Dobro je znati najčešće uzroke oštećenja prijenosnog računala kako biste mogli održati svoje “živim” što je moguće duže.
Zbog toga što su prijenosna i vrlo često ih nosimo sa sobom za razliku od stolnih računala, laptopi su skloniji kvarovima i havarijama koje ih mogu nepovratno uništiti. Pa pogledajmo zajedno koje su to najčešće pogreške koje mogu izazvati ozbiljnije kvarove na laptopu.
-
Kako ubiti laptop s viškom topline
Prijenosna računala generiraju puno topline, zbog manjka prostora i sabijanja mnogo elektronskih komponenti u vrlo ograničen prostor. Procesori su postali energetski učinkovitiji nego ikad, a prosječna temperatura računala s vremenom je pala. Međutim, mnoga će prijenosna računala i dalje postati topla na dodir kada ih se upogoni malo jače.
Ventilatori (ili neki drugi izvor hlađenja) mora izbaciti ovu unutarnju toplinu, a vaša je odgovornost da očistite ventilacijski otvor i uvijek ga držite čistim. Ako se slučajno začepi s nakupljenom prašinom, vrućina ne može nigdje, i umjesto toga, ona će se zaglaviti oko kritičnih komponenti vašeg prijenosnog računala.
S vremenom vaše će prijenosno računalo postići opasnu temperaturu i pregrijati se, dovodeći u pitanje pregaranje čipova zbog visokih temperatura. Dok neka prijenosna računala reagiraju na to i automatski će se isključiti, druga pak nemaju takvu zaštitu i patiti će od vrućine dok ne pregore.
Namještaj, tepisi i deke sve su površine koje mogu prouzrokovati probleme s hlađenjem vašeg laptopa. Gdje god da postavite prijenosno računalo, osigurajte da otvor za ventilaciju ima čisti put za obavljanje svog posla. Čak i gomila knjiga koje su preblizu vašem prijenosnom računalu mogu uzrokovati probleme.
Ako već duže vrijeme imate svoje prijenosno računalo, vrijedilo bi razmisliti o jednom čiščenju, a kako to najlakše napraviti pročitajte u članku Kako očistiti laptop. Budite proaktivni i obratite pažnju na zvuk ventilatora vašeg prijenosnog računala. Ako zvuči kao mlazni motor, a vaše računalo nije uključeno u zahtjevne zadatke, poput igranja ili editiranja videa, smatrajte to pozivom u pomoć
2. Kako upropastiti tvrdi disk vašeg prijenosnog računala
Mnoga prijenosna računala sada imaju SSD disk (SSD). Budući da SSD diskovi nemaju unutarnje pokretne dijelove, otporniji su na gibanje. Međutim, mnogi stariji i jeftiniji laptopi i dalje imaju mehanički pogon tvrdog diska (HDD), koji imaju svoje pokretne djelove i vole raditi u miru. Zapravo oni se mogu relativno lako oštetiti ako se previše tresu pri radu.
Taj problem s okretnim tvrdim diskom nastaje zbog njegove uporabe pokretnih dijelova. Tvrdi diskovi imaju glavu za čitanje i pisanje koja se mora kretati kako bi bila u interakciji s diskom koji se vrti. Ovi dijelovi imaju svoju inerciju, pa ako pomaknete prijenosno računalo dok je aktivno, pokušat će se pomicati u izvornom smjeru. To može uzrokovati neželjene pomake glave diska po disku koji se okreće, što bi vas moglo koštati gubitkom vaših podataka.
Možete umanjiti rizik tako da prijenosno računalo smjestite na čvrstu podlogu i ne pomičete ga kada koristite program koji često pristupa tvrdom disku. Tretirajte prijenosno računalo nježno, bez brzih pokreta. Čak i ako vaše računalo ima SSD, trebali biste znati prepoznati znakove kvara SSD-a za rano otkrivanje problema.
-
Kako oštetiti svoje prijenosno računalo pogrešnim rukovanjem
Ako se pitate kako brzo pokvariti dobar laptop, pokušajte podići svoje prijenosno računalo pomoću zaslona. Držanje zaslona laptopa u bilo kojem kutu, posebno s jednom rukom, je jako loša ideja za zdravlje laptopa. Čak i premium prijenosna računala ponekad mogu podleći ovom naizgled nevinom zlostavljanju.
Kad se laptop zatvori, najbolji način da ga pokupite je hvatanjem prednje ili stražnje strane uređaja. Pametno je podići ga s obje ruke radi sigurnosti. Kad je prijenosno računalo otvoreno, još uvijek ga trebate podići s obje ruke (po jednu na svakoj strani).
Nikada, ali baš nikada, nemojte podići laptop hvatajući ga za zaslon. Ako vaše prijenosno računalo i dalje ima optički pogon za CD-e, nemojte ga držati samo uz bok. Laptop također treba držati na čvrstoj i ravnoj površini kad god je to moguće. To će spriječiti da se ne ošteti.
Neka će prijenosna računala preživjeti ovakvo rukovanje, ali mnoga neće. Konkretno, podizanje laptopa pomoću zaslona stavlja dosta stresa na šarke s kojima je spojen za donji dio, koji je u pravilu i osjetno teži. Na taj način možete oštetiti šarke ili okolne materijale, uzrokujući lom šarke ili prekid zaslona.
-
Kako uništiti prijenosno računalo oštećivanjem kabela
Ako želite ubiti vaše računalo, postupajte s njegovim kablovima kao sa smećem. Omotajte ih oko svega što vidite, uvijte ih pod čudnim kutom i pričekajte dok se nešto pokvari. To će se dogoditi prije nego što možete i zamisliti.
Smatrati kako kablovi za napajanje laptopa mogu podnijeti mnogo uvijanja i savijanja, je pogrešno razmišljanje, jer dokazano ne mogu. Prijenosna računala su prije svega mobilni uređaji, tako da postoji dobar razlog da su njihovi kabeli tanki i lagani za prenošenje.
Najčešće ovaj problem se javlja kada netko omota kabel oko nekog drugog predmeta kako bi ga zadržao namotanog. Ponekad taj predmet ima oštre rubove koji se urežu u kabel. Za ovo nije potreban oštar nož, već tvrdi plastični rub, je sve što je potrebno. U nekim slučajevima, sam adapter za napajanje može oštetiti kabel ako ga omotate oko njega.
Danas većina kablova dolazi s komadom čička koji možete koristiti za držanje kabela. Također izbjegavajte da AC adapter visi u zraku, jer će ovo dodatno naprezati konektor koji ide u vaše prijenosno računalo. S vremenom će to oštetiti konektor na laptopu, sprečavajući vas da napunite računalo. Važno je malo olabaviti svoje kablove.
-
Kako ubiti prijenosno računalo nepravilnim transportom
Puno ljudi kupuje torbe za svoja prijenosna računalo kako bi ih zaštitili od udaraca, prljavštine i ostalih nepoželjnih utjecaja okoliša. To je vrlo korisno, ali morate biti sigurni da torba pruža dovoljno zaštite vašem prijenosnom ljubimcu. Jeftine prijenosne torbe imaju odjeljak veličine prijenosnog računala, ali obično nema gotovo nikakvu zaštitu.
Kvalitetnije torbe imaju punjenja na bočnim dijelovima torbe, ali potpuno zanemaruju zaštitu vrha ili dna trobe. Naravno, dno je ono što vam padne prvo na pod kada slučajno ispustite torbu koju držite.
Ukratko, ako želite zdrav i dug “život” vašeg prijenosng računala bitno je da obratite pažnju na neke sitne i specifične detalje u svakodnevnom radu i korištenju. U suprotnom, vaše prijenosno računalo može “umrijeti” i prije nego što mislite, zbog oštećenja šarki, tvrdog diska, ekrana ili drugih elektroničkih komponenti. Čak i naizgled manje sitnice, poput izdrobljenih mrvica kruha ispod tipkovnice, mogu s vremenom nanijeti ozbiljniju štetu vašem prijenosm računalu.
Piše: Z.K.