PočetnaHelpdeskKoliko je radne memorije (RAM) ''dovoljno'' danas za prijenosno računalo?

Koliko je radne memorije (RAM) ”dovoljno” danas za prijenosno računalo?


Koliko je radne memorije dovoljno za današnje zahtjeve, s obzirom na potrebe i mogućnosti korisnika?

Određivanje specifikacija za novo prijenosno računalo (ili nadogradnju prijenosnog računala) može biti vrlo delikatan postupak. Želite potrošiti kako biste dugoročno bili zadovoljni, ali i da možete maksimalno iskoristiti sve prednosti hardvera kojeg ćete kupiti. Radna memorija (ili RAM) savršen je primjer toga.

Vaše računalo koristi RAM za privremeno zadržavanje podataka: kada otvarate aplikacije, radite na velikim datotekama u Photoshopu ili čak kada se prebacujete između više kartica unutar internetskog preglednika, ti se podaci spremaju u memoriju sustava, a ne na vaš SSD ili HDD. Što više zadataka obavljate, to će biti veća iskoristivost radne memorije. Što računalo u sebi ima više RAM bit će brže po pitanju reagiranja, odnosno bit će znatno manje ”zaštekavanja” ili čekanja (ili ga uopće neće biti).

Koliko je radne memorije ”dovoljno” za današnje potrebe korisnika? O tome ovisi nekoliko čimbenika, a nešto više o svemu tome možete pročitati u nastavku ovog članka.

RAM MEMORIJA

2 GB radne memorije

Za moderna Windows računala 2 GB RAM bit će nedovoljno. Nećete moći pokrenuti više programa istovremeno, a još manje imati više od nekoliko kartica preglednika otvorenih odjednom. Zbog toga, danas velika većina Windows prijenosnih računala dolazi s minimalno 4 GB kao osnovnom konfiguracijom, i to s dobrim razlogom.

Ako iz nekog razloga naiđete na prijenosno računalo sa samo 2 GB RAM, teško da će vam ono biti korisno danas; možda samo ako ga nadogradite sa još jednom pločicom od 2 GB RAM. Za Chromebook računala, 2 GB RAM značit će isto tako ograničene mogućnosti po pitanju broja kartica preglednika koje možete otvoriti, ali ipak kod Chromebook-a s 2 GB RAM se može ”preživjeti”. Preporučujemo da kupite model s proširivom memorijom (SODIMM utori dostupni korisnicima) kako biste mogli nadograditi radnu memoriju.

4 GB radne memorije

Korisnici koji žele kupiti cjenovno vrlo pristupačno prijenosno računalo zasigurno će najprije pogled baciti na računala s 4 GB radne memorije. U kombinaciji sa SSD-om za pohranu, dobit ćete responzivno računalo koje glatko rješava osnove potrebe korisnika, na primjer, obavljanje zadataka niskog intenziteta uz otvorenih više kartica unutar internetskog preglednika. Kad je moguće, potražite modele prijenosnih računala koji imaju korisnički dostupnu RAM koja se može nadograditi. Možete započeti s 4 GB kao proračunskom konfiguracijom, a kasnije prema potrebi dodati još memorije.

Chromebook-ovi s 4 GB RAM trebali bi lako obavljati poslove kao što su veći broj otvorenih kartica internetskog preglednika. S obzirom na to, kada se nađete ispred izbora više memorije ili bržeg pogona za pohranu (tj. SSD umjesto eMMC pohrane), odaberite brži pogon za pohranu. To će učiniti ChromeOS iskustvo sveukupno glatkijim.

8 GB radne memorije

Većina korisnika koji na raspolaganju imaju umjerena novčana sredstva za kupovinu prijenosnog računala, što znači 3.500-4.000 kuna, trebali bi svakako potražiti računalo s 8 GB radne memorije. Danas se smatra da je 8 GB RAM nekako optimum za prijenosna računala, bez obzira na to jeste li vi kao korisnik samo ”uobičajeni” korisnik, koji na laptopu planira pregledavati internetski sadržaj, odigrati pokoju igru ili pogledati neki film u Full HD kvaliteti ili ako planirate raditi neke čak i zahtjevnije zadatke.

Laptopi s 8 GB RAM, u kombinaciji s dobrim procesorima i grafičkim karticama (danas je vrlo čest slučaj, pogotovo kod AMD-a da laptopi dolaze s integriranim AMD Vega grafičkim karticama, koje su vrlo solidne) mogu obavljati i zahtjevnije zadatke, kao što je pokretanje zahtjevnih, modernih igara. Samo što morate biti svjesni toga da je ovo i dalje prijenosno računalo i da, ako ono dolazi s integriranom grafičkom karticom, neće vam na raspolaganju biti dostupno svih 8 (tj. oko 7.6) GB RAM, nego 6. No i to može biti sasvim dovoljno za različite vrste, čak i zahtjevnih aktivnosti.

16 GB radne memorije

Za korisnike koji traže prijenosno računalo koje će biti idealno za igranje zahtjevnih igara i pokretanje zahtjevnih programa općenito, 16 GB memorije ono što će zadovoljiti veliki broj korisnika. Možda sada stvarate jednostavne proračunske tablice u Excelu, ali kasnije ćete raditi na složenim dokumentima prepunim podataka.

Ili možda trenutačno igrate igre, opterećujući najveći dio zasebne memorije vašeg grafičkog procesora, ali kasnije biste mogli žonglirati i s drugim programima, uz puno kartica internetskog preglednika, koji je otvoren u pozadini. 16 GB radne memorije odličan je izbor za sve one koji su skloni obavljanju više zahtjevnijih aktivnosti i još k tomu vole prenosivost koju prijenosno računalo zasigurno osigurava.

8 GB RAM je ipak premalo za obavljanje više zahtjevnijih aktivnosti odjednom (na primjer, mučit ćete se sa ”streamanjem” sadržaja i igranjem igara), dok je 16 GB RAM idealno.

RAM MEMORIJA

32 GB radne memorije

Korisnici koji razmišljaju o prijenosnim računalima s više od 16 GB RAM vrlo vjerojatno aktivno koriste programe koji su poznati po tome što ”jedu” jako puno memorije sustava ili im je potrebna za optimalne performanse; na primjer, video montažere koji rade na različitim, zahtjevnim projektima. Mnogi profesionalci često bi radije platili više novca ako bi na taj način skratili vrijeme koje je potrebno za dovršavanje zadataka.

Što je s onima koji žele igrati najnovije naslove igara na najvišim detaljima, s maksimalnom mogućom količinom sličica po sekundi na zaslonu, u 4K kvaliteti prikaza slike? Iako neka od najboljih prijenosnih računala, koja su prvenstveno namijenjena za igranje takvih igara dolaze s 32 GB memorije, ta količina nema mnogo veze s potrebama igranja. Za današnje igraće potrebe 16 GB radne memorije bit će sasvim dovoljno. Još ako se tu ubroji i solidna grafička kartica, plus dobar procesor, 32 GB RAM za mnoge će biti ipak previše.

Framework laptop

Strategija u vezi konfiguracije radne memorije kod starijih i novijih, prijenosnih računala

Dok se informirate o tome koliko radne memorije će biti dovoljno za vaše potrebe, još jedna važna stvar na koju treba obratiti pozornost jest mogućnost nadogradnje radne memorije.. Prijenosna računala mogu doći s lemljenom memorijom, što znači da je fiksirana na matičnu ploču i da se ne može nadograditi ili se mogu osloniti na SODIMM-ove, odnosno na pločice radne memorije koje se mogu umetnuti i ukloniti, slično kao RAM memorija kod stolnih računala.

Ako je memorija prijenosnog računala lemljena, odaberite količinu za koju mislite da će vam dugoročno biti korisna. Na primjer, ako očekujete da ćete ubuduće obavljati zadatke koji zahtijevaju više RAM, a novac vam nije problem, možda ne bi bilo loše da odmah kupite neki laptop sa 16 GB RAM. Iako će vam to na prvu ruku biti skuplje, jer ćete odmah morati izdvojiti više novca nego što biste morali izdvojiti za neko prijenosno računalo sa 8 GB RAM, dugoročno je isplativije, nego da za 2-3 godine kupujete novo prijenosno računalo, s više radne memorije.

Ako je memorija prijenosnog računala nadogradiva, u tom slučaju dobro je kupiti prijenosnik s nižom količinom RAM, koja će zadovoljiti trenutne potrebe, a kasnije po potrebi možete kupiti još jednu pločicu. Na primjer, možete početi s 4 GB RAM, a zatim kasnije nadograditi na 8 GB. Tako ćete opet imati laptop koji može obavljati neke zadatke, ali ćete uštedjeti novac na početku. Kasnije, kada i ako vam bude bilo potrebno dodatno radne memorije, kupite pločicu od još 4 GB i ugradite je.

Ovdje treba nešto važno reći za ”gamere” i one koji bi to željeli postati: Ako igre pokrećete na prijenosnom računalu koje se oslanja samo na integriranu grafiku (npr. Intel UHD ili AMD Vega grafika), svakako je preporučljivo čim prije povećati količinu radne memorije. Razlog jest taj što integrirana grafička kartica koristi dio radne memorije od računala, ne bi li obrađivala i pohranjivala informacije. To je ono o čemu smo govorili na početku: ako prijenosno računalo dolazi s 8 GB RAM, a integrirana grafička koristi 2 GB, ostaje vam samo 6 GB za obavljanje zadataka, a to može biti jedva dovoljno (ili ponekad, kod jako zahtjevnih igara i nedovoljno).

Sve u svemu, koliko je radne memorije ”dovoljno” za današnje potrebe korisnika ovisi o jednome: potrebama korisnika. Svaka skupina korisnika imat će različite potrebe. Ako na laptopu planirate koristi Microsoftove alate za obradu teksta, ako planirate tu i tamo pregledavati društvene mreže i pogledati neki film, u tom slučaju bi vam prijenosno računalo čak i sa 8 GB bilo previše. No ako na laptopu planirate ”streamati” zahtjevne igre putem Twitch ili YouTube kanala, u tom slučaju bi itekako bilo dobro da imate minimalno 8, a po mogućnosti i 16 GB RAM.

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular