PočetnaHardverKomponenteRecenzija Nvidia GeForce GTX 1660 Super

Recenzija Nvidia GeForce GTX 1660 Super


Nvidia GeForce GTX 1660 Super za mnoge će biti izvrstan odabir, budući da se radi o grafičkoj kartici koja i danas nudi jako dobre mogućnosti, ali za pristupačniju cijenu. Ne samo da nadmašuje originalni GTX 1660, nego se gotovo podudara s GTX 1660 Ti, čineći tu skuplju karticu gotovo irelevantnom u usporedbi.

Ukratko rečeno: Nvidia GeForce GTX 1660 Super sve u svemu jako je dobar odabir čak i danas za one igrače koji žele ”gejmati” na srednje-visokoj razini, a koji si ne mogu ili ne žele priuštiti cjenovno nepristupačnije modele. Nadovezuje se na GeForce GTX 1660 kako bi povećao snagu, no ipak nudi povećanje performansi dok je i dalje u rasponu proračuna za grafičku karticu, što karticu poput ove čini tako privlačnom. U biti, ne morate potrošiti puno više za tu dodatnu izvedbu, što je čini dodatno privlačnom, iako se radi o starijem modelu.

 

Nvidia-ina 1660 Super nakon svih tih godina i dalje djeluje ”super”

Pronaći onu zlatnu sredinu koja će osigurati solidno iskustvo igranja na rezoluciji od 1080p za razumnu cijenu nije najlakši zadatak za igrače koji su ograničeni proračunom. Većina GPU-ova koji su danas dostupni jednostavno su preskupi. No, tu na scenu dolazi Nvidia GeForce GTX 1660 Super.

Sa svojom poboljšanom brzinom i video memorijom u usporedbi s originalnom 1660, to je gotovo idealna grafička kartica za svakoga tko želi složiti svoje proračunsko računalo za igranje na višu razinu, budući da GTX 1660 Super stoji negdje između GTX 1660 i GTX 1660 Ti u pogledu performansi i cijena. S obzirom na to, ovaj je model dobrodošao dio Nvidia Turing linije. S obzirom na to što nudi u smislu ukupne vrijednosti, još uvijek je jedna od najboljih grafičkih kartica za svakoga s ograničenim proračunom.

Ako tražite odličan model grafičke kartice za igranje igara na rezoluciji od 1080p, poželjet ćete Nvidia GeForce GTX 1660 Super. Izvorna GTX 1660 već je bila jedna od najboljih cjenovno pristupačnih grafičkih kartica za one koji sklapaju gamerska računala s naglaskom na uštedu, a Nvidia ju je u osnovi učinila boljom u svakom pogledu. Nvidia Super serija je na neki način bila i pogodak i promašaj: s RTX 2080 koja je bila značajan neuspjeh, no ne može se ne preporučiti GTX 1660 Super.

EVGA GTX 1660 Super SC Ultra

Dizajn i izgled modela

EVGA GTX 1660 Super SC Ultra ima dimenzije 20.32 x 12.7 x 3.81 cm, što je čini pravom karticom s dva utora. Nakon instaliranja kartice, još uvijek možete koristiti utor za proširenje ispod, iako ostavlja vrlo malo prostora između dvije komponente. Mala fizička veličina kartice omogućuje joj da stane u većinu sustava bez problema s čišćenjem. Ali uvijek provjerite specifikacije svoje šasije prije kupnje grafičke kartice.

Dizajn SC Ultra je prilično jednostavan, koristi postavu s dva ventilatora s pokrovom koji okružuje ventilatore i prekriva hladnjak ispod. Sivi pokrov ima oznake EVGA, Geforce GTX i Super na vrhu. SC Ultra ima crnu stražnju ploču dizajniranu za zaštitu stražnje strane PCB-a i dodatnu krutost, ali također čisti izgled kartice. Ako je RGB osvjetljenje na vašem popisu zahtjeva, morat ćete potražiti negdje drugdje jer ga ova kartica nema.

Sva rasvjeta morat će dolaziti s vaše matične ploče ili na neki drugi način. IO ploča sastoji se od DisplayPort, HDMI 2.0b i DVI-D izlaza. Morat ćete kupiti adaptere ako želite imati više zaslona i radije koristite isti konektor. Volio bih vidjeti barem dva HDMI ili DisplayPort-a, iako možda samo za tu svrhu.

Hladnjak koristi bakrenu baznu ploču koja dolazi u izravan kontakt s GPU jezgrom za hlađenje. Čini se da je VRM 3+2 okus s prostorom na ploči za dodatne faze. EVGA vjerojatno nabavlja ploču s druge kartice malo više u nizu. Zanimljivo je da se VRM-ovi ne hlade nikakvim kontaktom s hladnjakom, već samo protokom zraka iz ventilatora. Hladnjak aktivno hladi GDDR6 memoriju kroz neke vrlo debele termalne podloge.

EVGA GTX 1660 Super SC Ultra

EVGA GTX 1660 Super SC Ultra performanse

Obje nove Super kartice temelje se na Turing arhitekturi i koristit će varijantu TU116 silicija prisutnog u 1660 i 1660 Ti. Kao i druge grafičke kartice temeljene na GTX Turingu, one ne uključuju RTX podršku. TU116 matricu proizvodi TSMC 12nm FFN (FinFET Nvidia) procesom, sastoji se od 6,6 milijardi tranzistora i ima 284 mm². Ispod je isti kompliment od 1408 jezgri, 88 TMU-ova i 48 ROPS-ova koji se nalaze u GTX 1660. GTX 1660 Super nalazi se na 192-bitnoj sabirnici koju napaja šest 32-bitnih memorijskih kontrolera. Superova GDDR6 video memorija glavna je razlika između njega i originalnog GTX 1660 koji koristi GDDR5.

Ova promjena značajno poboljšava propusnost memorije sa 192,1 GBps na 336 GBps i služi kao primarni izvor poboljšanja performansi. Kapacitet memorije ostaje isti na 6 GB, što je dovoljno za izvrsne detalje pri igranju na 1080p. EVGA GTX 1660 Super SC koju imamo za recenziju, ima osnovni takt od 1530 MHz i takt memorije od 1750 MHz. EVGA navodi pojačani takt na 1.830 MHz, što je 45 Mhz iznad referentne brzine od 1.785 MHz. Povećane specifikacije na 1660 Super daju malo povećanje TDP-a sa 120W na 125W.

Uz izmjene hardvera, Nvidia je neke postojeće značajke učinila dostupnijima. Prvi primjer je Nvidia-in način Ultra Low Latency (NULL). Ukratko, NULL mod se aktivira kada broj sličica u sekundi (fps) prijeđe brzinu osvježavanja monitora, za što Nvidia kaže da sprječava trganje zaslona bez dodavanja latencije. Nvidia kaže da korištenje NULL-a s G-Syncom (ove značajke rade zajedno je novi bit) značajno poboljšava latenciju u usporedbi samo s korištenjem V-Synca, za koji tvrtka smatra da nudi dobru ravnotežu između kvalitete slike (sprječavanje takozvanog ”trganja zaslona” ili ”screen tearinga”) i latencije.

Nvidia-in ReShade, alat za modificiranje/naknadnu obradu, omogućuje vam stvaranje filtara za naknadnu obradu za igre i njihovu upotrebu u stvarnom vremenu, kao i na fotografijama/snimkama zaslona. Ažuriranje ovdje integrira podršku za Reshade u GeForce Experience putem Freestylea ili putem Ansela. Kako biste implementirali filtar, izdvojite ga na odgovarajuću putanju, aktivirajte Ansel (Alt+F2) ili Freestyle (Alt+F3) i možete primijeniti Reshade filtre koji vam se sviđaju.

Izoštravanje slike već je neko vrijeme dostupno putem Freestylea, no sada mu možete pristupiti putem Nvidia Control Panel mogućnosti ili kontrolne ploče. Iz Nvidia-e tvrde da su performanse i kompatibilnost igara poboljšani, a ova promjena također daje ovoj značajci još jednu pristupnu točku. Nvidia podržava izoštravanje slike na svim igrama koje podržavaju DirectX 9, 10, 11 i 12.

Velika razlika u odnosu na originalnu grafičku karticu je povećanje na GDDR6 video memorije, što rezultira povećanjem brzine memorije s 8 Gbps na 14 Gbps: to je jednako brzo kao VRAM u iznimno snažnom RTX 2080 Ti. Ovo povećanje na GDDR6 uvelike pomaže u premošćivanju jaza između GTX 1660 i GTX 1660 Ti, ali ne ide do kraja. Također je važno napomenuti da ovaj GPU nema RT i Tensor jezgre koje ima RTX 20 serija Turing grafičkih kartica. To znači da iako tehnički možete omogućiti RT ili Ray Tracing mogućnost; ono će pretvoriti bilo koju igru u kojoj je pokušate omogućiti u dijaprojekciju, što je nešto što je više primjetno nego na bilo kojoj drugoj grafičkoj kartici.

Tijekom našeg testiranja, slučajno smo ostavili uključenu Ray Tracing mogućnost u Metro Exodusu, što je dovelo do toga da je čak i izbornik bio neupotrebljiv. Ali, zapravo, na kraju dana ne možete očekivati da će se grafička kartica u ovoj klasi natjecati s grafičkim karticama koje koštaju dvostruko više. GTX 1660 nema RT jezgre, kao ni GTX 1660 Ti, tako da jedino ima smisla da GTX 1660 Super bude ograničen ovdje. To iskreno čini još impresivnijim što je još uvijek među najboljim Nvidia GeForce grafičkim karticama koje možete kupiti.

Jedna stvar koje biste trebali biti svjesni je da su priključci malo ograničeni na GeForce GTX 1660 Super. Testirali smo EVGA GTX 1660 Super SC Ultra, a ograničen je na DVI, HDMI i DisplayPort. Ovo nije baš grafička kartica s koje ćete pokretati 10 zaslona, ali voljeli bismo vidjeti da je Nvidia izbacila DVI priključak i dodala ili drugi HDMI ili možda čak USB-C priključak. Konačno, ako odaberete ovu grafičku karticu, trebat će vam vanjsko napajanje da bi radila, u ovom slučaju 8-pinski PCIe konektor napajanja. To znači da GTX 1660 Super sama troši 127,4 W u najtežim situacijama, pa biste trebali osigurati napajanje od najmanje 500 W.

 

EVGA GTX 1660 Super SC Ultra

EVGA GTX 1660 Super SC Ultra test

Iskreno govoreći, Nvidia GeForce GTX 1660 Super je i danas jedna zaista jako dobra grafička kartica, posebno u usporedbi sa ostalima koje su u njezinom rangu. U Time Spyju, GTX 1660 Super bio je oko 5% sporiji od GTX 1660 Ti koji košta znatno više i bio je nevjerojatnih 14% brži od GTX 1660, odnosno od modela kojeg u biti zamjenjuje. U Fire Strikeu razlika je bila još manja: samo je 2% sporiji od GTX 1660 Ti. Odlični rezultati po pitanju performansi nastavile su se i u igrama. U Metro Exodusu pri 1080p, Nvidia GeForce GTX 1660 Super u prosjeku je imao 41 sličicu po sekundi (fps), u usporedbi s 38 koje je postigao standardni model GTX 1660 i 44 koliko je postigao 1660 Ti. To bi moglo izgledati kao marginalna razlika u performansama, ali je i dalje važno.

U manje zahtjevnoj igri Middle Earth: Shadow of War, GTX 1660 Super je apsolutno dominirao, ostvarivši prosječnih 79 fps-a pri 1080p s postavkama na Ultra. Smatramo da ovaj naslov više predstavlja vašu prosječnu AAA igru, tako da možete očekivati jako dobre performanse u većini igara koje i danas poželite igrati. Čak i pri 1440p, GTX 1660 Super može podnijeti napor, ali jasno je da će se početi prikazivati određeni minusi.

Grafička kartica uspijeva dobiti respektabilnih 54 fps-a u Middle Earth: Shadow of War, ali je pad bio itekako vidljiv u Metro: Exodus, uspjevši doći jedva do 32 fps-a. Iako je igru tehnički moguće igrati, 30-ak sličica po sekundi danas je za mnoge igrače ipak premalo, budući da je 60 fps-a optimum. Ipak, ako želite izvući nešto više sličica po sekundi, snizite rezoluciju i smanjite neke postavke.

 

Zaključna riječ

Nvidia je krenula popuniti praznine u proračunskom prostoru i poboljšati performanse u odnosu na postojeću liniju. S GTX 1660 Super, tvrtka je postigla upravo to. Testiranja pokazuju da 1660 Super uglavnom zaostaje za skupljim 1660 Ti modelom. Prilikom testiranja viših rezolucija koje više ovise o GPU-u, 1660 Ti malo povećava svoje vodstvo u nekim od ovih naslova. Nova Super kartica držala se u najmanju ruku uz bok skupljom Ti modelu.

 

Tehničke specifikacije:

  • Kodno ime: Turing TU116
  • Arhitektura: Turing
  • Cjevovodi: 1408 – unificirani
  • Brzina jezgre: 1530 – 1785 (Boost) MHz
  • Brzina memorije: 14000 MHz
  • Širina memorijske sabirnice: 192 bita
  • Vrsta memorije: GDDR6
  • Maksimalna količina memorije: 6 GB
  • Dijeljena memorija: Ne
  • API DirectX 12_1, Shader 6.4, OpenGL 4.6
  • Potrošnja energije: 125 Watta
  • Broj tranzistora: 6,6 milijardi
  • Tehnologija: 12 nm
  • Datum izlaska na tržište: 29.10.2019
  • Cijena: od 265 eura ili oko 1997 kuna

 

Zašto kupiti GeForce GTX 1660 Super model?

  • Čak i danas ovo je odličan model za igranje na rezoluciji od 1080p za dobru cijenu.
  • Potrošnja energije na GTX 1660 Super nije mala, ali je manja od većine drugih opcija, tako da možete proći s manje od 500 W PSU i PCIe 3.0 matičnom pločom.
  • Ako nemate puno novca na raspolaganju, a želite i dalje imati jako dobru grafičku karticu, u tom slučaju ovaj model bi mogao biti idealan za vas.

 

Zašto ne kupiti ovaj model?

  • Ako želite neke dodatne mogućnosti, kao što je Ray Tracing. Treba imati na umu da ova grafička kartica ne podržava RT i neke druge nove tehnologije, a nema ni tenzorske jezgre.
  • GTX 1660 Super izvrsna je opcija za igrače s ograničenim proračunom, ali ako imate još malo novca za kupnju grafičke kartice, pokušajte prijeći na RTX ili AMD RX 6000 grafičke kartice.
  • GTX 1660 Super ima samo DVI, HDMI i DisplayPort ulaz (svaki po jedan) i nema USB Type-C, tako da ako želite pokrenuti neku igru na puno zaslona, ova kartica to neće moći.

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Ranije ste bili OK zbog kratkih tekstova, ali u zadnje vreme pravite nepotrebno dugacke romane od recenzija…

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular