PočetnaHardverKomponenteAsus Maximus VIII Gene recenzija

Asus Maximus VIII Gene recenzija


Jedna od ponajboljih microATX ploča na tržištu kojoj je zapravo jedini nedostatak nešto viša cijena

Gene je dobro poznata serija ploča koju biraju svi koji žele složiti maleno i moćno računalo, pri čemu žele i overclockirati, te eventualno koristiti 2-way Crossfire ili SLI sustave grafičkih kartica. Uz Gene dobivaju moćne audio i mrežne podsustave.

Piše: Krešimir Matanović

Mala, a moćna

Ploča je microATX formata, dimenzija 24,4 x 24,4 cm, a dizajn joj je dosta izmijenjen u odnosu na prethodnicu sa chipsetom Z97. Hladnjaci na VRM-u i chipsetu su drugačiji, imaju dizajn s nešto više rebara kako bi se poboljšala disipacija topline. raspored komponenata je klasičan i bez prevelikih komplikacija, što je značajno zbog malenih dimenzija ploče.

Audio jedinica je na odvojenom dijelu PCB-a nalazi te nosi marketinški naziv ROG SupremeFX 2015, a riječ je o osam kanalnom audio CODEC-u koji podržava multi-streaming, jack-detection, jack-retasking itd.

Za mrežne se mogućnosti brine Intelov I219V Gigabit LAN kontroler, koji ima dual interconnect vezu između integriranog kontrolera i fizičkog sloja, a podržava i anti surge LANGuard tehnologiju. Iza svega toga se nalaze dva siva PCIe x16 3.0 priključka (x16 ili dual x8) s podrškom za dcije grafiče kartica u Crossfire i SLI konfigurcaija, a tu je i jedan crni PCIe 3.0 x4 priključak. Između dva velika PCIe priključka se nalazi i M.2 Socket 3 s podrškom za uređaje dužina 42,60,80 i 110 mm. Što se ostatka povezivosti tiče tu su dva SATA Express porta na lijevoj strani, te dva klasična SATA 6 Gbps porta (RAID 0, 1, 5 i 10).

Odličan overclocker

USB priključaka ukupno ima osam u verziji 3.0 (šest na stražnjem I/O panelu + dva na ploči), zatim jedan USB 3.1 Type A i jedan Type C na stražnjem panelu (ASMedijin kontroler), te četiri USB 2.0 (na ploči). Ploča ima i četiri tipke koje nam pomažu kada je sustav na stolu Power, Reset, Retry Button i Safe Button. Retry skraćuje vrijeme prilikom overclockinga, jer odmah pokušava ponovno učitati iste zadane vrijednosti ukoliko se računalo ne podiže, bez da moramo ploču isključivati.

UEFI sučelje je klasično za ROG ploče, pregledno, brzo i vrlo bogato s opcijama za podešavanje. Mi smo naš Intelov Core i7-6700K uspjeli natjerati na 4,6, a kasnije i na 4,7 GHz uz uzornu stabilnost sistema. Softverska strana priče je klasično bogata, te uključuje RAMDisk, RAMCache, AI Suite III itd.

GENE donosi u prvom redu bolje overclockerske značajke na malenoj površini microATX ploče, a nakon toga je tu i odličan zvučni podsustav, velike mogućnosti povezivosti i proširivosti, dobre rashladne karakteristike. Kao i njene prethodnice riječe je o vrlo dorboj ploči koja međutim nije nimalo jeftina. 

SPECIFIKACIJE
Podrška za Intel Socket 1151 procesore šeste Core generacije – i7/i5/i3/Pentium/Celeron; podrška za 4x DIMM utora za DDR4 memoriju, maksimalnog kapaciteta 64GB, i maksimalne brzine 3800 MHz; 2x PCIe 3.0 x16 (brzine x16, ili dual x8); 1x PCIe 3.0 x4; Gigabit LAN kontroler I219-V; SupremeFX 2015 zvuk, 6x SATA 6Gb/s (2x SATA Express); 1x M.2 Socket 3, 2x USB 3.1 10 Gbps (Type A i type C), 8x USB3.0, 4x USB2.0; uATX Form Factor (24,4 x 24,4 cm).

USTUPIO
Asus
www.asus.com

CIJENA
oko 1900 kn

ZA
overclocking potencijal, opremljenost, kvaliteta izrade, dobre rashladne mogućnosti, microATX format

PROTIV
cijena

OCJENA
5/5


Prethodni članak
Sljedeći članak
RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular