PočetnaHardverKomponenteZašto kupiti novu matičnu ploču?

Zašto kupiti novu matičnu ploču?


Kroz godine vaše računalo radi sve sporije i dođe vrijeme kada se odlučite za nadogradnje, možda se zapitate trebam li nadograditi i matičnu ploču? To je vrlo bitna komponenta vašeg sustava, ali nije uvijek lako znati kada trebate nadograditi matičnu ploču.

Zamjena matične ploče može biti skupa, ali vam može donijeti i prednosti u pogledu brzine, hardverske podrške i bolje grafičke podrške. Objasnit ćemo vam neke razloge zašto biste trebali novu matičnu ploču i neke napomene koje trebate imati na umu kada to učinite.

Htjeli biste bolji i brži procesor

Ako je vaš procesor prilično nov, skok glede performansi koji dolazi s nadogradnjom na noviji će biti prilično mali. Ako imate procesor koji je star tri ili više godina primijetit ćete značajno povećanje performansi nadogradnjom na noviji procesor. Ali da biste to učinili, treba vam matična ploča koja podržava noviji procesor.

S druge strane, ako nadograđujete radi boljih gaming performansi, uložite taj novac u novu grafičku karticu. Većina modernih igara traži od vas jaču grafičku karticu nego procesor.

Ako vas zanima kako ugraditi procesor pratite korake u našem vodiču.

 

Ako želite bržu i bolju RAM memoriju

Nadogradnja na novije iteracije RAM-a zahtijeva matičnu ploču koja će podržavati te nove RAM module. Na primjer, ako trenutno upotrebljavate DDR3, ne možete se prebaciti na DDR4 ili DDR5 bez da prije toga zamijenite matičnu ploču i procesor.

Međutim, povećanje performansi između iteracija RAM-a nije tako velika. Ako je brzina jedini razlog nadogradnje, razmislite i istražite gdje bi bilo pametnije uložiti taj novac.

Ako vas zanima kako ugraditi RAM memoriju pratite korake u našem vodiču.

 

Želite bolju grafičku karticu

Iako su gore navedeni razlozi za nadogradnju dobri, po mom mišljenju je ovo najbolji razlog za nadogradnju vaše matične ploče. Ako ste gamer ili uređujete videozapise, nova kombinacija procesor, matična ploča i grafička kartica visokih performansi će od vašeg računala napraviti potpuno novi uređaj.

Igre će se pokretati brže i s puno manje blokiranja, moći ćete pojačati postavke u igri za pokretanje s boljim detaljima i većim rezolucijama.

Ako niste gamer i više ste povremeni korisnik, najbolje bi bilo nadograditi RAM-e ili SSD. U tom slučaju nadogradnju grafičke kartice možete zanemariti.

Ako vas zanima kako ugraditi grafičku karticu pratite korake u našem vodiču.

 

Za brži prijenos i pohranu podataka

Nadogradnja na SATA III ili USB 3.0 povećava brzinu prijenosa podataka s jednog uređaja na drugi. Na primjer, SATA III ima maksimalnu brzinu prijenosa od 6 GBps, a USB 3.0 maksimalnu brzinu prijenosa od 5 GBps. Oba priključka su dovoljno brza za jednostavan prijenos datoteka i podataka. Najkvalitetniji SSD-ovi dostižu brzine prijenosa podataka oko 2 GBps, većina ima manju brzinu prijenosa.

Ima i nekih drugih razloga koji se mogu uzeti u obzir, recimo SATA III je brži od USB 3.0 zbog „Native Command Queuing“ mogućnosti i nedostatak USB 3.0 je taj što je zajednički priključak. Iako su oba dovoljno brza za ono što će vam trebati, niti jedan neće dostići njihove maksimalne brzine. Ne teče uvijek med i mlijeko kad se nadograđuje sustav. Za one koji nemaju puno iskustva u sastavljanju vlastitih računala i obično se ne drže napisanih uputa postoji mogućnost da će potrošiti dodatan novac kako bi popravili početničke pogreške.

 

Ako imate oštećene komponente

Oštećenje matične ploče nije čest, ali je ozbiljan problem. Ispucane iglice, prekinuti spojevi, pražnjenje statičkog elektriciteta i ostali problemi će vas odvesti u trgovinu da kupite nove priključke ili u servis za stručno dijagnosticiranje. Isto se odnosi i za oštećenja koja se mogu dogoditi prilikom kratkog spoja, oštećenje dimom, vodom, pa čak i udarcem.

Upamtite da je nadogradnja procesora i matične ploče jedna od najskupljih nadogradnji koje možete napraviti na postojećem računalu. Ako niste sigurni u svoju sposobnost da sve dijelove ispravno uparite ili da ispravno sastavite čitavo računalo, uvijek će biti najbolje da se odlučite za profesionalnu pomoć, a ne da vas vaše pogreške kasnije koštaju.

 

Ako želite nove mogućnosti

Vjerojatno ne razmišljate o matičnim pločama kao komponentama koje dolaze s uzbudljivim mogućnostima, ali postoji tehnološki razvoj u svijetu matičnih ploča i možda ćete htjeti novu matičnu ploču kako biste ih iskoristili. Na primjer, možda želite koristiti M.2 SSD. Ovaj SSD je vrlo malog formata koji se izravno postavlja na vašu matičnu ploču. No za taj SSD vam treba matična ploča koja podržava M.2 pogone. Možda želite računalo koje podržava prijenose putem Thunderbolt 3 priključka, u tom će vam slučaju trebati matična ploča s Thunderbolt 3 povezivanjem.

Ako želite iscijediti još nešto performansi iz postojećeg računala ili samo želite naučiti i vidjeti kako se kreću performanse, možda biste trebali overclockati procesor. Trebat će vam procesor i matična ploča koja podržava overclockanje.

 

Pripazite na probleme s kompatibilnošću

Da biste si olakšali nadogradnju morat ćete uskladiti novi hardver s postojećim hardverom ili možete kupiti komplet novu opremu. Najvažniji dio je da se matična ploča i procesor podudaraju. Točnije, utor za procesor mora odgovarati iglicama na procesoru.

Na primjer, matična ploča podržava LGA 1150, vaš procesor također mora podržavati LGA 1150. Postoje i druge stvari koje se trebaju uzeti u obzir, poput BIOS kompatibilnosti, TDP podrška i broj SATA priključaka. Možete koristiti internetske stranice poput PC Part Picker koja je odličan alat za one koji prvi puta sastavljaju svoje računalo. Na PC Part Picker stranici možete provjeriti jesu li vaši dijelovi međusobno kompatibilni.

 

Odabir ispravne RAM memorije

Imajte na umu da DDR3, DDR4 i pojava DDR5 RAM-a znači da ćete morati biti dodatno oprezni kako biste osigurali da vaša kombinacija matične ploče i procesora može upravljati određenom memorijom koju ste odabrali. Ako nije, morat ćete nadograđivati. Nažalost, za ovaj problem ne postoji drugo rješenje, ali ako se greška i dogodi barem možete druge upozoriti.

Frekvencije i napon RAM-a se također moraju podudarati sa željenim rasponom matične ploče. 1333, 1600, 1866, 2133 i 2400 MHz s naponima od 1.65 V bi se trebali podudarati jednako s navedenim rasponom matične ploče. Znači, ako imate 2400 MHz RAM-e i koristite ga s 2133 MHz procesorom, mogli biste naići na probleme s kompatibilnošću koji mogu biti štetni za performanse ili dovesti do kvara.

 

Pripazite na „bottleneck“ prilikom nadogradnje matične ploče

Upamtite da je matična ploča povezana s procesorom, RAM-ima, tvrdim diskom, grafičkom karticom i ostalim hardverom tako da nije važno samo osigurati kompatibilnosti nego i pripaziti da jedna komponenta ne bootlenecka drugu ili više njih. Na primjer, možete imati najnoviju grafičku karticu i prastari procesor.

Bez obzira na brzinu kombinacije procesora i matične ploče i dalje trebate voditi brigu o postojećim karticama koje kontroliraju kvalitetu grafike, pohranu i obradu podataka. Ako se bilo koja od ovih stavki pati kako bi držala korak s ostalim komponentama, nespojiva je ili zaostaje u performansama, vaš se čitav uređaj može usporiti.

Piše: A. M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular