Tehnologija kamera za pametne telefone sastoji se od mnogih dijelova: od senzora i leća do sustava laserskog fokusiranja. Stabilizacija slike sve više postaje jedan od temeljnih gradivnih elemenata sjajne kamere pametnog telefona.
Stabilizacija slike je važna za stabiliziranje fotografiranih slika. Bez te mogućnosti, vaši će snimci i selfiji biti samo zamagljeni kaos, a videozapisi će izgledati kao da su snimljeni za B-film iz 80-ih. Okidač kamere mora biti otvoren kako bi hvatao svjetlost. Dok se to događa, najmanji pokret može vam upropastiti sliku. To je osobito istinito kad je zatvarač otvoren dulje vrijeme, na primjer kod snimanja u mraku.
Budući da su HDR i noćni načini rada sve više zastupljeni u pametnim telefonima, nekada luksuz stabilizacije slike danas je postao nužnost. Gotovo svi pametni telefoni omogućuju stabilizaciju slike na barem jednoj kameri. Međutim, postoji nekoliko različitih vrsta stabilizacije slike. U nastavku članka ćemo nešto više reći o tome.
OIS ili optička stabilizacija slike
OIS je hardversko rješenje koje koristi mikro-elektromehanički sustav (MEMS) ili žiroskop za otkrivanje kretanja i prilagodbu sustava kamere, u skladu s potrebama. Primjerice, ako držite pametni telefon, a ruka vam se lagano pomakne ulijevo, OIS sustav će to primiti i pomaknuti kameru malo udesno.
To, kao hardversko rješenje, ne zahtijeva nikakvo obrezivanje slike, što znači da telefon koristi potpuno očitanje senzora za snimanje fotografije. Nusproizvod ovoga je video s nula izobličenja, jer ne dobivate ”žele efekt,” koji dolazi od digitalne stabilizacije. OIS omogućuje i daleko prirodniji video, jer na video ne primjenjujete efekt.
Izgradnja dobrog OIS hardvera nije jeftina, što dodaje trošku materijala i u konačnici znači da ćete platiti više za svoj pametni telefon, ako je on opremljen OIS-om. Također, on pretvara tipično statični element, modul kamere, u drugi pokretni dio. To je vrlo rijetko, ali ponekad pokretni dijelovi u OIS sustavu mogu naići na problem i može nastati kvar.
OIS je koristan alat za snimanje videozapisa i za fotografiranje fotografija. Naročito je spretan u scenarijima s lošim osvjetljenjem, gdje zatvarač kamere može biti dulje otvoren. Bez OIS-a to može rezultirati mutnim fotografijama, koje postaju mutne zbog laganog pokreta ruku. S omogućenim OIS-om uklanjaju se lagana ”trzanja,” što daje oštrije fotografije. Isto vrijedi i za telefoto kamere, gdje se i najmanja trzanja ruke snažno osjete, zbog daleko užeg vidnog polja.
Elektronička stabilizacija slike ili EIS
EIS je pokušaj izvođenja svega onoga što radi OIS, ali bez fizičkog hardvera. Ova mogućnost funkcionira korištenjem akcelerometra pametnog telefona za otkrivanje malih pokreta. Softver kamere interpretira te pokrete i poravnava svaki kadar zajedno. Za slike je to presudno u procesima HDR-a i noćnom načinu rada, gdje kamera snima više slika u kratkom vremenskom razmaku.
Za video, softver će pronaći točku visokog kontrasta i pokušati je zadržati u istom dijelu okvira. Suvremeniji primjeri EIS-a koriste strojno učenje za otkrivanje subjekta i zaključavanje stabilizacije. Uobičajen nedostatak kod korištenja EIS-a odnosi se na to što može proizvesti izobličenja neprirodnog izgleda iz blagih promjena u perspektivi. To je ono što je poznato kao ”žele efekt.”
Vjerojatno najveći nedostatak ove metode stabilizacije je ”izrez,” koji je potreban za postupak. S omogućenim EIS-om, više nećete vidjeti puni senzor na izlazu. Rubovi slike senzora koriste se kao tampon zona. Stabilizirana slika može se pomicati unutar ove margine, zadržavajući objekt stacionarnim u kadru. Bez tampon zone rubovi slike su izrezani, dok se stabilizacija kreće uokolo.
Hibridna stabilizacija slike ili HIS
HIS je, kao što nazivlje sugerira, kombinacija OIS-a i EIS-a. Radi se o sve u svemu dobrom i svestranom rješenje. OIS pruža osnovnu hardversku stabilizaciju, a zatim se EIS koristi za dodatno izravnavanje video zapisa. Zbog prednosti OIS-a, faktor izreza EIS ne mora biti tako ekstreman. Međuspremnik oko rubova slike može biti manji, što rezultira suptilnijim obrezivanjem i manjim utjecajem na završni kadar.
Za same fotografije, hibridni sustav zapravo nema nikakve koristi. OIS dio osigurat će snimanje bez podrhtavanja u svim željenim scenarijima, s time da bi se EIS mogao uključiti za dodatnu stabilnost s HDR-om i noćnim snimkama s višestrukom ekspozicijom.
Hibridni način nije dovoljan. Što tada?
Ako ste i dalje nezadovoljni glatkoćom video zapisa na pametnom telefonu, posljednji trik za poboljšavanje kvalitete odnosi se na korištenje gimbala. To su u osnovi veliki žiroskopi koji, ako su pravilno uravnoteženi, drže telefon u istoj orijentaciji. Motori se koriste za suzbijanje kretanja ruku pomicanjem fotoaparata u suprotnom smjeru. Međutim, rezultati nisu uvijek bolji od stabilizacije slike koju daje pametni telefon sam po sebi.
Gimbali daju dodatnu prednost omogućavanjem upravljanja motorima, kako bi korisnik mogao stvoriti glatke pokrete pomicanja i nagiba. U ručku je obično ugrađen kontroler, kako bi korisnik mogao manipulirati pokretima kardanskog sklopa. Gimbali se razlikuju po cijeni i kvaliteti; možete ih pronaći po cijeni obično od 80 do 140 dolara, ovisno o brendu, modelu i kompletu dodatne opreme. To je poprilično novca za nešto što definitivno neće stati džep korisnika, ali može poslužiti svrsi.
Najvažnije od najvažnijeg u vezi stabilizacije slike
Ako želite najbolje od oba svijeta, ono što biste trebali potražiti jest telefon koji dolazi s hibridnim načinom stabiliziranja. Sve u svemu, kada se sve zbroji i oduzme, taj je način najbolji. Prirodnu stabilnost u videu dobivate zahvaljujući OIS elementu, a EIS će se pobrinuti za ostalo.
Srećom, danas ogroman broj glavnih kamera na pametnim telefonima imaju neki oblik EIS-a, a većina njih također dolazi i sa OIS-om, koji ipak više nije rezerviran samo za ”premium” telefone, kao što je to bio slučaj prije nekoliko godina. Sve u svemu, sve dok trošite razuman novac na uređaj i ono što on nudi, ne trebate brinuti o kvaliteti stabilizacije. Stvari poput dinamičkog raspona, mogućnosti vidnog polja i obrade boja imat će daleko veći učinak na vaše konačne rezultate fotografija i videozapisa uz korištenje stabilizacije slike.
OIS ili EIS?
Ako morate birati između OIS i EIS mogućnosti, svakako odaberite telefon s kamerom koji nudi hardversko rješenje. Videozapis je daleko prirodniji i uz to, taj je način daleko učinkovitiji za fotografiranje. Ako na sljedećem pametnom telefonu želite kvalitetnu zum leću, pobrinite se da navedena leća ima optičku stabilizaciju slike. Izuzetno široke leće ne zahtijevaju OIS u obradi videozapisa, zbog većeg vidnog polja u kombinaciji s EIS-om. To znači da, iako postoji izrez, on nije ni blizu toliko ekstreman da bi se primjenjivao na dulju žarišnu duljinu.
Osim ako svojim mobilnim telefonom ne želite stvarati kratke filmove ili video-uratke, potreba za gimbalskim postoljem postaje sve manja, ponajviše zahvaljujući poboljšanjima u tehnologiji hibridnog stabiliziranja slike, koja je sve primjetnija na pametnim telefonima. Danas čak i moderni telefoni srednjeg razreda nude sjajne mogućnosti stabilizacije slike, što znači da ne morate imati perjanicu renomiranih proizvođača kako biste uživali u ovakvim načinima rada telefona.
Piše: I.H.