PočetnaHelpdesk4 PC komponente koje se često kvare i kako produžiti njihov radni...

4 PC komponente koje se često kvare i kako produžiti njihov radni vijek


U idealnom svijetu, vaš PC bi radio dok god ga trebate, a nove komponente bi kupovali onda kada biste htjeli poboljšati performanse istoga. Nažalost, život nije fer i komponenteumiru”. Isto tako, neke zamijene komponenti mogu biti skupe, pa je bitno da ih iskoristite maksimalno koliko možete, te da im produžite vijek trajanja ako je to moguće.

Ono što možete napraviti je redovno pravilno održavati komponente. Dugovječno računalo počinje i završava s redovnim održavanjem, posebice kada ste ga “izgradili” sami. Mi ćemo u ovom tekstu vidjeti koje se to komponente mogu pokvariti i što možete učiniti da se to događa što rjeđe. Pa krenimo redom …

1) Matična ploča

Postoji nekoliko načina zašto biste svakih par godina trebali zamijeniti vašu matičnu ploču. Zato se nadamo da ćete to raditi na volonterskoj bazi, a ne zato što morate i jer se pokvarila. Dobra vijest je što je svaka nova generacija matičnih ploča sve bolja i izdržljivija.

Zašto se matične ploče kvare?

Iako matične ploče nemaju pomičnih dijelova, one su vrlo kompleksne u svom dizajnu. Matična ploča je ono što povezuje sve vaše komponente u računalu i ako ona ima nekakvu grešku, iako bila i sitna, posljedice mogu biti katastrofalne.

Životni vijek matične ploče je teško odrediti, ali studija iz 2018. godine, kaže da jedna od 49 matičnih ploča ima problema. To se čini kao super postotak, ali i nije baš. To znači da će svaka 49.-ta osoba imati problema s istom. I nemojte se zavaravati – to možete biti i vi.

Matične ploče prije 2017.-te godine su imale još veći postotak problema. Tamo je bila problematična jedna od 30 ploča. Vidi se napredak, ali još uvijek ima prostora da to bude bolje. Ono što najviše može naštetiti matičnoj ploči je vrućina u sobi, vrućina u kućištu koje nema dobre ventilatore, vlaka i statika.

Kako produžiti životni vijek matične ploče?

Iako ovo možda zvuči trivijalno, ali računalo bi trebalo držati na mjestu u sobi koje nije direktno izloženo suncu, zbog vrućine, te na mjestu gdje zrak nije jako suh. S jedne strane treba sobu držati na normalnoj temperaturi, ali nije dobro imati računalo ni ispod klime jer to može naštetiti istoj.

Drugi savjet je – ne dirajte prstima matičnu ploču. Mnogi imaju tendenciju dodirivati ploču, posebice dok mijenjaju komponente ili stavljaju pastu za procesor. Naravno da ćete ju morati malo dotaknuti, to nije upitno, ali smanjite to na minimum. Također, neka matična ploča minimalno vremena bude van kućišta. Zamijenite komponente koje trebate i vratite ih u kućište računala.

Također, uvijek isključite računalo dok radite po komponentama. Ugasite ga i ištekajte iz struje. Začuđuj je broj ljudi koji dodaju RAM memoriju, na primjer, dok im je računalo uključeno u struju. Osim što riskirate da vam matična ploča prestane raditi, može vas stresti i struja.

2) Diskovi

Diskovi dolaze u dvije forme: kao HDD (tvrdi disk) i SSD. Računalo ne može funkcionirati bez njega, a to je zato što je OS spremljen na njemu. Disk je krucijalni dio računala, a ako “umre”, morate ga odmah zamijeniti.

Zašto se diskovi kvare?

Obje vrste diskova – HDD-ovi i SSD-ovi – se kvare. Ali i različitih razloga. HDD-ovi su klasični, tradicionalni diskovi i oni su mehanički. Imaju pomične dijelove koji se s vremenom mogu pokvariti ili prestati raditi kako moraju raditi. Nadalje, disk se može “ogrebati”, glava može prestati okretati disk ili dijelovi mogu postati “paralizirani” zbog nedostatka struje ili čak prevelikog napona.

SSD-ovi su flash memorija, pa oni nemaju pomičnih dijelova. No, to ne znači da se ne kvare. Dugoročno se mogu pokvariti, čipovi mogu postati neupotrebljivi, podaci se mogu koruptirati itd. Najčešće je razlog visoka temperatura, ali i nedostatak struje ili nestanak iste. O tome smo nedavno i pisali.

Kako produžiti životni vijek diska?

Bez obzira kakav disk koristite, uvijek je dobra ideja uložiti novac u uređaje koji štite računalo od pada napona, prevelikog napona, nestanka struje … To je općenito dobar savjet, bez obzira na diskove. Takvi uređaji štite sve vaše PC komponente, ne samo diskove, ali oni su posebno osjetljivi na promjene napona.

Nadalje, izbjegavajte ekstremne temperature. Bile one u plusu ili minusu. Ako vam je računalo u sobi gdje je temperatura veća od 35 stupnjeva, potencijalno imate problem. Ista stvar je ako vam je zimi računalo u sobi bez grijanja. Idealno je držati računalo na sobnoj temperaturi tijekom cijele godine.

Također, bitno je osigurati dobru protočnost zraka i spriječiti zagrijavanje računala zbog nedostatka dobre ventilacije.

U svakom slučaju, diskovi su osjetljivi na temperature i promjenu napona. Učinite sve što možete da to spriječite.

3) RAM

RAM memorija je užasno bitna za dobro korištenje računala i to je jedna od komponenti koju ćete prvo nadograditi/zamijeniti kada želite “povećati performanse” računala. Danas je norma oko 8 GB RAM-a, ali mi preporučujemo uvijek 12-16 GB za bolje iskustvo korištenja računala.

Zanimljivo je da se RAM najmanje kvari od svih komponenti na ovom popisu, ali se i dalje kvare. To uvelike ovisi i o brandu memorije kojeg kupite. Nisu svi jednako kvalitetni niti imaju jednako dobru kontrolu komponenti na izlasku iz tvornice.

Zašto se RAM kvari?

U idealnim uvjetima, RAM ima jako dugačak životni vijek. Studija iz 2016. godine pokazuje da se RAM-i kvare u 0.2 posto slučajeva! To je ako kupite Kingstonove pločice. Corsair je imao problema s 1.08 posto pločica koje je proizveo. Ali i dalje se radi o tome da će jedna od 100 osoba imati problema s RAM-ima.

Ono što može u tren oka “ubiti” RAM je isto što ubija i diskove – temperatura i napon. Većina RAM-a odlično radi na temperaturama od -15C do 30C. Ako ste van tih limita, memorija može imati problema. To se neće dogoditi vjerojatno iste sekunde, ali u nekom “normalnom” periodu korištenja na ekstremno niskim illi visokim temperaturama, vidjet ćete probleme. I to će radikalno smanjiti životni vijek memorije.

Promijene napona mogu doći i zbog loše matične ploče, lošeg napajanja računala ili struje koju imate doma. Ako često imate problema s nestajanjem struje, vjerojatno ćete imati problema s RAM-ima (i diskovima).

Kako produžiti životni vijek RAM-a?

Vjerojatno najbolji savjet je – kupujte pločice memorije od provjerenih i kvalitetnih brendova. To uključuje Kingston, Crucial, G.Skill i Corsair. Naravno i neke druge, ali ove smo i sami koristili i bili smo i više nego zadovoljni. I svakako pročitajte reviewove drugih korisnika prije kupnje.

Uz to, osigurajte kvalitetno napajanje za vaše računalo. Što nas vodi do iduće komponente na našem popisu.

4) Napajanje

Jedinica za napajanje (PSU / Power supply unit) je komponenta koja napaja cijelo računalo strujom. Bez nje ne biste mogli uopće pokrenuti računalo, što je logično, a kod kupnje je mnogo toga što treba uzeti u obzir. Ipak, postoje neki indikatori kako odabrati dobro napajanje i kako odrediti životni vijek napajanja.

Zašto se napajanje kvari?

Iako mnogi imaju predrasude oko napajanja i misle da je ovo komponenta koja se često kvari, to baš nije tako. Statistika pokazuje da, u idealnim uvjetima, tek 1 od 100-injak napajanja ima problema. Najmanje se kvare Fortron napajanja (0.49 posto), a najviše Cougar (2.41 posto). U prosjeku to je oko 1.15 posto svih napajanja.

U normalnim uvjetima PSU bi trebao trajati mnogo godina, a minimum 5. Neka napajanja mogu izdržati i 10 godina ako imate sreće. Ali ako napajanje radi visokim kapacitetom duži period, mogu nastati razni problemi.

 

Kako produžiti životni vijek napajanja?

Za početak, kupujte provjerene, high-quality, brendove. Mnogi generički modeli su precijenjeni i nemaju nikakvu toleranciju na stres. To znači da će i vrlo brzo (< 3 godine) doživjeti kvar.

Također, treba imati u vidu da neki brendovi ne rade samo PSU-ove, nego kupuju spomenute generičke modele i samo zalijepe svoju naljepnicu na njih. Nažalost, to znači da čak i dobri brendovi imaju napajanja koja nisu tako dobra. Neki modeli možda i jesu, drugi nisu. Oscilacije mogu biti prilično velike.

Ono što možete napraviti je ne izlagati napajanje visokim naporima, odnosno ako vam računalo zahtjeva 450W, nemojte kupiti ono od 500W. Kupite ono od 750W. Imajte uvijek prostora ako vam zatreba dodatna “energija”, a i ne želite da napajanje radi na maksimumu. To posebice vrijedi za one koji računalo koriste za rudarenje kriptovaluta, one koji overclockaju računalo, te one koji imaju više grafičkih kartica i konstantno igraju igre na (very) high detaljima/postavkama.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular