PCIe i SATA imaju svoje prednosti i mane, ali koji je pravi izbor za vaše računalo?
Bilo da radite konfiguraciju računala za pohranu medija, vrhunski sustav za igranje igrica ili vam treba samo malo dodatnog prostora za obiteljske fotografije, odabir pravog rješenja za pohranu nije uvijek lak. Tu je izbor tvrdih diskova ili SSD uređaja, a među njima postoje SATA ili PCIe rješenja. SATA vs PCIe? Koje je pravo rješenje za mene? Pa krenimo redom.
Konektor i veličina
Iako se SATA i PCIe spominju u smislu pogona koje podržavaju, one su zapravo rezličite tehnologije sučelja na koji se medij spaja i komunicira s ostatkom računala. SATA je mali priključak u obliku slova „L“ koji se već godinama koristi za spajanje pogona svih vrsta na matične ploče, uključujući optičke pogone, tvrde diskove i SSD-ove.
SATA tvrdi diskovi mogu se naći u veličinama od 3.5 inča do 2.5 inča, dok su SATA SSD diskovi ograničeni na 2.5 inča. SATA je prošao kroz više generacija razvoja, ali SATA III je danas najčešće i tipično sučelje za moderne tvrde diskove i glavne SSD-ove.
PCIe se odnosi na PCI Express, višestruko sučelje na modernim matičnim pločama koje pruža sve. Od većih utičnica za grafičke kartice pa sve do manjih priključaka za dodatne kartice za npr. Wi-Fi, USB portove i još mnogo toga. Može varirati u veličini i širini pojasa od x1 koja je najmanja, do x16 koja je najveća i pruža najveću dostupnu širinu propusnosti.
PCIe SSD-ovi se mogu direktno priključiti na PCIe ulaz, iako su oni tehnički ugrađeni na NVM Express (NVMe) konektor poput Intel 750 serije. Obično su upola manji od veličine standardnih grafičkih kartica.
Također, SATA i PCIe mogu koristiti i drugu vrstu konektora poznatu kao M.2, iako su PCIe pogoni tog oblika češći. Ti su pogoni daleko manji i obično imaju svoj posebni utor ili ponekad dva na samoj matičnoj ploči.
M.2 pogoni su obično vrlo tanki i dugi samo nekoliko centimetara, često leže direktno na matičnoj ploči i ne zahtijevaju dodatno napajanje. Međutim, snažniji i brži se obično isporučuju s dodatnim hladnjacima za raspršivanje topline, kao i radijatorima, kako bi ih održavali u sigurnim radnim temperaturama.
Bilo da vaš PCI Express pogon upotrebljava M.2 ili NVMe tip konektora, oni mogu podržati različite generacije PCI Expressa. Najčešći je PCIe 3.0, ali nedavno s AMD-ovim x570 matičnim pločama smo vidjeli uvođenje PCIe 4.0. Glavna razlika između njih je propusnost, pri čemu PCIe 4.0 nudi dvostruko veću propusnost, od 16 Gb/s, što omogućava korištenje još bržih pogona.
Performanse
Svaki pogon ima svoje specifične performanse. Također, SATA i PCIe pogoni imaju svoje vršne vrijednosti. SATA III pogoni su gotovo isključivo ograničeni na maksimalno održavanu brzinu čitanja i/ili pisanja od 6 Gb/s, odnosno otprilike 550 MB/s. SATA tvrdi disk nikada neće postići takve brzine, ali SATA III SSD diskovi, poput izvrsnog Samsung 860 Evo neće imati problema ispuniti taj prag.
Napomena: relativno malo pogona će dostići takve brzine u stvarnom korištenju jer je to praktični maksimum koji pogon može postići, a razlike u veličini i sastavu datoteka mogu u praksi utjecati na brzinu pisanja i čitanja.
Te iste brzine primjenjuju se na M.2 SSD-ove koji koriste SATA protokol, stoga obratite pažnju na to prilikom kupovine M.2 pogona. Ako želite veću brzinu potreban vam je PCIe M.2 pogon, ne SATA M.2 pogon.
PCI Express pogoni, bilo da koriste M.2 ili NVMe standard konektora su brži, ali i dalje ograničeni brzinom memorijskih čipova na samom pogonu i generacijom PCI Expressa za koje su dizajnirani. PCI-E 3.0 pogoni imaju uobičajenu maksimalnu trajnu brzinu čitanja/pisanja od 3500 MB/s, dok PCI-E 4.0 pogoni imaju tipičnu maksimalnu trajnu brzinu čitanja/pisanja od 5000 MB/s.
Ove se brzine rijetko postižu u stvarnom svijetu, čak i na sintetičkom testiranju gdje PCI-E 3.0 pogoni teže dostići oko 2500 MB/s uz stalno očitavanje. Dok najbolji PCI-E 4.0 pogoni isporučuju oko 4000 MB/s neprekidnog očitavanja.
Postoje ekstremni slučajevi gdje pogoni dizajnirani s brzim datacentrima nude i više od 7 GB/s brzine čitanja i 6 GB/s brzine kontinuiranog pisanja, ali oni su rijetki i vrlo skupi.
Ostale stavke performansi koje je važno imati na umu uključuju slučajne brzine čitanja i pisanja, koje su manje između SATA i PCI-E pogona. Iako PCI-E pogoni mogu imati slučajne brzine čitanja/pisanja oko 3-5 puta veće od njihovog SATA kolege, u stvarnosti to ima tendenciju dvostrukog ili trostrukog poboljšanja i to samo u duljim prijenosima. U kratkim transferima je razlika u performansama mnogo manja.
Veća razlika ovih vrsta pogona se očituje kada se oni koriste u stvarnosti, mnogo više ovisi to za što se koristi vaš sustav. Iako će brzi NVMe ili M.2 PCI-E uređaji učitavati igre nekoliko sekundi brže ili će podići Windowse malo brže od SATA SSD-a, tu nećete primijetiti preveliku razliku. Ako redovito prenosite velike datoteke ili velike zbirke datoteka, to bi bilo daleko primjetnije.
Skok performansi u stvarnom svijetu je daleko očitiji kada prelazite s tvrdog diska na SSD, čak i ako je u pitanju SATA tvrdi disk na SATA SSD disk, nego što bi bio prijelaz sa SATA SSD diska na PCI-E SSD disk.
Cijena
S obzirom na njihovu manju veličinu i njihove vršne vrijednosti performansi PCI-E pogoni su skuplji od SATA uređaja. Razlika nije uvijek drastična, jer kad usporedimo razliku u cijeni između 500 Gb Samsung 860 Evo SATA SSD-a i 500 Gb Samsung 970 Evo PCI-E M.2 SSD-a ona iznosi samo oko 200 kn. Naravo i to ovisi o raznim akcijama na koje naletite.
S druge pak strane, neki pogoni mogu biti izuzetno skupi. Intelov pogon temeljen na Optane 905P 960 Gb može koštati i preko 5 puta više od prosječnog PCI-E pogona od 1 TB.
Piše: A.M.