PočetnaHelpdeskSavjeti za uštedu vremena ako učite programirati

Savjeti za uštedu vremena ako učite programirati


Sigurni smo da je svatko barem jednom bio u situaciji gdje počinje učiti neki programski jezik i vrlo brzo odustane, onda opet nastavi tamo gdje je stao, pa opet odustane i tako u krug.

U većini slučajeva je posljedica ovoga spor i zamorni proces učenja programiranja i frustracije koja ga prati. Shodno tome, pokušavamo uklanjati nepotrebne prepreke koje sprečavaju ljude da postanu dobri programeri. Uvijek će postojati prepreke, ali nema razloga da tu budu i one koje možemo ukloniti.

U nastavku vam nudimo deset savjeta koji će vam pomoći da brže zaobiđete prepreke koje vam se nađu na putu i da budete što efikasniji u poslu koji obavljate. Mnogi od ovih savjeta vam se mogu činiti očitim ili beskorisnim ako programirate već godinama, ali ako ste početnik, ništa nije očito. Čak i ako programirate zaista dugo, možda ćete moći pronaći savjet ili dva koji će vam uštedjeti nešto vremena.

savjeti za učenje programiranja

10 savjeta:

  1. Podijelite zaslon

Bilo bi dobro da podijelite svoj zaslon kada učite programirati, jedan dio da vam bude za pisanje kôda, a drugi za web preglednik gdje ćete gledati primjere. Web preglednik ćete koristiti za pregledavanje dokumentacije, Stack Overflow i tutorijale. Ako vam je zaslon premali, predlažem vam da si nabavite veći, ako si to možete priuštiti.

 

  1. Uklonite sve što bi vas moglo ometati

Utišajte sve obavijesti na računalu i vašem telefonu. Ako možete, udaljite telefon od sebe. Pustite si neku umirujuću instrumentalnu glazbu ili koristite slušalice za poništavanje buke ako ste u bučnom prostoru. Što se bolje možete fokusirati, bolje ćete i brže naučiti.

 

  1. Pretipkajte kod koji je u primjeru

Ne možete samo pročitati primjer kôda iz tutorijala i nadati se da ćete zapamtiti sve. Kopiranje i lijepljenje isto nije najbolji način. Najbolje bi bilo pretipkati kôd. Kada pretipkate kôd, pokušajte ga proširiti još nekim značajkama.

 

  1. Rasporedite učenje na više dana

Naučite novi koncept kôda i preispitujte se na njemu tijekom više dana. Istraživanje pokazuje da, kada je u pitanju pamćenje dužih tekstova i slično, odvajanje istog u više dijelova djeluje daleko bolje od učenja svega odjednom. Isto tako, trebate znati kada je dosta učenja za jedan dan, ne treba previše sjediti.

 

  1. Učite tako da podučavate druge

Jasno objašnjavanje koncepta drugima, naglas ili pismeno, zahtjeva od vas da razumijete suštinu istog, crtate odnose unutar koncepta i stvarate analogije. Jačate veze u vašem mozgu. Ovaj savjet je dio izvrsne Feynmanove tehnike učenja.

 

programiranje učenje

  1. Programski jezik prije biblioteke

Shvatite programski jezik prije nego što pokušate koristiti njegove biblioteke. Vrste varijabli nisu najzanimljivija tema. Klase s atributima i metodama se mogu činiti naprednim. Ako učite proceduralni jezik onda nećete koristiti klase i objekte. Kada jednom shvatite jezik, biblioteku ćete puno lakše koristiti. Raditi ćete puno manje grešaka i uštedjeti dosta vremena.

 

  1. Ne pokušavajte naučiti sve odjednom

Nemojte učiti dvije stvari odjednom. Ako učite na ovaj način ne učite duplo sporije nego desetak puta sporije nego da selektivno učite. Sačuvajte sve web adrese za koje mislite da bi vam mogle pomoći u budućnosti. Imajte mjesto gdje ćete sve svoje web adrese sigurno pohraniti. One Tab je zgodno Chrome proširenje koje se koristi u svrhu spremanja kartica za kasnije.

 

  1. Dobro se naspavajte, vježbajte i krećite se

Pokušajte se što je više moguće kretati i redovno provjetravajte prostor u kojemu učite kako bi što više svježeg zraka ušlo u prostoriju. Olakšajte si što je više moguće, ove sitnice mogu zaista puno pomoći. Istraživanja pokazuju kako samo 15 minuta šetnje u prirodi aktivira više dijelova mozga nego samo sjedenje u zatvorenom prostoru.

 

  1. Naučite brže tipkati

Što više tipkate neobične simbole koji se koriste u programiranju, kao što su „ ; “ i zagrade, brže ćete upisivati svoj kôd. Uložite malo vremena u učenje brzog tipkanja. Možete učiti na stranicama kao što su: SpeedCoder i 10FastFingers.

 

  1. Upoznajte se s prečacima na tipkovnici

Pogledajte koje su kombinacije tipki na tipkovnici kako bi otvorili ili aktivirali što vam je potrebno u vašem uređivaču kôda. Na nekima čak možete i postaviti sami svoje kombinacije. U nastavku su veze za Chrome, Mac i Windows prečice.

Piše: A. M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular