Velik broj korisnika zapravo zna jako malo (ili čak ništa) u vezi pametnih telefona. Mnogi od nas čuju nešto i ako nam to zvuči razumljivo i logično, povjerujemo u to, bez da zapravo provjerimo autentičnost i istinitost tih podataka.
Tako vrijedi za život općenito, ali i za pametne telefone i sve ono što se odnosi na njih. No, baš kao i u životu i kod pametnih telefona postoji jako puno toga što, iako zvuči istinito, nije istinito. Koji su to najčešći mitovi i legende koje znamo čuti u vezi pametnih telefona (i u koje ne bismo trebali vjerovati), pročitajte u nastavku članka.
Ako budete svoj pametni telefon punili preko noći, to će oštetiti i uništiti njegovu bateriju
Ovo je jedan od mitova koji dugo vremena ”kruži” svijetom i u kojeg mnogi vjeruju. No istina je potpuno drugačija.
Pametni telefoni tako su nazvani iz više razloga. Jedan od njih jest taj što danas svaki pametni telefon u sebi ima točno određeno koliko energije treba primati preko punjača. Nakon što se uređaj napuni do maksimuma, on će prestati primati struju kroz punjač, bez obzira na to što je uređaj i dalje, preko punjača, spojen na izvor električne energije. Svaki puta kada razina energije baterije padne na 99%, on će se početi malo puniti, sve dok ne dođe ponovno do 100%, nakon čega će prestati s punjenjem.
Ako i ostavite svoj pametni telefon da se puni preko noći, ne morate se brinuti da će se njegova baterija zbog toga oštetiti ili uništiti. Ispravan pametni telefon će, na način kojeg sam prethodno opisao, sam prestati s punjenjem i na taj način zaštititi svoju bateriju i ostale komponente.
Naši pametni telefoni odašilju toliko energije da se njima može ispeći jaje (što znači da nam mogu i ”spržiti” mozgove)
Ovaj genijalan stav nastao je početkom 2000.-ih, kada su na tržište izašli prvi mobiteli. Od tada se vjerovalo (i neki ljudi i dalje vjeruju) da količina mikrovalova koje mobiteli (i pametni telefoni) odašilju mogu biti toliko snažni da mogu poslužiti za pečenje jaja.
Neki su čak ”stručnjaci” snimili lažne testove kojima bi dokazali svoje teorije (čime nisu zapravo dokazali ništa, ali su zato izazvali strah i paniku kod velikog broja korisnika). Nakon tih testova, ti ”stručnjaci” su tvrdili da ako mobitel može ispeći jaje, on može spržiti i čovjekov mozak.
No istina je da niti mobiteli, pametni telefoni niti bilo kakvi slični uređaji ne mogu ispeći jaje, slaninu, kokice i ništa slično. Razlog? Jednostavno ne odašilju dovoljno energije koja je potrebna kako bi se, na primjer jedno jaje moglo ispeći.
Ako svoj pametni telefon budete držali pored kreditne kartice, on će je demagnetizirati
Još jedno popularno mišljenje jest da je energija magneta, koju pametni telefon odašilje, toliko snažna da se njome može demagnetizirati kreditna kartica. Ovo mišljenje je nastalo dolaskom prvih pametnih telefona, za koje se odmah počelo vjerovati da bi se mogli iskoristiti za ovakve stvari. No i to je samo mit.
Magneti koji se nalaze u pametnim telefonima jednostavno su preslabi da bi mogli učiniti nešto ovakvo. Štoviše, magneti koje stavljamo na hladnjake u kuhinji mogu učiniti više štete našim kreditnim karticama od magneta koji se nalaze u pametnim telefonima.
Kako biste maksimalno povećali vijek trajanja baterije na pametnom telefonu, pustite da se do kraja isprazni prije punjenja
Jedno od i dalje popularnih mišljenja jest da će vijek trajanja baterije pametnog telefona biti dulji, ako dopustimo da se ona u cijelosti isprazni, prije nego što uređaje stavimo na punjač. Ova teorija donekle je držala vodu prije petnaest godina, kada smo koristili mobitele, koji su u sebi imali drugačije litij-ionske baterije.
No danas, je situacija drugačija. Pametni telefoni (a pogotovo ovi najnoviji) u sebi imaju najmodernije i najbolje litij-ionske baterije, koje ne dolaze sa ”efektom memorije”, što znači da ih ne moramo do kraja isprazniti, prije nego što uređaj stavimo na punjenje.
Štoviše, mnogi provjereni stručnjaci danas savjetuju dopunjavanje baterija pametnih telefona (i to na način da se pametni telefon stavi na punjenje kada njegova baterija dosegne 20-30% i da ga se dopuni do 80-85%).
Isključite aplikacije koje rade u pozadini pametnog telefona, jer će to ubrzati rad uređaja
Neki korisnici često miješaju stvari kao što su ”aplikacija koja je otvorena u pozadini uređaja” s ”aplikacija koja radi”. Kada je aplikacija otvorena u pozadini uređaja, ona ne radi, nije pokrenuta. Ona je samo u stanju koje uređaju znatno olakšava ponovno pokretanje, ukoliko to korisnik zaželi.
Aplikacije koje su otvorene u pozadini zapravo ne koriste puno resursa. Samim time, zatvaranje svih pozadinskih aplikacija neće učiniti ništa po pitanju brzine rada pametnog telefona. S druge strane, ako zatvorite aplikacije koje su pokrenute u pozadini, to može doprinijeti boljim performansama uređaja.
Nemojte koristiti svoj pametni telefon dok se on puni
Usprkos nekim stajalištima i mišljenjima, koja kažu da će naši pametni telefoni eksplodirati ako ih budemo koristili dok se oni pune, to je samo još jedan od popularnih mitova. Nema ničeg pogrešnog ako koristite svoj pametni telefon dok se on puni (osim ako ga ne punite preko nekog jeftinog punjača kojeg ste kupili na internetu za 2 dolara). Korištenje uređaja dok se on puni uzrokovat će samo sporije punjenje, no uređaj će se i dalje normalno puniti.
Ako budem koristio ”inkognito” ili privatne internetske preglednike, to će zaštiti sve moje podatke i nitko neće znati što pregledavam na internetu
Inkognito i svi privatniji oblici za pregledavanje internetskog sadržaja imaju jednu odličnu stvar: sprječavanje bilježenja podataka na vaš uređaj. Svaki puta kada na Google Chromeu uključite ”Private Browsing”, na vaš telefon neće se snimati podaci koji bi se inače snimali. No bez obzira na to koji preglednik ili način pregledavanja koristili, vaš pružatelj internetskih usluga i dalje će znati sve ono što radite na internetu, kakve stranice pregledavate i ostalo.
U skladu s time, pružatelj internetskih usluga može pratiti vaše internetske aktivnosti i ako se ukaže potreba za time, može ih onemogućiti. Isto tako, privatno pregledavanje internetskog sadržaja neće vaš pametni telefon spasiti od različitih vrsta štetnih programa.
Piše: Z.K.