PočetnaHardverIntel omogućio najbrže superračunalo na svijetu

Intel omogućio najbrže superračunalo na svijetu


Sustav sastavljen od tisuća Intelovih procesora i suprocesora proglašen je najsnažnijim superračunalom na svijetu u 41. izdanju popisa petsto najbržih superračunala Top500. Sustav, poznat kao “Milky Way 2“, sadrži 48.000 suprocesora Intel Xeon Phi i 32.000 procesora Intel Xeon te nudi vršne performanse od 54,9 PFlops (54,9 bilijardi operacija s pomičnim zarezom u sekundi), što je više nego dvostruko povećanje performansi u odnosu na najbrži sustav iz prethodnog izdanja popisa Top500 iz studenog 2012. Riječ je o prvom sustavu utemeljenom isključivo na Intelovim procesorima koji je zauzeo prvo mjesto na popisu nakon 1997. godine.

Intel je najavio i proširenje portfelja suprocesora Intel Xeon Phi te otkrio pojedinosti o drugoj generaciji proizvoda Intel Xeon Phi pod kodnim nazivom “Knights Landing”. Novi proizvodi i tehnologije nastavit će radikalno povećanje energetske učinkovitosti i performansi superračunala diljem svijeta.

Očekuje se da će poslužiteljski segment računalstva visokih performansi na svjetskoj razini povećati godišnji prihod za 36 posto1, s jedanaest na petnaest milijardi USD, tijekom sljedeće četiri godine. To veliko širenje i rast superračunala i dalje potiče potreba za brzim izračunom, simulacijom i donošenjem informiranijih odluka u raznim djelatnostima. Superračunala se koriste za povećanje točnosti vremenskih prognoza, istraživanje učinkovitijih izvora energije, razvoj lijekova za bolesti, sekvenciranje ljudskog genoma i analizu velikih skupova podataka.

“Intel svojom vizijom superračunalstva i povezanim proizvodima pridonosi utiranju puta novim inovacijama, otkrićima i konkurentnosti”, izjavio je Raj Hazra, potpredsjednik i generalni direktor odjela Technical Computing Group. “Postoji nezasitna potreba za dodatnom računalnom snagom uz istodobno postizanje novih razina energetske učinkovitosti. Zahvaljujući trenutnim i budućim generacijama suprocesora Intel Xeon Phi, procesora Intel Xeon te objedinjene arhitekture i programske opreme Intel® TrueScale, Intel je u jedinstvenoj prilici korisnicima ponuditi sveobuhvatno rješenje bez kompromisa.”

Od kada je prije šest mjeseci predstavljen Intel Xeon Phi, procesori Intel Xeon i suprocesori Intel Xeon Phi prerasli su u snažan spoj koji danas pogoni mnoga od najbržih superračunala na svijetu. Suprocesori Intel Xeon Phi utemeljeni na arhitekturi Intel® Many Integrated Core (Intel MIC) ispunjavaju potrebu za tehnologijom snažnijih performansi, no ujedno energetski učinkovitiju i pristupačniju korisnicima.

“Milky Way 2” – najbrže superračunalo na svijetu
Izgrađen za Nacionalni superračunalni centar u kineskom gradu Guangzhouu, sustav “Milky Way 2” pogone 32.000 budućih dvanaestjezgrenih procesora Intel Xeon E5-2600 v2 utemeljenih na arhitekturi Ivy Bridge te 48.000 suprocesora Intel Xeon Phi, što ukupnu snagu sustava dovodi do 17,8 MW. Nije riječ samo o najbržem, već i o jednom od energetski najučinkovitijih sustava na popisu petsto najbržih superračunala. Sustav koristi tzv. neoheterogenu arhitekturu, u kojoj se hardverska arhitektura sastoji od više klasa računalnih mogućnosti kojima pristupa zajednički programski model te tako pojednostavnjuje razvojne i optimizacijske procese. Riječ je o prednosti koju nije moguće postići pri korištenju kombinacije CPU i GPU ubrzivača.

Vrhunske performanse i energetska učinkovitost novog sustava ostvarene su pomoću nove linije procesora Intel Xeon E5-2600 v2, utemeljene na Intelovu vrhunskom 22-nanometarskom proizvodnom procesu. Osim sustava “Milky Way 2”, ti procesori pogone još dva sustava na popisu petsto najbržih superračunala: jedan Bullov sustav na 54. mjestu s 557 TFlops i drugi na 329. mjestu sa 139 TFlops. Oba su sustava dio programa “rane isporuke” pomoću kojega Intel oprema svoje korisnike s područja superračunalstva. Ti će proizvodi biti široko dostupni tijekom sljedećeg tromjesečja, a nudit će do dvanaest jezgri i radni takt do 2,7 GHz te 259 GFlops po utičnici, što je povećanje od 56 posto u odnosu na prethodnu generaciju.

Više od osamdeset posto (403 sustava) superračunala u 41. izdanju popisa petsto najbržih superračunala Top500 utemeljeno je na Intelovim procesorima. Kada je riječ o sustavima koji su prvi put uvršteni na popis, 98 posto njih čine Intelove instalacije. U lipanjskom izdanju popisa zabilježeno je jedanaest sustava utemeljenih na suprocesorima Intel Xeon Phi, uključujući sustave petaflopske klase kao što je “Milky Way 2” s 54,9 PFlops i “Stampede” s 8,5 PFlops pri vršnim performansama.

Popis superračunala Top500 dva puta godišnje sastavljaju Hans Meuer sa Sveučilišta u Mannheimu, Erich Strohmaier i Horst Simon iz nacionalnog znanstveno-računalnog centra za istraživanje energije pri američkom ministarstvu energetike, te Jack Dongarra sa Sveučilišta u Tennesseeju. Potpuno izvješće dostupno je na adresi http://www.top500.org/.

Nove linije suprocesora Intel Xeon Phi 3000 i 7000
Intel je najavio i proširenje postojeće generacije suprocesora Intel Xeon Phi dodatkom pet novih proizvoda koji se odlikuju različitim performansama, kapacitetom memorije, energetskom učinkovitošću i kućištima, a dostupni su već danas. Linija suprocesora Intel Xeon Phi 7100 projektirana je i optimizirana tako da ponudi najbolje performanse i najsnažniji skup značajki, uključujući 61 jezgru radnog takta od 1,23 GHz, 16 GB kapaciteta memorije (dvostruko više no što je dosad bilo dostupno u ubrzivačima i suprocesorima) te više od 1,2 TFlops performansi dvostruke preciznosti. Linija suprocesora Intel Xeon Phi 3100 osmišljena je za visok omjer performansi i cijene. Linija nudi 57 jezgri radnog takta od 1,1 GHz te 1 TFlops performansi dvostruke preciznosti.

Naposljetku, Intel je u liniju suprocesora Intel Xeon Phi 5100 dodao još jedan proizvod predstavljen prošle godine. Suprocesor Intel Xeon Phi 5120D optimiziran je za okruženja visoke gustoće te nudi mogućnosti izravnog priključivanja utičnica u miniploče i njihova korištenja u plošnim poslužiteljima.

“Knights Landing” – suprocesor ili CPU po želji
Intel je iznio pojedinosti o novoj generaciji proizvoda Intel Xeon Phi, koji bi trebali nuditi još veće superračunalne mogućnosti. Nova generacija arhitekture Intel MIC, kodnog naziva “Knights Landing”, bit će dostupna u obliku suprocesora ili glavnog procesora (CPU-a), a proizvodit će se pomoću Intel-ove 14-nanometarske procesne tehnologije s drugom generacijom 3D tranzistora Tri-Gate.

Kao PCIe suprocesor “Knights Landing” rukovat će opterećenjima prenesenima s procesora Intel Xeon u sustavu te će korisnicima trenutne generacije suprocesora nuditi put za nadogradnju, baš kao i danas. No kao glavni procesor ugrađen izravno u matičnu ploču služit će kao CPU te omogućiti novi skok u računalnoj gustoći i performansama po vatu te istodobno rukovati svim zadacima primarnog procesora i specijaliziranog suprocesora. Kada se bude koristio kao CPU, “Knights Landing” uklonit će i programske komplikacije vezane uz prijenos podataka putem utora PCIe, uobičajene u današnjim ubrzivačima.

Da bi se dodatno povećale performanse radnih opterećenja u okruženju računalstva visokih performansi, Intel će znatno povećati memorijsku propusnost svih proizvoda “Knights Landing” uvođenjem integrirane memorije na samom procesoru. To će korisnicima omogućiti potpuno iskorištavanje dostupnih računalnih kapaciteta bez susretanja sa zastojima u memorijskoj propusnosti do kakvih danas dolazi.

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular