PočetnaElektrična vozilaTehnološke kompanije preuzimaju tržište automobila - uskoro ćemo voziti Apple, Google i...

Tehnološke kompanije preuzimaju tržište automobila – uskoro ćemo voziti Apple, Google i Sony automobile?!


Mogu li vodeće svjetske tehnološke kompanije postati lideri automobilske industrije? Mijenja li elektrifikacija automobila u potpunosti odnos snaga na tržištu automobila? Koje su prednosti tehnoloških kompanija i hoće li automobili budućnosti zapravo više ovisiti o kvaliteti softvera, nego li kvaliteti hardvera?

Automobilska industrija trenutno je u uznapredovaloj fazi elektrifikacije, gdje gotovo da više i nema velikog proizvođača automobila – koji se ne okreće proizvodnji električnih automobila. Iako električni automobili još uvijek imaju svojevrsne nedostatke (prvenstveno kratki domet na jednom punjenju) koji će u budućnosti sasvim sigurno biti ispravljeni, činjenica je da će električni automobili u nekoj skorašnjoj budućnosti gotovo u potpunosti potisnuti klasična vozila na benzin ili dizel.

S obzirom na to da potražnja za električnim automobilima sve više raste, sve je više poznatih proizvođača automobila koji se okreću elektrifikaciji. Zapravo, velika većina njih već ima spremna svoja električna vozila i velike planove elektrifikacije u narednim godinama. No, događa se jedan zanimljiv fenomen – sve je više tehnoloških kompanija koje se okreću razvoju svojih prvih automobila.

Mnogi se pitaju do koje mjere i kvalitete može ići razvoj električnih automobila od strane tehnoloških kompanija. Mogu li moćne tehnološke kompanije zavladati tržištem automobila i svrgnuti moćne auto-proizvođače koji su već godinama nedodirljivi u tom sektoru? Iako je za sada sve još uvijek u povojima, čini se kako auto industrija doživljava jedan veliki zaokret – u kojem bi moglo doći do velikih preslagivanja snaga. Uspiju li moćne tehnološke kompanije u svojem naumu, to bi još dodatno ojačalo njihovu poziciju na globalnom tržištu – a mi bi se uskoro mogli voziti u Google, Apple, Huawei i Sony automobilima. No, o svemu detaljnije u nastavku teksta.

novi vw id4 auto na struju suv

Električna energija temelj budućih automobila

Desecima godinama automobili su funkcionirali na benzin, dizel i plin – što je omogućilo velikim proizvođačima automobila da “zacementiraju” svoju odličnu poziciju na tržištu. Manji proizvođači automobila teško su se probijali među velikim automobilskim divovima – čija je tehnologija za mnoge bila nedostižna. Kvaliteta rada benzinskih i dizelskih motora optimizirana je do najsitnijih detalja, sve je prilagođeno najvišim ekološkim standardima – a mnogi su inženjeri desetljećima usavršavali internet procese velikih auto kompanija.

No, zaokret na električnu energiju stvari ponovno stavlja na početak. Dakako, veliki auto proizvođači i dalje su u ogromnoj prednosti jer imaju razvijene procese i velike tvornice u kojima mogu raditi ogromne količine automobila, no elektrifikacijom su izgubili veliku prednost pred novim konkurentima. Električni automobili znatno su drugačiji od klasičnih, funkcioniraju potpuno drugačije od klasičnih automobila, a imaju i različite dijelove. Samim time, poznati automobilski giganti trebaju razviti i usavršiti nove procese i tehnologije – što daje mogućnost i novim konkurentima da se okušaju u osvajanju tržišta.

Velike tehnološke kompanije godinama rade na razvoju i optimizaciji hardvera i softvera koji funkcionira na temelju električne energije. Samim time, mnoge velike tehnološke kompanije imaju razvijene vrlo sofisticirane sustave koji mogu poslužiti (uz mnoge preinake) kao kvalitetan temelj budućih električnih automobila. Dakako, velike tehnološke kompanije u tome su prepoznale priliku da se uključe ne iznimno atraktivno i vrijedno tržište automobila – čime bi definitivno ostvarile još veću dominaciju na ukupnom tržištu.

Vjetar u leđa mnogim tehnološkim kompanijama definitivno je i kompanija Tesla, koja je praktički bez iskustva u auto industriji – stvorila najpopularniji električni automobil današnjice. Trenutno se rijetko koji električni automobil može mjeriti sa superiornošću Tesle – što je samo dokaz da tehnološke kompanije imaju veliku priliku za uključivanje na “novo” tržište automobila.

Autonomna vožnja kao ogromna prilika za tehnološke kompanije

Budućnost automobilske industrije vjerojatno će više ovisiti o brzini i kvaliteti razvoja softvera, nego li hardvera. Naime, pogledate li današnje automobile lako ćete zaključiti kako su oni iznimno pametni i kako se mjeri i kontrolira gotovo svaki segment vožnje. Napredna računala već danas imaju veliki utjecaj na rad i cjelokupni dojam automobila, a u budućnosti će ta uloga softverskih rješenja biti još i zapaženija.

Zahvaljujući velikoj ulozi softvera, tehnološke kompanije definitivno su u zavidnoj poziciji. Naime, tehnološke kompanije godinama razvijaju, usavršavaju i optimiziraju svoja softverska rješenja pa samim tim u svojim “riznicama” imaju sjajna rješenja za razne probleme. Zahvaljujući optimiziranom softveru automobili budućnosti postizat će veće udaljenosti na jednom punjenju, moći će se bolje upravljati svim komponentama automobila – a vrlo vjerojatno će nestati i potreba za fizičkim vozačem automobila.

Autonomna vožnja više nije stvar budućnosti jer već danas na ulicama može susresti automobile koji mogu samostalno voziti bez vozača. Takvim autonomnim vozilima upravlja sofisticirani sustav koji se sastoji od mnogobrojnih senzora, kamera i centralnog računala. No, unatoč svim hardverskim komponentama, glavnu ulogu u takvom sustavu ima softver – koji donosi važne odluke za vrijeme vožnje. Softver ima sposobnost strojnog učenja, čime s vremenom postaje sve bolji i pametniji – a mnogi kažu kako je već danas računalo sigurnije od samog fizičkog vozača.

Iako smo rekli kako je elektrifikacija ogromna prilika za proboj tehnoloških kompanija na automobilsko tržište, još veća prilika jest – autonomna vožnja. Mnogi proizvođači automobila već su se okrenuli tehnološkim kompanijama kako bi stvorili siguran i kvalitetan sustav autonomne vožnje, čime su jasno ukazali kako im u tom segmentu nedostaje znanja i kvalitetnog kadra. Oni koji nisu posegnuli za rješenjima tehnoloških kompanija, oformili su svoje interne timove – koji te moraju polučiti prve ozbiljne rezultate. Samim time, tehnološke kompanije postaju svjesne da su u segmentu autonomne vožnje u prednosti – koju mogu oploditi plasiranjem vlastitih vozila na tržište.

Vjerujemo da će sustavi autonomne vožnje igrati važnu ulogu za 10 i više godina, a upravo bi u tom periodu mogla drastično porasti popularnost automobila tehnoloških kompanija. Napredna tehnologija koju imaju mnogi tehnološki divovi sjajan je okidač za razvoj autonomne vožnje, a to će mnogi vrlo vjerojatno kvalitetno iskoristiti. I dok će se neke tehnološke kompanije okrenuti u smjeru ponude softvera za automobile budućnosti, čini se kako će biti sve veći broj IT kompanija koje će predstaviti svoje prve autonomne automobile na tržištu. Dogodi li se to, moglo bi doći do potpunog preslagivanja snaga na automobilskom tržištu.

Google među prvima predstavio autonomni automobil

Google je potencijal električnih automobila i autonomne vožnje prepoznao već davno i već godinama rade na razvoju svojih koncepata. Zanimljivo, Google autonomni automobili među prvima su se pojavili u testiranjima, čime je ova velika tehnološka kompanija otvorila jedno novo poglavlje u automobilskoj industriji. Iako su među prvima testirali mogućnost autonomne vožnje, posljednjih su mjeseci pomalo pali u drugi plan – uslijed svih ostalih tehnoloških divova koji traže priliku na automobilskom tržištu.

Google je glavninu svojeg fokusa prebacio na razvoj sustava autonomne vožnje, dok je sam razvoj naprednog električnog automobila ostao pomalo po strani. Google vozilo bilo je opremljeno raznim senzorima i uređajem koji je kontrolirao cjelokupni proces autonomne vožnje. Vjerujemo kako je Google sada već u odmakloj fazi razvoja sustava autonomne vožnje i kako bi se njihovi autonomni automobili bez problema snašli na ulicama diljem svijeta.

Prednost Google-a je to što ima izrazito napredan sustav geografskog pozicioniranja (Google Maps), ali i sjajan tim inženjera koji već godinama razvijaju softverska rješenja za internetsku povezivost. Kada pričamo o autonomni automobilima, valja imati na pameti da će njihovo funkcioniranje u budućnosti uvelike ovisiti o podacima s interneta – u čemu je Google među liderima na tržištu. Samim time, Google u tom segmentu ima ogromnu prednost, koju uz financijsku moć – može bez većih problema pretvoriti u uspješan proboj na tržište električnih automobila budućnosti.

automobili-auto-bez-vozača-pametni-auto

Uber u testiranjima autonomnih taksija

Poslovni model Ubera bazirao se uglavnom na razvoju softverskih rješenja koja su omogućavala jednostavniji, kvalitetniji i jeftiniji prijevoz putnika. Dakle, Uber nema gotovo nikakvog iskustva na razvoju nekih naprednih i složenih hardverskih rješenja, što je definitivno određeni minus u razvoju autonomnog električnog automobila. No, zahvaljujući sjajnim softverskim rješenjima, financijskim mogućnostima i prepoznatom potencijalu tržišta budućnosti – Uber se odlučio za razvoj autonomnih taksija.

Iako mnogi to možda nisu očekivali, Uber je među prvima započeo s razvojem i testiranjem autonomnih vozila. Iako su mnogi detalji Uber autonomnih vozila za sada još uvijek u tajnosti, činjenica je da se projekt razvija vrlo kvalitetno. Vjerujemo kako je trenutno proces testiranja u uznapredovaloj fazi te smo blizu toga da Uber fizičke vozače zamijeni računalnim rješenjem.

Fokus Ubera u budućnosti će vjerojatno i dalje ostati na taksi vožnji, no ta će vožnja poprimiti mnogobrojne elemente budućnosti. Naime, umjesto klasičnih taksista koji su trošili dio Uberovog novca, sada će automobilima upravljati računala koja mogu raditi 24 sata dnevno i ne troše gotovo nikakve resurse. Uz samu elektrifikaciju vozila taksiranje po gradu postat će jeftinije te će Uber uštedjeti još novca. Kada sve zbrojimo, vožnja u autonomnim Uber taksijima mogla bi donijeti značajne uštede u poslovanju Ubera – te se razvoj takvih vozila čini kao potpuno pogođen smjer daljnjeg razvoja usluge taksi vožnje.

huawei autonomno vozilo

 

Huawei kao predvodnik autonomne vožnje do 2025. godine

Huawei je u posljednje dvije godine doživio mnoge promjene u poslovanju, no čini se kako to nije nimalo uzdrmalo njihove planove na području razvoja sustava autonomne vožnje. Za razliku od mnogih tehnoloških kompanija koje će stremiti ka razvoju kompletnih električnih autonomnih automobila, Huawei će čini se raditi samo na razvoju sustava autonomne vožnje. Dakle, Huawei bi u budućnosti trebao “obične automobile” svojim naprednim hardverskim i softverskim rješenjima pretvarati u autonomna vozila budućnosti.

Ne treba puno diskutirati oko toga koliko je Huawei trenutno moćna kompanija i koliko puno inovacija posjeduju u raznim segmentima tehnološkog svijeta. Posebno je izražena njihova sjajna pozicija u području umjetne inteligencije i strojnog učenja, što je fantastičan temelj za razvoj sustava autonomne vožnje. Toga su itekako svjesni i čelnici Huaweija, koji najavljuju velike stvari po pitanju autonomne vožnje u budućnosti.

Huawei trenutno užurbano radi na razvoju i testiranju sustava autonomne vožnje, a sam razvoj još će se intenzivirati narednih godina. Prema javno obznanjenim planovima, Huawei planira postati lider na području autonomne vožnje na kineskom tržištu do 2025. godine. Fokus Huaweija prema trenutnim informacijama bit će usmjeren na razvoj gotovih sustava autonomne vožnje koji će se jednostavno moći ugraditi u nova električna vozila. Samim time, Huawei tehnologija trebala bi omogućiti brzu, sigurnu i jeftinu prilagodbu automobila potencijalu autonomne vožnje.

Apple 2024. godine započinje s proizvodnjom vlastitog električnog automobila

Iako se o Apple automobilu govori već godinama, malo tko je istinski vjerovao da će se Apple u kratkom roku uključiti na automobilsko tržište. No, najnovije informacije koje su se ovih dana pojavile u svih svjetskim medijima ukazuju na to da smo sve bliže datumu predstavljanja prvog Apple automobila. Mediji bliski auto gigantu Hyundaiju saznali su kako su Apple i Hyundai na korak do potpisivanja važnog ugovora – koji bi mogao potpuno promijeniti automobilsku budućnost. Naime, tim bi se ugovorom Hyundai obavezao proizvoditi prve Apple automobile, a to bi moglo značajno utjecati na razvoj tržišta električnih automobila.

Apple je trenutno jedna od najvrjednijih kompanija na svijetu i njihove financijske mogućnosti su fantastične. Također, Apple ima ogromnu bazu lojalnih fanova – koji će sasvim sigurno poželjeti voziti Apple automobil u budućnosti. S druge strane, Apple nema iskustva u razvoju i proizvodnji automobila – pa je sasvim logičan potez traženje partnera koji će proizvoditi Apple vozila.

U medijima su se u prošlosti pojavili mnogobrojni koncepti Apple vozila, no teško je sa sigurnošću reći kako je izgledati prvi Apple automobil. Vjerujemo da će Apple nastaviti gajiti svoju politiku minimalističkog dizajna i fantastičnih funkcija – koje će se vjerojatno isticati u atraktivnoj vožnji Apple vozila. Apple vjerojatno neće štedjeti na komponentama i softveru pa će tržištu predstaviti jedan od najnaprednijih automobila na svijetu. Ono što je sve izvjesnije jest činjenica da bi prvi Apple automobil u razvoj i proizvodnju trebao krenuti već 2024. godine, dok bi se tržištem trebao proširiti u 2027. godini. Ovo su relativno kratki rokovi za razvoj i proizvodnju automobila, tako da vjerujemo da Apple već užurbano radi na konceptima svojeg prvog električnog automobila.

Sony Vision-S automobil testiran na ulicama Austrije

Još jedan od tehnoloških giganta koji će se okrenuti razvoju tehnologija za električne automobile bit će Sony. Ova popularna kompanija dominira mnogim segmentima tehnološkog tržišta, a sada svoju dominaciju žele preslikati i na tržište autonomnih električnih automobila. Iako se o Sony automobilima za sada nije puno pričalo, nedavno je Sony javnosti predstavio svoje električno vozilo na austrijskim ulicama. Iz te prezentacije lako se može zaključiti kako Sony automobil više nije samo koncept, već stvarno vozilo koje bez problema može savladavati složene austrijske ceste.

Odlika novog Sony automobila su mnogobrojni senzori koji bi vožnju trebali činiti potpuno sigurnom u svakom trenutku. Za sada nije u potpunosti jasno hoće li Sony fokus usmjeriti na razvoj čitavog automobila ili samo na razvoj komponenti za autonomnu vožnju. Prema nedavno predstavljenom video materijalu čini se kako će Sony u skoroj budućnosti na tržište plasirati i vlastiti autonomni električni automobil, dok bi za druge auto gigante mogao proizvoditi sustave sigurne i autonomne vožnje.

Za razliku od mnogih drugih tehnoloških divova koji o uključivanju na automobilsko tržište samo pričaju, Sony je primjerom pokazao gdje se trenutno nalazi njihova tehnologija. Predivno dizajnirani automobil s minimalističkim dizajnom u unutrašnjosti – jasan je pokazatelj u kojem smjeru želi ići Sony. Ovaj tehnološki gigant zasigurno imati vrhunske timove koji mogu razviti kvalitetan hardver i softver za automobile, a i financijski su vrlo moćni – pa možemo reći kako su spremni za proboj na buduće tržište automobila.

Tesla Autopilot

Mogu li tehnološke kompanije zavladati tržištem automobila?

Tržište automobila trenutno doživljava temeljitu rekonstrukciju, čega su itekako svjesne mnoge tehnološke kompanije. Sada je idealna prilika da se uključe u razvoj vlastitih automobila jer veliki auto-giganti pomalo tromo prihvaćaju elektrifikaciju i autonomnu vožnju. S druge strane, velike tehnološke kompanije navikle su na užurbani tempo promjena na tržištu – i definitivno mogu s entuzijazmom tražiti svoju priliku na auto tržištu.

Automobili budućnosti veliki dio rada bazirat će na kvalitetnom softveru, što je također jedna od prilika koja se nudi tehnološkim divovima. Naime, tehnološke kompanije imaju vrhunske inženjere i razvijene napredne tehnologije koje mogu biti od velike koristi u automobilima budućnosti – pa je velika vjerojatnost da će se mnoge odlučiti na razvoj vlastitih autonomnih električnih automobila.

Kompanija Tesla pokazala je kako se bez velikog prethodnog znanja o automobilima, može stvoriti najpopularniji brend električnih automobila na svijetu. Takav razvoj Tesle definitivno je vjetar u leđa mnogim tehnološkim kompanijama koje se žele priključiti tržištu automobila. Google, Apple, Huawei, Sony, Uber, ali i mnogi drugi – žele svoje mjesto na tržištu automobila. Bilo da se radi o čitavim električnim automobilima ili samo sustavima za autonomnu vožnju – čini se kako nas očekuje navala tehnološkim kompanija na automobilsko tržište.

Kako će se sve to odraziti na trenutno popularne proizvođače automobila – teško je reći. No, uz financijsku moć i znanje koje posjeduju tehnološke kompanije – veliki automobilski proizvođači definitivno moraju strahovati za svoju poziciju u budućnosti. Nije isključen scenarij da automobili budućnosti nose oznake Apple-a, Google-a, Sony-a i ostalim IT brendova, dok će automobilski proizvođači samo raditi ono što tehnološki giganti naručuju.

Očekuju nas vrlo zanimljive i burne godine na automobilskom tržištu. Neki će izaći kao pobjednici, neki kao gubitnici – no više ništa neće biti isto.

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular