PočetnaMobyWindows 10 mobile – Top 10 aplikacija

Windows 10 mobile – Top 10 aplikacija


Windows mobiteli nažalost nisu na razini Androida i iOS-a i vjerojatno nikada neće biti. Vlasnici Windows mobitela to najbolje znaju. Dok su se Android i iOS „natjecali“ tko će prvi imati milijun aplikacija na storeu, Windows Phone (tj. sada Windows 10) je bio u povojima. Sada Microsoft ima hardverski odlične uređaje (op.a. testirali smo nekoliko modela i svi su radili gotovo perfektno), odličan softver, ali manjak aplikacija. Samim time i manjak korisnika jer nitko ne želi sa iOS-a ili Androida prijeći na mobilni Windows 10, a da nema svoje omiljene aplikacije. Prosječan korisnik ima preko 40 instaliranih aplikacija na mobitelu. Možete li ih toliko dobrih naći uopće za instalirati na Windows mobilni uređaj?

Mobilni Windowsi 10 imaju nekoliko dobrih aplikacija, a ostalo je bolje ni ne probavati. Aplikacije su vrlo šture, bez mnogo opcija i što je najgore skupe su. Mnoge aplikacije na Storeu su i preko 5-6 dolara, a za te novce ne dobijete ništa konkretno. S druge strane, takva ista ili bolja aplikacija na Androidu ili iOS-u košta 1 dolar, a vjerojatno možete i naći besplatnu koja ima sve opcije koje vama trebaju. Ali bez obzira na to, ima dosta ljudi koji i dalje koriste Windows mobitele i zadovoljni su njime. Stoga, za sve vas koji imate Windows 10 na mobilnim uređajima, evo koje smo aplikacije mi izdvojili.

Dropbox

Na tržištu postoji nekoliko odličnih servisa za pohranu podataka u oblake, a Dropbox je definitivno jedan od njih. Iako su Microsoft fanovi bliže OneDriveu jer je integriran u njihov operativni sustav i nudi više besplanih gigabajta, postoji veliki broj onih koji su i dalje vjerni Dropboxu. Dropbox je odlučio napraviti univerzalnu aplikaciju za Windowse koja radi fantastično. Vrlo je brza te nudi hrpu toga. Ono što se nama sviđa je feature pregledavanja slika i dokumenata bez skidanja aplikacije na uređaj, mada imate mogućnost skidanja istih na telefon. Pošto na telefonu nećete imati puno aplikacija, možete si priuštiti skidanje dokumenata u memoriju uređaja. Šalu na stranu, dokumente iz clouda možete skinuti izuzetno brzo i jednostavno. Možete i svoje omiljene datoteke (slike, dokumente ili nešto treće) označiti sa zvjezdicom da vam uvijek budu nadohvat ruke, odnosno spremljeni pod „omiljeno“. Uz to, dodajmo još samo da možete uključiti auto uploader, odnosno možete svaku snimljenu sliku poslati u oblake i tako se ne brinuti o backupu istih.

Facebook / Twitter / Instagram / LinkedIn

Da ne spominjemo svaku aplikaciju zasebno, budemo ih sve odjednom. Kao što vidite, riječ je o aplikacijama najjačih društvenih mreža na svijetu, pa ne čudi što sve imaju svoje Windows aplikacije. Vjerojatno su im te aplikacije trošak i neisplative po bilo kojem kriteriju, ali si ne mogu dopustiti da nisu na jednoj ovakvoj platformi, odnosno na jednom od operativnih sustava koliko god on mali bio. Nedostaje samo još snapchat, ali vlasnik istoga je rekao da nikada nećete vidjeti njegovu aplikaciju na Windows platformi, a ujedno će i tužiti sve one koji naprave neautoriziranu kopiju Snapchat aplikacije.

facebook-beta

Ono što možemo reći je da spomenute aplikacije rade perfektno i imaju 95 posto mogućnosti koje imaju aplikacije na Androidu i iOS-u i to je veliki uspjeh. Mi smo fanovi Facebooka i Twittera i te aplikacije koristimo na dnevnoj bazi i do sada nismo imali nikakve probleme niti našli kakve bugove.

Poki

Poki je zapravo Pocket. Pocket je servis koji vam omogućuje da u njega spremite linkove koje želite kasnije pročitati, a trenutačno nemate vremena. Na primjer, imate dvije minute da malo pogledate što vam se nalazi na timelineu na Facebooku i naletite na dobar tekst koji nemate vremena čitati. Dovoljne su vam dvije sekunde da taj isti link spremite na spomenuti servis Pocket. Kasnije, kada nađete vremena, ćete otvoriti Pocket i pročitati isti. Poki je Windows alternativa koja se sinkronizira sa vašim Pocket računom i gdje god da otvorite Pocket vidjeti ćete i linkove koje ste spremili uz pomoć Pokija. Možete naravno taj isti link kasnije pročitati i kroz Poki, a osim linkova možete spremiti i videe i druge različite digitalne sadržaje. Stoga, ako dosta vremena provodite na društvenim mrežama, ovo vam je koristan dodatak.

poki

Translator

Google ima svoj Google Translator, Bing ima svoj Bing Translator, a Microsoft ima „samo“ Translator. Riječ je o vrlo korisnoj aplikacijij koju je izuzetno lako koristiti i koja vam u trenu može prevesti riječ ili rečenicu sa jednog jezika na drugi. Dobro, ne može baš svaki jezik koristiti, ali u aplikaciji je trenutačno oko 40 jezika, a s vremenom će ih se dodati još i više. Ono što nam se izuzetno sviđa kod ove aplikacije je mogućnost da uslikate određeni tekst (to može biti tekst u knjizi ili prometni znak ili nešto treće), a ova aplikacija će prepoznati slova i prevesti vam uslikani tekst. Vrlo praktično da ne morate ručno prepisivati tekst nego samo upalite kameru i to je to. Neki koriste ovu aplikaciju za prijevod menija u restoranima gdje engleski nije prvi jezik, tj. Na putovanjima. Ako vam ni to nije dosta, možete prevesti govor u tekst, odnosno reći nešto na jeziku kojeg ova aplikacija razumije i ona će vam prevesti tekst na engleski, njemački, slovački …

Netflix

Ukoliko ste fan Netflixa, ovo je aplikacija koju morate imati. Riječ je o aplikaciji koja vaš Windows telefon pretvara u mali TV uređaj. Aplikacija svojim korisnicima (subsrciberima) omogućuje da se logiraju unutar aplikacije i da na mobitel stremaju serije, filmove i ostali digitalni sadržaj koji možete naći na Netflixu. Ne moramo ni napominjati da postoje filteri unutar aplikacije koji će vam pomoći da brže nađete svoju omiljenu seriju ili otkrijete neku novu. Iako mi nismo fanovi gledanja dugačkih video klipova na malim ekranima koji su manji od 8 ili 9 inča, moramo priznati da aplikacija radi odlično. Neki će reći da mora raditi kada nema puno mogućnosti i biti će u pravu. No, poanta i je u jednostavnosti, a ova aplikacija upravo to i nudi.

Office Lens

Nama je najzanimljivija kategorija aplikacija „Productivity“ pa ćemo se tu kratko zadržati. Office Lens je Microsoftova aplikacija nastala kao odgovor na globalnu digitalizaciju svijeta koji nas okružuje. Svi mi imamo bilježnice i papire oko nas i pitanje je kada ćemo nešto izgubiti, nećemo moći naći ili ćemo zabunom baciti u smeće komad papira koji nam je prijeko potreban. Office Lens vam nudi mogućnost da nešto na brzinu uslikate i na taj način to isto digitalizirate. Bili ste na ručku kod svoje obitelji i želite si zapisati recept vašeg omiljenog kolača? Nema problema – jednostavno uzmite recept i fotografirajte ga. Ista stvar je i sa vizitkama, sadržaju kojeg ste nacrtali na ploči, nacrtali na salveti dok ste čekali kavu … Sve vam se nalazi u aplikaciji, a vi sa tim sadržajem dalje možete raditi što god želite – uploadati ga na OneDrive, OneNote, email i tako dalje. Jako korisna aplikacija i ne samo za Windows korisnike, nego i za one na Androidu i iOSu (postoje nativne aplikacije za dotične OS-ove).

office-lens

Evernote

Nastavljamo sa digitalizacijom sadržaja, odnosno sa našom „filozofijom“ o digitalnim i paperless uredima. Evernote je aplikacija slična OneNoteu, a riječ je o digitalnim bilježnicama u kojima možete držati razno razni sadržaj. Tu možete pisati svoje bilješke, todo liste, spremati si omiljene linkove koje nađete na Internetu, spremati slike, crteže i slično. Što god poželite možete spremiti u svoje digitalne bilježnice. Evernote je de facto standard za digitalne bilježnice i svakako vam preporučamo da ga probate. Bilo na Windows mobitelu, webu ili preko desktop aplikacije. Napravite besplatni račun i počnite pisati sve što trebate u svoju digitalnu bilježnicu. Najveći benefit je to što se sve sinkronizira sa vašim cloud računom i gdje god da otvorite bilježnice (op.a. na bilo kojem uređaju ili platformi) imati ćete zadnje stanje bilježnica.

LastPass / 1Password

Da li u životu koristite password managere? Pretpostaviti ćemo da je u većini slučajeva odgovor ‘ne’ pa ćemo vam reći da biste trebali početi. Inače, password manageri su aplikacije koje služe da vi u njih pohranite sve svoje kombinacije korisničkog imena i šifre koje koristite za razne web servise i spajanja, te da sa jednom master šifrom praktički ulazite na sve web stranice. Pojednostavljeno, nakon što spremite sva korisnička imena i lozinke u password manager, možete instalirati u web preglednik addon za dotičnu aplikaciju i praktički sa jednom kraticom na tipkovnici upisati korisničko ime i lozinku na stranici na kojoj se nalazite, a na njoj imate korisnički račun. Recimo, došli ste na login ekran Facebooka i neda vam se upisivati šifra. Stisnete kraticu na tipkovnici i password manager vam upiše korisničko ime i lozinku automatski jer ste ih prije spremili u istu. I to je to. Ne morate više brinuti o tome koju šifru gdje koristite. Dovoljna vam je smo ona jedna master šifra da „otključate“ password manager. Takve dvije su aplikacije LastPass i 1Password.

InstaNote

Još jedna super aplikacija iz Microsofta, odnosno Microsoft Garage projecta. Riječ je o lightweight aplikaciji koja vam omogućuje da na brzinu spremite bilješku ili opažanje. Ova aplikacija je nastala sa idejom da na sastancima na brzinu unosite bilješke, a da ih kasnije možete preslušati i napisati si detaljnije izvješće ukoliko postoji potreba za time. Naravno da možete unijeti i pisanu bilješku, ali prvotna namjena je bila da se u aplikaciju unose audio bilješke. Svaku bilješku možete označiti sa jednom od 4 statusa: Action, Issue, idea, other. Na taj način ćete kasnije lakše znati koja vam se bilješka odnosi na što i moći ćete ih lakše filtrirati. Većina audio bilješci bi trebale trajati maksimalno 30 sekundi, mada će vam aplikacija omogućiti i izradu dužih audio zapisa. Iste možete poslati na OneNote sa jednim klikom, a glavna zamisao je da na sastancima manje pišete bilješke, a više sudjelujete u istome.

rc_600x450

Weather Flow

I za kraj nam ostaje Weather Flow. Kao što samo ime kaže, radi se o aplikaciji za praćenje vremenskih prilika i neprilika. Poanta ove aplikacije je da izgleda lijepo i fluidno. Napravljena je u metro/modern stilu te koristi live tiles za prikaz podataka. Stoga, ako kod vas pada kiša i otvorite aplikaciju, na pločici koja vam prikazuje kišu će u pozadini isto padati kiša. Animacije su fantastične i aplikacija stvarno odudara od konkurencije. Što stilom, što mogućnostima i podacima koje vam prikazuje. Za svaki dan možete dobiti detaljan prikaz vremena, temperature, tlaka, vjetra i slično, te kratkoročne (do 3 dana) i dugoročne (do 7 dana) prognoze. Svakako pogledajte ukoliko volite znati kakvo nas vrijeme očekuje u narednim danima.


RELATED ARTICLES

9 Komentari

  1. Nije istina da su neisplative posto su te aplikacije univerzalne pa rade i na drugim windows 10 uređajima pored teleefona, kao sto je PC, koji ima na stotine miliona korisnika.

  2. Ja koristim 2 godine win phone i ne primjećujem nekakve značajne nedostatke. O koji će moj nekome tolike aplikacije. Noviji microsoft modeli su savršeni. Ali to je isto kao što neko voli eurocrem a neko nutellu

  3. Imam Nokia lumiju 630 windows 8,2 na njoj radi nikad me nije zajebala za 3 godine telefon ekstra. Kupio sam 535 Microsoft lumiju prebacio je na windows 10 nista bolje u zivotu i brze imao nisam u rukama. RAdi perfektno vezano za sve od igrica do nekih sitnih aplikacija a sve androidove aplikacije mozete da instalirate postoji program za to. Windows je dobar sporo se razvija jer nema mnogo telefona u ponudi sa njegovim sistemom. Da naprawe windows da moze da se instalira na android telefonima svaki telefon sa 512 rama bi radeo kao zmija. A android se koci windowsu trebaju 2 jezgra kao i androidu govorim o samom sistemu ali vindows radi na 1.1 a android na 1.6 ako imate manje on se koci molim lepo. Windows je bolji nema bagova nema niceg.

  4. Ima gomila odličnih aplikacija:

    pin.it, MYTube!, Realarm, Forecast, Torex, Cal, Vivino, Todoist, OneDo, TvTime, Metro File Manager, T-translator, Hyprlapse, Battery Sense, 7z-ZIP-RAR…

    To su samo neke koje sam ja koristio dok nisam (nažalost) prešao na Android, ali samo privremeno. Mnoge od ovih su bolje radile na WM10 nego android zamenske koje sam pronašao.

  5. Imam Microsoft Lumiu 640 LTE XL, kupio sam ga prevenstveno zbog izvanredne kamere, koristim MW 10 na njemu, medjutim kao sto su vec neki rekli pojedine aplikacije ili baguju ili ne rade uopste, naprimer ja licno najvise koristim Facebook i Massanger koji su zadnjih mesec dana ne samo uzasno spori vec i ne rade (Facebook nece ni da se otvori). Za kraj mogu samo da kazem da nema Carl Zeiss kameru odavno bi ga zamenio.

  6. WP je stabilniji od androida….ako koristis najbitnije aplikacije android nije potreban. Naravno tu su i emocije…ko zeli samsung a ko nesto drugo. Ko hoce da ganja pokemone onda nek uzme android. U svakom slucaju cekam da izadje NOKIA ANDROID i presisa sve po redu……..

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular