke sa RAM na stick, a za to će trebati malo vremena. Što mislite što bi se dogodilo i s podacima i sa stickom kada bi se usred zapisivanja podataka na stick, stick maknuo, to jest ako biste ga vi ničim (ili nečime) izazvani samo ”iščupali” iz svog USB utora? Jedna od stvari koje bi se mogle dogoditi jest to da ta datoteka ne bi bila zapisana, to jest snimljena na USB stick.
Druga, puno gora stvar koja bi se mogla dogoditi jest ta da biste takvim činom svoj USB stick mogli pokvariti, odnosno on bi nakon toga mogao biti neupotrebljiv. Zbog toga postoji opcija ”safely remove” ili ”sigurno isključi” jer se korištenjem te opcije željelo izbjeći ovakve stvari. Osim toga, računalu bi se dalo dovoljno vremena da na USB stick zapiše i snimi sve ono što treba zapisati (odnosno sve ono što ste vi kao korisnik željeli zapisati na stick). Nakon što podaci budu zapisani ionako ćete moći bez problema maknuti USB stick, tako da je bolje ne požurivati stvari (pogotovo kada se govori o prenosivim medijima za pohranu podataka).
Na naki način ovo je slično situaciji da bi kao korisnik trebate nekome napisati nešto rukom. Počnete pisati nešto na komad papira, ali baš dok ste vi pisali to što ste već pisali osoba kojoj to trebate napisati kaže da više ne želi to i odjednom vam iz ruke uzme penkalo. Ne samo da dokument neće biti završen, već postoji i šansa da će on biti oštećen (a nešto slično ovome se događa ako usred snimanja, odnosno zapisivanja datoteka na USB stick mi samo ”iščupamo” stick iz utora bez da smo pričekali i nakon toga išli na sigurno isključivanje).
Zahtjeva li svaki USB uređaj sigurno isključivanje?
Sada znamo da je svrha nastanka mogućnosti sigurnog isključivanja tu kako bi ona onemogućila nečitkost (ili to da podaci budu ”corrupted” ili korumpirani, ali ne u političkom smislu) podataka prilikom isključivanja medija. To isto tako znači da svaki uređaj na koji se podaci izravno ne zapisuju ne treba biti isključen na siguran način kao što je to slučaj sa USB stickovima.
Ako recimo želite isključiti periferiju svoga računala, kao što je recimo miš, tipkovnica, igraći kontroler ili pak Wi-Fi adapter, za njih ne trebate ići na ”safely remove”. Umjesto toga njih možete samo iskopčati jer ne postoji opasnost od eventualnog gubitka podataka (s obzirom da se na te komade računalne opreme podaci niti ne snimaju).
Uvijek igrajte na sigurno. Ili se trudite.
Možda vas je zbunjivalo što je to što znači ”safely remove” ili ”sigurno isključivanje” i što ovaj postupak unutar samog računala znači. Dobra stvar je što je ovo u stvari dosta jednostavno, ali u isto vrijeme itekako važno. Sada znate što ovaj postupak čini i pokretnim medijima koje ste utaknuli na svoje računalo, podacima koje ste snimali (ili htjeli snimiti) na pokretni medij kao i mediju na koje se ti podaci snimaju.
Sigurno isključivanje je vrlo dobar način kako zaštititi i pokretni medij (bez obzira na to radilo li se o USB sticku ili o vanjskom disku) i podatke koje na njega želite staviti. Zato bi bilo dobro da uvijek koristite ovu mogućnost- za svoje dobro i za dobro svojih medija (i novčanika).
Piše: N.P.