PočetnaGamingŠto je to GameFi i možete li zaista zarađivati novac igrajući videoigre?

Što je to GameFi i možete li zaista zarađivati novac igrajući videoigre?


GameFi je u posljednje vrijeme postao vrlo popularan pojam u sektoru igara i blockchaina. Tradicionalne igrače videoigara, koji su navikli plaćati za igranje online igre, privlače blockchain videoigre, gdje mogu zaraditi novac za vrijeme i trud koji ulažu. U nastavku članka ćemo objasniti što je zapravo GameFi te ćemo navesti i neke popularne GameFi igre.

što je GameFi

Što jest GameFi?

Pojam GameFi dolazi od spajanja dviju riječi: igre i decentralizirane financije (DeFi). Prvi put ju je skovao u tweetu Andre Cronje, izvršni direktor Yearn Financea 2020. Od tada se izraz aktivno koristi za označavanje videoigara s decentraliziranim financijskim komponentama koje su podržane tehnologijom blockchaina. Ali korijeni zapravo sežu u 2013. Neke rane inicijative na ovom polju uključivale su bitcoin integracije u Minecraft servere i druge igre poput Bomberminea koje su igrače nagrađivale pravim Bitcoinima.

Igre u GameFi-ju dodaju jedinstvene karakteristike blockchaina konceptu tradicionalnih videoigara koje omogućuju igračima posjedovanje različitih virtualnih elemenata poput skinova, likova, objekata ili čak područja igre. Neke igre još uvijek nagrađuju igrače stvarnim kriptovalutama umjesto igračkim bodovima koji imaju vrijednost samo unutar igre.

GameFi

Kako funkcionira GameFi i kako možete zaraditi putem njega?

Ono što GameFi čini uistinu jedinstvenim je njegov model ”play-to-earn” (ili u prijevodu na hrvatski, ”igraj kako bi zaradio”). Za razliku od tradicionalnih igara u kojima morate kupiti sredstva u igri kao što su maske oružja, koje imaju vrijednost samo unutar igre, GameFi vam omogućuje da zaradite sredstva koja su vrijedna i u stvarnom svijetu. Predmeti kao što su avatari, značke, zemlja, oružje i odjeća predstavljeni su kao NFT-ovi koji se mogu otključati tijekom igranja igre.

Da biste zaradili novac, morat ćete poraditi na svom inventaru, pronaći zanimljive predmete, a zatim ih trgovati na NFT tržištu. Mnoge igre također izravno nagrađuju igrače i kriptovalutama, koje se zauzvrat mogu trgovati za fiat novac na burzi. Ali to nije to. Budući da je sve zabilježeno u blockchain knjizi, vrlo je lako dokazati vlasništvo nad svime što posjedujete u igri. To omogućuje igračima da stvaraju različite tokove prihoda dok igraju igre temeljene na GameFi-ju posuđujući svoju imovinu poput avatara i parcela za generiranje pasivnog prihoda. Najbolji dio je što igrači mogu sve to učiniti bez da ovise o centraliziranoj organizaciji za primanje plaća, jer su ti ugovori registrirani kao pametni ugovori koji se sami izvršavaju.

Još jedna prednost GameFi igara je ta što je većina njih osmišljena s ležernom publikom. Drugim riječima, većina ovih igara ne koristi mehaniku koja zahtijeva sate brušenja da bi se svladala. Umjesto toga, usredotočuju se na vrijeme i strategiju i općenito ih je prilično lako igrati. Međutim, to se može smatrati i nedostatkom, jer jednostavnost ovih igara možda neće izgledati privlačno ljubiteljima AAA naslova i natjecateljskih igara.

 

Kako mogu početi koristiti GameFi?

  • Napravite novčanik za kriptovalute

Kako biste pohranili valute u igri i NFT-ove koje ćete prikupiti tijekom igranja igre, morat ćete stvoriti novčanik koji je kompatibilan s igrom. U svijetu blockchain igara vaš identitet nije korisničko ime već vaš novčanik kriptovalute.

  • Dodajte novčana sredstva u svoj novčanik

Sve GameFi igre su besplatne za preuzimanje. Međutim, da biste zapravo igrali neke igre kao što je Axie Infinity, trebat će vam početni kit koji u većini slučajeva može uključivati vaš digitalni avatar. Da biste to kupili, morat ćete odložiti početni iznos novca koji ćete dodati u svoj novčanik u obliku kompatibilne kriptovalute.

  • Kupite osnovnu digitalnu imovinu za igranje

Nakon što imate sredstva u kompatibilnoj kriptovaluti u svom novčaniku, morate ih zamijeniti za kupnju digitalne imovine potrebne za igranje igre.

 

Koje su popularne GameFi igre?

Axie Infinity

  1. Axie Infinity

Axie Infinity je najpopularnija online video igra temeljena na NFT-u. Postala je prva blockchain igra koja je premašila milijardu dolara u prodaji tokena, od čega se petina dogodila u jednom tjednu. Ima više od 1,8 milijuna aktivnih igrača dnevno. Sama igra govori o trgovini, uzgoju i prikupljanju digitalnih stvorenja pod nazivom “Axies”, koja su digitalizirana kao NFT. Možete trenirati ta stvorenja i križati ih kako biste stvorili bolje Axies s većim vrijednostima i prodavali ih na tržištu.

Axies iliti ”osovine” općenito koštaju od samo deset dolara pa čak i do tisuće dolara, ovisno o tome koliko su jedinstvene i rijetke. Na primjer, jedinstveni Axie NFT poznat kao Mystic Axie prodan je za 300 ETH 2021. godine.

Decentraland

  1. Decentraland

Decentraland je platforma za 3D virtualni svijet otvorenog koda s potencijalno neograničenim mogućnostima. Omogućuje korisnicima da kupuju virtualne parcele na platformi kao NFT koristeći kriptovalutu MANA, a zatim unovčavaju taj komad zemlje na mnogo načina. Jednostavno rečeno, Decentraland je Minecraft ekvivalent svijetu GameFi, gdje možete stvarati kuće, zgrade, tržnice i komunicirati s drugim igračima. Razlika je u tome što, za razliku od Minecrafta, digitalna zemlja u Decentralandu ima veliku vrijednost. Zapravo, dio imovine Decentralanda prodan je za 2,4 milijuna USD 2021.

Illuvium

  1. Illuvium

Illuvium je igra uloga otvorenog svijeta bazirana na platformi Ethereum. To je prva AAA blockchain igra s grafikom koja je dovoljno impresivna da privuče i hardcore igrače. Cilj je lutati ogromnim otvorenim svijetom i boriti se za hvatanje čudovišta zvanog Illuvials. Različiti iluvijalci pripadaju različitim klasama, imaju različite skupove vještina i snage, a također se mogu križati kako bi se stvorila nova pasmina. Više-manje je kao Axie Infinity, ali s mnogo naprednijom grafikom i većim ekosustavom otvorenog svijeta.

 

  1. CryptoKitties

Izgrađena na Ethereum blockchainu, CryptoKitties je igra koja omogućuje igračima da skupljaju i uzgajaju slatke mačke. Svaki generirani CryptoKitty jedinstven je NFT i može se prodati po visokoj cijeni. Do danas, najskuplji CryptoKitty je kitty #896775, također poznat kao “Dragon”, koji je prodan za 600 ETH.

 

  1. Alien Worlds

Alien Worlds je metaverzum igra s fokusom na NFT-om, koja se temelji na blockchainima Ethereum, WAX i Binance Smart Chain. Igra se fokusira na istraživanje i rudarenje te omogućuje igračima posjedovanje zemlje, korištenje pomoćnika za borbu u ratovima i prikupljanje alata i avatara. Nakon što ste u igri, preuzimate vodiča istraživača 2055. godine s misijom istražiti metaverzum, otići na različite planete i kopati njihove resurse, što je u ovom slučaju Trillium (TLM). Osim rudarenja TLM-a, možete zaraditi i prodajom NFT-ova koje prikupite i monetizacijom zemlje koju kupite u Alien svijetu.

 

  1. CryptoBlades

CryptoBlades je vrlo zanimljiva igra bazirana na borbama s drugim igračima. Morat ćete stalno nadograđivati svoj lik i oružje kako biste išli ukorak s konkurencijom i ojačali svoje avatare. Nakon bitke, pobjednik je nagrađen žetonima SKILL koji se kasnije mogu zamijeniti za fiat novac. Osim toga, možete prodati svoje likove za dobru količinu SKILL tokena što također dodaje aspekt uzgoja igri.

zarada od igranja

Budućnost GameFi-ja

GameFi je disruptivna tehnologija koja bi upravo mogla biti predvodnica budućnosti industrije igara sa stalno rastućom bibliotekom igara i igračima. Upravo sada, GameFi industrija stječe priličnu popularnost i utire put za potpuno drugačiji smjer u igranju igara koji se temelji na modelu igranja za zaradu.

Glavni igrači u industriji igara, poput Ubisofta i AMD-a, pokazali su podršku blockchain igrama i ulažu značajne napore da uđu i u ovaj sektor. Ubisoft je čak lansirao vlastitu kriptovalutu unutar igre pod nazivom “Quartz”, koja će se koristiti za kupnju raznih NFT-ova u igri u posljednjoj Ubisoftovoj igri: Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint.

S ovakvim događajima, pošteno je reći da će GameFi nastaviti rasti i vjerojatno steći još veći dio tržišnog udjela u industriji igara. Također, s obzirom na vrste odgovora koje su popularne arkadne igre poput Candy Crush Saga stekle tijekom godina, ima puno smisla reći da bi arkadne igre koje ne zahtijevaju dugoročne obveze naglo skočile u preuzimanjima kada bi počele zarađivati za svoje igrače kao i zabavljati ih.

 

Je li potrebno platiti novac za ulazak u GameFi?

Postoji mnogo besplatnih blockchain igara, ali one popularnije s ogromnom bazom korisnika i potencijalom zarade općenito imaju neke front-end troškove. Oni mogu biti vrlo visoki za vrlo popularne igre i mogu postati prepreka za ljude koji žele ući u svijet blockchain igara.

 

Koliko novca mogu zaraditi s blockchain igrama?

Mnogo bi ovisilo o vašim vještinama i sreći, ali uz određeno znanje i iskustvo moguće je zaraditi oko 50 do 100 dolara dnevno. Međutim, ne postoji gornja granica i to bi na kraju ovisilo o vašoj kreativnosti, strategiji, a također i o vašem unaprijed ulaganju. GameFi NFT-ovi ponekad se na kraju prodaju za milijune dolara.

 

Trebam li imati vrhunsko računalo za igranje da bih uživao u GameFi-ju?

Ne. GameFi igre općenito ne opterećuju sustave, jer nisu grafički jako intenzivne. Axie Infinity će moći raditi na većini računala koja mogu pokretati Windows 10. Ove igre su često dvodimenzionalne.

 

Je li moguće zaraditi dovoljno za život igrajući GameFi igre?

Budući da je prihod koji ostvarujete igranjem GameFi igrica vrlo promjenjiv, još je malo rano reći da se na njega može gledati kao na mogućnost zarade za puno radno vrijeme, pogotovo ako ste u zemlji s visokim troškovima života. Međutim, postoji nekoliko slučajeva u kojima su ljudi iz zemalja poput Filipina uspjeli zaraditi više od minimalne plaće igrajući igre temeljene na GameFi-ju.

 

Piše: R.G.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular