Virtualna privatna mreža (VPN) tijekom korištenja dodaje još jedan sloj zaštite privatnosti za vaše online aktivnosti na način da preusmjerava online promet kroz enkriptirani tunel između vas i svakog tko vašu internet mrežu želi kompromitirati.
Ova tehnologija korisna je prilikom svakog korištenja interneta , a posebno u situacijama kad jednokratno koristite nepoznate Wi-Fi mreže. Iz tog razloga često se postavlja pitanje ako bi se virtualne privatne mreže trebale koristiti kod kuće gdje većina nas ionako provodi najviše vremena ispred računala.
Kako bismo dali odgovor na to pitanje važno je razumjeti u kojim se situacijama kod kuće može koristiti virtualna privatna mreža, a kod kojih ima smanjenu učinkovitost ili izaziva određene poteškoće.
Što može virtualna privatna mreža?
Za korištenje najboljih značajki virtualne privatne mreže važno je znati njena ograničenja. Njena osnovna funkcija je da sprječava svakoga, što uključuje i pružatelja usluga interneta, da prati vaš internet promet te također otežava povezivanje vaših internet aktivnost s vama.
No treba reći da ni tada niste u potpunosti sigurni jer oglašivači na internetu i ostali subjekti koji skupljaju online podatke o korisnicima mogu isto raditi čak i kad koristite virtualnu privatnu mrežu. Zbog toga za rješavanje ovog problema svakako preporučujemo razne tzv. tracker blocker programe, a dobro je spomenuti i web preglednik Firefox koji ima već takve ugrađene mogućnosti koje služe za zaštitu vaše privatnosti.
Još jedna važna stvar koja se zanemaruje je da je vaša aktivnost na internetu već enkriptirana s HTTPS-om, a virtualna privatna mreža pokriva one dijelove koje ovaj protokol ne zahvaća.
Preporuka je da korisnik uvijek koristi antivirusne programe, password managere i višeslojnu autentifikaciju jer ovi softveri upotpunjavaju korištenje virtualne privatne mreže i čine rad na računalu sigurnijim.
Prijetnje na mrežama izvan kuće
Korištenje mreža izvan kuće u sigurnosnom smislu je teško razlučiti jer često ne možemo u potpunosti utvrditi ako je neka od njih sigurna ili nije. Kako možete znati ako je mreža koju koristite u nekom kafiću sigurna? Odgovor na ovo pitanje možete samo pogađati osim u slučaju da je negdje vidljiv SSID mreže koju koristite.
Treće osobe koje žele nekog kompromitirati obično će postaviti pristupne točke s poznatim imenima kako bi natjerale korisnike da se spoje. Jednom kad se potencijalna žrtva spoji, slijedi napad u kojem se mogu pratiti web aktivnosti, a postoji i mogućnost njihovog presretanja.
Napadač vas čak ni ne mora prevariti. Mnogi uređaji konfigurirani su da se automatski spajaju na poznate mreže i napadač samo mora koristiti prikladan naziv, što je vrlo lako jer mnoge Wi-Fi mreže imaju jednostavna i prepoznatljiva imena.
Slični napadi zahtijevaju određene vještine te postupke pokušaja i pogreške, no dobar napadač će napraviti konfiguraciju pristupne točke da SSID odgovara onome kojeg traže uređaji.
Situacije spajanja na nepoznate Wi-Fi mreže upravo su trenuci kad vam je potrebna virtualna privatna mreža. Enkripcijski tunel koji stvara blokirat će svakog koji je na istoj mreži kao i vi. Čak i ako ta osoba upravlja mrežom, neće imati mogućnost vidjeti i pratiti vaše internet aktivnosti.
Prijetnje na kućnoj mreži
U većini slučajeva možemo jasno potvrditi da su kućne mreže sigurne i jedino možemo zamišljati neke malo vjerojatne scenarije gdje je netko zaista naumio kompromitirati običnog korisnika.
Ono što je svakako realno su nešto drugačiji oblici opasnosti ili uzurpiranja privatnosti podataka kad koristimo kućnu mrežu. Možda i najviše njih upravo dolazi od vašeg pružatelja internet usluga kojemu je omogućeno dijeljenje vaših podataka i online aktivnosti. Iako se u tom pogledu kod sličnih tvrtki provodi različita praksa, kao korisnici nikad ne možemo biti sigurni na koji se točno način dijele naši podaci i tko prati naše internet aktivnosti. Naravno, odmah nakon pružatelja internet usluga tu su razni oglašivači te drugi pojedinci i tvrtke koji vrebaju naše internet aktivnosti.
Virtualna privatna mreža ovdje će izvrsno poslužiti kao alat s kojim će se cijeli proces praćenja otežati. Neće pružiti kompletnu zaštitu (a naveli smo ranije koji se još oblici zaštite na računalu preporučaju), no činit će važan segment kontrole pristupa vašim aktivnostima.
Tko koristi virtualne privatne mreže?
Portal Security.org nedavno je objavio zanimljivo istraživanje o virtualnim privatnim mrežama.
One su nekad bile upotrebljavane od strane korisnika s naprednijim informatičkim znanjem, no danas su se stvari promijenile. Trideset posto ispitanika koji su sudjelovali u istraživanju naveli su kako koriste virtualne privatne mreže iz osobnih razloga, a četvrtina njih navela je kao razlog poslovno okruženje.
Kad govorimo o razlozima korištenja virtualne privatne mreže, polovica ispitanika navodi sigurnost, a dodatnih četrdeset posto navelo je aspekt privatnosti.
Prednosti i nedostaci
Na pitanje treba li nam virtualna privatna mreža kod kuće možemo samo odgovoriti da sve ovisi o našim potrebama. One donose veći stupanj sigurnosti prilikom internet aktivnosti i samo treba odabrati baš onu koja će se prilagoditi našem načinu rada.
Virtualne privatne mreže donijet će vam sigurnost i privatnost, no to ponekad može biti problem za korisnike koji žele imati pregled nad internetskim prometom. Također mogu nastati određeni problemi ako ste u domu okruženi pametnim uređajima.
Jedno je rješenje da potražite virtualnu privatnu mrežu koja djeluje iz dva kanala pa omogućuje označavanje onih aplikacija, a ponekad i URL-ova, koji će ju morati koristiti. Na isti način omogućit će vam određivanje onih aplikacija i URL-ova za koje njeno korištenje neće biti potrebno.
Neke virtualne privatne mreže olakšavaju korištenje na način da omogućuju LAN promet, što znači da uređaj koji ju koristi još uvijek može komunicirati s ostalim uređajima na mreži.
Alternativa je da instalirate VPN na svojem routeru pa će svi podaci s vaše mreže proći kroz posebni kanal bez naknadnih poteškoća u radu. Postavljanje virtualne privatne mreže na router može zvučati komplicirano, ali neke tvrtke imaju u ponudi već prethodno konfigurirane routere.
Prilikom odluke o korištenju virtualne privatne mreže važno je obratiti pozornost na to da neki streaming servisi blokiraju korisnike koji ju koriste zbog svojih pravila o distribuciji i licenciranju. Virtualne privatne mreže mogu zaobići ova pravila pa zbog toga servisi poput, primjerice, Netflixa automatski onemogućuju gledanje i korištenje sadržaja. Ako ste korisnik koji često konzumira sadržaj sa streaming servisa, dobro razmislite o korištenju virtualne privatne mreže. Ovdje postoji mogućnost postavljanja statičke IP adrese, no to predstavlja dodatni posao za konfiguraciju.
Još jedan problem kod korištenja virtualne privatne mreže može biti brzina. Kad je virtualna privatna mreža aktivna, vaš web promet prolazi kroz više razina i rezultat procesa su povećana latencija i sporije brzine prijenosa. Prilikom odabira vašeg VPN-a svakako obratite pozornost na to koliko opterećuju vezu jer postoje razlike u njihovoj ponudi.
Piše: Ervin Mičetić