PočetnaMobyPametni telefoniAlcatel 1S (2020) - sasvim solidan ''budget'' Android

Alcatel 1S (2020) – sasvim solidan ”budget” Android


Kada se na tržištu pojavio prije nekoliko mjeseci, Alcatel 1S (2020) za svoj glavni cilj imao je jedno: pokazati tržištu da se danas za 900 kn može pronaći sasvim solidan ”entry-level” pametni telefon.

Je li u tome ovaj pametni telefon uspio te što se to sve ispod i iznad ”haube” Alcatela 1S (2020) može pronaći te koliko je dobar ovaj pametni telefon, s obzirom na uloženo i dobiveno, saznat ćete u još jednoj recenziji.

 

Alcatel 1S (2020) recenzija

Ukratko – što ćete sve dobiti za malo manje od 900 kuna od Alcatela 1S (2020)?

Prva stvar koju odmah treba reći jest da od Alcatela 1S iz 2020. godine ne možete očekivati čuda. Četverostruke kamere, Exynosi i Snapdragoni, kućišta od stakla i aluminija, sve to možete, kada se radi o ovom pametnom telefonu zaboraviti. No, iskreno, nije da biste bilo što od toga i mogli očekivati kod uređaja kojeg na tržištu možete kupiti za 900 kuna ili malo manje od toga.

No bez obzira na to što se ovdje radi o cjenovno vrlo pristupačnom pametnom telefonu, ekipa iz Alcatela potrudila se u ovogodišnju verziju 1S modela ”nagurati” što je više toga mogla, a da uređaj i dalje bude dostupan po cijeni po kojoj je dostupan. Iz tog razloga, Alcatel 1S (2020) bit će gotovo pa idealan za korisnike koje ne zanimaju nikakve od onih ”premium” obilježja, kao što su četiri i više kamera, brži procesori, više radne i unutarnje memorije.

Alcatel 1S sadrži tek minimum po pitanju specifikacija kako bi pružio performanse koje će zadovoljiti samo one najskromnije i ništa više od toga. No znači li to da se radi o telefonu kojeg treba zaobilaziti u širokome luku? Naravno da ne, a u nastavku članka ćemo vidjeti i zašto.

 

Alcatel 1S (2020) ekran

Kombinacija starog i novog

Alcatel 1S iz 2020. godine dolazi s kombinacijom starog i novog. Na primjer, ono što je još uvijek novo je operativni sustav. Uređaj dolazi s pred-instaliranim Androidom 10, što je dobro, jer to znači da je uređaj ažuriran i da je, barem zasad, ”u toku” s ostalim telefonima koje se može pronaći na tržištu. Ono što je poprilično staro na Alcatelu 1S je njegov procesor. Radi se o MediaTekovom MT6762D Helio P22 osmojezgrenom procesoru, čiji je radni takt zaključan na 1.8 GHz.

S tim procesorom dolazi i podosta nepoznata i ne baš tako dobra grafička kartica, Power VR GE8320. Tu su i 3 GB radne memorije, kao i 32 GB unutarnje memorije za pohranu podataka (uz mogućnost stavljanja microSD kartice, što donekle popravlja dojam). Sve ovo zajedno unutra izgleda… ispodprosječno, pogotovo za današnje standarde. To se najviše osjeti prilikom pokretanja aplikacija koje su jako zahtjevne, kao što su igre.

Alcatel 1S (2020) perfomanse

Ako planirate kupiti Alcatel 1S iz 2020., onda možete odmah zaboraviti na gaming segment. Taj telefon nije osmišljen za to. PUBG Mobile, Call of Duty Mobile i ostale slične igre su jednostavno neigrive na ovom telefonu. Pokušao sam pokrenuti Call of Duty Mobile i iako je uređaj pokrenuo igru, nakon oko pola minute čekanja i učitavanja, igra je bila gotovo pa ne-igriva.

Broj sličica po sekundi ili fps-a je bio oko 17-20 i to na najnižim detaljima, s time da bi taj broj znao i pasti ako bi se na zaslonu pojavilo još 4-5 igrača. To se naravno, može zahvaliti MediaTek-ovom procesoru, ali i mojim preambicioznim željama da na ovom pametnom telefonu ipak pokrenem i odigram neki noviji, zahtjevniji naslov. To jednostavno neće ići. Oni manje zahtjevni 2D naslovi, radit će sasvim OK. 3D neće, što nas dovodi do očiglednog i logičnog zaključka: Alcatel 1S (2020) nije telefon za gaming.

Da se vratimo malo na Android 10 sučelje. Iako uređaj ima pred-instaliran Android 10, ta verzija operativnog sustava također ne radi baš najbolje na ovom telefonu. Osjetit ćete ”štekanja” i ”zapinjanja”, čak i prilikom prijelaza iz jedne aplikacije u drugu i prilikom podizanja aplikacije koju ste ”minimizirali” u pozadini.

Ta trzuckanja neće biti česta, pogotovo u početku, kada se na uređaju još ne nalaze nikakve dodatno instalirane aplikacije, no kasnije će toga biti sve više i više. Uređaj može pokretati aplikacije kao što su Messenger, Viber i Facebook, no osobno bih preporučio da umjesto ”punih” verzija, na uređaj instalirate ”Lite” verzije istih. Tako ćete dodatno dobiti na brzini i fluidnosti, a i zauzimat će vam manje prostora u memoriji. Isto vrijedi i za internetske preglednike.

Google Chrome će uglavnom raditi OK i tu ne biste trebali imati probleme. No nemojte pretjerivati s instaliranjem prevelikog broja aplikacija i pogotovo ne s pokretanjem više njih odjednom u pozadini uređaja, jer će se s takvim stvarima Alcatel 1S mučiti i osjetit će se zapinjanje.

Alcatel 1S (2020) cijena

Dizajn i izgled u skladu s cjenovnom ponudom

Alcatel 1S iz 2020. je plastičan telefon. Tu nema nikakvog stakla, Gorilla Glass-a ili aluminija. Uređaj je izrađen od polikarbonata i to je to. Tvrtka je i ovdje željela uštedjeti i to im ne možemo zamjeriti.

Ono što im se može zamjeriti jest to što telefon dolazi sa starim microUSB utorom, a ne s USB-C, kakvi su danas već standard. Plus je i taj što telefon dolazi s utorom od 3.5 mm i što je relativno kompaktan, pogotovo ako ga se usporedi s većinom drugih telefona koji su dostupni na tržištu.

Zaslon uređaja je IPS LCD, dijagonale od oko 6.2 inča. Alcatel je želio, što se zaslona tiče, uzeti i implementirati neke od trenutno dostupnih, najnovijih trendova, što se vidi po selfie kameri koja se nalazi u gornjem, desnom kutu. Treba reći i to da se radi o dual SIM telefonu, kao i to da uređaj ima čitač otisaka prstiju otraga i čak tri stražnje kamere, što je definitivno najveći plus ovog telefona i nešto na čemu ekipa iz Alcatela nije štedjela. Koliko su te kamere kvalitetne, reći ćemo nešto kasnije.

 

Alcatel 1S (2020) zaslon

Alcatel 1S (2020): Zaslon

Zaslon koji se nalazi na Alcatelu 1S (2020) klasičan je ”entry-level” zaslon, kakve danas možemo pronaći na velikoj većini Android pametnih telefona niskog razreda. Radi se o IPS LCD-u dijagonale 6.22 inča, rezolucije HD+ ili 1520 x 720p i sa oko 270 točkica po inču razlučljivosti slike.

Sve ovo je sasvim očekivano za jedan ovakav uređaj i ništa što će vas oduševiti ili zaprepastiti. Zaslon je sasvim OK, s obzirom na cijenu i dijagonalu. U usporedbi sa zaslonima na uređajima srednjih razreda pikselizacija je očigledna, ali samo ako uređaj jako približite oku, što ipak vjerujem da nećete raditi.

HD+ rezolucija je također danas već zastarjela, ali je sasvim opravdana za jedan ovakav uređaj. Gledanje video-sadržaja bit će vam sasvim OK, ako ste stariji korisnik ili umirovljenik, dat ćete još koji bod. Čitljivost pod kutom je isto u redu, no daleko od onoga na što smo naučili kod uređaja srednjeg razreda, a pogotovo kod uređaja s OLED ili AMOLED zaslonima.

Sve u svemu, zaslon će vam pružiti jedno optimalno iskustvo uživanja u pregledavanju društvenih medija, video-sadržaja i slika. Na igre možete zaboraviti, osim ako planirate igrati neke nezahtjevne, 2D igre, koje ćete moći igrati bez zapinjanja. Sve ostalo je- ne.

 

Alcatel 1S (2020) kamera

Alcatel 1S (2020): Tri stražnje kamere?

Alcatel je u svoj ovogodišnji 1S uređaj implementirao čak tri stražnje kamere. Po mišljenjima mnogih, kojima se pridružujem i sam, ovo je jedno od najboljih, ako ne i najbolje obilježje ovog pametnog telefona. Na papiru, sve izgleda jako dobro: glavni senzor je onaj od 13 MP, njemu prave društvo 2-megapikselni i 5-megapikselni senzori, s time da je senzor od 5 MP ultra-širokokutan, dok je senzor od 2 MP zapravo makro senzor.

Osim ta tri, telefon ima i selfie kameru od 5 MP, koja nije baš nešto, no ako baš morate fotografirati selfie kamere, poslužit će svrsi. Je li dovoljno dobra za izradu Instagram fotografija? Nije. No opet, to se od nje niti ne očekuje. Prijeđimo mi na stražnje kamere.

Alcatel 1S (2020) selfie kamera

Koji su plusevi, a koji su minusi te tri kamere? Plusevi su ti što kamere imaju neke od najnovijih obilježja, odnosno obilježja koja se nalaze i na skupljim telefonima. Neka od tih obilježja su HDR, noćni način rada, panorama, detekcija prizora uz pomoć umjetne inteligencije i bokeh efekt. Znači, na papiru sve izgleda baš dobro. No je li tako i u stvarnosti? Baš i ne.

Za korištenje kamera na ovom telefonu trebat će vam strpljenja, pogotovo ako vam ovaj pametni telefon nije prvi kojeg ste dosad imali ili ako ste ovaj dobili samo na testiranje. To strpljenje najprije će vam trebati kada kliknete na ultra-širokokutnu leću; prijelaz s obične, 13-megapikselne, širokokutne leće na 5-megapikselnu ultra-širokokutnu leću zahtijevat će oko sekundu i pol do dvije sekunde. Makro leća, kojom ovaj telefon dobiva podatke o dubini onoga što ćete fotografirati za portretni način rada, dostupna je samo iz naprednog izbornika kamere. Zbog ovoga trostruka kamera koja se nalazi na Alcatelu 1S (2020) više podsjeća na dvostruku kameru s dodatnim mogućnostima, nego na trostruku, no što je tu je.

Kvalitete fotografija su onako, u najboljem slučaju u redu. Glavna leća od 13 MP je ujedno i najbolja, no njezine sposobnosti su u najboljem slučaju prosječne, pogotovo kada se njezine sposobnosti usporede sa sposobnostima onoga što je danas, u 2020. godini standard. U uvjetima solidne količine svjetlosti, kamera će pružati solidne fotografije, ali ne više od toga. U noćnim uvjetima, fotografije će biti podosta ”zrnate” i djelovat će ”isprano”.

Mogućnosti snimanja videozapisa također su prosječne. Alcatel 1S (2020) može snimati videozapise stražnjom kamerom do 30 sličica po sekundi u Full HD ili 1080p rezoluciji i to je to, što je sasvim OK i tu se nema što prigovoriti. No od kamera kao takvih sam ipak očekivao više, bez obzira na to što se radi o telefonu od 950-ak kuna.

 

Utori i ostale mogućnosti uređaja

Tu također dolazimo do određenih pluseva i minusa. Plusevi se svakako odražavaju na postojanje utora od 3.5 mm, što je nešto što velika većina drugih uređaja polako stavljaju u povijest. Bluetooth 5.0 također je dobrodošao. Čitač otisaka prstiju koji je smješten otraga reagira u redu, nije Bog zna kako brz, ali je OK. Baterija je također vrlo dobra i potrajat će vam i do dan i pol, što se može najviše zahvaliti činjenici da Alcatel 1S (2020) ne troši puno struje, zbog čega njegova baterija od 4.000 mAh može puno bolje doći do izražaja.

Alcatel 1S (2020) benchmark

Već sam ranije spomenuo neke od obilježja specifikacija uređaja, kao što su radna memorija i memorija za pohranu. 32 GB ROM plus 3 GB RAM danas je goli minimum, čak i ispod toga, budući da danas sve veći broj novih, pametnih telefona, koji su dostupni po sve pristupačnijim cijenama, prelaze na 6, odnosno 8 GB radne memorije i 128 ili 256 GB unutarnje memorije za pohranu.

Ovo samo dodatno podcrtava činjenicu da je Alcatel 1S (2020) osmišljen za totalno nezahtjevne korisnike, koji bi željeli tu i tamo ”okinuti” koju fotografiju, čitati sadržaj s interneta, dopisivati se s drugima putem društvenih mreža i pogledati pokoji video na YouTubeu.

 

Alcatel 1S (2020) test

Zaključna riječ

Došli smo polako do kraja ove recenzije, što znači da smo došli i do onog najvažnijeg pitanja: isplati li se kupiti Alcatel 1S (2020)?

Odgovor je: i da i ne. Ako ste mladi korisnik, imate između 14 i 24 godine i želite si kupiti neki novi, cjenovno pristupačni Android, definitivno zaobiđite ovaj. Jednostavno vas neće zadovoljiti i samo ćete ”baciti” novac. No ako na primjer planirate kupiti neki novi telefon za svoga djeda ili baku ili pak za tatu kojem ne trebaju ove moderne kerefeke ili ako gledate koji biste pametni telefon mogli kupiti svom djetetu, onda bi tu Alcatel 1S (2020) svakako mogao doći u obzir.

Sve u svemu, kada se sve zbroji i oduzme, Alcatel 1S (2020) je jedan sasvim solidan, ”budget” Android, koji će vas prije svega osvojiti vrlo pristupačnom cijenom, time što uređaj ima tri stražnje kamere i sasvim solidnu bateriju od 4.000 mAh te prostranim, 6.22-inčnim zaslonom.

Alcatel 1S (2020) specifikacije

Tehničke specifikacije Alcatel 1S (2020):

  • Dimenzije uređaja:  158.7 x 74.6 x 8.5 mm
  • Masa uređaja: 165 grama
  • Materijal izrade: polikarbonatni okvir i pozadina, prednja strana staklena
  • Vrsta zaslona: IPS LCD
  • Veličina i rezolucija: 6.22 inča, HD+ (720 x 1520p), sa oko 270 ppi
  • Operativni sustav: Android 10
  • Procesor: MediaTek MT6762D Helio P22 osmojezgreni (8x Cortex A53 na 1.8 GHz), uz Power VR GE8320 grafiku
  • RAM: 3 GB
  • ROM: 32 GB
  • MicroSD: da
  • Kamere: stražnja trostruka (13 MP, f/1.8, (širokokutna), 1/3.1″, 1.12µm, AF, 5 MP, f/2.2, (ultra-širokokutna /senzor dubine), 1/5.0″, 1.12µm, 2 MP, f/2.4, (makro), selfie od 5 MP
  • Mogućnosti snimanja videozapisa stražnjim kamerama: Full HD do 30 sličica po sekundi
  • Utor od 3.5 mm: da
  • Čitač otisaka prstiju: otraga
  • Baterija: neizmjenjiva od 4.000 mAh
  • Cijena: oko 900 kuna

 

Piše: D.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular