PočetnaHelpdeskKako sa Android uređaja obrisati ili deinstalirati predinstalirane aplikacije?

Kako sa Android uređaja obrisati ili deinstalirati predinstalirane aplikacije?


Velika većina Android pametnih uređaja (telefona i tableta) u sebi ima predinstalirane aplikacije. Svrha i namjena takvih aplikacija je najčešće reklamiranje onih koji su te aplikacije osmislili. Recimo svaki Samsungov pametni telefon će u sebi imati raznorazne predinstalirane aplikacije koje su svojstvene Samsung uređajima. Slično je i kod većine drugih.

Predinstalirane aplikacije još nazivamo i ”bloatware” aplikacijama. Premda u nekim slučajevima one znaju biti korisne u velikoj većini drugih slučajeva te aplikacije samo popunjavaju prostor u našim uređajima, rade a da mi to ni ne znamo (odnosno rade u pozadini) te na taj način troše bateriju, radnu memoriju i u nekim slučajevima mogu dovesti do povećane potrošnje podatkovnog prometa. U svakom slučaju bloatware aplikacije su u većini slučajeva smetnja. Kako ih možemo deinstalirati ili obrisati sa svojih uređaja? Više o tome u nastavku.

 

Otkud naziv ”bloatware”?

”Bloatware” je sveobuhvatni naziv za sve aplikacije koje su predinstalirane na pametnim telefonima. Najčešće postoji dvije vrste bloatwarea. Jedna vrsta su aplikacije koje su na uređaje predinstalirane od strane proizvođača uređaja, dok u drugu vrstu spadaju aplikacije koje je na uređaj instalirao pružatelj mrežnih usluga. Te aplikacije mogu varirati između nekih koje su vrlo korisne (kao što je recimo sučelje za reguliranje resursa uređaja) pa do onih koje nam ne trebaju (ko što je recimo aplikacija za ”streaming”).

Neke od aplikacija možda ne bismo niti prepoznali dok nam se ne ukaže na iste (kao što su recimo ”custom” pozadine i slike za uređaj te aplikacije za prilagodbu rada uređaja). Nadalje, bloatware može biti instaliran isto i u obliku aplikacija ili softvera trećih strana koje su platile proizvođaču uređaja zbog čega je on odlučio dopustiti tim aplikacijama da budu instalirane na njihove uređaje.

 

bloatware

Zašto su bloatware aplikacije nešto što najčešće ne želimo na svojim uređajima?

U velikoj većini slučajeva bloatware aplikacije su tu, ali i ne znamo za njih. One postoje na našim pametnim uređajima, instalirani su, ali s obzirom na to da ne rade ništa (ili barem ne rade ništa ”vidljivo”) ne obraćamo preveliku pozornost na njih. No u većini slučajeva bloatware može uzrokovati različite neugodne posljedice po naše uređaje kao što su ubrzano trošenje baterije, uključivanje Wi-Fi mreže, povećanu potrošnju radne memorije čak i ako aplikaciju nismo pokrenuli (jer ona u biti cijelo vrijeme radi u pozadini).

U slučaju da se vaš uređaj naglo usporio ili da je počeo trošiti bateriju više nego inače potencijalan uzročnik takvih simptoma mogle bi biti bloatware aplikacije. Svi ovi potencijalni problemi su zapravo manjeg opsega jer su manje štetni za nas korisnike. No postoje i ozbiljnije stvari.

U nekim slučajevima bloatware aplikacije mogu biti vrlo opasne po nas korisnike Android uređaja. Neka istraživanja pokazala su da su bloatware aplikacije uzrokovale različite ”rupe” u sigurnosti uređaja. Zbog bloatwarea navodno hakeri imaju mogućnost u potpunosti preuzeti kontrolu nad uređajem korisnika. Ovo je najcrnji scenarij i nadam se da se nikome od nas neće nikada dogoditi.

Što možemo onda učiniti sa ovim aplikacijama i programima? Neke od njih možemo obrisati, no neke ne možemo. Neke od njih možemo samo onemogućiti. U nastavku ću objasniti kako možemo napraviti svaku od ove dvije aktivnosti.

 

brisanje bloatwarea

Kako deinstalirati aplikacije sa Android uređaja?

Prije nego što krenemo u deinstaliranje bloatwarea potrebno je vidjeti koliko bloatware aplikacija možemo obrisati sa uređaja. Ovo se vrlo lako može provjeriti iz izbornika postavki.

  • Idite pod Postavke (ili ”Settings”). Nakon toga idite pod ”General” i ondje kliknite na opciju ”Apps and Notifications”.
  • Ovdje će vam se izlistati cijeli popis svih aplikacija koje su instalirane na vašem uređaju. Kliknite na onu za koju znate da je bloatware.
  • Nakon što ste kliknuli na nju otvorit će vam se novi izbornik unutar kojeg će vam se pokazati dvije moguće opcije. Imajte na umu da nećete kod svih bloatwarea vidjeti obje. Te dvije opcije su ”Uninstall” i ”Force Stop”, odnosno opcije za deinstalaciju i prisilno zaustavljanje aplikacije.
  • Aplikacije koje ne možete deinstalirati imat će oznaku ”Disable” ili onemogući ili će kod njih jednostavno tipka ”Uninstall” biti posivljena.
  • Deinstalirajte aplikaciju. Nakon što je deinstalirate ona više neće biti na vašem uređaju.

 

Kako deinstalirati aplikacije preko Google Play Trgovine?

Deinstalacija bloatware aplikacija se može obaviti na još jedan način: preko Google Play Trgovine.

Jednostavno kliknite na ikonu Google Play Trgovine i otvorite izbornik. Kliknite na ”My Apps and Games” te nakon toga na opciju ”Installed”. Ovim ćete otvoriti izbornik svih aplikacija koje su instalirane na vašem uređaju. Kliknite na aplikaciju koju želite maknuti pa nakon toga na ”Uninstall”.

To su dva načina kako možemo deinstalirati bloatware aplikacije sa naših uređaja. No što učiniti ako bloatware ne možemo deinstalirati? U tom slučaju moći ćemo ih onemogućiti. Evo kako to možemo učiniti.

 

bloatware

Kako onemogućiti bloatware aplikacije?

Onemogućivanje i prisilno zaustavljanje aplikacije znači sljedeće: aplikacija, iako i dalje instalirana na uređaju neće se moći pokretati, neće se moći ”buditi” iz stanja mirovanja, neće je moći pokretati druge aplikacije i neće trošiti resurse vašeg uređaja.

  • Kako biste onemogućili bloatware idite ponovno unutar postavki ili ”Settings”. Ovdje ponovno idite do ”Apps and Notifications” i na svaku aplikaciju koju želite onemogućiti kliknite.
  • Sada kliknite na ”Permissions” ili dopuštenja. Odavde kliknite na ”Disable”. Klikom na OK aplikacija će biti onemogućena. Isto tako ako kliknete na ”Force Stop” moći ćete prisilno zaustaviti rad aplikacije (bez obzira na to bila ona bloatware ili ne).

 

 

Kako možemo u potpunosti maknuti sve bloatware aplikacije sa svojih Android uređaja?

Neke bloatware aplikacije moći ćemo deinstalirati uobičajenim putem, dok neke nećemo. U većini situacija i kod većine korisnika prisilno zaustavljanje i onemogućivanje bit će sasvim dovoljno da sve bloatware aplikacije stave ondje gdje im je i mjesto. No ako želite ”baš baš” deinstalirati sve bloatware aplikacije sa svog Android uređaja morat ćete ”rootati” svoj uređaj.

Rootanje uređaja je nešto što korisnici obično ne rade. Razloga za ”ne-rootanje” je više. Jedan od najčešćih jest taj što se rootanjem uređaja gube sva jamstva koja su za taj uređaj postojala od strane proizvođača. Drugi razlog jest što rootanje nije baš jednostavan postupak (pogotovo za one koji u takvim aktivnostima nemaju iskustva). Rootanjem korisnik dobiva cijelo novi spektar mogućnosti nad svojim uređajem.

Tako osim brisanja bloatwarea korisnik nakon rootanja može na svoj uređaj instalirati gotovo svaku verziju Android OS (a ne samo one koje su određene na uobičajeni način, tvorničkim postavkama i kroz nadogradnje). No s obzirom na rizike koji dolaze rootanjem sigurno je sigurno: deinstalirati ono što možemo, a ono što ne možemo onemogućiti.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular