Većina nas naše pametne telefone ne čisti toliko često koliko bismo trebali. Bez obzira na to radi li se o koronavirusu, gripi, prehladi ili nečem četvrtom, pravilno čišćenje pametnih telefona moglo bi itekako doprinijeti boljem zdravlju nas kao korisnika, budući da su baš naši pametni telefoni ti koji su ”najprljaviji” predmeti u kućanstvu (prema istraživanjima, pametni telefon na sebi čak ima više bakterija od wc-školjke). Iz tog razloga bilo bi dobro znati kako pravilno dezinficirati pametni telefon, da ih pritom očistimo na najbolji mogući način, a da kod njih ne uzrokujemo nikakva oštećenja.
Proizvodi za čišćenje: da ili ipak ne?
Proizvođači pametnih telefona, kao što su Samsung i Apple, dolaze sa uputstvima u kojima jasno piše kako na najbolji i najsigurniji način možete očistiti neki od tih pametnih telefona. Prvi stupanj čišćenja uključuje brisanje pametnog telefona sa vlažnom tkaninom koja ne ostavlja vlakna te izbjegavanje grubih i agresivnih kemikalija, abrazivnih čistača i kompresiranog zraka (koji se inače preporučuje za ispuhivanje prašine i čišćenje teško dostupnih mjesta kod prijenosnih i stolnih računala).
Grubi proizvodi za čišćenje mogu dodatno doprinijeti ”trošenju” i mogu u stvari nagristi zaštitne obloge i legure, kojima su prebrisani zasloni većine pametnih telefona danas. Takve zaštitne legure ionako će se, kako vrijeme bude prolazilo i kako budete koristili svoje pametne telefone, trošiti i bit će sve manje učinkovite, no korištenje sredstava za čišćenje koja u sebi imaju nagrizajuća svojstva (pogotovo ako imaju alkohol), taj proces mogu znatno ubrzati, što znači da se nikako ne preporučuje korištenje takvih sredstava za čišćenje pametnih telefona. Korištenje izbjeljivača ili drugih, još agresivnijih kemikalija, može dovesti do toga da se taj zaštitni sloj na pametnom telefonu odmah obriše.
Iz Applea govore kako je najsigurniji način čišćenja iPhone pametnih telefona uz pomoć dezinfekcijskih rupčića (ili vlažnih maramica). Apple i dalje ne preporučuje nanošenje sadržaja sprejeva za čišćenje izravno na iPhone telefone.
Za najbolju zaštitu od koronavirusa i za maksimalno umanjivanje mogućnosti da se korisnik zarazi putem svog pametnog telefona, tableta, tipkovnice i ostalih vrlo često korištenih tehnoloških pomagala, preporučuje se da korisnici svakodnevno čiste takve uređaje.
Za početak, očistite kućište i poklopac kućišta pametnog telefona
Čišćenje kućišta ovisi o tome je li vaš uređaj vodootporan i je li njegovo kućište izmjenjivo (odnosno može li se poklopac kućišta odvojiti), način na koji ćete ovo moći obaviti će se razlikovati.
U slučaju da na svome pametnom telefonu možete odvojiti poklopac kućišta, tim bolje. Lakše ćete ga i jednostavnije moći očistiti. Takav poklopac možete bez straha očistiti čak i alkoholom (70-postotnim) i možete ga isprati vodom i sapunom. Možete isto tako za čišćenje poklopca kućišta koristiti i alkoholni sprej, no ovo koristite samo za čišćenje poklopca kućišta, ne i za kućište u slučaju da je vaš pametni telefon ”unibody”, što danas jest slučaj za veliku većinu pametnih telefona.
U slučaju da je vaš pametni telefon osmišljen na ”unibody” način, odnosno da kućište ne možete rastaviti i da poklopac ne možete odvojiti, najbolji način za čišćenje kućišta je uz pomoć vlažnih maramica i nakon toga brisanje nježnom tkaninom koja ne ostavlja vlakna. Ovdje je jako važno da tkanina za brisanje ne bude gruba, jer biste u suprotnom mogli ogrebati kućište svog pametnog telefona. Samo brisanje uređaja o majicu, koliko god se to činilo prikladno i brzo, nije dovoljno za potpuno dezinficiranje i pravilno čišćenje uređaja.
Dezinficirajte svoj pametni telefon
Ovaj postupak će se isto tako pomalo razlikovati ovisno o tome je li vaš uređaj vodootporan (po certifikatima IP 67 ili 68) ili nije. U slučaju da jest, tim bolje, jer ćete imati više mogućnosti za čišćenje i dezinficiranje, a i sam postupak dezinfekcije će biti znatno jednostavniji.
Ako na primjer imate Samsung Galaxy S9 ili bilo koji drugi uređaj koji je vodootporan po certifikatu IP68, stručnjaci kažu da svoj uređaj možete bez straha za početak staviti ispod mlaza vode. Uređaj, s obzirom na to da može preživjeti na dubinama i do dva metra u trajanju od 30 minuta, ne bi trebalo biti ništa ako biste ga na desetak sekundi stavili ispod mlaza vode.
Ako pak imate iPhone, Apple i dalje preporučuje svojim korisnicima da se suzdržavaju od ovakvih i sličnih pothvata, bez obzira na vodootpornost kojom se Appleovi pametni telefoni mogu pohvaliti. Nakon što ste svoj pametni telefon oprali ispod mlaza vode, ostavite ga neka se osuši ili ga prebrišite suhom krpicom (koja ne smije biti izrađena od grubih materijala i koja ne bi smjela ostavljati vlakna).
Što ako svoj pametni telefon želite dezinficirati, a on nije vodootporan? Ako je takav slučaj, ne morate se brinuti, jer i dalje postoje sigurni i učinkoviti načini kako možete očistiti i dezinficirati svoj pametni telefon.
Vlažna tkanina izražena od nježnih vlakana (umočena samo u vodu, ne ni u kakve agresivne otopine) u ovome će vam najbolje pomoći. Dok svoj telefon brišete, pazite na USB-C utor, utor od 3.5 mm i na leće kamere. Ne bi bilo dobro da voda uđe u neki od tih utora, a kod čišćenja leća kamere trebat ćete biti posebno nježni.
No za čišćenje površine zaslona uređaja nikako nemojte koristiti alkoholna sredstva, izbjeljivače, niti bilo kakva ostala slična abrazivna sredstva, budući da će to uzrokovati oštećenje zaštite zaslona, a može uzrokovati i oštećenje samoga zaslona. Isto tako, nemojte koristiti kompresirani zrak za čišćenje utora, kao što su USB-C i utor od 3.5 mm. Umjesto toga, koristite štapić za čišćenje uha; njega možete namočiti u 70-postotni alkohol i njime lagano možete očistiti svu prljavštinu koja se nakupila unutar tih utora.
Što ne raditi
Sada kada smo rekli kako pravilno očistiti i dezinficirati pametni telefon, recimo i nešto o tome što nije dobro raditi. Osim što pametni telefon nije dobro čistiti agresivnim i abrazivnim sredstvima za čišćenje, ono što isto tako nije dobro i što može itekako doprinijeti širenju bakterija jest korištenje pametnih telefona u toaletima ili za vrijeme konzumiranja hrane.
Studije su dokazale da su površine pametnih telefona (ukoliko se ne čiste redovito) prljavije i da na sebi imaju više bakterija od površine wc-školjke. Isto tako, budući da pametne telefone stavljamo doslovno svagdje, korištenje pametnog telefona za vrijeme konzumiranja hrane definitivno nije preporučljivo.
Redovito čistite i dezinficirajte svoje pametne telefone, pazite gdje i kada ih koristite kako biste minimizirali potencijalno širenje bakterija i ostanite zdravi.
Piše: Z.K.