PočetnaHelpdeskPovećavanje i snižavanje napona grafičke kartice - prednosti i nedostaci

Povećavanje i snižavanje napona grafičke kartice – prednosti i nedostaci


Jedna od stvari koju svaki korisnik, pod uvjetom da posjeduje odgovarajuće vještine i znanja, može podići ili sniziti napon, odnosno potrošnju struje grafičke kartice računala. U nastavku ovog članka govorit ćemo o tome koje su prednosti, a koji su nedostaci ovakvih postupaka te je li poželjno to raditi.

 

Što znači snižavanje napona grafičke kartice?

Grafička kartica obično posjeduje nekoliko važnih čimbenika koji se mogu ručno prilagoditi softverom kao što je MSI Afterburner. Ograničenje snage, taktovi jezgre i memorije te napon. Oni rade u skladu kako bi pružili performanse i snagu potrebne za ispravan rad.  Snižavanjem napona korisnik smanjuje potrošnju energije kojoj grafička kartica ima pristup.

MSI Afterburner

U idealnom slučaju, ovo ima za cilj održati performanse relativno blizu postavkama zaliha uz istovremeno povećanje učinkovitosti. Potrošnja energije i toplina glavni su ciljevi poboljšanja koja dolaze sa snižavanjem napona. Ako grafička kartica teoretski može bolje raditi na nižem naponu, zašto ne dolaze tako postavljene iz tvornice?

Jednostavno: Baš kao i procesor, silicij može varirati za svaku grafičku karticu. To znači da će neke tolerirati različite napone i taktove bolje od drugih. Standardne postavke usklađene su s prosječnom tolerancijom.

Vidjet ćete najuočljiviju razliku u GPU-u koji je inherentno gladan energije, kao što je kartica Nvidia RTX 30 serije Founders Edition. U takvim slučajevima vjerojatno ćete primijetiti mnoga poboljšanja, posebno u zahtjevnim aplikacijama. Ako koristite GPU manje snage, promjene mogu biti manje, jer prirodno ispuštaju manje topline.

Overclockanje je potpuno drugačiji koncept, koji se općenito odnosi na povećavanje takta jezgre ili memorije. Snižavanje takta također može biti dio procesa overclockinga dok pokušavate pronaći ”idealnu poziciju” u omjeru snage i brzine takta.

 

Prednosti i nedostaci snižavanja napona grafičke kartice

Sasvim je prihvatljivo ostaviti grafičku karticu na standardnim postavkama i rado ga tako koristiti stalno. Možete čak odabrati korištenje alata za automatsko overclockiranje. U nastavku ćemo nešto više reći o prednostima i nedostacima snižavanja napona.

Prednosti:

  • Manja potrošnja energije značit će nižu toplinu. Također ćete uživati u manjem računu za struju, čak i ako je to samo za mrvicu. Ova niža toplina također može značiti bolje toplinske performanse za vaše druge okolne komponente, kao što je CPU. S modernim GPU-ovima koji imaju sve više i više snage, to može biti bitno za ublažavanje učinaka na ekosustav vašeg računala. Vaše napajanje također će biti manje pod stresom.
  • Besplatan je uz poznati softver kao što je MSI Afterburner i relativno siguran. Čak postoji velika šansa da bi to moglo pomoći produžiti život vašeg GPU-a jer će s vremenom biti pod manjim toplinskim stresom.
  • Želite li uklopiti snažan GPU u kućište malog oblika (Mini-ITX)? Dobre vijesti: snižavanje napona daleko će unaprijediti vaše iskustvo korištenja. Mala kućišta obično su restriktivnija kada je u pitanju rasipanje topline, tako da ćete uživati u boljoj toplini u tim manjim prostorima, a da pritom ostane učinkovit.
  • Smanjena buka. Niži napon značit će da se ventilatori GPU-a mogu vrtjeti na nižim okretajima u minuti uz popratnu smanjenu toplinu. To također znači da je potrebno manje energije za ventilatore, održavajući rad cijelog sustava na nižoj razini buke.

Nedostaci:

  • Morat ćete dobro znati što radite. Iako je snižavanje napona obično sigurnije od overclockinga, zahtijeva određeno znanje i vještina, kako stvari ne bi pošle po krivu i dovele do potencijalnih, vrlo neugodnih posljedica.
  • S novim ažuriranjima upravljačkih programa ili čak promjenom temperature okoline, možda ćete morati povremeno ući i prilagoditi svoje postavke za optimalne performanse.
  • Moguće je primijeniti pogrešne postavke, a iako je fizički vaša grafička kartica u redu, možete imati slabe performanse kao rezultat. Ako je napon na GPU prenizak i nije pravilno primijenjen, to može uzrokovati nestabilnost i manji broj sličica u sekundi u igrama. Zato je važno dvaput provjeriti i testirati performanse vašeg GPU-a kako biste bili sigurni da se poboljšava s promjenama napona.

 

Zaključak

Na kraju krajeva, snižavanje napona je izvrstan način za smanjenje snage, topline i buke vašeg sustava. Često ćete također moći održavati istu ili čak bolju izvedbu sata. To također otvara mogućnosti za postavljanje snažnih GPU-a u manja kućišta. Morat ćete se malo potruditi da se to dogodi, ali je i besplatno i relativno jednostavno.

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular