PočetnaHelpdeskMinecraft: Hour of Code - Odličan način da djeca nauče programirati

Minecraft: Hour of Code – Odličan način da djeca nauče programirati


Minecraft je jedna od najpopularnijih igara ikad napravljenih. Igra je došla na tržište 2011. godine, a danas se igra kao da je tek došla na tržište. Popularnost joj jednostavno ne opada. No, ovo nije tekst o Minecraftu kao takvom, nego nečem vrlo zanimljivom. Minecraft: Hour of Code je kombinacija programiranja i igranja Minecrafta i odličan način da djecu zainteresirate za programiranje. Točnije, da nauče osnove programiranja i da uopće dobiju “osjećaj” što programiranje zapravo jest. O čemu se točno radi, čitajte u nastavku teksta.

Što je Minecraft?

Kao što smo rekli, Minecraft je igra koja je na tržište došla 2011. godine. Radi se o igri koju je napravio game designer Markus “Notch” Persson, a kasnije je njegovu kompaniju Mojang kupio Microsoft. Ako nikada niste vidjeli Minecraft, onda svakako pogledajte ovaj video tutorijal. Radi se o igri u kojoj vi s 3D digitalnim kockama kreirate svoj virtualni svijet. Dok to radite, možete istraživati svijet oko vas, skupljati resurse, boriti se, izrađivati oružje i još mnogo toga. Igru možete igrati u singleplayer i/ili multiplayer modu.
Koliko Microsoft vjeruje u ovu igru, pokazao je 2014. godine kada su kupili kompaniju Mojang za 2.5 milijardi dolara! Do početka 2018. godine, prodali su preko 176 milijuna primjeraka ove igre i tako ušli na ljestvicu najprodavanijih igara na svijetu.

Hour of Code (code.org)

Code.org je neprofitna organizacija osnovana 2013. godine, a jedini cilj joj je promicanje programiranja i poticanje ljudi da uče programiranje kod kuće i na fakultetima. Kroz svoju web stranicu, ova organizacija nudi besplatne radionice programiranja za sve one koji žele naučiti programirati.
Tako su napravili “Hour of Code Challenge” u edukacijskom tjednu 2013. godine. Poticali su studente da potroše jedan sat svog vremena i završe kratki programerski izazov. Nakon toga je broj takvih “izazova” jednostavno eksplodirao i značajno narastao.
Ovaj “pokret”, ako ga tako možemo nazvati, je postao globalan i sada postoje tutorijali na 63 jezika, koji se koriste u 180+ zemalja diljem svijeta. Spomenimo još da se dotična organizacija posebice fokusira na zemlje s lošijim standardnom (Afrika, neke siromašne azijske zemlje), manjine i žene. Žele ih ohrabriti da probaju programirati i steknu vrlo vrijedne tržišne vještine.

Minecraft: Hour of Code

Kroz partnerstvo Microsofta i Code.orga, Minecraft: Hour of Code je predstavljen 2015. godine. To je kombinacija igranja igre i programiranja, a dizajnirana je za djecu stariju od 6 godina. Na raspolaganju djeca imaju 14 izazova koje bi trebali prijeći. Naravno, neki su lakši, neki su teži, no primjereni su dječjem uzrastu.
Microsoftov CEO, Satya Nadella, je objasnio zašto je ovaj koncept nastao:
Naša ključna misija je pomoći svakoj osobi na planetu da počne razmišljati poput računala, odnosno da počne razmišljati o problemima i kako ih riješiti. Korak po korak. S time će dobiti određenu prednost u današnjem digitalnom svijetu. Minecraft i code.org će zapaliti iskru kreativnosti kod nove generacije inovatora na zabavan i kreativan način.

Kako tutorijali rade?

Do današnjeg datuma, postoje 4 Minecraft: Hour of Code alata za buduće programere, a to su:

  • Minecraft Adventurer
  • Minecraft Designer
  • Minecraft Hero’s Journey
  • Minecraft Voyage Aquatic

Sa svakim tutorijalom, učite osnove programiranja i općenito računalnih znanosti tako da programirate virtualnu osobu da prolazi kroz Minecraft svijet. Da biste to postigli, koristite Blockly, client-side JavaScript library koji za vas kreira vizualne blokove programskog jezika.
Blockly je kreirao Google i jezik je besplatan za korištenje. Izdan je pod Apache 2.0 licencom, te je open source.
Kako vi “vučete” blokove koda u “kutije”, tako se u pozadini generira kod u JavaScriptu, Pythonu, PHP-u ili Dartu. Kako to izgleda, pogledajte u ovim video tutorijalima.

Isplati li se potrošiti vrijeme na ovo?

Ova igra je namijenjena djeci starosti 6 ili više godina, te je u potpunosti preporučljiva za djecu. Odnosno, isplati se djeci dati da ju igraju i nauče nešto novo. Kao prvo, igra je edukativne prirode, a kao drugo, možda će se zainteresirati za programiranje i već od “malih nogu” naučiti vještinu koja će im u budućnosti dati odličan posao i otvoriti tržište rada u potpunosti.
Mi smo ju probali i oduševljeni smo konceptom i načinom na koji je napravljena. Svakako ju pokažite djeci i gledajte kako ulaze u svijet programiranja.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular